Jak se počítá dovolená?

Anonymní
7.7.21 18:49

Jak se počítá dovolená

Ahoj, jak se prosím započítává dovolená, kterou mám uvedenou ve výplatní pásce? Do zaměstnání jsem nastupovala v únoru, ve výplatnici mám k vybrání 166 hodin, což je dejme tomu 14 dnů - dělám 12tky. Nárok za rok mám na 5 týdnů dovolené, ale kde je ten zbytek hodin uvedený, když mám k vybrání jen 14dnu? To se třeba po polovině roku ten zbytek započítá aby se nenohlo vybrat vše najednou? :) Díky za odpověď

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
686
7.7.21 18:54

No, ono ti to vychází. Pracuješ jen půl měsíce. Když by sis ty hodiny vydělila klasickou 7,5 hodinovou směnou, kde bys do práce chodila 5 dnů v týdnu, je to 22 a kousek dne. Nastupovala jsi až v únoru, takže to máš o 2 a kus dne míň, než bys měla 25 dnů při směně 7,5hod…

Příspěvek upraven 07.07.21 v 18:55

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9252
7.7.21 18:55

Však to nejspíš sedí. Těch 25 dnů je po 8 hodinách. Při 12tkach budeš mít komplet cca 16,5 dne. Podle úvazku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30962
7.7.21 18:55
@Anonymní píše:
Ahoj, jak se prosím započítává dovolená, kterou mám uvedenou ve výplatní pásce? Do zaměstnání jsem nastupovala v únoru, ve výplatnici mám k vybrání 166 hodin, což je dejme tomu 14 dnů - dělám 12tky. Nárok za rok mám na 5 týdnů dovolené, ale kde je ten zbytek hodin uvedený, když mám k vybrání jen 14dnu? To se třeba po polovině roku ten zbytek započítá aby se nenohlo vybrat vše najednou? :) Díky za odpověď

tak ale ty máš pět týdnů počítaných na osmihodinovky, ne dvanáctky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3266
7.7.21 19:14

Teď se ta dovolená počítá jinak. Počítá se podle odpracovaných tydnu v roce což se odvíjí od tvých odpracovaných směn. Tudíž pokud odpracujes víc směn budeš mít víc dovolené pokud odpracujes méně směn budeš mít méně dovolené. Teď je to vlastně jen odhad na rok kolik přibližně budeš mít naplanovano směn podle toho je odhadnuta odpracovana doba a tedy realne se to během roku bude měnit.

Vzorec je tuším tydenni pracovní doba x počet tydnu dovolené/ 52 tydnu x počet odpracovaných tydnu v roce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33030
7.7.21 19:16
@Anonymní píše:

Když jsi nastupovala v únoru, nemáš podle mě nárok na celých 5 týdnů. Na výplatnici bys měla mít celé množství hodin, odpovědět by ti měla mzdovka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9252
7.7.21 19:22
@chivavinka píše:
Teď se ta dovolená počítá jinak. Počítá se podle odpracovaných tydnu v roce což se odvíjí od tvých odpracovaných směn. Tudíž pokud odpracujes víc směn budeš mít víc dovolené pokud odpracujes méně směn budeš mít méně dovolené. Teď je to vlastně jen odhad na rok kolik přibližně budeš mít naplanovano směn podle toho je odhadnuta odpracovana doba a tedy realne se to během roku bude měnit.Vzorec je tuším tydenni pracovní doba x počet tydnu dovolené/ 52 tydnu x počet odpracovaných tydnu v roce.

Dovolená je pořád podle úvazku ve smlouvě. Jen to má rozděleny na 12 směny a ne klasické dny. A když má nerovnoměrně rozhozene směny, tak to musí se smlouvou sedět za daný rok a ne mesicne. Navíc odpracované směny musí minimálně sedět s tím co má ve smlouvě. Takze se jí určitě v průběhu roku nárok na dovolenou nemění. To je nesmysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3266
7.7.21 19:33

@Cenarius dovolená se již nepočítá na dny ale je vypočítávána za odpracované hodiny s předpokladem do budoucnosti. Bohužel směny se ne vždy plánuji na rok dopředu spis tak na cca pár měsíců, proto je odhad na pásce pak ne zcela přesný a může se podle aktuálních hodin v roce upravit. Ano že má zaměstnavatel dodržet roční počet směn je sice fakt i když ne vždy to vyjde na směnu přesně ať už jde třeba o náhradu za kolegyně. Tedy v reálu se klidně může stát že bude mít i o den víc nebo méně. Dovolena se totiž již nekrati za neodpracovane dny ale vypočítává se z odpracovaných hodin viz můj vzorec. Ideálně ať se tazatelka zeptá jejich mzdový jak k výsledku došla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3266
7.7.21 19:40

37,5×5÷52×48=173 hodin to je za předpokladu že bude do konce roku odpracovano 48 tydnu oproti tomu co píšeš tam hapruje cca 7 hodin a to klidně může být naplánovanim směn v roce. Pokud nastoupila v půlce únoratedy jen x46 tydnu a ne 48 odpracovaných tydnu vyšlo by to na cca 166 hodin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.7.21 19:41

Já jsem bohužel tento rok dost marodila.. Na začátku roku měsíc a půl potom byla torace s prvnáčkem a pak sjem dostala covid opět 2 měsíce. Vůbec nevím, jestli bude mít nějakou dovolenou v sprnu..
Ted jsem ukončila neschopenku v pátek, pak byl státní svátek a měla jsem tři dny nahlášené dovolené, kdy mi bylo řečeno, že se zamítla, že na ni nárok nemám, protože to nejde hned po marodce.. tak ted chodím do práce
Já sama za sebe jsem chtěla jít do práce, protože jsem netušila když jsem si ji tam psala, že zase bude u nás covid..
Nevíte pokud budu pracovat celý měsíc, jeslti v tom sprvnu by byl nárok na ten týden- 5 dní dovolené.
Taky přesně nevím, jak se to počítá.. Jinak jsem v práci 4 roky, tento rok je takový kritický, mám 6h

• Citovat
  • Nahlásit
77429
7.7.21 20:01
@chivavinka píše:
37,5×5÷52×48=173 hodin to je za předpokladu že bude do konce roku odpracovano 48 tydnu oproti tomu co píšeš tam hapruje cca 7 hodin a to klidně může být naplánovanim směn v roce. Pokud nastoupila v půlce únoratedy jen x46 tydnu a ne 48 odpracovaných tydnu vyšlo by to na cca 166 hodin.

Takže vypadá, že to bude spočítané správně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3266
7.7.21 20:45
@j.a.n.i1 píše:
Takže vypadá, že to bude spočítané správně.

No to záleží právě na mnoha okolnostech, podle mě by bylo dobré se poradit se svojí mzdovou ať to vysvětlí. Nevím kdy začal přesně pracovní poměr, kolik přesně bylo odpracovaných týdnů, každopádně pokud má člověk data a dosadí je do vzorce může si to lehce spočítat. Jen už to teď nefunguje jako minulý rok jednoduše, že 25/12 * počet odpracovaných měsíců. Tak už to teď prostě nefunguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3266
7.7.21 20:52
@Anonymní píše:
Já jsem bohužel tento rok dost marodila.. Na začátku roku měsíc a půl potom byla torace s prvnáčkem a pak sjem dostala covid opět 2 měsíce. Vůbec nevím, jestli bude mít nějakou dovolenou v sprnu..
Ted jsem ukončila neschopenku v pátek, pak byl státní svátek a měla jsem tři dny nahlášené dovolené, kdy mi bylo řečeno, že se zamítla, že na ni nárok nemám, protože to nejde hned po marodce.. tak ted chodím do práce
Já sama za sebe jsem chtěla jít do práce, protože jsem netušila když jsem si ji tam psala, že zase bude u nás covid..
Nevíte pokud budu pracovat celý měsíc, jeslti v tom sprvnu by byl nárok na ten týden- 5 dní dovolené.
Taky přesně nevím, jak se to počítá.. Jinak jsem v práci 4 roky, tento rok je takový kritický, mám 6h

Aby vznikl nárok na dovolenou poměrně za celý rok, musí být odpracovány cca tři měsíce tedy 12 odpracovaných týdnů. Pak vznikne nárok na celý rok, za tohoto předpokladu se pak započítává do odpracované doby i překážky v práci jako je pracovní neschopnost maximálně se však započítá 20 týdnů překážek. Dovolenou v prvé řadě nařizuje zaměstnavatel, byť to v reálu funguje trochu jinak, doporučuji se tedy domluvit se zaměstnavatelem, jestli nějakou dovolenou v srpnu dovolí. Jinak doporučuji dosadit do vzorce data a spočítat si to: tydenni pracovní doba x počet tydnu dovolené/ 52 tydnu x počet odpracovaných tydnu v roce. - pokud je pracovní doba 6 hodin denně bude * 5 dní, bude to přibližně takto. 30 * 25 / 52 * počet odpracovaných týdnů jaký bude v roce. Pokud to budete chtít poměrem do počtu odpracovaných týdnů dodejte jen to co do srpna odpracujete a měl by vzniknout poměrný počet hodin nároku.

Opět ideálně se zeptat mzdovky jak na tom s tou dovolenou jste. Mzdové účetní by v tomhle měly mít praxi a být schopné to vysvětlit konkrétně na vašem případě. Mzdové software většinou dělá výpočet automaticky dle zadaných dat, tedy bude vědět kolik hodin máte / nemáte odpracováno a tedy z čeho a jak je to vypočítané.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
77429
7.7.21 21:09
@chivavinka píše:
No to záleží právě na mnoha okolnostech, podle mě by bylo dobré se poradit se svojí mzdovou ať to vysvětlí. Nevím kdy začal přesně pracovní poměr, kolik přesně bylo odpracovaných týdnů, každopádně pokud má člověk data a dosadí je do vzorce může si to lehce spočítat. Jen už to teď nefunguje jako minulý rok jednoduše, že 25/12 * počet odpracovaných měsíců. Tak už to teď prostě nefunguje.

Tak ta mzdovka to počítala, takže ptat se ji, zda je to dobře, je malinko mimo. A odhadem vychází, ze to dobře nejspis bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3266
7.7.21 21:35

@j.a.n.i1 Ne mzdovka ručně dneska už nic nepočítá. Všechno počítá systém a mzdovka musí vědět dle systému, z čeho ty data vyšly (jestli ona zadala vše správně a chyby se vážně dějí) a měla by být schopná vysvětlit výpočet konkrétního zaměstnance. Respektive na základě požadavku zaměstnance by měla být schopná to vysvětlit eventuálně přepočítat a vysvětlit ten výpočet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat