Jak se naplno věnovat dětem a přitom se nezbláznit?

804
1.3.06 10:24

Jak se naplno věnovat dětem a přitom se nezbláznit?

Ahoj maminky,
mám dvě holky: starší je 3,5 roku, mladší 3,5 měsíce a jsem moc ráda, že s nimi můžu být doma. Ten věkový rozdíl je nejspíš kámen úrazu. Každodenně řeším, jak se každé z nich co nejintenzivněji věnovat a přitom stihnout dělat i něco jiného.
Malá miluje, když na ni žvatlám, mazlím se s ní, povídám říkadla, ukazuju hračky . . . Tohle velkou samozřejmě nebaví, chce si kreslit, vystřihovat, číst, hrát …
Do toho potřebuju navařit, nakojit, aspoň trochu uklidit, pořád nějaké prádlo. :roll: Když už se konečně dostanu na záchod, velká mi lomcuje dveřmi „maminko, kdy už budeš“ a malá nadává v postýlce.
Mám z toho všeho hlavu jako škopek, večer si připadám jako schizofrenik - jednou rukou chrastím, ve druhé držím tyranosaura a jsem jako tyranosaurus :roll:
Přitom nechci ani jednu o nic ošidit, mám výčitky svědomí, když se velká dívá na TV - a Kouzelná školka je moje spása :oops: . Taky malou, která spí 3×30minut denně, nerada nechávám v postýlce jen tak hledět na kolotoč, protože by šlo dělat tolik jiných věcí, které by ji bavily mnohem víc!
Jenže i kdybych se rozkrájela, nedokážu se věnovat oběma tak, jak bych chtěla, a ruku na srdce, hraní s dětmi je pěkná fuška, když to chce člověk dělat poctivě :wink: .
Po celém dni toužím po tom aspoň na 20 minut vypnout a dát si kafe!!!
Prosím, uklidněte mě, máte-li to některá doma podobně! :wink: :wink: :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

342
1.3.06 10:33

Evulko,to víš,že je na tom někdo nejen podobně…
Mám cácorky kratší dobu od sebe a taky se nezvládám věnovat oběma zaráz.Prostě to nejde!!!
Snažím se aspoň malou začlenit do hrátek s tou větší,byť jen pasivně v roli pozorovatele…a jinak si říkám,že se jednou dozví,že je mám ráda stejně,i když se jim stejně nevěnuji…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
242
1.3.06 10:46

Mám dvouleté dvojčata a hlava mi jde kolem.K tomu chodím 5h denně do práce, večer vařím na druhý den (hlídá je manžel, občas babičky) a k tomu se jim snažím věnovat. Plus u dvojčat je, že chtějí oba to stejné- myslím ve stejnou dobu jí, spí, hrají stejné hry. Ale jinak je to někdy o nervy.Mají zrovna dost děsné období vztekání a ječení. Naštěstí po obědě 2-3h spí, takž stačím i něco uklidit a i si chvilku sednout.
Takže Ti asi moc neporadím, já sama už se moc těším až bude pěkně a budeme chodit na hřiště,houpačky apod.Protože zabavit je doma je někdy nadlidský výkon.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
1.3.06 11:01

Ahoj Evulko,
je mi jasný,že je to opravdu těžký,ale hlavně žádný výčitky,že jsi špatná máma!!!
Já mám jen jedno,občas taky dost nestíhám,a nějak si nedovedu představit,kdyby byly dvě.
Podle mě se nemusíš neustále dětem intenzivně věnovat,ono to ani nejde.Za chvíly by jsi nejspíš skončila v blázinci.A děti hlavně potřebují spokojenou mamču.Co kdyby si tu starší přihlásdila do školky? Stačilo by na dopoledne,ani ji tam nemusíš dávat každý den,ale ty by jsi si trochu odpočinula a většině dětem se ve školce líbí.Navíc by se dostala mezi svoje vrstevníky,poznala nový kamarády…
A malý určitě neuškodí,když se sama chvíly bude dívat na kolotoč.A máš hrazdičku?Pepča se v tomhle věku tou hrazdičkou výborně zabavil.Taky si myslím,že děti by se měly zvyknout být taky občas sami a sami se zabavit.
Samozřejmě to vůbec neznamená,že dítě nechám celý den napospas sobě.To určitě ne.
Jen prostě člověk nesmí zapomínat taky na sebe.
Tak ti přeju,aby bylo líp a hlavně žádné výčitky.
Kiky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
525
1.3.06 11:09

Já mám jen jedno dítko a stejně mám někdy pocit, že se mu nestíhám dost věnovat, protože musím taky někdy vařit, prát a uklízet. Večer padnu a nechce se mi vůbec nic. Ale musím vyžehlit, vytřít…Prostě den uteče, mi připádá že jsem vůbec nic neudělala, protože pořád mi nějaká práce přebývá a ani jsem se nevěnovat Kubíkovi podle svých představ. Asi to bude nějaký syndrom pečlivých matek.
Gabriela + Kuba 10,5měs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
1.3.06 11:13

Ahoj,
neboj, u nás je to stejný :D
Mám holky 13m od sebe a občas mi z toho jde taky hlava kolem. Snažím se jim věnovat, jak to jde, ale taky se snažím, aby se naučily zabavit i samy - a někdy si za to hooodě děkuju :lol: .
Mě zachraňuje jak hrazdička, tak změna poloh u té menší, civčení, které ji unaví, vycházky....... a u té starší - pozorovat miminko a „pomáhání“ mi s ním, stavění, vaření se mnou, taky vychajdy.........
ALE HLAVNĚ ODPOČINEK :twisted: A CVIČENÍ PRO MĚ!! Bez toho bych to fakt nezvládla. Manžel mi naštěstí ochotně holky pohlídá. Nebo někdy jedu sama nakupovat - to je taky takový balzám na nervy (když teda manža nevolá, abych honem přijela, že je řev :evil: ).
A ta školka pro starší není špatný nápad.
Jo, taky nám pomáhá, když zajdeme do dětské kavárky - tam se starší vyblbne a vyřádí, já popovídám.........
Jinak moc nevím, jak poradit - vydrž, přejde to a holky si za chvilku vyhrají spolu :) .
Minule jsem ¨večer skončila tak, že jsem „kolíbala“ talíř s večeří :lol: , ale to už se vám určitě taky stalo. Občas mi připadá, že za chvíli se naučím s mimčem v náručí dělat i kotrmelce.
Zatím, Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
1.3.06 11:22

Ahoj maminy,
myslím,že jsme na tom všechny stejně.Mám 2letýho Marečka a 2měsíčního Matyáška.Matýska navíc trápí prdíky,tak si dost užijeme.Někdy jsem fakt z nich na nervy,hlavně když řvou oba najednou.Mareček mě dost vytáčí,když krmím malýho,tak dělá ty největší lumpárny,protože ví,že na něj nemůžu a když ho dokrmím,tak na ty sliby, že dostane na zadek,zapomenu.
Ale jinak jsem moc ráda,že je mezi nimi 2letý rozdíl.Mareček má Matýska moc rád,rád mu ukazuje hračky, povídá si s ním a vyhraje si i s hračkama pro malý miminka.Taky mi pomáhá Matýska přebalovat a vždycky mu chce namazat prdelku.
Jsou chvíle kdy jsou to andílci a chvíle kdy je to naopak.
Nejvíc mi pomáhá,že Mareček spí po obědě 2 - 3 hod.to se můžu naplno věnovat Matýskovi a když spí i Matýsek,tak mám chvilku pro sebe.Ale větinou stejně uklízím,žehlím,vařím apod.Však to kažá mamina zná.
Nejhorší je to počasí.Těším se až bude teplo abudeme moc být venku dlouho.

Mějte se a pevné nervy všem maminám.

Jarča, Mareček (2r) a Matyášek (2m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
804
1.3.06 12:48

Holky, dík, uklidní mne, když vím, že blázinec není jen u nás. V roli matky dětí s věkovým rozdílem 20 měsíců a méně si sebe vůbec nedokážu představit a před takovými maminkami smekám!!!
Větší mi do školky nevzali kvůli nedostatku místa, šanci máme až od 4 let. Ven se moc chodit nedá, těším se na jaro jako na vysvobození! Velká nespává vůbec, malá 3×30 minut po velkém boji.
Bubu, mně se zase nedávno stalo, že jsem kolíbala balík plín! Zajímavé je, že když jsem měla jen jedno dítě, byla to ještě větší nestíhačka než teď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
1.3.06 17:12

Ahoj,máme to stejně a nebo spíš měli,teď je to o moc lepší. Bezvadně si spolu hrajou,je to pohoda,vydrž až trochu povyrostou. Jinak,my jsme se už 3× stěhovali,když byli kluci menší a to byla teprve síla,brodit se mezi krabicema,hledat kde kdo co má,protože nechce zelený auto,ale žlutý,který nemůžu najít atd. :twisted: Tak teď už je to paráda. Jinak s tou školkou jsme na tom byli stejně,taky je u nás narváno a to je fakt škoda,protože jsem taky toužila aspoň dopoledne se naplno věnovat prckovi,ale nakonec to šlo i tak :D
Uf ,pardon,nějak moc jsem se rozepsala :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
1.3.06 20:26

Ahoj Evulko, moc hezky jsi to popsala, nebyla jsi u nás před rokem na návštěvě a nepíšeš o nás?
Vydrž, z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že to bude lepší a lepší. Čím starší obě dětičky jsou, tím více si spolu dokáží pohrát. Ne že bych je teda obě zavřela do pokoje a hrajte si, ale nastanou i takové chvíle, kdy ležím na posteli v pokojíku a odpočívám a koukám si, jak si kuřata hrají. Poslední dobou je dáme obě večer do vany, zasypeme hračkami, necháme pootevřené dveře a můžeme s manžou spolu v klidu mluvit :! :! :D :D .
Možná bys mohla poprosit nějakou kamaráku nebo někoho z rodiny, aby ti starší dítě na pár hodin vzal, třeba do MC nebo do kina nebo jen tak k sobě na návštěvu. Můžeš se naplno věnovat mladšímu a víš, že starší si to taky momentálně užívá. Mě brávala kamarádku starší holčičku do MC a vzpomínám si, že mi to moc pomohlo.

Jak jsi psala, že jsi kolíbala balík plín :D :D :D , tak já jsem pravidelně popojížděla tam a zpátky s nákupním vozíkem v obchodě a taky pohupovala nákupní taškou jako s autosedačkou. No pako.
Tak se drž a opatruj. Makina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
431
1.3.06 21:19

Ahoj Evulko,
můžu tě uklidnit, tohle není jen problém matek s dětmi, které jsou od sebe jen „pár“ měsíců.
Kluci jsou od sebe 5 let a taky mi někdy hrabe.
Starší Vašek má jiné potřeby než 8mi měsíční prcee, navíc už umí dělat i naschvály…
Ale je to čím dál lepší a bude líp a líp a líp......
Někdy.
Soňa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
966
1.3.06 21:22

Hihi, pobavilas mě Evulko s tim tyranosaurem. Já taky dost často jednou rukou chrastim a druhou třeba stavim věž z kostek nebo modeluju placku z plastelíny. Vím přesně jak se cítíš. Dalo mi dost práce srovnat se s tím, že se menšímu (3m) nemůžu věnovat naplno jako kdyby byl sám. holt je druhorozený, s tím nic nenadělám. Ale je dost věcí, který se daj dělat s miminem v náručí nebo v šátku (to je obzvlášť dobrý na vaření). Když malej spí (taky tak 4× denně půl hoďky), tak se snažím intenzivně věnovat tomu staršímu a dělat s ním věci, které s miminem nejdou a které miluje (stavět ho na hlavu, honit ho kolem stolu jako tygr, vystřihovat a lepit obrázky apod.).Když je pak mimino vzhůru a řve, musím ho chovat, mám lepší pocit, že jsem se staršímu věnovala „divoce“, co to šlo. A tak třeba si je po:,–(ím oba na klín v houpacím křesle a spívám písničky a věnuju se jim zase „klidně“.
Nejhorší je, když se starší začne vztekat. A že to umí. Když se dostane do fáze, že už se sám neuklidní, opravdu potřebuje vzít do náruče a chovat a chovat. A to pak není zbytí než mimi odložit, nechat řvát a věnovat se naplno staršímu. To je nejhorší chvíle, kdy je mi opravdu líto, že se nemůžu rozdvojit. ale fakt se těšim, že za 1,5 roku si už alespoň trochu vyhrajou spolu.

Makýš a Tygříci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
679
1.3.06 21:48

Ahoj Evulko,

moje děti jsou od sebe necelých 5let a někdy je to také dost záhul, ale určitě ne takový jako mají maminky s menším věkovým rozdílem. Starší už si docela vyhraje sám-když si staví se stavebnicí apod. když si chce malovat, nebo něco tvořit-zapojuji mladší do fáze „pozorovatelky“, kdy nás sleduje. A pak ona ho děsně miluje, stačí aby přišel a ukázal jí úplně nesmyslnou věc, třeba ovladač od televize a je úplně hotová a směje se jak blázen, přičemž na mě půl hodiny pasivně koukala jak se snažím jí rozesmát. Jsem zvědavá, jak dlouho jim to vydrží… Ale neboj, jak začne hezké počasí, tak si spousta maminek oddechne a vyrazí. Já už se moc těším :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
2.3.06 00:07

Evulko,
neboj jsi super, ze to tak skvele zvladas. Dve deti jsou narocny, to mi povidej, ale je strasne dulezity si najit chvilku na to kafe a na sebe. I kdyz… Kafe jsem nepila v sede uz poradne dlouho. Kdyz se holky zaberou do hry, tak na chvili mizim sem, je to pro me bezva relax… Ovsem malokdy urvu vic jak pet minut :) A to stihnu pres ICQ pokecat s manzou, prolitnout diskuse a treba i neco malinko napsat. Tvoji diskusi jsem objevila odpoledne, ale nebyl cas napsat, protoze ted pisu s tim, ze vazim kazde slovo - aby to nevyznelo jinak, nez to bylo mineno. Joj, to o vysavacich se mi pise mnohem rychleji :D

A jak to vypada u nas? Na zachod chodim ve ctyrech - jedno dite na kline, druhe v sedajde prede mnou a pes pode mnou, pradlo resim v noci, mala neni pod kolotocem v postylce, ale mam ji u nas v obyvaku a sleduje, jak si hrajem - buh bud pochvalen za autosedacku… Pepulka teda spinka jako andilek, zato Ada je ted v blbym vzdornym obdobi, i kdyz je fakt, ze se to vyrazne lepsi… Kouzelnou skolku nemusim - ale to je tim, ze primo bytostne nesnasim Dadu (grrrrr) a jeste jsem nevysledovala, kdy tam je a hlavne kdy tam neni! Ale koukame na nahrane vecernicky - dneska to byla moje spasa - nevim, jak jinak bych nakojila, kdyby mi starsi skakala po hlave :D

Vis, mela jsem vycitky, ze to nezvladam a ze Pepi jeste neumi pa-pa a paci-paci, coz Ada umela… Jenze pak se na to podivam strizlive a vidim, ze Pepi je mnohem spokojenejsi miminko nez Ada. Proste ma kolem sebe vzruso a tak se min nudi.

Hodne nam pomaha presny rezim, ktery jedeme den za dnem. Taky mame v okoli deti a druzime se s nima, coz je desne fajn. Decka spolu kresli, zpivaji, tanci, hraji si - a perou se a hadaji a uci se, ze si musi hracky pujcovat a ze se musi delit o jidlo. Taky do nich diky davovemu efektu nacpeme i ovoce a zeleninu :o Takze rano kolem osme vstavame, nasnidame se, malinko se mi podari udelat co je treba a jdeme v deset ven. Prichazime o pul jedne az v jednu - podle pocasi, nekdy taky nejdeme ven - a po navratu honem jime. Pepi vetsinou jeste spinka v kocarku. Uspim Adu, vzbudi se Pepi pokud jeste neni vzhuru, nakrmim Pepuli a hrajeme si, vstane Ada, pripojei se ve hre a bud jdeme jeste ven nebo navecer uspim Pepi a bavim Adu. No a pak naleduje honicka - zahnat deti k veceri a do hajan :) No a obe jsou sovy, takze je donutit spinkat je ukol tak do pul desate… A pak mam oraz a jdu nejak fungovat :) Varim, poklizim nebo se flakam na Netu. Resime s manzelem co je potreba nebo si treba ctu nebo koukam na telku a dalsi den nanovo… Jej, ted koukam, to zni desne!!!! Ale neni to tak strasne, naopak!!!

Hele, cim budou decka starsi, tim vic se zabavi spolu, takze tim min budes mit prace - a pak zjistis, ze kdyz je starsi ve skolce, tak se mladsi nudi a vic vymrzuje…

Podivej, neni nutny mit domacnost tip top, neni dulezity byt supermatka, dulezity je si to uzit (a prezit) - a kdyz budou decka taky malinko rvat, neublizi jim to. Koukani na kolotoc jim neublizi a koukani na kouzelnou skolku (i s prisernou Dadou) taky ne. Co by jim ublizilo je zoufala neuroticka matka, ktera se zhrouti ze same snahy byt nejlepsi :) Nemusis si delat vycitky, ze ty to nezvladas a ostatni jo. Neni to pravda!!!!!

Taky obcas ztratim nervy a nadavam, ze me pred tremi lety palilo dobre bydlo a jak nam bylo ve dvou (ve trech se psem) skvele :)
Zvlast, kdyz zacne starsi zlobit s jidlem, to priznavam, ze penim… Ale pak to prejde, mala mi skoci kolem krku nebo obejme tu mladsi a ja jsem namekko.

Lesina a dve draci potvurky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
804
2.3.06 11:32

Ahoj maminky,

díky za vaše každodenní zážitky!
Já vím, že mám vlastně docela hodné děti, Lucka se dokáže zabavit chvíli sama. Ale když na ní vidím, jak je šťastná, když si s ní jdu hrát, když jsem ochotna vyprávět nesmysly o Drákulovi a hrát si na triceratopse, tak je mi strašně líto, že na takové blbosti nemám víc času. To samé s Janičkou. Prostě, jak píše Makýšek, někdy bych se potřebovala rozdvojit.
Nejvíce mi vadí, když se Lucka klackovitě promenáduje po bytě, povaluje se po sedačce, vymýšlí, co by snědla a já s tím nic nemůžu dělat, protože zrovna chovám mimino, které už taky nic nebaví :(

Makino , potěšila jsi mně, že si holky dokáží zahrát už teď, když je malé pouhých 14 měsíců. Já jsem čekala, že mně to štěstí potká až tak za 2 roky :(

Peťo , dívám se, že Nikolenka je narozená skoro jako naše Jani?

Lesino , pes by mně už úplně dorazil :lol: . Kouzelná školka je docela hezky udělaný pořad a ta Dáda (též ji nemusím) tam nebývá zas tak často. Jsem vděčná hlavně za Kostičky, máme oba díly na DVD a Lucka je žere. Díky za větu o dobrém bydlu, též mne to občas napadne :oops: . Ale bez dětí by to nebylo nikdy ono. Jsem bez nich dvě hodiny a je mi smutno. V podstatě jsem s nimi moc ráda. Jen to třetí miminko si rozmyslím - třeba, až mi otrne.

Navíc mám strach, že Lucka Janičce neúmyslně ublíží: Je schopna si na ni lehnout, šlápnout, kroutit jí ručičkami, samozřejmě všechno v dobrém úmyslu. A tak ji nemůžu nechat ležet na zemi na dece bez dohledu, jako jsem to dělávala s Luckou, když byla miminko.

Tož ať je dětí jako smetí, možná jsme na sebe příliš náročné. Babička nechávala taťku celý den v postýlce a šla na pole. A přišla, byl hladový a počůraný a je z něj normální člověk - tím se utěšuju, když mám pocit, že svým holkám nedávám dost.

No nic, musím jít mluvit jako hasič a budu bydlet v Drákulově hradu :roll: :lol: 8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama