Jak se u vašich kojenců projevila celiakie?

19.2.16 15:17

Jak se u vašich kojenců projevila celiakie?

Ahoj, moc prosím o Vaše zkušenosti :)

Zajímá mě, jak se u vašich dětí projevila celiakie v kojeneckém věku?

Naše malá, teď 10 měsíců, je stále kojená. S příkrmy jsme začali necelých 14 dní před ukončeným šestým měsícem, protože jevila obrovský zájem o jídlo. Začali jsme kaší, aby v noci lépe spala. Začala se mi totiž budit ještě jednou během noci. Do té doby až nad ránem. Starší dítko takto projevovalo potřebu další porce příkrmu :mrgreen: Dávala jsem jí kaši rýžovou, tedy bez lepku. Krásně baštila, po čtyřech týdnech jsme najeli na zeleninu a pak dál pokračovali podle všech doporučení. Nějak po tom ukončeném šestém měsíci jsem začala postupně nahrazovat rýžovou kaši kaší krupičnou. Nejdřív mix, krupičné jen trošičku a pak jsem postupně přidávala. Takže lepek jsem zaváděla pozvolna. Krupičku jsem dopředu namáčela. Pak malá na nějaký čas ztratila chuť k jídlu a dostala jsem do ní jen pár lžiček jak zeleniny, tak kaše. Pěkně jsme bojovaly :( To se časem zlepšilo a teď už zase krásně baští. Ale nějak v té době se začala budit už kolem jedenácté večer a pak jak který den. Postupem času to bylo pořád horší a dostali jsem se na buzení každé dvě hodiny :cert: Přisuzovala jsem to zoubkům a taky, že prostě má psychickou potřebu kojení, což by mi nevadilo, ale…
Asi před týdnem mě napadlo zkusit jí udělat kaši ovesnou, aby měla změnu. Spala celou noc, až do pěti do rána. Najednou byla i přes den úplně jak vyměněná, vůbec nebyla mrzutá a pořád byla v dobré náladě :palec: S kaší jsme tedy pokračovali a takto to vydrželo asi čtyři dny. Ty dny měla v příkrmu k obědu brambory nebo rýži, takže taky bez lepku. No a teď měla poslední tři dny těstoviny a zase obě noci buzení co dvě hodiny. To všechno mi docvaklo včera večer, takže dnes jedeme zase úplně bez lepku. Uvidím, jak to bude vypadat dnes. A samozřejmě kdyžtak zaskočím k Dr.
Ale zajímá mě, jestli to někdo z vás neměl s dítkem podobně. Myslíte, že se i takto může celiakie projevit? Špatným spaním a mrzutostí? S tou špatnou náladou to nebyl žádný extrém, že by třeba probrečela den, ale byla prostě taková protivná, ukňouraná. Ještě dodám, že psychomotorický vývoj je naprosto v pořádku a prospívá krásně celou dobu. Průjem neměla a že by jí nějak trápilo bříško, to taky nikdy nevypadalo :nevim:
Děkuju všem za odpovědi :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

19308
19.2.16 15:24

Většina celiaků nemůže ani oves. Nevím, jestli je dobrý nápad nedávat dítěti lepek. Už jen kvůli případné diagnostice, dítě musí být na plné zátěži lepkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21824
19.2.16 15:27

Nevím teda. Mně se skoro 9M dítě budí v noci CO HODINU, ať mu dám cokoli. Podle mě je to normální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.2.16 15:35
@vokishka píše:
Většina celiaků nemůže ani oves. Nevím, jestli je dobrý nápad nedávat dítěti lepek. Už jen kvůli případné diagnostice, dítě musí být na plné zátěži lepkem.

Mám shodou okolností vločky zpracované na čistých strojích ze zdravé výživy ;) a tam by prý lepek být neměl, protože oves jako takový ho prý neobsahuje, co jsem se dočetla :nevim: nechci ji držet na bezlepkové dietě úplně, jen teď zkouším, jestli je to tím ;) ale díky za radu!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.2.16 15:40
@Mango_Lassi píše:
Nevím teda. Mně se skoro 9M dítě budí v noci CO HODINU, ať mu dám cokoli. Podle mě je to normální.

Však jsem to taky vůbec neřešila, dokud jsme shodou okolností neměli pár dní bez lepku a v tu dobu v noci klid ;) a pak s lepkem zase neklid :mrgreen: jen se pokouším zjistit, jestli to může být tím a mám se pídit se po nějakých vyšetřeních, nic víc ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19308
19.2.16 15:45

@hanulka.iks doktoři se k nějakým vyšetřením moc hrnout nebudou. Do dvou let neradi diagnostikují celiakii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8097
19.2.16 15:51

Já jako celiak nemůžu ani oves. Ale ony se ty obilniny dají nějak upravovat a zbavit lepku a pak je třeba i pšenice uvedená v potravinách co mají značku bezlepkové…o to jsem se už zajímala. Ale pokud je to ovesná kaše bez označení bezlepková, tak tam ten lepek určitě bude také.
Jinak co jsem se zajímala, tak celiakie, se dá ověřit nejdříve po 3 měsících od každodenního zavedení lepku. Stejně tak když se lepek vysadí, tak dřív jak po 3 měsících se testy nedělají. (nebo aspoň nedělali). Je to dlouhodobější záležitost, která se neprojevuje hned. Ale jedna otázka jsou testy… druhá nějaké praktické zkušenosti.
On může být problém v tom jídle, ale vůbec se nedá určit jestli může být problém v lepku, stejně tak to může být jakákoliv jiná složka tom jídle. Od mléka, vajíčka atd…
U takto malých to stejně probíhá spíš testováním formou pokus x omyl… na 100% diagnozu se čeká až děti povyrostou. Může být i nějaká dočasná nesnášenlivost, alergie… Těžko říct jaké projevy to může doprovázet.
Mě malá přestala v 18.ti měsících ze dne na den kakat - první co tak byla taky na krvy kvůli celiakii-genetickej předpoklad, a OK. Lítali jsme půl roku…no a výsledek? Po půl roce zjistili, že má sníženou funkci štítný žláza. Dostala nasazený léky a do 3 dnů od nasazení kaká do dneška jak hodinky. No a stačí když si nějakej den zapomene vzít, první kde se to projeví je, že jí začne bolet bříško a přestane kakat. Takže hned víme kde je problém. A víte co? Doktorka nevěří..že to není možný, aby takhle reagovala na léky štítný žlázy… protože podle knížek by měla mít projevy takový a makový…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9219
19.2.16 16:18

Málo jedla, byla unavená, měla průjem a bříško jako afričánek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10520
19.2.16 16:40
@kocunka píše:
Málo jedla, byla unavená, měla průjem a bříško jako afričánek

Tak nějak bych viděla první příznaky. Bolesti střev, průjem, nafouklé bříško.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.2.16 16:59

@vokishka To chápu, v brzkém věku je to se všemi alergiemi problém… A obzvlášť když malá nemá nějaké pořádné příznaky, naštěstí :) uvidím, zbytečně plašit a lítat k doktorovi se mi nechce..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
192
19.2.16 17:02

A nemůže být ten rozdíl třeba v množství nebo žízni? Jako že ovesné snědla víc a tak se nepotřebovala budit hlady. Nebo že těstovin k obědu sní málo. Co k obědu dáváš? Nemůže to mít po něčem jiném? (vajíčka, paprika, fazole, rajčata…)
Nebo má po krupičce v noci větší žízeň. Kdyby to byla celiakie tak by bolelo bříško, měla divnou stolici, třeba průjem nebo hlen.
S rýžovou kaší ti spí taky tak dobře?
Dobrou náladu mohla mít z toho, že se dobře vyspala a ty taky :)
Jo a zítra zkusím pro malého koupit ovesnou kaši, co kdyby po ní spal. :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.2.16 17:15

@IlkaV Na obalu je preškrtnutý klas, ale že by byly bezlepkové přímo nepíšou :nevim: ani nebyly nějak extra drahé..
Já si právě taky myslím, že se to projevuje spíš dlouhodobě..Malá by tedy reagovala hned, což nedává smysl..Na druhou stranu ale u malých dětí člověk nikdy neví ;) vy jste toho zářným příkladem s tou štítnou žlázou :) hlavně že jste přišly na to, čím to je :palec: no doufám, že se nás celiakie opravdu netýká..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.2.16 17:17
@cecetka píše:
Tak nějak bych viděla první příznaky. Bolesti střev, průjem, nafouklé bříško.

Tak to se nás naštěstí netýká :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
192
19.2.16 17:21

Ještě si zkus psát, co všechno malá snědla, kolik, kdy. A kdy a jak dlouho za celý den spala. Třeba něco vykoumáš, za týden si to tak přesně pamatovat nebudeš. A pak dej vědět, docela by mě to zajímalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.2.16 17:32
@bartoel1 píše:
A nemůže být ten rozdíl třeba v množství nebo žízni? Jako že ovesné snědla víc a tak se nepotřebovala budit hlady. Nebo že těstovin k obědu sní málo. Co k obědu dáváš? Nemůže to mít po něčem jiném? (vajíčka, paprika, fazole, rajčata…)
Nebo má po krupičce v noci větší žízeň. Kdyby to byla celiakie tak by bolelo bříško, měla divnou stolici, třeba průjem nebo hlen.
S rýžovou kaší ti spí taky tak dobře?
Dobrou náladu mohla mít z toho, že se dobře vyspala a ty taky :)
Jo a zítra zkusím pro malého koupit ovesnou kaši, co kdyby po ní spal. :pankac:

Kaše má na množství stejně a krupička by ji měla podle mě zaplácnout víc. Hlady to asi nebude. To spíš ta žízeň, ale na druhou stranu zas nepije v noci nijak extra. Spíš mi právě přijde, že ji budí nějaké nepohodlí :nevim:
Zeleninu dávám klasiku mrkev, cuketu, batáty, brokolice..ale hlavně třeba s bramborem je to ok, ale ta samá zelenina s těstovinami už ne, množství taky stejně :nevim:
Zkuste, třeba bude klidna noc :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama