Jak se zbavit věcí bez výčitek

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
18.11.21 12:13

Jak se zbavit věcí bez výčitek

Ahoj všem. Najednou jsem zjistila, že jsme se za roky doma obklopili věcma, které třeba ani nepotřebujeme či jen zřídka, ale stejně se jich nedokážu zbavit. Co kdyby se jednou hodily? Mnohé jsem dostala, mnohé sama koupila, k některým mám vzpomínky na dětství, babičku atd…Ale pro všechny ty věci se už hůře uklízí. Mám doma xxl hrnků, některé od dětí, mamky, z cest…skleničky různého původu. Zbytečné oblečení, do kterého bych ráda zhubla :). Na poličkách dárky od dětí (mám ráda keramiku). V knihovně spousty kvalitních knih, které ale už podruhé číst nebudu. A tak dále. Nemám v okolí charitu, kam bych to dala, navíc těžko se mi s něčím, co je pěkné a kvalitní loučí, připadá mi mrhání vyhazovat pěkné věci, vzpomínky. Ted jsem v neschopnosti, tak mám čas o tom aspon přemýšlet. Jinak nemám čas věci fotit, nabízet na bazaru, lítat s balíkama na poštu atd. Známí a kamarádky též vše mají. Jak se oprostit od věcí a naučit se je dávat pryč? Umíte to? Nebo co děláte s dárky, které jsou sice pěkné, ale už nadbytečné? Nebo dostáváte jen praktické dárky, co se hodí?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1093
18.11.21 12:20

Pobalit do krabic a pockat, pak to jednou vzit na charitu, jak to neni na ocich, uz to tolik neboli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4039
18.11.21 12:25

U sentimentálních věci omezit na ty fakt srdeční. Na knihy se mi velmi osvědčil Trhknih, kde hned vidíš, zda má cenu se prodejem vůbec zabývat (mají historii prodejů a cen) a fotit ani vyplňovat nemusíš skoro nic - mají vše předvyplněné v databázi. Nové věci, u kterých lituju nákupu, často posílám různým charitativním bazarům. Oblečení do charitativních kontejnerů.

Je důležité se nezasekat na snaze udat každou blbost - něco prostě skončí v popelnici. Ale když provedeš alespoň základní selekci, podle míry užitku, co by ještě mohla věc někomu přinést, budeš z toho mít výčitky menší. To samé, když uvidíš, kolik času pak ušetříš při úklidu.

No a ze všeho nejdůležitější je omezit přísun. Třeba cetky z dovolených už u nás byly úplně zrušeny - vozíme si vzájemně maximálně lokální alkohol a trvanlivé potraviny. To samé dárky typu dekorace a plastové krámy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26449
18.11.21 12:26

Ja třeba nádobí odvazim na chatu nebo mamce, ta pořád něco rozbíjí :mrgreen: hadry jednou za čas proberu a narvu do pytle a odnesu na charitu. Pracholapy nevedu, tak aspoň to nemusím řešit. Knížky teda sbírám, těch se zbavovat nehodlám, to je jediná věc které mám hromadu a nehodlám je dat pryč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1666
18.11.21 12:29
@Anonymní píše:
Ahoj všem. Najednou jsem zjistila, že jsme se za roky doma obklopili věcma, které třeba ani nepotřebujeme či jen zřídka, ale stejně se jich nedokážu zbavit. Co kdyby se jednou hodily? Mnohé jsem dostala, mnohé sama koupila, k některým mám vzpomínky na dětství, babičku atd…Ale pro všechny ty věci se už hůře uklízí. Mám doma xxl hrnků, některé od dětí, mamky, z cest…skleničky různého původu. Zbytečné oblečení, do kterého bych ráda zhubla :). Na poličkách dárky od dětí (mám ráda keramiku). V knihovně spousty kvalitních knih, které ale už podruhé číst nebudu. A tak dále. Nemám v okolí charitu, kam bych to dala, navíc těžko se mi s něčím, co je pěkné a kvalitní loučí, připadá mi mrhání vyhazovat pěkné věci, vzpomínky. Ted jsem v neschopnosti, tak mám čas o tom aspon přemýšlet. Jinak nemám čas věci fotit, nabízet na bazaru, lítat s balíkama na poštu atd. Známí a kamarádky též vše mají. Jak se oprostit od věcí a naučit se je dávat pryč? Umíte to? Nebo co děláte s dárky, které jsou sice pěkné, ale už nadbytečné? Nebo dostáváte jen praktické dárky, co se hodí?

Knížky se dají nacpat do těch knihovniček na zastávkách, nevím jestli to běží i u vás.
Nábytek, ještě funkční spotřebiče ekodvůr. U nás si to „pan vedoucí“ odkládá stranou a nějak tím čachruje dál. Asi si na tom přivydělává, ale to je mi fuk, když se ty věci nějak využijí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3404
18.11.21 12:31

Moje maceska dela jednou za cas bazarovy vecirek, kdy pozve zname na sklenicku, chlebicek… na stul rozlozi bebechy a kazdy si vybere, co se mu libi a hodi do kasicky maly obnos dle sveho uvazeni, z toho se vetsinou poplati to vinko a tak, nekdy neco zbyde. Je to prijemny vecer, vsichni jsou spokojeni. Treba s tema knihama to funguje bajecne. Jinak ja co se tyce suvenyru z cest a bebechu, ktere bych se stydela nekomu nabizet (lapace prachu, co jsem dostala jako darek), jednou za cas proste udelam cistku a povyhazim to. V tu chvili je mi to lito, ale pak prichazi uleva a clovek zapomene, ze to kdy doma mel. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
739
18.11.21 12:33

Můžeš začít swapovat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1409
18.11.21 12:42
@Anonymní píše:
Ahoj všem. Najednou jsem zjistila, že jsme se za roky doma obklopili věcma, které třeba ani nepotřebujeme či jen zřídka, ale stejně se jich nedokážu zbavit. Co kdyby se jednou hodily? Mnohé jsem dostala, mnohé sama koupila, k některým mám vzpomínky na dětství, babičku atd…Ale pro všechny ty věci se už hůře uklízí. Mám doma xxl hrnků, některé od dětí, mamky, z cest…skleničky různého původu. Zbytečné oblečení, do kterého bych ráda zhubla :). Na poličkách dárky od dětí (mám ráda keramiku). V knihovně spousty kvalitních knih, které ale už podruhé číst nebudu. A tak dále. Nemám v okolí charitu, kam bych to dala, navíc těžko se mi s něčím, co je pěkné a kvalitní loučí, připadá mi mrhání vyhazovat pěkné věci, vzpomínky. Ted jsem v neschopnosti, tak mám čas o tom aspon přemýšlet. Jinak nemám čas věci fotit, nabízet na bazaru, lítat s balíkama na poštu atd. Známí a kamarádky též vše mají. Jak se oprostit od věcí a naučit se je dávat pryč? Umíte to? Nebo co děláte s dárky, které jsou sice pěkné, ale už nadbytečné? Nebo dostáváte jen praktické dárky, co se hodí?

Já jsem se to naučila až během let, ale teď dělám čistky průběžně při každým úklidu, a já to vyhazování a zbavování se věcí miluju. Snažím se teda co nejvíc věcí udat kamarádkám, oblečení po dceři, moje co nenosím, hračky atd. Ty keramický nesmysly můžeš věnovat někam do starožitnictví. A něco můžeš naskládat před popelnice, uvidíš, že lidi si rozeberou téměř vše. Budeš mít super pocit a bude se Ti líp uklízet. Oblečení si nech pouze to, co opravdu nosíš. Poté co to vyhodíš nebo daruješ si tak za měsíc uvědomíš, že sis na ty věci ani nevzpomněla, protože jsi je nenosila tak jako tak. Knihy dej buď do levných knih nebo knižních bazarů nebo do knihovniček na zastávkách. Tam už jsem jich dala tuny. Zbavování se věcí je skvělá terapie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
508
18.11.21 14:47

Všechno jednou za rok zabalím a pošlu zasilkovnou do nějakého soukromého útulku, který pak dělá dražby a má z toho peníze ;) teď posílám na hafo naděje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
955
18.11.21 15:11

Mrkni se na nějaká videa s Marií Kondo, mě to hodně nakoplo. Radí, že máš věci roztřídit do kategorií a podle těch uklízet (ne místnosti). Tzn. oblečení (dáš všechno oblečení na hromadu), veškeré papíry, atd… a musíš každou věc vzít do ruky a zeptat se sama sebe, jestli ti ta věc dělá ještě radost nebo jestli ji potřebuješ. Pokud ne, tak se s ní rozluč, poděkuj jí a dej ji pryč. Když vezmeš opravdu každou věc do ruky, jednu po druhé, tak zjistíš, jak strašně moc zbytečností kolem sebe hromadíš. Mně se osvědčilo nechávat věci u popelnic, opravdu skoro hned zmizely a já měla aspoň dobrý pocit, že udělaly radost někomu jinému. Jen se připrav, že takové třídění může trvat x měsíců, podle toho, kolik si na to uděláš času. Ale ten pocit po je úplně super. A jak se teď uklízí, no prostě paráda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4597
18.11.21 15:19

Taky jsem hromadič. :oops: A tak ráda bych udělala pořádnou probírku, ale zatím jsem občas něco vyřadím. A když toho je najednou víc, mám z toho pak dobrý pocit. Ale až potom, do té doby si říkám, jestli to udělat mám. :zed: A když to někdo další využije, ten pocit je úžasný. :palec: Teď dělám probírku věcí po dětech, ale je na to málo času.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1954
18.11.21 15:29

To je výchovou a povahou. Já naopak miluju třídění a vyhazování starých krámů a hadrů, mám ráda, jak je pak všude prostor. Bohužel mám doma teď spíš vyklizeno a nemůžu se realizovat. Lapače mi domů nesmí nebo je okamžitě posílám dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6005
18.11.21 15:45

Já sháním Emušáky - Ferda v tom zase lítá, kdyby se někomu válelo doma.

Samozřejmě zaplatím, dcera bude nadšená, pokud se mi tu knihu podaří sehnat ❤️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11016
18.11.21 15:45
@Anett.taa píše:
Mrkni se na nějaká videa s Marií Kondo, mě to hodně nakoplo. Radí, že máš věci roztřídit do kategorií a podle těch uklízet (ne místnosti). Tzn. oblečení (dáš všechno oblečení na hromadu), veškeré papíry, atd… a musíš každou věc vzít do ruky a zeptat se sama sebe, jestli ti ta věc dělá ještě radost nebo jestli ji potřebuješ. Pokud ne, tak se s ní rozluč, poděkuj jí a dej ji pryč. Když vezmeš opravdu každou věc do ruky, jednu po druhé, tak zjistíš, jak strašně moc zbytečností kolem sebe hromadíš. Mně se osvědčilo nechávat věci u popelnic, opravdu skoro hned zmizely a já měla aspoň dobrý pocit, že udělaly radost někomu jinému. Jen se připrav, že takové třídění může trvat x měsíců, podle toho, kolik si na to uděláš času. Ale ten pocit po je úplně super. A jak se teď uklízí, no prostě paráda.

Jo, třeba údržbové četě placené z tvých daní, kteří tam jezdí odklízet tu tvou černou skládku. Nezapominej, že už plno míst je pod kamerovým systémem nebo jsou tam foto pasti a dostaneš za to pokutu. Bez ohledu na dobro tvého úmyslu. On tam taky někdo takto „odloží“ starej gauč, jelikož se přece někomu může hodit.

Takže prosím, nesirte dal tento nesmysl s odkládáním věci u popelnic. Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
739
18.11.21 18:43
@Cenarius píše:
Jo, třeba údržbové četě placené z tvých daní, kteří tam jezdí odklízet tu tvou černou skládku. Nezapominej, že už plno míst je pod kamerovým systémem nebo jsou tam foto pasti a dostaneš za to pokutu. Bez ohledu na dobro tvého úmyslu. On tam taky někdo takto „odloží“ starej gauč, jelikož se přece někomu může hodit.Takže prosím, nesirte dal tento nesmysl s odkládáním věci u popelnic. Děkuji

Myslím, že autorka má na mysli treba keramického slona nebo knížku, ne gauč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat