Jak se vyhnout zbytečným darům?

Anonymní
29.12.19 00:01

Jak se vyhnout zbytečným darům?

Moje rodina se o mě nezajímá jak je rok dlouhý, ale na Vánoce by se pravidelně přetrhli, jak se chtějí setkat, pokud se tomu vyhnu, ohlásí se k nám někdy v lednu a zavalí nás hromadou úplně zbytečných dárků. Asi to má být nějaká forma zadostiučinění, čím méně času nám věnují, tím více darů. Ale letos už to u mě opravdu vygradovalo. Trpělivě vysvětluji, že jsou hodní, ale o moc víc by nás potěšilo, kdyby ty peníze investovali radši do dopravy k nám a viděli se s námi víckrát v roce. Ale ne, je samozřejmě jednodušší udělat nálet na hračkářství a nakoupit co nejvíc levných krámů a rozzářit dětem očička (na tu půlhodinu za rok :zed: ). Nejsem žádný zero-waste maniak, ani nepotřebuji pro své děti co nejznačkovější hračky. Ale snažím se u všeho zamyslet, k čemu a jak dlouho to bude sloužit než něco bezhlavě koupím. A po jejich návštěvě mám akorát zlost. Samozřejmě se tu v plastových kravinách dá chodit po kolena a já to za týden odnesu do charity, protože to bude všechny akorát rozčilovat. Děti z toho nemají rozum, hrají si akorát s čím si s nimi hraju já, jinak to rozhazují po bytě = čím méně blbostí, tím méně práce pro mě. Totálně na tom jde vidět, že se o nás nezajímají, jen anonymně vykoupí obchod a zahrnou nás tím. Máte někdo tip, jak to vyřešit? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
862
29.12.19 00:13

Přidám se. Já zase bojuju, že tchánovci z děcek udělaj rozmazlený smrady, tak počkám, kdo co poradí. Já se o Štědrým dnu naštvala a dárky jim chtěla dát zpátky. Chlap mě zarazil, že by se jich to dotklo. Takže vysleduju, kdo ti co poradí. A přenesu k nám :palec:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21046
29.12.19 00:13

To asi nevyřešíš, ta charita to jistí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
862
29.12.19 00:22

@stinga Tak je otázka, jestli by jim to nebylo líto, kdyby se to dozvěděli… Taky jak si finančně stojí, třeba si musí odtrhávat od pusy, aby koupili něco, co stejně děcka nemaj. Vnoučata.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10991
29.12.19 00:35

Nakupuju za oboje prarodiče - na podzim mi dají peníze, já před Vánoci dovalím dárky zhruba v té hodnotě (případně jim řeknu, kolik zbylo a na co to použiju). Prarodiče dárky zabalí a předají dětem. Většinou prarodiče něco málo přikoupí, ale drobnosti (sponky, omalovánky apod.) Jim to vyhovuje, protože vědí, že dárky rozděluju tak, aby všude bylo něco z toho, co si děti napsaly do dopisu Ježíškovi a fakt po tom touží. Takže vidí opravdu nadšené děti a tu radost si s nimi užívají.
Děláme to takhle i na narozky a svátek - já se vždycky slušně zeptám, jestli mají babičky nějaký nápad, a pokud ne, navrhnu/nakoupím/předám s předstihem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2331
29.12.19 00:36

Teta taky kupuje nebo ještě hůř kdoví kde dědí levné plastové hračky, tento rok jsem to chtěla už zarazit, tak jsem jí vylíčila, jak dítě úplně nejvíc miluje kukuřičné křupky. Dostali jsme velkou tašku křupek a dítě tetu za to úplně zbožňuje. Akorát s tetou je domluva, s někým se prostě nedomluvíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13634
29.12.19 00:36

Nevyřešis, řešila jsme to 4 roky a 4 roky se pravidelně vytecela. Takže jsem toho nechala a nevhodné hračky okamžitě dávám pryč nebo schovam až na to přijde čas. Letos dostala 5ti léta tablet. To u mě neprošlo, do ruky ji patří knížka,, pastelky, modelina, lego atp a ne tablet. Takže je schovaný a az přijde čas tak ji ho dáme. Kraviny jdou okamžitě z baráku. Je mi to jedno a i kdyby se tchyně zeptala kde dárky jsou s klidem řeknu pravdu, nedá si za ta léta domluvit, tak je to její problém.
Děti vidí párkrát do roka, nemá tušení co je baví a poradit si nedá. Takže bohužel…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.12.19 00:39

Právě, je mi líto toho, že to je pro ně i hodně peněz a já to mám chuť leda vyhodit. Těžko říct, co se s těmi hračkami děje dál, jestli někomu vůbec v té charitě poslouží. Každopádně přežijí týden hraní a už se z toho ulamují kousky apod. Kdyby koupili třeba jednu pořádnou věc, nebo trochu promysleli, že dají za hračku sice o stovku víc, ale nebude to plastový šunt a ne takových koupit deset a na vrch hnusnou voňavku zabalenou v deseti rádoby dárkových krabičkách. Ach jo. Člověk od září přemýšlí, co komu sežene a hezky zabalí, já se snažím šetřit každým centimetrem balícího papíru, abych zbytečné nezatěžovala prostředí a pak takovýhle nálet. Opakovaně. :roll: A to nechci působit rozmazleně, mně udělá radost čokoláda za dvacku, když je to má oblíbená, tzn. když se ten člověk o mě zajímá a ví, jakou mám ráda a ne, že se rok neozve a pak by se přetrhnul. :roll: Nehledě na to, že děti časem půjdou jak kombajn po kusech a ne po radosti z dárku. :? @Hamouzka O vašich dárcích už jsem zahlídla a ani se mi nechce věřit. To je šílený. 8o

• Citovat
  • Nahlásit
2066
29.12.19 00:40

Ze maji jezdit casteji je asi nepresvedcite, kdyz nechteji. S temi darky me napada, jestli by se s nimi nedalo domluvit, ze deti by chteli konkretne toto(a poslat treba odkaz na konkretni produkt)- jednu drazsi kvalitni vec, ktera se vam fakt hodi. Zaobalit to, ze deti chteji prave toto a jak z toho budou nadsene a ze po nicem jinem netouzi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.12.19 00:46

@zrcadlo to zní zajímavě. Zkusím to asi nějak napasovat do naší situace. Oni se totiž ani neptají, oni prostě přivalí. 8o Ale čuju v tom nějakou formu kompenzace, protože i když jsem opakovaně říkala NIC, jen se s vámi chceme vidět, dotáhli kopec „jen takových maličkostí“. Takže se obávám, že se buďto urazí a nebo si nechají něco vybrat a k tomu ještě dokoupí to, co by stejně koupili. (Ačkoliv je to pro ně hromada peněz)

• Citovat
  • Nahlásit
2544
29.12.19 01:08

Je mi tě líto.
Já nemám problém s prarodiči, ale bývalo to s kamarády, známými…
Taky- chtějí něco přinést, ale zas aby to moc nestálo, navíc nikdo neví co už máme.
Tak jsme se všichni domluvili, že vzájemně dětem kupujeme tzv. spotřební zboží- omalovánky, barevné papíry, pastelky, fixy, modelínu, sponečky, různé sešítky a notesy apod.. A jsme spokojení všichni. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4238
29.12.19 02:30

Problém je v tom nic nevozte. Jako bys řekla přiveze cokoliv. Musíš říct co chceš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7558
29.12.19 03:11

A domluvit se s nimi na konkrétní věci nejde? Kdyby mi někdo řekl, ať nic nevozim, tak je mi to blbý a něco i tak pořídím. A oni, protože moc nevědí, co děti mají/nemají /potřebují, tak nakoupí blbosti. Třeba by šlo říct, aby nekoupili něco, co už máte, tak jim dáš nějaký nápad.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49013
29.12.19 04:40
@Elen8 píše:
Nevyřešis, řešila jsme to 4 roky a 4 roky se pravidelně vytecela. Takže jsem toho nechala a nevhodné hračky okamžitě dávám pryč nebo schovam až na to přijde čas. Letos dostala 5ti léta tablet. To u mě neprošlo, do ruky ji patří knížka,, pastelky, modelina, lego atp a ne tablet. Takže je schovaný a az přijde čas tak ji ho dáme. Kraviny jdou okamžitě z baráku. Je mi to jedno a i kdyby se tchyně zeptala kde dárky jsou s klidem řeknu pravdu, nedá si za ta léta domluvit, tak je to její problém.
Děti vidí párkrát do roka, nemá tušení co je baví a poradit si nedá. Takže bohužel…

Promiň, ty jsi ale koza. Ten tablet neni tvůj ale dítěte a ty jí ho nemáš co zabavovat. Kdybys byla rozumná, tak ho dceři necháš, nainstaluješ na něj hry adekvátní věku a naučíš jí ho rozumně používat. Tím, že jí ho budeš odpírat ničeho nedosáhneš. A být na místě tchyně, tak si ho vezmu zpět a dítěti ho dávám u sebe při návštěvě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1089
29.12.19 06:39

Narovinu..říct, že jsou hodný, ale za týden to je už zničené jak jsou plasty křehký. Že pokud budou chtít koupit dárek ať se poradí.
A taky že zavádíš pravidla max :dance: 10 dárků celkem k Vánocům..tak ať koupí max 1-2 lepší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat