Jak se zbavit socialní fobie

7.4.21 13:53

Jak se zbavit socialní fobie

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je tu někdo se stejným problémem jako já a jestli se toho dá nějak zbavit. Je mi skoro 15let a dalo by se říct, že mě každou chvilku vychovával někdo jiný.. Jde vlastně o to, že pokaždé, když jdu třeba do obchodu, ať už s někým nebo sama, tak se mi tam začne jakoby dělat „špatně“, začnu se hodně potit, lehce bolí hlava a ruce mi začnou trochu rudnout a maličko třást. Vůbec nechápu, proč se to děje. Něco podobného mám i když jdu třeba pro oběd do školy (kvůli karanténě), tak chvilku jsem v pohodě, ale za chvilku se mi prostě začne těžce dýchat a zase se mi třesou ruce..někdy i nohy, je i častý případ, když jde kolem mě někdo, tak zadržím i dech.. Když ještě nebyla karanténa a byli jsem ve škole v čase, když byl čas na oběd, prostě jsem nedokázala jíst, pokud jsem tam neseděla s někým a to z důvodu, protože jsem si pořád myslela, že na se na mě někdo dívá, jak jím. To stejný mám i při rodinných večeřích. Prostě mezi ostatními nedokážu něco dělat bez nějakého pocitu stresu. Vůbec nechápu, co se se mnou děje.. nikdy se to nedělo a už tohle probíhá už skoro rok a půl. Nejhorší na tom je, že táta tomu nevěří a myslí si, že je to jenom moje „výmluva“ a jsem lína pro něco třeba zajít. Podle babičky je to asi nějaká socialní fobie nebo něco podobnýho a byl by na to nejlepší psycholog, ale problém je, že já se lidí jako psycholog, psychiatr, doktor atd.. prostě bojím a nevěřím jim. Budu si opravdu vážit každé rady od vás, opravdu by mi to pomohlo. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16047
7.4.21 13:57

1. prostě trénovat a dělat to čeho se bojíš zjistíš, že to není tak strašné a ten strach postupně zmizí.

jak konkrétně na to se mrkni třeba v téhle knížce - klidně o ní řekni babičce a přečtěte si ji společně.

https://obchod.portal.cz/…z-se-nestyd/

2. ohledně přípané ppomoci - tak si začni chatovat na lince bezečí - to je celkem jednoduchý, ne?

https://www.linkabezpeci.cz/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
7.4.21 14:21

Koukni na YouTube na účet Hana Winkel.
Ma tam několik videí o uzkostech a jedno se jmenuje “je ostuda skončit v psychiatrické léčebně” a je to její příběh jak měla velký problém chodit od školy právě kvůli fobii… třeba tam najdeš rady nebo minimálně to, že podobné i horší stavy mívají i jiní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4353
7.4.21 14:26

Jj, je to sociální fobie
v mírnější formě ji má i jedna z mých dcer a strašně se to nyní zhoršilo koronou.. těžko ji dostávám vůbec z bytu, když jde venčit, tak chodí na dvůr, ne na ulici, kde jsou lidi.. nerada chodí do obchodů a tam, kde jsou cizí lidi..
hele, částečně je to osobní nastavení, prostě extroušky z vás nikdy nebudou, ale částečně na tom prostě Musíte pracovat a „otužovat se“.. pomalu, postupně..
svěř se rodičům, najdi si techniky, jak to trénovat.. my to trénujem, že třeba musí něco nahlas říkat před někým (před návštěvama se totiž nejradši schovává), tak se domluvíme, že přijde třeba aspoň na pět minut.. prostě to zkusí… zkusí něco říct.. (ano, taky zčervená a buší jí srdce..)
jinak je to strašně krásná chytrá holka.. jen je prostě takto nastavená.. herečky z vás prostě nebudou ;) ale musíte trénovat normální sociální život.. věřím, že návratem do školy se to zas zlepší.. před koronou to nebylo skoro vůbec znatelné…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16047
7.4.21 14:38

@Lucy75 to s tím herectvím je diskutabilní ;D ale jinak máš samozřejmě pravdu.

https://alorecovery.com/…y-disorders/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
945
7.4.21 14:38

Mne se neco podobnyho rozjelo po statnicich v prvni praci. Jak se pise vyse, da se to odbourat tim, ze se tomu budes vystavovat. Mne se to taky delo pri spolecnym jidle, nejakou dobu jsem se snazila jist sama, zady k ostatnim. Aby hlavne nikdo nevidel moje klepajici se ruce.

Ale pak jsem si zkusila prisednout a sama na to upozornila- jakoze to jsem to rano ve fitku prehnala, neudrzim ani vidlicku. A zacalo to mizet jako kouzlem. Nejdriv jsem se jen proste mohla v klidu najist a postupne se to uz vubec neobjevovalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4353
7.4.21 14:45

@Ou Zejména do Adele a Oprah by to člověk neřekl, co ;) jasný, že existují vyjímky, jinak jsme za jedno.. :kytka: :mavam:
je to určitě celoživotní boj, já jsem extrouš, od mala besídky, vystupování, pěvecké a divadelní kroužky, recitační soutěže :-) jedna dcerka to má taky tak, ráda se předvádí ;)
a ta druhá pravý opak
srandovní je, že jsou dvojčata :lol: a navíc jedna blond a jedna veveřička tmavá ;) život je legrační… :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2930
7.4.21 15:33

Starší dcera má také sociální fobii. Příznaky jako ty. Ona i omdlí, když situaci nezvládne. Po poradě s psycholožkou trénujeme, jemně vystavujeme situacím, které ji dělají problémy. Každý den jde nakoupit, zatím jen do malého obchůdku. Když přijde návštěva, neutíká do pokoje, ale sedne si s námi a snaží se zapojit do rozhovoru. Když je toho na ní moc, odchází. Ale nenechávám ji vyhýbat se těm situacím už předem. Vždy se snaží situaci zvládnout, má na to určité techniky a teprve, když to už fakt nejde, tak může jít pryč. O sociální fobii se dozvíš víc v tomhle videu na youtube 29.DÍL: SOCIÁLNÍ FOBIE

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
120
7.4.21 16:57

Objednej se k psychologovi pro děti a dorost. Třeba přes dětskou lékařku. Ten Tě natestuje a poradí co dál. Netrap se s tím sama. Taky si pak, až budeš mít diagnozu, sežeň nějakou literaturu. Čím víc o tom víš, tím líp. Pokud by to fakt nešlo, je dobré zajít k psychiatrovi, ten může napsat medikaci. Po té se velmi uleví a budeš schopná mnohem lépe fungovat a trénovat ty sociální situace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat