Jak se samy zabaví vaše malé děti?

310
15.3.16 11:06

Jak se samy zabaví vaše malé děti?

Ahoj! Ptám se jen tak pro zajímavost, abych věděla, jak je to jinde. Jak se přes den samy zabaví vaše děti? CCa ve věku něco jak ty naše (1 a čtvrt + 3 a čtvrt roku). Máme dva kluky a přijde mi, že celý den jen dělají borčus. Vytahají hračky z krabice, rozhází to a stejně si s tím nehrají. Dám staršímu omalovánky a pastelky, on s tím chvíli zběsile čmárá, přijde mladší, začne čmárat taky, po pár minutách začnou lítat pastelky na zem a za chvíli jsou všude. Přinesu jim kostky, že můžou stavět třeba komíny, hrady, ale ne, hned vše lítá. Mladší pak na tom borčusu samozřejmě furt padá. A tak bych mohla psát douho. Přijde mi, že máme všechny hračky rozbité, nekompletní, součástky ze stavebnic, puzzlí, kusy voskovek, kola od autiček nacházím všude. Kompletní máme jen ty věci, co jsou schované, a hrají si s nimi jen pod naším „dozorem“. Já se samozřejmě snažím je učit, že si po sobě musí uklízet, věci neničit, ale je to jak mluvit do dubu. Mladší z toho ještě asi rozum nemá a starší to má poslední dobou na háku. Po dobrým to nejde. Když mu řeknu, že si musí poházené pastelky uklidit a že to uděláme třeba společně, tak dá do krabičky jednu pastelku a pak začne chytat lelky, hrát si s něčím jiným atd. Vysvětlování je nekonečné, zvyšování hlasu sice efekt má, ale zas tak na dva tři kusy pastelek. Nemůžu po nich přece celý den jen řvát kvůli uklízení? Když dám ultimátum, že dokud neuklidí, nepůjdem ven, zas tak ho to netíží, to samé jídlo. Je mu to prostě fuk. Nebo to udělá, ale třeba až za půl hodiny, hodinu, a to mi už většinou tečou nervy, mladší hází po došlapu na poházené věci hrozné drž. y a já kolikrát málem taky.
Pokud si nehrají s hračkami a je chvíli klid, tak to nevěstí nic dobrého. Obvykle vymýšlí nebezpečné věci - starší přistaví mladšímu židličku, aby mohl vylézt na židli a odtud na stůl, snaží se odmontovat kryty na zásuvky, vytahají z kredence všechny konzervy, čaje (z nich pak ještě často pytlíky)… Já ani plácnutí přes zadek nějak neodsuzuji (a používám), ale u nás to nějak nemá efekt. Už jsem unavená z toho, jak celý den vysvětluju, co se smí a nesmí, řvu, trestám. Občas už si sama připadám jak jejich bachař.
Jinak pokud si s nimi hraji já nebo muž, tak je to v poho. Snažíme se jít příkladem, po hře věci uklidit, neházet s nimi apod., ale efekt nula. Jenže takle by člověk doma nic neudělal - furt je střežit, aby nezrasovali věci nebo sebe, nebo s s nimi hrát. Nebo je to normální? Jak si hrají vaše děti?
Kéž už by bylo hezky! Přes zimu jsou furt nemocní, takže se ven, kde to je v pohodě, moc nedostaneme…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13073
15.3.16 11:18

Tak tě asi nepotěším. Děti si hrají samy a i hračky si uklízí samy. Jsou naučené jak se k hračkám chovat a že každá hračka má svůj box. Takže věci nemáme zničené ani pomíchané.
3leté dítě už tohle chápat musí. Dcera má 2,5 roku a už se taky naučila, že si pohraje a pak když chce další hračku, tak nejdřív uklidí tu předchozí. A večer než se jde spát, tak uklízíme společně hračky, které zůstaly po bytě. Třeba plyšáky na gauči a nahází se všechno do boxů, kam to patří.
Tvoji si podle mě těch hraček vůbec neváží a jak to píšeš, tak to zní hrozně :nevim: I ve školce si děti po sobě hračky uklízí a chovají se k nim hezky. Ve 3 letech už to děti umí.
Podle mě se mělo začít vychovávat daleko dřív. Teď asi jedině zamknout pokojík. A vydat jen jednu hračku, pohrajou si a až to uklidí, tak si můžou vybrat jinou. Nebo nevím jak bych to řešila.
Mě to taky stálo hodiny a hodiny trpělivého vysvětlování (ne řvaní a bití). Ale dneska si říkám, že nejhorší mám za sebou (pro tenhle věk. Vím, že přijdou horší věci :lol: ) a můžu si uvařit kafe a vypít si ho. Protože už jim nemusím stát za zadkem.

Příspěvek upraven 15.03.16 v 11:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16185

Děti se nejvíce učí nápodobou. Já měla starší dítě hodně nesamostatné, takže i v tomto věku jsem velmi často musela asistovat. Hračky dostávali „na příděl“. Vždy krabici s něčím a pokud chtěli něco jiného, museli si nejdříve uklidit to, s čím si hráli. Pastelky jen u stolu a když odcházeli, museli uklidit. Bohužel jinak, že neustálým opakováním a hlavně důsledností, to nepůjde. A ne, neboj, doma uklizeno nemám. Mladší holka (momentálně čtyřletá) na mě tak dlabe, že jak nestojím nad ní jak kat a neříkám, co má kam uklidit (ukliď lego do krabice je moc široký pojem, takže… tady tu hromádku, támhle to zábradlí, tady toho koníčka…), tak neuklidí nic. Naopak udělá ještě větší binec. Takže jsem je naučila, že každý večer si uklízí hračky na vymezené místo (na kusový koberec) a už neřeším, že to není uklizené a roztříděné v krabicích. Když to nestihnou, vědí, co se bude dít (mladší se nemůže podívat na epizodu kreslené kočky Simon´s cat na tabletu a starší ví, že nebudu číst…to ale musíš vybrat podle svých dětí, co jim bude vadit).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2617

Reaguji pouze na nadpis, dočtu později…NIJAK - starší 3r a 8m, mladší 1,5 roku…nebaví je to ani se mnou…nejradši za mnou chodí jak osásci mrčí, vyvádí typu všude vlezu, vylezu, všechno vykramařím, zničím, rozházím…jakmile sednu k počítači, mladší se na mě sápe a všechno lítá ze stolu, starší chce okamžitě něco pustit…jakmile jdu vařit, mladší mi ječí u nohou, starší chce všechno dělat…je to na palici, už se těším, až bude tak za 2 roky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26506
15.3.16 12:00

Mám to némlich úplně to samý. Zlepšilo se to až teď, bude jim 4 a 6 let. A už se dá něco rozumně udělat, uvařit..ale ve střehu jsem pořád, jednak když je moc dlouho ticho, druhak stačí jít na záchod na 2 minuty a už slyším řev jak jsou v sobě. Ale lepší se to postupně. Před rokem to bylo ještě napalicu. Nemocní jsou taky furt, takže mezi děti skoro vůbec nemůžeme, chodíme jen ven.
Přiznám se že někdy jsem ráda, když je jeden na PC a druhý na tabletu, a můžu v klidu něco doma udělat. Ale to je tak poslední půlrok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15530
15.3.16 12:03

Ahoj, mam chlapečka rok a pul. Sám si hraje docela hezky, ale musí mít náladu. Nejradši ma autíčka (jezdí po stole dokola třeba 15 minut), tatru, míč - ten chce kopat zpět, ale to se da v poho i třeba od vaření a obcas vezme na milost leporelo. ALE pak ma dny, kdy se za mnou plizi jak stín, řve, dupe, chce nosit (ma smůlu jsem těhotná), hracky hází vztekle po bytě, tahá kocky za uši…děs
Uklizeni je u nas boj, ale koupila jsem mu truhlu na všechny hracky a stačí mi, kdyz je do ni nahazi (děláme spolu a i ho to baví) - nijak je netridime. Zajímavé je, ze nádobí apod po sobě uklidi vzdy a ještě se vzteka, kdyz neuklidim svoje :mrgreen:
Podle mne tříleté dite uz je ale trochu jinde a moc dobre ví, co ma delat - rodiče to dělali tak, ze co si bracha neuklidil, tak mu na delší dobu sebrali a vrátili az kdyz byl hodny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64677
15.3.16 12:07

@janeee2 náš (19 m), roztahá fakt všechno, ale pak to musí zase uklidit - s pomocí, ale musí :mrgreen: takže máme po celém bytě roztahané kostky, autíčka atd, ale jak se blíží doba spaní, jde se uklízet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
15.3.16 12:28
@andelka83 píše:
Mám to némlich úplně to samý. Zlepšilo se to až teď, bude jim 4 a 6 let. A už se dá něco rozumně udělat, uvařit..ale ve střehu jsem pořád, jednak když je moc dlouho ticho, druhak stačí jít na záchod na 2 minuty a už slyším řev jak jsou v sobě. Ale lepší se to postupně. Před rokem to bylo ještě napalicu. Nemocní jsou taky furt, takže mezi děti skoro vůbec nemůžeme, chodíme jen ven.
Přiznám se že někdy jsem ráda, když je jeden na PC a druhý na tabletu, a můžu v klidu něco doma udělat. Ale to je tak poslední půlrok.
8o 8o 8o
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26506
15.3.16 12:31
@reinkarnace píše:
8o 8o 8o

No co co, 20 minut je fakt nezabije. Mají tam hry (puzzle, na postřeh..starší se dívá na pohádku třeba). Nejsou to batolata a nejsou tam celý den.
Máme tablet teprve rok, používám ho i když jdeme třeba k lékaři a musíme čekat. Beru teda vždycky i něco jiného, třeba motanici, ta je taky zabaví, ale když čekáme 2 hodiny..je to dlouho i na mě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
15.3.16 12:33

@andelka83 tvoje děti, tvoje věc. jen mě to zarazilo. vždyť ještě neumějí ani číst a psát :roll: ale já mám na to zkrátka jiný názor..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13073
15.3.16 12:34
@reinkarnace píše:
@andelka83 tvoje děti, tvoje věc. jen mě to zarazilo. vždyť ještě neumějí ani číst a psát :roll: ale já mám na to zkrátka jiný názor..

pak je právě to překvapení, proč se děti neumí zabavit samy :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
15.3.16 12:35

Jinak zakladatelko jsem zvědavá na další komentáře, mohla by to být celkem přínosná diskuse. holky budou taky o dva roky, starší je puntíčkář, je pořádkumilná, ale myslm, že v počtu dvou dětí už se situace pak začíná otáčet a je to úplně o něčem jiném než s jedním dítětem :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26506
15.3.16 12:37
@reinkarnace píše:

neboj, grafomotoriku taky trénujeme. Nevím co s tím má společného zda umí číst a psát. Ve školce mají počítač taky, stejně jako interaktivní tabuli. Všeho s mírou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26506
15.3.16 12:39
@tamata píše:
pak je právě to překvapení, proč se děti neumí zabavit samy :lol:

Když jsou každý sám tak o nich ani nevím. Když jsou spolu, tak to bývá horší. Takže jsem ráda, když jsou od sebe a každý se zabývá něčím jiným. Kor když jsou nemocní a mají být v klidu a ne lítat po bytě, což obvykle dělají když jsou spolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2617
15.3.16 12:40

Než jsem příspěvek dopsala, mladší mi vypnul PC :zed:…Je to s nima těžký, zrovna věk, kdy starší si chce už občas něco stavět, malovat, hrát stolní hry a mladší mu to bere, boří, chce být s náma, ale jen „škodí“. Když už je chvilka, kdy si hrají sami v pokojíku, za chvíli je řev, protože si hračky berou…Nejsou úplně „zvlčelý“, že tu celý den lítaj a ničí, ale jsou to draci, do toho šíleně vzteklý, uječený. U nás zabírá jen čas, palice dubový nebudou dělat nic na povel…Starší tedy vydrží u pohádek, to ho musím odhánět a to je zase zle. Mladšího ještě ani pohádky nezabaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat