Jak se vyhnout nepříjemnému nalití prsou v porodnici?

267
6.8.08 13:40

Jak se vyhnout nepříjemnému nalití prsou v porodnici?

Ahojky, mám jednu dosti nepříjemnou zkušenost z porodnice. 3 den po porodu se mi neuvěřitelně nalila prsa mlékem, že jsem po zbytek pobytu v porodnici nedělala nic jiného, než jen odstříkávala. Mleko mi teklo 24 hodin denně, vložky do podprsenky jsem měla ihned durch, takže noční košili jsem nezvládala měnit. Když jsem chvíli spala, tak jsem měla prsa bolavá a plná bouliček. Bylo to pro mě moc traumatický a pořád jsem břečela a úplně si kojení znelíbila :roll: Byla jsem přesvědčená, že kojit své děti nechci. Do 14 dnů se to jakžtakž srovnalo, ale to už jsem měla dvojčátka naučená na flašku, protože jsem stále jen odstříkávala. Jedna asistentka mi radila odstříkávat pořád, abych neměla bouličky a záněty, druhá odstříkat každý 3 hodiny jinak si prsa nezvyknou, třetí čím častěji, tím lepší tvorba mlíka atd.

V brzké době budu zase rodit a už ted mám noční můru z kojení. A přitom tak moc chci kojit své dětátko :cry:

Nevíte jak se toho nepříjemnému nalití vyhnout? Já jsem poslechla tu třetí radu a hned den po porodu jsem odstříkávala každou půl hodinku. Sice jen diblíček, ale i tak. Tak je možné, že jsem si to takhle způsobila?

Moje sousedka přikládala k prsu mimčo každý dvě hodiny a takovýto problém neměla.
Holky pomozte mi, každá laktační poradkyně mi říká něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4035
6.8.08 13:44

vyškemrat, vydupat si odsvačku a ledový obklady. Tím jsem si tyhle problémy tentokrát nepřivodila, poprvé jsem se nechala odbýt a bylo to strašný…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
6.8.08 13:50

Opravdu sis to mohla rozjet tím velmi častým odstříkáváním.

Mi podruhé zafungovalo jednak asi lépe tělo, že si už pamatovalo, oč jde, jednak jsem neodstříkávala ani neodsávala, ale přikládala tak co dvě hodiny, i častěji, ale jen po chvilkách, a když jsem měla pocit, že se prsa nalévají nepřiměřeně a mimčo nemělo zájem, šla jsem do sprchy a sprchovala si prsa teplou (ne horkou) vodou, nemasírovala, jen přejížděla rukou - ten největší přetlak samovolně odtekl a neničily se bradavky a nedělaly zatvrdliny. Kojím dosud.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
6.8.08 14:21

Já odstříkávala pomocí odsávačky, ale jakmile jsem si na chvíli lehla, byla jsem na tom ještě hůř než předtím. Miminka mi spinkali celou noc, ale já bohužel celou noc jen odstříkávala a plakala. A ani ten doktor, když mě viděl jak pláču a morduju se s tím, se ani neoptal a neporadil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1064
6.8.08 14:47

nam rikali, ze prikladat casto ano,aby se udelalo mleko. pak kdyz uz bylo, tak mi mudr rikala, ze pokud jsou nalite a boli, tak castym odstrikavanim se mi bude tvorit vic a vic mlika.logicky proste doplnuji stav. takze na bolava prsa radila studeny obklad mezi kojenim a pred kojenm teply. to co pise maxik taky zni rozumne. celkem brzy se to pak srovna pravidelnym kojenim.

jinak jsem mela nabeh na zanet, desne me bolelo prso i na dotyk a mudr radil pryznicovy obklad a to zabralo moc pekne. za dva dny jsem mela po problemu. ale to je jen info navic :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
6.8.08 14:52

Jo a hlavně si myslím, že podruhé už to nebude taková trága, protože prsa jsou „chytřejší“ a zajetější než poprvé. Odsávat jen do úlevy a hned ledovat, pozastaví se tím nalití. Jen se nenech od sester nakukat, že se ti mlíko díky ledu zastaví úplně. S mírou to půjde tak akorát.
Jinak taky si myslím, že poprvé se to udělalo pro to častý odstříkávání, protože čím víc z prsu vydáš, tím víc se udělá… a je to začarovaný kruh.
Hodně štěstí a žádný strachy!
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
876
6.8.08 15:21

Ahoj,
nečetla jsem, co psali ostatní, tak se možná budu opakovat. Měla jsem poprvé podobný problém, jako ty. První dva týdny po porodu jsem pořád jen odstříkavala. Ani jsem se nevyspala, všechno mokré, prsa nalité. Začalo to tím,ž e se mi třetí den po porodu strašněš nalily prsa a zvrdly a nešlo ani odstříkavat. Po druhé jsem se rozhodly situaci vychytat s předstihem a dřív, než se prsa pořádně nalily jsem preventivně začla odstříkváat, masírovat, nahřívat a chladit dle potřeby a než jsem šla domů z porodnice, tak byly prsa v pohodě. Možná už je tělo zvyklé a vzpomnělo si, co a jak :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
6.8.08 15:37

Mám z toho strach, doufám, že si moje tělo na nějaký ten režim vzpomene. Takže radíte mezi kojením studenou sprchu a před kojením teplou? Já se bojím, že když budu zase preventivně odstříkávat jako předtím hrozným nalití, že se dostanu zase do té stejné situace. Ale naopak se bojím, že mléko ztvrdne a jiná cesta nezbyde. Ach jo, proč je to tak složité :? . Už abych měla aspon 14 dní po porodu :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
6.8.08 16:29

Martino,

čím víc se mléka odebírá (ať už kojením nebo odstříkáváním), tím víc se ho tvoří. Čili když chceš omezit tvorbu, musíš omezit odběr - co do množství i co do (asi hlavně) frekvence.

Sestry v porodnici v praxi řeší spíše opačný problém, proto ty rady, aby odstříkávaly a přikládaly co nejčastěji, ABY SE TVOŘILO MLÉKA CO NEJVÍCE - ty bys ale (pokud se ten problém zase objeví) potřebovala samozřejmě opak. Teplá až horká sprcha pomáhá uvolňovat mléko při odstříkávání a pomáhá při masáži při zatvrdlinách (ucpané mléčné žlázy - nebezpečné), studená mi přijde, že by byla na tenhle problém lepší, ale nedokážu posoudit, snad ochlazením by se měly stáhnout cévy, ze kterých se mléko „filtruje“ a tedy se ho tvořit méně, prsy se zároveň zklidní, povolí to pnutí.

Mně tedy vychází - odstříkávat co nejméně a jen v případě krajní nutnosti , případně chladit. Laktace těsně po porodu je ale strašně choulostivá a nevypočitatelná záležitost, zkus dát na svoje pocity a na svoji intuici. Ve svém těle jsi jen ty sama, s tím ti nikdo 100% spolehlivě neporadí.

Jo , taky si myslím, že na podruhé to už bude lepší.

Držím palce, Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
6.8.08 18:06

Ahoj, měla jsem to samé. Bohužel mi před deseti lety u prvního porodu nikdo neporadil a já navíc byla ta nejzodpovědnější matka pod sluncem :D , takže když sestra přinesla dvoulitrový džbán vody a nakázala mi hodně pít, tak jsem to tam kopla najednou. Třetí den jsem měla prsa jako obrovský fialový balvany a 40 horečku, jedna sestra mi řekla chlaďte to ledem, pak přišla druhá a řekla, nahřejte to ve sprše, do toho oxytocin do nosu, až jsem se zhroutila… Teprve pátý den, těsně před tím, než mi zastavili laktaci, se to spustilo a já nakonec přece jen kojila.

Bylo to horší než porod, takže tě zcela chápu, taky jsem se děsně bála, co bude podruhé. Jenže už jsem to tak nějak čekala a věděla jsem, co mám dělat, takže se mi prsa sice znovu nalily (protože jak mi řekla laktační sestra - to je hormonální záležitost a to prostě neovlivníš), ale mnohem míň jsem pila, při prvním pocitu otoku jsem začala ledovat a jednou za dvě až tři hodiny jsem nahřála ve sprše a odstříkala, ale jen do úlevy, nevyprázdnila jsem celý prsa. Po dvou dnech to bylo OK, tak ti přeju totéž.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
6.8.08 18:09

Holky už poradily, já jen řeknu, zkus se toho nebát dopředu. Já byla vybavená do porodnice plus připravená odsávačka. Popravdě řečeno odsávačku jsem nepoužila, prsa se mi nijak extra nenalila, ale mléko je a je ho tak akorát. Veškeré zásoby vložek chci prodat, odsávačku jsem použila asi 3×?

Tělo si to asi pamatovalo, i když 3,5roku od prvního porodu je trošku doba:D

Odstříkavej jen tak, aby se ti ulevilo, ne to odstříkávat do poslední kapky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
6.8.08 18:57

Už je mi o trochu lépe díky vašim radám. Takže raději studenou variantu a při potížích odstříkat, ale jen trošku. Budu se radit se svým tělem, než s poradkyněma v nemocnici :wink: . Takže tomu nechám volný průběh a přizpůsobim se jen potřebě miminka, než hned od začátku pernamentně přikládat a přikládat. No jo, ale ted mám obavu, abych měla pak mléka dostatek, když nebudu prsa nutit. Je to vážně začarovaný kruh…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
6.8.08 20:51

Ahoj, ze zkušenosti vlastní i jiných vím, co jsou to pořádně nalitý prsa a celonoční odstříkávání. Trošku bych to schrnula: nalití prsou po porodu neovlivníš, hormony jsou hormony (medikamentozně se staví např. po potratu + se zatahují prsa, aby se mlíčko vůbec neudělalo), ale nejdůležitější je, začít včas. Nejvíce mlíčka se tvoří v noci, takže doporučuju preventivně si půjčit odsávačku, abys ji měla na noc připravenou, nenechat prsa nalít do bolesti. Jakmile začnou trošku tvrdnout, dát napít prckovi, pokud bude mít hlad, nebo odstříkat do úlevy, ne víc, hlavně nenechat nalít a zatvrdnout, mohou se ucpat mlékovody a udělat zánět. Mezi kojením přikládat studené obklady - zklidňují a jsou trošku prevencí zánětu. Před kojením prsa nahřát a lze jemně promasírovat, nebo v předklonu prsa trošku „vytřepat“- mlíčko se pak líp spouští. Někdy jsou prsa nalitá tak, že se mrňousek nemůže přisát, tak trošku odstříkat před kojením, aby mohl vzít bradavku do pusinky.
Obecně: nakojit z jednoho prsu, případně dostříkat(pokud bolí) a druhé odstříkat do úlevy, studený obklad, před kojením nahřát, promasírovat, případně trošku odstříkat aby se uvolnila bradavka, nakojit…
Rady na závěr: 1. pokud už se vytvoří zánět, dobré jsou obklady z tvarohu, 2. pokud se mlíčka tvoří pořád hodně a stav se neupravuje, je možné užívat homeopatika ricinus commuis 30ch, 3. už jsou elektrický odsávačky, který udělají práci za tebe a 4. nejlepší odsávačka je manžel - nejrychlejší a nejpřirozenější.
Kdybys chtěla něco ohledně kojení probrat, klidně pošli zprávu, ráda poradím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.8.08 20:56

Porid si gelove polstarky od Aventu - daji se bud na mrazak - studene jsem vyborne proti naliti nebo naopak do teple vody na spousteni mleka. Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
267
7.8.08 09:38

A jaká je nejlepší odsávačka? Elektrická, nebo manuální + cenová relace? nebo prostě která mě ty prsa nebude ničit. Já měla ruční úplně obyčejnou a dokonale jsem si prsa vytahala a hlavně mě to trvalo 20 minut, než jsem odstříkala.

Ale asi je fakt, že jsem si to předtím udělala sama. Pořád jsem odstříkávala do úplné ‚nicoty‘ a pak za hodinu jsem měla opět prsa tekoucí. Ted jsem alespon o trochu chytřejší a pevně věřim, že to zvládnu :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama