Jak se pozná VD a ADHD v předškolním věku?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Klara178
Povídálka 44 příspěvků 01.11.18 11:51
Jak se pozná VD a ADHD v předškolním věku ??

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Mám syna 4,5 letého. Začal mluvit až v 3,5 letech, do té doby neukazoval, nerozuměl, nemluvil. V jeho 3,5 letech mu řeč naskočila, začal více rozumět, ukazovat, mluvit, ptát se Co je to? aktuálně mluví docela už docela dobře, i když nedostatky tam jsou pořád. Mluví čistě, hezky, je mu dobře rozumět. Je hodně akční a má velké problémy s pozorností. Od psychologa a logopeda má diagnostikováno susp. ADHD a OVŘ, s tím, že na diagnostiku ADHD a vývojové dysfázie je ještě malý, že to se řeší až ve škole. zde tu čtu ale spoustu příběhů, kdy bylo dítě ještě menší a mělo diagnozu ADHD a VD. Jak se to pozná v takto malém věku?
Jinak syn začal chodit v deseti měsících, motoricky byl vždy obratný, na kolo se naučil, že si sedl a jel, jemná motorika dobrá, dlouho nekreslil, ale kolem 4 roku začal, má výbornou pamět, hezky zpívá, barvy pozná, v prostoru se orientuje, v čase zatím moc ne, ale prý má ještě čas. Je manuálně zručný, zdá se. Je pořád dobře naladěný, má dobrou náladu. Obleče se, nají, na záchod si dojde, samoobsluha bez problému.
Má ale velké problémy s tou pozorností, něco složitějšího nepochopí, musí se na něj jednodušše, popřípadě názorná ukázka, pak ví. Já jsem právě zmatená. Když mu něco složitějšího říkám, tak nevím, jestli rozumí, či ne, nebo jestli rozumí a jen neudrží pozornost…
Ve školce se hrozně diví, že má susp. ADHD, že si to prý nemyslí, že ve školce je klidný, hodná poslouchá, že jim jen často nerozumí ( nebo neudrží pozornost, to nevím ). Všude jinde je jak drak, často k neutahání. Je možné, aby dítě které je ADHD bylo ve školce klidné, hodné a poslouchalo?? Vůbec nevím, co si mám o celé situaci myslet, je tu někdo, kdo s tím má zkušenosti nebo poradil?

Děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Delira
Povídálka 31 příspěvků 01.11.18 12:04

Hele a ty s ním máš nějaké problémy? Nebo proč to tak řešíš? Však není jedno, jestli má, nebo nemá diagnózu?

Vercsi148
Kecalka 251 příspěvků 01.11.18 12:07

Určitě se dysfazie neurčuje až ve škole. Dá se určit určitě dřív s tím,že samozřejmě je to otevřené…
Nicméně,mám dceru se stejným problémém a má diagnostikovanou dysfazii..klidne napis sz jestli chces vedet vic…

Klara178
Povídálka 44 příspěvků 01.11.18 12:07

tak chtěla bych to vědět…navíc mě zajímá prognóza do budoucna…

Vercsi148
Kecalka 251 příspěvků 01.11.18 12:12

@Delira

myslím, že většina rodičů i pro svůj nějaký vnitřní klid tu diagnozu potřebuje vědět.
A jestli má moje dítě „jen“ opožděný vývoj řeči nebo dysfázii, je pro mě jako pro rodiče docela zásadní…

Klara178
Povídálka 44 příspěvků 01.11.18 12:13
@Vercsi148 píše:
Určitě se dysfazie neurčuje až ve škole. Dá se určit určitě dřív s tím,že samozřejmě je to otevřené…
Nicméně,mám dceru se stejným problémém a má diagnostikovanou dysfazii..klidne napis sz jestli chces vedet vic…

No a na základě čeho tu diagnozu dostala, mohu-li se zeptat. Jak se pozná, že to je dysfázie a ne jen OVŘ ?

andelka83
Generální žvanilka 20153 příspěvků 01.11.18 12:32

U nás je vd a adhd DG od cca 5,5 roku. Určitě od předškolní třídy. Díky tomu měli pak ve třídě asistentku. I teď je dobré že DG má,kvůli škole.

Vercsi148
Kecalka 251 příspěvků 01.11.18 12:44
@Klara178 píše:
No a na základě čeho tu diagnozu dostala, mohu-li se zeptat. Jak se pozná, že to je dysfázie a ne jen OVŘ ?

No, pokud má dítě narušené porozumění, tak to není ovř. Taky záleží, jak vaše dítě mluví, píšete, že je mu rozumět, ale jsou tam nedostatky..jaké? skloňuje jak má, určuje správně třeba rody?

věrasek80
Extra třída :D 11107 příspěvků 01.11.18 12:46

ahoj má dcera kdysi měla stanovenou VD a do 9let všechno dohnala,syn má ted 6let a taky má VD a ted v nultáku má kamaráda s ADHD a ten tedy není klidný ani ve škole,jinak dcery spolužák má též ADHD a co říká dcera tak obdivuji učitelky že toho žáká zvládají v klidu

věrasek80
Extra třída :D 11107 příspěvků 01.11.18 12:51

@Klara178 jinak nám VD diagnistikovali okolo 4roku s tím že do 8 či 9let se to spraví a dnes by nikdo neřekl že dcera měla kdysi VD a úlevu na ČJ,od 3třídy jsme bez úlevy a nosí domů max.3 a to je už v 8třídě

Klara178
Povídálka 44 příspěvků 01.11.18 12:56

@Vercsi148

mluví hezky , čistě, s výslovností a gramatikou žádné problémy nejsou. Mluví v jednodušších větách , cca 6 slov. Nedostatky v vidím v tom, že k otázce Proč ? zatím nedostal, ani na ni nedokáže zodpovědět, je vidět, že už to je na něj moc složité. Na logopedii chodit nemusíme, prý není co řešit, musíme jen navyšovat slovní zásobu, aby stále lépe komunikoval.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.11.18 13:10

Ahojky, u nas dg. ADHD, poslali nas ve skolce hned v prvnim roce do PPP, chteli zazadat na druhy rok ve skolce o asistentku (tu syn dostal, pry je to takove hranicni s tou asistentkou, ale dostal ji). Byl v PPP kazdy rok i ted pujde jako predskolak a nejspis bude mit asistenta i do skoly ale uvidime.
Syn je zivy, pokrikuje, vykrikuje, je hodne hlucny, porad v pohybu, pozornost udrzi jak na co, treba u cteni vydrzi hodiny (to stejne by bylo u televize a pohadek kdybych ho nechala). Kdyz ma zajimavy ukol (pro nej) tak u toho vydrzi a bavi ho to. Co je problem a vidim rozdil u sourozence, ze mu neco reknu a kdyz neco dela, vubec me nevnima, musim k nemu prijit a dotknout se ho, prerusit tu cinnost co dela. Ted je predskolak a je pomerne dobry v matematice, zacina spojovat i pismena. Horsi je socialni kontakt dle ucitelek ve skolce, mi to nepride, na hristi si vzdycky do chvile najde kamarady a hraje si s nima vcelku normalne. Tak nevim co je ve skolce, nejsem tam s nim… :think:
Mimino standardni, chodil v roce, mluvit zacal dle me hodne brzo uz ve 2 letech delal vety a bylo mu dobre rozumet, ale jak rikam, cteni a knihy miluje. :lol: :mrgreen: Je prvni, takze jsem nemela srovnani a myslela si ze je to uplne normalni ditko, az se sourozencem jak rostli, zacala vystupovat ta porucha pozornosti a vidim ze je opravdu akcni. Je fakt, ze z nej jsem nemohla v batolecim veku spustit na vterinu oci. :lol: :mrgreen:
Anonym kvuli dg. syna, diky :kytka:

Vercsi148
Kecalka 251 příspěvků 01.11.18 13:12

@Klara178

Jak jsem psala: při ovř není narušeno porozumění. dysfazie jsou dvě expresnivní (narušena struktura řeči) a receptivní (porucha porozumění). Moje dcera má například smíšenou.

A pokud Vám dítě nerozumí, je to jasné. A to, že třeba není pozorný - děti, které hůře rozumí rychleji ztrácí pozornost, pochopitelně…

aknah31
Neúnavná pisatelka 15402 příspěvků 01.11.18 18:14

mam tri deti. Nejstarsi 6,5 let od 4let diagnostikovana VD expresivni + ADD, prostredni syn 4,5r OVR.

Když srovnam oba kluky rozdil je videt.

Nejstarsi syn jelikož ma VD expresivni tak porozumeni zasazeno nebylo a není. Mluvit zacal docela brzo, velka slovni zásoba ale s velmi spatnou vyslovnosti. Krom toho i gramaticka skladba vet horsi, spatne pouzivani predlozek, vynechavani si/se, spatne sklonovani tad.. fonematicky sluch,zrakova a sluchova pamet slabsi.
Naopak intelekt, logicke uvazovani a hrubam motorika velmi dobra. Mezi neverbalnim a verbalnim testem rozdil 2,5roku. V 5,5 letech neverbalni stranka na urovni téměř 8let ale neverbalni na urovni 4let. Při VD je vyvoj velmi nerovnomerny urcite pasmo prevysuje vek dítěte a jiné je zase znacne pod vekovym průměrem. Krom reci jsou zasazene i jiné slozky - motorika, pamet, sluchova analyza atd… Denodennip práce od 3,5let. Dneska je VD téměř kompenzovana. Vyslovnost uz krasna. Ale byla to makacka. V soucasne době nam dela spis problem ADD nez VD. Ale vse u nej bylo vydrene.

Mladsi syn OVR. pasivni slovni zásoba horsi, vyslovnost chybi sykavky ostre, tupe ještě nepouziva uplne spravne a vybranty. Gramaticka skladba vety povětšinou dobra, chyby co se vyskytuji jsou adekvatni veku. V jinych oblastnech nejsou problémy. Vidim tam ten rozdil. Ve 4,5 letech slysi dane hlasky, dokaze je rozpoznat. Pozna první a povětšinou i poslední hlasku, pamet jak sluchova tak zrakova na urovni jeho brachy. Jedine v cem je problem je ta rec. Porozumeni vyborne. Mirne horsi grafomotorika ale v jeho veku zatím zadna hruza..

takze pokud bych to mela shrnout. Při OVR není nikdy zasazeno porozumeni a celkovy vyvoj ostatních oblasti není opozden ani nijak zasazen. Narozdil od VD kde je siroke spektrum oblasti které jsou zasazeny.
Jinak je uplne jedno jestli je to OVR nebo VD s kluky pracuji uplne stejne. Jenom při OVR jde vse tak nejak jednodušeji. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a rychleji :mrgreen:

aknah31
Neúnavná pisatelka 15402 příspěvků 01.11.18 18:18
@Klara178 píše:
@Vercsi148mluví hezky , čistě, s výslovností a gramatikou žádné problémy nejsou. Mluví v jednodušších větách , cca 6 slov. Nedostatky v vidím v tom, že k otázce Proč ? zatím nedostal, ani na ni nedokáže zodpovědět, je vidět, že už to je na něj moc složité. Na logopedii chodit nemusíme, prý není co řešit, musíme jen navyšovat slovní zásobu, aby stále lépe komunikoval.

toto mi prijde zvlastni, protože logopedie není jen o naprave vyslovnosti ale je ma siroky zaber.
Prave rozsireni slovni zasoby je jedna ze slozek logopedie, stejne jak trenovani porozumeni, fonematicke uvedomovani, pamet,motorika atd…

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Počtení v nové rodině Karla Janečka: On a kněžka si jej prohlížejí na obálce

V nové rodině Karla Janečka se teď čte časopis Forbes a ne jen tak pro nic za... číst dále >

Pryč s šedým a upršeným hnusem! Chci slunce a hranolky, kňourá Kopřivová

Podnikatelka a travellerka Veronika Kopřivová (27) trpí jako zvíře, chuděra.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >