Jak se zajistit na důchod?

4570
18.6.21 09:23

Jak se zajistit na důchod?

Ahoj, jakým způsobem se zajišťujete na důchod, pokud je vám pod 45 let?
Přijde mi, že spoření nedává vůbec smysl vzhledem ke znehodnocování peněz. To samé platí pro spoření pro děti. Zdá se mi, že pokud se rodiny pohybují někde do průměrného a mírně nadprůměrného příjmu, tak jsou jejich možnosti dost omezené. V podstatě i kdyby někde spořili měsíčně 10 tis. Kč, tak za 20 let ty peníze budou mít třeba poloviční hodnotu. Má to teda smysl? A na pořízení nemovitostí při současných cenách má už málokdo, a to i na hypotéku.
Mně se zdály nejlepším zajištěním na důchod a pro děti nemovitosti, ale když vidím náladu ve společnosti a preference Pirátů, tak se obávám, že ani tudy cesta nepovede, protože dojde ke znárodnění, kterému se akorát bude říkat jinak, ale nějaké přerozdělování nejspíše nastane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8078
18.6.21 09:27

@Josefuna neverim tomu, ze v zemi, kterou 40 let nicili komousi, se neco takovyho bude opakovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10651
18.6.21 09:27

Nedelam si s tim starosti, do duchodu pujdu az tak za 30 let? :mrgreen: A kdo vi, jestli jeste nejaky duchod bude existovat :mrgreen: snazim se investovat do nemovitosti a ne skudlit penize, ktere ztraci hodnotu..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9219
18.6.21 09:29

No a když bude dál Babiš pokračovat, tak lidem sebere penzijní fondy a veškeré slevy na poplatníka a děti, jak vykládá min. financí. Aby zalatal díry v rozpočtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141
18.6.21 09:31

Určitě se zajistit nezávisle na státu. Koupě nemovitosti, soukromé investice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4570
18.6.21 09:39
@jednoslunicko píše:
Určitě se zajistit nezávisle na státu. Koupě nemovitosti, soukromé investice.

Jenže běžný člověk se nemovitostí nezajistí, už dnes si ji nemůže moc dovolit ani k vlastnímu bydlení, pokud by kupoval teď. Nebo musí už kupovat tedy na maloměstech, ale i to se myslím vyplatí, když sleduji situaci. A kam jinam investovat, vždyť ty různé fondy nejsou jisté a zase tolik nevynáší. Už jde spíše o udržení hodnoty peněz než o výdělek. Mám ze starších dob penzijní pojištění, protože mi tam dříve přispíval v ČR zaměstnavatel, jinak bych to ani nezakládala, a ty penzijní fondy v průměru nepokryjí ani inflaci, je to naprosto zbytečný produkt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141
18.6.21 09:41
@Josefuna píše:
Jenže běžný člověk se nemovitostí nezajistí, už dnes si ji nemůže moc dovolit ani k vlastnímu bydlení, pokud by kupoval teď. Nebo musí už kupovat tedy na maloměstech, ale i to se myslím vyplatí, když sleduji situaci. A kam jinam investovat, vždyť ty různé fondy nejsou jisté a zase tolik nevynáší. Už jde spíše o udržení hodnoty peněz než o výdělek. Mám ze starších dob penzijní pojištění, protože mi tam dříve přispíval v ČR zaměstnavatel, jinak bych to ani nezakládala, a ty penzijní fondy v průměru nepokryjí ani inflaci, je to naprosto zbytečný produkt.

Záleží co bereš jako běžného člověka. Já si třeba myslím, že běžný člověk si nemovitost pořídit může a taky to běžní lidé dělají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142
18.6.21 09:44

Za mě rozhodně mít vlastní nemovitost, pokud možno s malými náklady, aby se to dalo táhnout z důchodu. Klidně jednu nemovitost na nájem, nemyslím, že by někdy došlo ke znárodňování a pokud ano, zajisté nepůjde nikdo po lidech, co si drží jeden, dva byty navíc, to by se cílilo na ty ruské mafiány, RBNB apod :mavam: Mám i penzijko, ale o jeho efektivitě taky dost pochybuju :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141
18.6.21 09:46

@unuděná
Nevíš, jestli se ty penzijka dají vybrat dřív? Taky z něj nejsem úplně radostná :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4570
18.6.21 09:47
@jednoslunicko píše:
Záleží co bereš jako běžného člověka. Já si třeba myslím, že běžný člověk si nemovitost pořídit může a taky to běžní lidé dělají.

Běžný člověk je člověk, který vydělává kolem průměrného platu, který 2/3 lidí nemá.
A ten si opravdu dnes nemovitosti na investici kupovat nemůže, leda někde na menších městech nebo vesnicích. V Praze a v Brně, kde 2+kk stojí kolem 6 mil. Kč dost těžko. Takový je rád, že vůbec může mít vlastní bydlení a o nějakých investičních bytech vůbec neuvažuje, protože je to mimo jeho finanční možnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4570
18.6.21 09:48
@jednoslunicko píše:
@unuděná
Nevíš, jestli se ty penzijka dají vybrat dřív? Taky z něj nejsem úplně radostná :-D

Vybrat dřív se dají, ale nedají Ti státní podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142
18.6.21 09:50
@jednoslunicko píše:
@unuděná
Nevíš, jestli se ty penzijka dají vybrat dřív? Taky z něj nejsem úplně radostná :-D

Asi bez té státní podpory no.. Já si ho udělala jen proto, že mi přidával zaměstnavatel docela pěknou částku, ale taky úplně nevím, co z toho. Lepší je podle mě klasické stavebko, které po 5 letech vybereš, umoříš třeba část hypo a pak začneš znovu..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142
18.6.21 09:51
@Josefuna píše:
Běžný člověk je člověk, který vydělává kolem průměrného platu, který 2/3 lidí nemá.
A ten si opravdu dnes nemovitosti na investici kupovat nemůže, leda někde na menších městech nebo vesnicích. V Praze a v Brně, kde 2+kk stojí kolem 6 mil. Kč dost těžko. Takový je rád, že vůbec může mít vlastní bydlení a o nějakých investičních bytech vůbec neuvažuje, protože je to mimo jeho finanční možnosti.

Tak většinou jsou na to dva, většina lidí nebydlí v Praze nebo Brně a většina taky v průběhu let něco zdědí. Hypotéky jsou teď dost výhodná investice, samozřejmě pokud na to rodina má. Ale nemyslím, že si to 2/3 lidí nemohou dovolit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19937

Zatím nemovitost a vzdělání dětí. Průběžně točíme stavebka a penzijka máme taky, otázka, zda to k něčemu bude. Uvažujeme ještě o zlatě nebo další nemovitosti :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141

@Josefuna Jde o to, jestli to i tak není výhodnější zrušit a někde uložit. Víš jak dopadla státní podpora u stavebka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat