Jak se pozná dislektik?

459
13.12.19 18:27

Jak se pozná dislektik?

Prosím vás o radu. Synovi bude 9let chodí do 3.třídy. Má problémy hlavně se psaním, zapomíná psát čárky a tečky nad slovama, plete písmenka…z diktátu má špatné známky, většinou 4 a 5.Kdyz diktát trenujeme a pak ten samý píšou ve škole, dostane třeba i 2,ale to ho doma napíšem třeba i 8× 8o a stejně udělá„zbytečné“ chyby (čárky, velké písmeno na začátku věty) Příjde mi roztěkaný, nepozorný…i opis opíše špatně… Matematika i ostatní předměty jsou bez problémů. Pak brečí, že je blbej! Přitom mu za známky nehubujem, jen řekneme, že to je zas zbytečná pětka. Nevím zda by nás upozornila paní učitelka? Manžel je také dislektik. Nevím zda něco podniknout pro zjištění, nebo to nechat být… jaké jsou „příznaky“které by nás měly upozornit? Ještě napíšu, že básničky, nebo vyjmenovaná slova se učí docela rychle…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8247
13.12.19 18:29

Nezeptala jsi se učitelky? Jak to vidí?
Ale v podstatě jsem se stejnými chybami šla do PPP a byla diagnostikována dyslexie

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6186
13.12.19 18:33

@werakla objednejte se do poradny, pravděpodobně to dyslexie bude, ale nechte si to potvrdit. Udivuje mě, že to učitelku ještě nenapadlo. Většina se podchytí v první, maximálně druhé třídě. Blbý určitě není :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20728
13.12.19 18:47

Nás upozornila paní učitelka. Je Teda zatím ve druhé třídě. Zatím má potvrzenou dysortografii. Háčky a čárky nevidí vůbec a nejspíš ani i a y.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
459
13.12.19 18:49

A do té poradny se můžeme objednat samy, nebo musíme přes paní učitelku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20728
13.12.19 18:52

Asi záleží asi do jaké školy chodíte.. My jsme velká škola a poradenské pracoviště funguje přímo při škole.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47472
13.12.19 18:55

@werakla objednej se sama, řeknou ti, co s sebou potřebuješ (ukázky sešitů apod.), prcek je diagnostikovaný v 8 letech, ty nervy, že tu déééélku neslyší a nezapíše :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
459
13.12.19 19:04

Jsme na malém městě, budu si to muset pozjišťovat…Je mi ho i líto, protože vím, že se snaží a pak stejně dostane špatnou známku.
Děkuju vám za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1722
13.12.19 19:05

Já to samé řešila s dcerou, 2. třída. Sama jsem jí objednala do PPP a bylo. Taky plete písmenka, b a d nerozezná. Nejdřív čte 2. slabiku ve slově a pak tu první. Vkládá si k souhláskám samohlásky. Háčky a čárky jsou úplně mimo její rozlišovací schopnost. Píše slova dohromady jako „to je“ a ona napíše „toje“ „i/y“ je taky problém, netuší, co má napsat, tak píše pro jistotu všude „i“ Taky brečí, že je blbá. A matika jí jde. A podle PPP dyslektik není!!! Dostala ve škole trojku z matiky, protože slovní odpověď měla zase bez háčků a čárek. Ale spočteno správně. Její otec, teta i dědeček jsou dyslektici. V PPP jsem dostala několik cvičení a knížky, které by mohly pomoct. A mělo by se to časem spravit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
13.12.19 20:41
@Lelio píše:
@werakla objednejte se do poradny, pravděpodobně to dyslexie bude, ale nechte si to potvrdit. Udivuje mě, že to učitelku ještě nenapadlo. Většina se podchytí v první, maximálně druhé třídě. Blbý určitě není :hug:

Tak v dnešní době by to už učitelky poznat měly. Za mě byla pouze diagnóza blb. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8247
13.12.19 20:46
@Enmamma píše:
Tak v dnešní době by to už učitelky poznat měly. Za mě byla pouze diagnóza blb. :zed:

za mě - to je kdy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47472
13.12.19 20:47

Si pamatuju diagnozy dys v 90. letech

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
13.12.19 21:05
@bublinek píše:
za mě - to je kdy?

Nastupovala jsem do první třídy koncem osmdesátých let. Dnes už vím, že jsem měla nepravou dyslexii, která spočívá v tom, že se automaticky nesepne pravá a levá hemisféra, takže dítě čte a není schopno chápat smysl textu a to ani jediné slovo. Musí se tomu pomoci, stačí zkušený psycholog. Učitelka mě nechala číst jednu kapitolu z Honzíkovi cesty asi 5 hodin pořád dokola, abych smysl pochopila. :zed: Protože jsem to nepochopila, byla jsem blbá. :zed: Dnes bych za to takovou učitelku asi zabila. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8247
13.12.19 21:27

@matkabagristy @Enmamma já jsem ročník 82, ZŠ od 89 a dys mám diagnostikovanou, už se s tím umělo pracovat, tak bych to tak nepaušalizovala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
13.12.19 21:42
@bublinek píše:
@matkabagristy @Enmamma já jsem ročník 82, ZŠ od 89 a dys mám diagnostikovanou, už se s tím umělo pracovat, tak bych to tak nepaušalizovala

Já jsem ročník 71 a můj bratr byl 66. On byl stoprocentně ADHD. Nikdo tyto diagnózy v mém okolí neznal. Za vše se tehdy dávali poznámky a co se děje, nikoho nezajímalo. On měl poznámky snad každý den, jedna byla blbější než druhá. Mě, ač jsem byla hodná a spolehlivá, dala učitelka v první třídě 99 černých teček, a to i za zapomenutou svačinu. :zed: :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat