Jak se nenechat ovlivnit nepříjemnou kolegyní

142
27.4.17 21:19

Jak se nenechat ovlivnit nepříjemnou kolegyní

Vzhledem k tomu, že je toto fórum pro maminky, tak budete mít určitě dost zkušeností a budete mi moct poradit.
Věc se má tak, v práci se střídáme vždy dvě na směně, a jelikož jsem nová, tak už se mi poštěstilo být se všemi třemi kolegyněmi na směně. Se dvěma nemám žádný problém, ale s tou třetí ano a bohužel s touto kolegyní budu trávit každou směnu.
Já jsem introvertní člověk, a tak nemám potřebu se s někým celé hodiny vybavovat a už vůbec ne s člověkem, který je celkem pro mě cizí. Stane se ale občas, že si během směny něco řekneme. A tak přišly na přetřes taková tapická témata jako jsou koníčky… Já podle pravdy odpověděla, že si doma čtu nebo se dívám na seriály, háčkuji… a ona hned na to, že taková mladá holka nemá co sedět doma a měla by chodit ven a prostě se do mě začala obouvat a bohužel já se svojí povahou jí na to nejsem schopna nějak odpovědět (jakože aby mi dala pokoj). Ptala se mě, jestli umím vařit, tak jsem jí řekla, že jako podle receptu bych neměla problém a ona hned ale jako že jak si to představuju, že ona v mém věku už měla dceru a musela umět vařit, že její dcera už v 17 uměla vařit, a že co budu dělat až nečekaně otěhotním a budu se muset postarat o rodinu. No prostě se mi celkem plete do života, přitom ji do toho nic není.
No to je jedna věc, další věc je ta, že jsem zjistila, že si druhé kolegyni na mě stěžovala, že jsem prostě za ní přišla s jednou věcí, kterou má udělat za mě, přitom to vůbec není pravda, navíc jako ta druhá kolegyně ví, že opravdu celou směnu pracuji, a že se neflákám, což se o té mojí kolegyni na směně říct nedá. Ta si tam třeba volá s kamarádkami nebo si čte, luští křížovky. Láká teda i mě, že jsme jako toho už udělaly dost, a že můžeme odpočívat, ale ty druhé dvě kolegyně mě varovaly ať ji neposlouchám, že mě pak třeba může napráskat vedoucímu, že nic nedělám.
Jako nevím o co jí jde, protože krom těch jejích nevyžádaných rad (ale ona říká, že to se mnou myslí dobře), tak jako nevypadá, že by se mnou měla problém, na směně je na mě hodná, pak ale jako nechápu proč má potřebu mě u druhé kolegyně takhle pomlouvat. Co si ale neuvědomuje, že ta druhá kolegyně jí má prokouklou a tak mi pak všechno řekne. I jsme si spolu o ní povídaly. Nepomlouvaly jsme ji, jen jsme si říkaly jak se chová na směně.
Práce mě ale jinak neskutečně baví, a tak mě štve, že mi ji takto znechucuje, protože mně jako introvertovi není příjemné, když se ostatní starají o to, co dělám, jaký život vedu, ale zároveň se kvůli své povaze nedokážu ohradit. Druhé kolegyně sice říkají, že ji nemám poslouchat, mám si dělat svoji práci, a když mi něco hnusného řekne, tak to hned pouštět ven a taky se pokoušet o to, abych jí pak nebyla něčím zavázaná, prostě se nějak snažit tak, aby věděla, že si ke mně nemůže všechno dovolovat.

Omlouvám se za román, snad dává smysl. A teď ta otázka :), jak se nenechat negativně ovlivňovat? Jak posílit psychiku a být odolnější vůči jejím řečem. Protože psychika je velmi důležitá proto, abychom byli úspěšní v tom co děláme :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

70137
27.4.17 21:25

@ritterca No, pokud to není problém z bezpečnostního hlediska, tak doporučuju sluchátka a nějakou audioknihu do nich… ve firmě, kde je cca 10 lidí v kanclu to tak řeší dost lidí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
142
27.4.17 21:34

S bezpečností problém není, ale každou chvíli zvoní teledon s objednávkou, takže tak :).

Já bych ji nejraději při nějakém dalším „konverzačním“ tématu řekla, že je mi to nepříjemné když takhle do mě ryje, ale prostě to nedokážu říct (bohužel, taková blbá povaha jsem) :zed:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4673
27.4.17 21:41

Udělej s tím něco hned na začátku, než pak bude pozdě. Já mám v práci kolegyni, která ze začátku byla náramná kamaradka a nakonec to postupně přešlo v manipulátorku a já jsem to prostě psychicky nezvládla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70137
27.4.17 21:53

@ritterca Tak to je otrava s telefony, kdo má ta sluchátka furt sundavat… na některé lidi ještě funguje je moc nepustit ke slovu a začít do nich hustit něco svého, co je vůbec nezajímá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
27.4.17 21:55

@ritterca ja resim neco podobneho. Jsem v praci na polovicni uvazek, mam tri deti (6, 8 a 10 let), takze obcas s nimi musim po doktorech, obcas jsou nemocne, nekdy jdu z prace driv, kdyz je nejaka skolni nebo skolkova akce… S majitelkou firmy mam vse domluvene, svoji praci si udelam vcas, kdyz je potreba, zustanu v praci dele nebo delam po vecerech z domova.
Kolegyne ma necely rok do duchodu, je zvykla si to svoje v praci „odsedet“, i kdyz zrovna nema do ceho pichnout. A prubezne do me rype. Odchazim v 15 hodin (coz je navic moje domluvena doba) a ona hned: „To uz jdes domu, jo? To se tak nekdo ma!“
Ted mam jedno dite nemocne, ma spalovou anginu. Na tri dny jsem si zaridila hlidani, protoze bylo potreba dodelat praci v terminu. Praci jsem dokoncila, vzala si jeste nejakou domu s tim, ze dalsi dva dny neprijdu. A ona zas tim jizlivym tonem: „A to jako prijdes az po vikendu, jo?“

Muzu si to rikat dokola, ze na ni kaslu, ona neni moje sefova a muze mi byt ukradene, co si o mne mysli… Ale stejne mi to vadi. Nekdy ne, ale to posledni mi porad lezi v hlave. :?

Prosim nechat anonym, jina kolegyne sem chodi a nechci, aby si me pripadne spojila s mym nickem. :)

• Citovat
  • Upravit
1535
27.4.17 21:56

Je dobře, že kolegyně ji prokoukly. Tím pádem Vás nemusí trápit její pomluvy. Co se týče toho ostatního, to chce prostě sebevědomí. Proč by Vám mělo záležet na jejím názoru, když jste spokojená se svým životem? Když začne rýt, co by ona dělala jinak nebo co byste měla dělat, tak se tomu třeba zasmát a říct „taková já sem“. Nebo jí ještě popíchnout víc. Když se zeptá, co budete dělat, až otěhotníte a nebudete umět vařit, odpovědět něco ve stylu „koupím děcku mekáče“. To by jí mohlo odrazit. :-) Hlavně se neobhajujte ve stylu „to já se všechno během těhotenství doučím“. To by jí jen víc rozjelo a nedala by pokoj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14653
27.4.17 21:58

Nauč se jednat asertivně. Pokud ti bude zase radit, řekni, že jí děkuješ za zájem, ale ty máš na to jiný názor. Nebo si ty sluchátka nasaď, a hudbu můžeš mít potichu, aby jsi slyšela i zvonění telefonu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22590
27.4.17 22:06
@nostress píše:
Nauč se jednat asertivně. Pokud ti bude zase radit, řekni, že jí děkuješ za zájem, ale ty máš na to jiný názor. Nebo si ty sluchátka nasaď, a hudbu můžeš mít potichu, aby jsi slyšela i zvonění telefonu.

Přesně to jsem chtěla psát já. Prostě jí odpovědět tak, aby pochopila, že pro tebe tímto rozhovor končí. Akorát mám obavy, že jí to spíš naštve. Protože aserivní musí být obě strany. Když to protistrana nechápe, může to brát jako provokaci. Ale nastuduj si něco a uvidíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70137
27.4.17 22:11

@Aries6 Tak ono je otázkou, zda výrazně vadí, když se naštve :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24412
27.4.17 22:12

Já bych jí teda vůbec neodpovídala ve stylu „aby mi dala pokoj“ - myslím, že stejně nedá.
Schválně bych odpovídala např. No já se bojím cizích lidí, tak radši sedím doma!
Jééé, kdybych otěhotněla, no nevím, asi by mi to děcko pak chcíplo hlady, noooo.
Jsem teda taková (držka :oops: ), ještě by mě bavilo zvyšovat míru absurdnosti odpovědí a sledovat, co ona na to :lol:

Vyloženě jsem si to užívala v těhotenství a když byly děti miminka, to se nevyžádané rady ze všech směrů jen hrnuly 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22590
27.4.17 22:14
@j.a.n.i1 píše:
@Aries6 Tak ono je otázkou, zda výrazně vadí, když se naštve :mrgreen:

No aby jí to pak nedala sežrat nějakýma pomluvama, že nedělá a tak… a zakladatelka se neozve, že to není pravda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7303
27.4.17 22:15

@ritterca Být asertivní je určitě dobrá rada, ale pokud se na to necítíš dostatečně silná v kramflecích, tak bych zaujala postoj „jedním uchem tam, druhým ven“. Své soukromí jí moc neodhaluj, pokud se zeptá, tak jí odpověz co nejstručněji, na její rýpání reaguj „hm“, „mě to tak vyhovuje“, „jo jo“. Tvá kolegyně je provokatérka a každá provokace je živa z reakce. Pokud jí tu reakci neposkytneš, nebo jen v minimální míře, tak to pro ni brzy ztratí smysl a dá pokoj. Zároveň ti ale nebude moct vyčíst, že se vůči ní ohrazuješ. A neboj, ony se i témata k hovoru nejspíš brzy vyčerpají. Teď jsi nová, informace od tebe slyší víceméně poprvé. Ale za čas, až zjistí, že jsi háčkovala včera, dnes a budeš háčkovat i zítra, tak se pro ni staneš nudnou a ona zaměří svou pozornost jinam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7303
27.4.17 22:19

@Pipet :-D to se mi líbí, to dělám taky (a především ve stejné situaci jako ty = nevyžádané rady ohledně dětí), jen si teda myslím, že na to člověk musí být trochu sebejistý a nedělat si hlavu z toho, co si o něm dotyční pomyslí, protože se zpravidla naštvou a pak si ostatním stěžují, že je dotyčný drzoun :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22207
27.4.17 22:40

@ritterca
Kolegyně ti radí dobře. Buď ráda, že aspoň se dvěmi vycházíš. Ona si na tobě tak trochu honí triko a vyvyšuje se. Měla bys vidět mě. Do své práce jsem nastupovala jako nezkušené kuře, co si doma v poklidu četlo a poslouchalo Beatles. Časem jsem se otrkala a lecos si „vybojovala“. Povaha se mi trochu změnila, dříví si na sobě štípat nenechám. Ale tenkrát jsem byla pořád s hlavou někde v oblacích, zamilovaná, většinou nešťastně, a šarvátky v ženském kolektivu si nebrala osobně. Dělej svou práci dobře a nenech se ovlivnit jejími řečmi. Můžou být ještě horší kolegyně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama