Reklama

Jak se stát laktační poradkyní a dulou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

reedik
Závislačka 3071 příspěvků 09.01.17 23:30
Jak se stát laktační poradkyní a dulou?

Ahoj, velice by mne lákalo stát se laktační poradkyní, dulou, či porodní asistentkou. Na stránkách laktační ligy jsem našla pár informací k laktační poradkyni. Stejně tak na stránkách mojedula.cz. Zajímalo by mne to z pohledu praktického. Jak to celé probíhá, jak probíhá teorie, praktická část. Jsou duly v dnešní době zaměstnané a dulou mohou být díky dobrému zaměstnavateli, který vyjde vstříc a ženu kdykoliv ze zaměstnání uvolní? Nebo musí být žena na volné a pevné zaměstnání nemít? Nebo zda se vrhnout na dráhu porodní asistentky? Studium by muselo být dálkově. Tam bych se bála té praxe co se času týče. Co se týče porodů a kojení, tak mne tato práce velice láka a chtěla bych k těmto krásným povoláním získat co nejvíce informací.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

iizabela
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 1 inzerát 10.01.17 00:22

Ohledne kojeni urcite doporucuju udělat si kurz laktacni poradkyne pres občanské sdružení mamila..(www.mamila.sk) laktacni liga je dnes uz docela out :think:
Jinak jednodušší je kurz na dulu nez studovat porodní asistentku..ale obojí chce hodne praxe, s tim uplne zkusenost nemam, asi bych se obrátila na českou asociaci dul, tam uz te na vedou ohledne školení..nicmene LP i dulu delaji podle me na zivnostenstky list a je jen na jejich vytizenosti, jestli podnikaji pri zaměstnání a nebo to delaji na plny úvazek..

quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 10.01.17 00:32

Jen k rozhodnuti zda byt pa nebo dulou. V dnesni dobe perzekuce z ruznych stran a spatnych ci nulovych zakonu ci jakekoliv regulace doporucuji to druhe. Zadna zodpovednost pomineme-li moralni, nehrozi v podstate nic. Pokud uvazujete ze si tim budete chtit vydelavat tak je to dnes slusny byznys (zalezi tedy i na dostupnosti sluzeb v lokalite) ;)

mattule
Závislačka 3196 příspěvků 10.01.17 00:47

Asi mam vykojenej mozek, ale přemýšlím nad tm samým. @quinny nemyslím si, že je to dobrý bxznys, ale naopak spousta práce a za málo peněz a až se personál nemocnic začne chovat slušně, budou duly a soukromé PA bez práce, ale to asi nehrozí, když vidim, co se všude děje

quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 10.01.17 01:03

@mattule spatne jsi me pochopila. Myslela jsem to ve vztahu dula vs PA ze je lepsi byznys delat dulu. Nemas zodpovednost za nic, naprosto v klidu muzes i k domacim porodum. Nic ti nehrozi, nikdo te nekontroluje. PA to vystuduje, vzdelava se cely zivot. Stale je pod drobnohledem, minimalne jednou nohou v kriminale, s vidinou tucne pokuty ci zakazu cinnosti… ;)
Jinak vsem doprovazejicim u prirozenych porodu zdar :hug:

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31611 příspěvků 10.01.17 01:38

Mě to taky kdysi lákalo, na dulu myslím musí člověk doprovázet k porodu alespoň 3 ženy, což já tak blízké kamarádky nemám, někoho, kdo by mě chtěl u porodu…no a laktační poradkyně mi čím dál víc přijdou jako fanatická skoro až sekta, bohužel :? jako udělat si kurz, a docházet radit maminkám, které o to stojí, to je určitě v pořádku, ale mě bohužel odradil facebook, skupina laktační poradkyně, to je něco strašnýho, děti nekojících matek jsou dle nich chudáčci, kdo nekojí, je špatná matka, přece se snažila kojit jen 2 m+síce, a pak selhala, a dala dítěti jedovatý UM..no a roztřípají tyhle rozumy všude možně, i v normálních rodičovských skupinách. což já kojím ráda, svoje děti kojím a budu kojit do samoodstavu, ráda poradím někomu, kdo o to stojí, ale přijde mi bohužel, že „správná“ LP radí všem, i těm, co o to vůbec nestojí…taky musí naprosto jednoznačně zakazovat dudlíky, což já taky nepoužívám, nelíbí se mi to, ale je to každého věc, že, voda je pro plně kojené dítě taktéž skoro jedovatá, neexistuje ani v největších vedrech, když plně kojené dítě ve vedrech čurá uráty, a má skoro suchý plíny, není to nepodáváním vody, ale nevhodnou stravou, a nedostatečným pitím kojící matky :jazyk: :zed: :mrgreen:
každopádně přeju Ti, ať si dobře ybereš, a jsi spokojená :kytka:

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9980 příspěvků 10.01.17 06:59

@reedik Konkrétní zkušenosti nemám, neprošla jsem tím, ale něco přece jen vím:
1. Když jsem vybírala dulu, sešla jsem se s několika a musím říct, že to bylo hodně různorodé. Ta, se kterou jsem se nakonec dohodla, byla jedna z nejzkušenějších, empatická, sama porodila a vychovala tři děti, měla zkušenosti z různých porodnic, takže věděla, jak to kde chodí, a mohla mi poradit atd. Ty ostatní byly spíš takové vyjukané, začínající, a i když podle profilu na webu vypadaly sympaticky, neměla jsem z nich ten pocit, že bych se s nimi v tom špitále cítila jistě (spíš než lidská chemie - i když ta asi taky - to bylo o tom vědomí, že ta dula už má něco za sebou). A přišlo mi, že získat si jako „ucho“ dost maminek na to, aby člověk pak ty zkušenosti měl, není vůbec snadné.
2. Volno v práci, to bys mě opravdu pobavila, to bych chtěla vidět, který zaměstnavatel by s tím souhlasil. Je i problém třeba odjet na dovolenou (kór když začínáš): pokud máš mít nějaký počet maminek, tak vždycky má nějaká plus mínus tři neděle do porodu, může se rozrodit, a když Ty jí napíšeš „sorry, jsem v Řecku, měla jste termín až za dva týdny“, tak to je docela blbý. Pokazíš si image a měla bys mít náhradní dulu, ze které ale dost pravděpodobně maminka nebude nadšená, protože ji nebude znát. Jsi ochotná se takto omezit? Jinak manželka známého dulu dělá, ale ta nemá stálé zaměstnání, je doma a dělá jen semtam věci, které jsou časově flexibilní; s takovou prací to samozřejmě jde.
3. Jinak já za sebe bych přemýšlela i o tom, jak fungují porodnice (to přiznám se nemám zmapované). Třeba u Apolináře s Tebou můžeš mít u porodu jen jednu osobu, čili pokud jde dula, nejde už partner (my s tím tak počítali). Pokud to má v okolí víc porodnic, tak to může být komplikace i pro Tvoje uplatnění.

reedik
Závislačka 3071 příspěvků 10.01.17 19:34

@iizabela diky za komentar, urcite juknu

@quinny myslim, ze v dnesni dobe jde zazalovat a popotahovat po soudech pomalu kdekoho a za cokoliv. Prave by me zajimaly osobni zkisenosti ci příběhy dul. Vim o nekolika procesech porodnich asistentek, ktere byly popotahovany pri problemech u porodu. A bohuzel v dnesni dobe delat lekare, policajta, hasice a dalsi vubec neni sranda.

@mattule prave si myslim, ze to zas az takovy vejvar nebude. Vubec teda nema predstavu, jaky honorar si dula rika, kolik zen si nasmlouva v podobnem terminu porodu,… Ale lakaji me porody samy o sobe, pomahat zenam, milovala jsem kojeni, mala miminka.

@slavuska1 urcite, nektere laktacni poradkyně jsou asi az fanaticke. Ja ne. Ac u sveho dite jsem byla, dudlik jsem nedavala, vodu taky ne, ale to jen z duvodu, ze dite bylo moje a vedela jsem, ze caj ani vodu nechce a z flasky pit nechce a neumi (pri problemech zkoiska podavani UM). Samozrejme maminky s podavani um neodsuzuji. Mam nekolik kamaradek, ktere se kojeni dobrovolne vzdaly uz v porodnici. Je to jejich volba. Pomoc jde cloveku, ktery o to stoji a ktery chce kojeni zachranit. Ja treba u sebe chtela, tak jsem pro to delala vse mozne.

@Slečna Ferka urcite si zvolim zkusenou dulu a ne vyjukanou zacinajici dulu. Ale kde takova dula ziska praxi? Ale to je dnes skoro u vseho, zamestnanec si vezme cloveka s 5 lety praxe nez absolventa. Asi to je i o pruraznosti a zapalenosti do veci. Ja si prave taky nedokazu predstavit byt nekde zamestnana a kdykoliv si odbehnout k porodu. Ale treba to tak nejaka dula ma :) Samozrejme o nemoznosti si dovolenkovat pred terminem porodu zalaznice vim :)

mattule
Závislačka 3196 příspěvků 10.01.17 22:57

@quinny tak to se moc omlouvám :hug: ale já jsem u nás za tu „alternativní blbku“ a mám z rodinou celkem boje, protože první porod byl masakr a druhej krásnej, přirozenej, no prostě nádhera. a když před někým řeknu, že to byl super zážitek, tak by mě nejradši zavřeli do blázince, celý těhu jsem navštěvovala soukromou PA a vzdělávala se, a nelituju ani koruny.jen toho, že můj porod bohužel nestihla

reedik
Závislačka 3071 příspěvků 10.01.17 23:35

@mattule ja mela taky krasny porod a vzdy se nad vypravenim uplne rozplyvam. Kazdy si tula na celo a nechape.

quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 11.01.17 08:33

@reedik to urcite zazalovat lze, ale pa je profese tudiz mi pripadne hrozi zakaz cinnosti. Na dule si nikdo nic nevezme, je to stejne jako kdyz ti pujde k porodu kamaradka nebo sousedka, nenese zadnou zodpovednost krome moralni.
V mem okoli si duly rikaji no hodne :mrgreen: nemaji v podstate zadny strop ale tak kdyz je poptavka je i nabidka. Me na tom spis vadi to, ze nemaji zadnou brzdu a doporuci klidne porod doma i velice rizikovym rodickam. Pak to novinari strci do jednoho pytle s PA ktere chodi domu a spise to dela jen zlo.
Hlavni vinu ale samo nemaji ony ale stat, ktery misto aby nastavil podminky pro porody doma to nijak neupravuje (zrejme v blahovem presvedceni ze od toho ty lidi odradi) a to pak dava prostor temto lidem.
Treba se to jednom zmeni… :hug:

quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 11.01.17 08:43

@mattule to je ta neprenositelna zkusenost. A hlavne je to o pocitu tech lidi, ze kdyz se to delo jim, ze to je tak normální a ma to tak byt. Tudiz kdyz jim nekdo zacne rikat ze to tak byt nemusi tak si klepou na celo. ;)
Navic stale jeste pretrvava u mnohych respekt k bilym plastum, protoze vedi co delaji.
Aby to nevyznelo spatne. Ano i ja uznavam kapacity, ale to si to ten clovek musi zaslouzit a predevsim se umet normalne chovat a ne ze si sednu na zadek jenom z toho ze si muze napsat pred jmeno titul

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9980 příspěvků 11.01.17 10:47

@reedik No já to myslela tak, že pokud se chceš „dulováním“ živit nebo nějak smysluplně přiživovat, budeš jich muset mít tolik, že před porodem bude vždycky.

A s tou zkušeností: jasně že se to ta ucha musí někde naučit, ale když já jsem ta maminka, čeká mě (zvlášť) první porod, tak rozhodně nebudu přemýšlet „je začínající, tak ať si to zkusí“ - to si můžu dovolit u účesu nebo restaurace, ne u porodu. Chtěla jsem tím říct, že nasbírat dost zkušeností může být docela obtížné, a to z pochopitelných důvodů - jako další argument pro Tvoje rozhodování, zda do toho jít.

reedik
Závislačka 3071 příspěvků 11.01.17 17:54

@Slečna Ferka jj jasne. Plne s tebou souhlasím. Taky bych sla do zkušené. Ale treba i malo odrozenymi porody bude jako ostrileny profik. Asi to je i o pristupu k veci samotne a prubojnosti duly.

@quinny to je zase asi o touze o penezich dane duly, ktera si riskne odrodit rizikovou rodicku. A jak silny zaludek ma. Muzes mi do zpravy nebo tady napsat kolik si rikaji? Ja totiz nemam vubec predstavu.

admin
Extra třída :D 10895 příspěvků 18.02.18 05:56
Ptejte se také v poradně!

Milé maminky,

připomínám, že na eMiminu funguje už dlouho zavedená Poradna duly. Nebojte se tu odbornic zeptat na všechno, co Vás okolo porodu za doprovodu duly a s tím spojených témat zajímá.

Krásný den :kytka:
adminka Eliška

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Rekonstrukce bytu: Na co si dát pozor?

Kupujete byt a potřebuje opravit? Anebo už nejste tolik spokojení s vlastním... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Články z Expres.cz

Býval za andílka i hubu nevymáchanou. Proč je Zelenka další průšvihář?

Další fotbalový svéráz, další bývalý sparťan má oplétačky. Po Tomáši Řepkovi... číst dále >

Proč Leoš Mareš patří na Instagram a ne do televize? Už je někde jinde

Sentiment, vděk a nostalgie, touha být vidět, nebo dětská fascinace... číst dále >

Články z Ona Dnes

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama