Jak se zbavit prokrastinace a zároveň podpořit soustředění?

Anonymní
20.11.15 09:29

Jak se zbavit prokrastinace a zároveň podpořit soustředění?

Jsem strašná a vím to :D
Když mě čeká nějaká zkouška, psaní nějaké práce a podobně, hrozně prokrastinuju. Většinou skončím u notebooku…vím, že bych se měla učit nebo něco dělat. Mám z toho špatný pocit. Ale nic s tím nedělám a pak vše doháním na poslední chvíli a jsem z toho na nervy.
Před maturitou to došlo tak daleko, že jsem skončila u doktorky na práškách na nervy, bylo mi tak strašně, že bych jinak k té maturitě ani nedošla. Učení jsem pořád odkládala a když mi došlo, že už musím, byla jsem ve stresu, že to nestihnu, a nenaučila jsem se skoro nic. Takže do té doby vzorná studentka gymnázia, která měla skoro vždy vyznamenání, skončila u maturity s trojkama a na Lexaurinu. :zed: Doteď mě to štve, mám na to fakt strašné vzpomínky a doteď se mi o tom někdy zdá.
Nyní mě čekají státnice (v květnu nebo v červnu) a strašně se bojím, že dopadnu stejně. Fakt se snažím připravovat se už teď - alespoň shánět otázky, něco málo si opakovat, atd. Ale už si v tomto nevěřim.

Máte nějaké doporučení, které by mi mohlo s mým,,problémem´´ pomoci?

A zároveň bych ocenila tip na nějaký přípravek (nejlépe přírodní) na podporu soustředění a vůbec na mozek :) Chtěla bych s tím začít už teď, zatím jím jen chia semínka.

Díky a anonym prosím zachovat, to s maturitou se nemusí vědět…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

17440
20.11.15 09:33

Nejez seminka, ale trenuj se v zodpovednosti/motivaci. Dej si plan praci na den a ten ne 100% spln, odskrtavej si. Az to dokazes na den, dej si ho na tyden, mesic… Ale nesmis odkladat z jednoho dne na konec tydne s tim, ze se to stihne. Pak staci, aby se vyskytl maly zadrhel a uz se to nestihne a nebo v o poznani horsi kvalite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2338
20.11.15 10:09

Dávej si jen drobné úkoly na každý den, které se dají splnit, nic velkého, co tě odradí. Když je zvládneš, budeš mít dobrý pocit z odvedené práce. Znám to, je to celoživotní boj :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.11.15 10:24

Tohle by bylo dobré řešit s psychologem. Zbytečně se takto opakovaně v životě trápíš. Základem je pracovat s tvými myšlenkami. Holky ti radí dobře dávat si jen malé cíle a prostě u toho učení nějakou dobu vydržet. Na začátku ti to bude nepříjemné, budeš mít úzkosti a budeš myslet na to, jak by ses nejraději neučila. Ale když to vydržíš násilím, tak ta úzkost poleví a příště se ti bude učit trochu líp.

A na KAŽDÝ DEN si naplánuj za naučení se nějakého úseku učiva nějakou odměnu.

• Nahlásit
  • Citovat
4742
9.2.16 12:37

Obnovuju téma a chci se zeptat, jestli máte nějaký tip na kvalitní knížku o boji s prokrastinací, popř. osobním rozvoji. Já na tuhle literaturu teda moc nejsem, ale rozhodla jsem se se sebou něco udělat. Mám problém s odkládáním věcí a komplikuje mi to život. Už jsem vypozorovala, že se jedná o práci, kdy musím vytvořit něco nového, třeba dokument, někdo to bude kontrolovat a hodnotit a nemám k tomu předlohu. Prostě začínám na čistém listu. To je pro mě peklo. Potom to samozřejmě odkládám a už jenom to pomyšlení na to, že jsem to zase odložila mě stresuje. Nakonec nemyslím na nic jiného, buší mi srdce a při pomyšlení, že to budu muset stejně udělat, se mi chce zvracet. Nakonec se do toho pustím na poslední chvíli, ono mě to dokonce i baví, odvedu dobrou práci a jsem na sebe naštvaná, že jsem si tím zbytečně otrávila spoustu dní a komplikovala život. Včera jsem začala s úkolem do školy v deset večer a dělala to do tří do rána. Dneska jsem samozřejmě unavená, mám před sebou dlouhý den. Termín byl do pátku, ale mohla jsem to odevzdat už téměř před měsícem a mít svatý pokoj.
Chtěla bych s tím něco dělat. Sice jsem se oproti minulým letům o dost zlepšila, ale stejně se občas najde nějaká věc, na které se takhle zaseknu. Uvítám jakékoli rady a postřehy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13610
9.2.16 12:45

@Elenloth Čtení knih o prokrastinaci je největší prokrastinace. Vezmi tužku a papír, sepiš si, co potřebuješ a co chceš udělat, sepiš si, co musíš kvůli tomu omezit. Vypni počítač/blokni si v prohlížeči emimino. A jdi na to. Knihy ti nepomůžou. Jen budeš mít pocit, že pro to něco děláš. Ale knihu dočteš, odložíš a budeš shánět další.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13610
9.2.16 12:47

@Elenloth Pro začínání na čistém listu je nejlepší začít od osnovy. Napiš si, co tam musí být. Klidně si nakopíruj náhodný text, třeba v jiné barvě. Pak to jen budeš modifikovat, ale budeš vědět, jak dlouhé to bude, kde co musíš doplnit, můžeš postupovat po částech. A hlavně nebudeš mít ten pocit, že nemáš nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4742
9.2.16 13:07

@Litta Největší problém je v té větě „Jdi na to.“ Je to jako bych se prostě nemohla pohnout. Raději budu čumět do zdi, než bych začala. :zed: Jakoby celé tělo křičelo „nee, já nechci, já to nechci dělat!“ No jak magor.
Takové ty obvyklé věci time managementu dělám, seznamy píšu, zkoušela jsem se i odměnit za splnění, dávkovat úkoly, dělat plán na den, na týden atd. U některých věcí to zabírá, ale pak přijde nějaký zásek a všechno jde do kytek. Myslela jsem, že bych třeba v nějaké knize našla nějaký jiný přístup, náhled na problém z jiné strany, jiný způsob motivace, nebo tak něco.
Díky za tip s náhodným textem. To zkusím. Většinou to dělám tak, že nakopíruju něco podobného, jako mám vytvořit, ale najít něco takového obvykle zabere dost času. Náhodný text mě nenapadl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.2.16 13:27

Já to mám podobně, vymyslela jsem na sebe fintu- zaplatím si dovolenou druhý týden červen, takže zkoušky musím dát v květnu, mám špatnou paměť, takže musím ze sebe vydat vše, abych to obstojně dala, takže žádné lenošení, jedině to na mě zabere, žádné půjdu na zkoušku podruhé, prostě musím to dát napoprvé, jinak to nestíhám a bude problém s dovolenou.taky si to tak udělej a máš po ptákách. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Papuchalka
9.2.16 13:29

Ja tyhle ukoly na sebe napraskam partnerovi a on do me pak protivne huci, takze je musim udelat i kdyz bych radeji pozorovala pavucinu na strope.

• Nahlásit
  • Citovat
ferret
9.2.16 13:30

@Elenloth S tím náhodným textem zkušenosti nemám, ale udělat si osnovu mi taky pomáhá. Ale nejen osnovu, musím si napsat i takovou tu nosnou část - alespoň jeden klíčový odstavec, ve kterém je to základní či nejdůležitější z celého dokumentu. Pak už k němu doplňuji další a další…

• Nahlásit
  • Citovat
9.2.16 13:31
@Papuchalka píše:
Ja tyhle ukoly na sebe napraskam partnerovi a on do me pak protivne huci, takze je musim udelat i kdyz bych radeji pozorovala pavucinu na strope.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: já teda nepozoruju pavučinu, ale emimi, nebo pouštím seriály. kdyby existoval doslovný překlad místo titulků už bych i aj uměla skvěle. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Papuchalka
9.2.16 13:35
@mirecekblbecek píše: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: já teda nepozoruju pavučinu, ale emimi, nebo pouštím seriály. kdyby existoval doslovný překlad místo titulků už bych i aj uměla skvěle. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jasny no, ja mam ted v seznamu 8 projektu, kazdy zabere furu casu, pracuji samoze od tech na ktere mam nejvice casu a jsou nejlehci :D Hlavne at nemusim nic vymyslet a tvorit (tvorba a vymysleni je moje praaace).
Pozorovani emimina je super zrout casu, taky venceni psu, je nutne uklidit, pak je nutne se venovat partnerovi, pak si musim zacvicit a kdyz uz neni, tak klidne ten strop ;)
Obcas sedim u kamaradky na obchode, taky nechutne dlouhou dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
9.2.16 13:39
@Papuchalka píše:
Jasny no, ja mam ted v seznamu 8 projektu, kazdy zabere furu casu, pracuji samoze od tech na ktere mam nejvice casu a jsou nejlehci :D Hlavne at nemusim nic vymyslet a tvorit (tvorba a vymysleni je moje praaace).
Pozorovani emimina je super zrout casu, taky venceni psu, je nutne uklidit, pak je nutne se venovat partnerovi, pak si musim zacvicit a kdyz uz neni, tak klidne ten strop ;)
Obcas sedim u kamaradky na obchode, taky nechutne dlouhou dobu.

no tak já mám k tomu všemu ještě 3 děti, chlapa a práci-mini úvazek, sháním lepší, ale kromě toho studuju a pořád mám spoustu času tak čučím na seriály. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4742
9.2.16 13:54

@mirecekblbecek Ty jo, kdybych si měla zaplatit dovolenou pokaždé, když mám nějaký takový úkol… to by byl život :mrgreen: :dance: Jinak se zkouškama problém nemám, když jsem ještě studovala full time, tak jsem měla vždycky rychle hotovo, abych měla zbytek zkouškového volno a mohla do laborky. Teď moc zkoušek nemáme, spíš ty samostatné práce a to je pro mě horší. No a teď mě čeká bakalářka. To bude peklo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama