Jak si hraje jedináček ve 2,5 roce

455
20.8.15 12:04

Jak si hraje jedináček ve 2,5 roce

Ahoj,

chci se zeptat maminek, které mají doma dítě cca 2,5 roku, zatím jedináčka, jak moc si sám vyhraje?

Já jsem si myslela, že dítě by si mělo umět samo hrát čím dál tím víc, ale mám dojem, že u nás to pořád jaksi moc nefunguje. Já sama si ze svého dětství pamatuju, že jsem si třeba hodně stavěla s kostek, ale možná mi byly třeba čtyři, když si to pamatuju. Nevím…

Dcera totiž pořád sama u ničeho moc dlouho nevydrží. Venku jí baví kolo, motorka, koloběžka, trampolína… To je v pohodě.

Ale doma nic moc, všechno je to tak na 5 min. Panenky a kočárky ji moc nezajímají, párkrát povozí a nechá to stát uprostřed místnosti. Občas něco dělá v kuchyňce. Z kostek téměř nestaví. Knížky ji baví, ale spíš jen se mnou. Z Lega občas staví vláček.

U činností, kde se zabaví o něco déle (tak 10 min), tak nadělá strašně bordelu - modelína, malování.

Občas potřebuji něco udělat, aby se na chvíli zabavila, ale to je téměř nemožné.

Jistota je posadit ji k televizi, jenže z toho mám pak blbý pocit.

Když ji pustím z očí, tak z 90 % na druhé straně domu něco provede - přenastaví počítač, vyhrabe skříně, vyhrabe peněženku, sháže polštáře z gauče…

Někdy radši doma nechám bordel, než abych se s tím uklízela, protože já něco dělám na jedné straně baráku, ona to na druhé rozhrabe. Ale to si nechci stěžovat, to beru jako normální stav. Spíš mě zajímá to, odkdy si Vaše děti alespoň nějakou část dne dokážou trochu vyhrát a nechat Vám třeba půl hodiny.

A ještě se zeptám na jednu věc: Ještě jsme se úplně nerozhodli, zda mít druhé dítě. Jaké je to jen s jedním? Není pak takové opuštěné, že si nemá s kým hrát (myslím celkově, i když je větší)? Není pak moc závislé na rodičích. Trochu mi chybí taková ta chvilka pro sebe…

Moc děkuju za názory. ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

41958
20.8.15 12:18

@Yarisek mám taky mladší 2,5 roku, starší byl skoro celý den ve školce, tak jsme tu hodně bývaly samy dvě. Malá si tak od toho 1,5 roku hraje hodně často sama, zaleze si do pokoje a krámuje a krámuje. Bohužel za ní zůstává katastrofa v podobě neskutečného bordelu, ale pokud chci uvařit, tak mi nezbývá nic jiného než ji nechat. Než jde spát po obědě, tak to společně uklidíme, alespoň z nejhoršího. Kočárky a panenky ji nezajímají, nejdéle vydrží u nějaké tvůrčí činnosti, u té modelíny, ale je to všude. Sama si i prohlíží knížky, teď ji hodně zaujalo takové to ovoce a zelenina na suchý zip, krájí si to plastovým nožem, u toho taky dlouho vydrží. Jí stačí ke štěstí rozkrámovat obyčejné pexeso, které pak už nikdy nezkompletujeme celé :mrgreen: :zed:
A k té poslední otázce - s dvěma je to za mě veselejší. Máme tedy větší věkový rozdíl, ale mají se rádi, i si spolu hrají - ale taky se perou :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
805
20.8.15 12:18

Ahoj, já mám kluka 2 roky a měsíc a je sice mladší, ale u nás to je úplně stejný, těch 5 min je asi maximum, co vydrží… furt na nás visí, vyloženě se střídáme, kdo se mu věnuje… ale i tak je to lepší než dřív, přecejen už ho NĚCO zabaví, aniž bysme u toho byli…

Nemám zkušenosti, jaký to je, když je člověk jedináček, a podle mě ti nikdo nemůže říct, že to je paráda - protože když řekne, tak on sám to neměl s čim srovnat, prostě nezažil to druhý…
Ale podle mě je jednoznačný, že je pro růst a život a chápání světa vhodný mít k sobě partnera sobě rovnýho… sdílet, vnímat. Děti se tim úžasně učej, o čem život je… takže za mě druhý dítě STOPROCENTNĚ ano a co nejdřív věkově k sobě : )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1278
20.8.15 12:28

Mam podobne starou dceru, ke hrani s hrackami me vyzaduje, vetsinou chce, abych si hrala ja a ona na me jakoby dohlizi :lol: takze efekt nulovy…zabavi ji puzzle, drevene hracky, knizky ted vubec, rada si stavi veze z kelimku a kostek, skakani po posteli, jezdeni v auticku po byte, ale pokud potrebuju mit chvili volno, Spolehlive ji zabavi tablet- poustim ji na tom aspon anglicke pisnicky, i cisla a barvy se z toho naucila a protoze stejne chodi do ang. skolky, tak ji proste u toho tabletu chvili necham, at si tam tu detskou anglictinu naposloucha. Na tv se jinak nediva, nastesti moc nekramari a taky obcas „pomaha“ pri uklidu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.8.15 12:28

Co si pamatuju tak ve 2,5 letech se moje dcera ráda převlíkala, navlíkala na sebe různý velký trička, na hlavu čepice, šátky, na nohy nejlépe moje boty a hrála si, že jde nakoupit, na vodítku plyšáka k tomu igelitku plnou krámu, takhle vybavená chodila po bytě, tím se dokázala bavit půl dne. Taky milovala cvičení s dádou, toho jsem měla až plný zuby každý den se muselo pouštět cvičení :-D Moje dcera vyrůstala jako jedináček a neměla s tím problém, dokázala si vyhrát ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26869
20.8.15 12:29

Mám 2,5 taky jedináčka… vyhraje si sama. To, že u všeho vydrží max. 10 minut je podle mě normoš. Déle nevydrží ani když si hraju s ní.
Hodně se jí snažím hry vymýšlet, když neví co by tak mi visí na noze. Tak jí vždycky řeknu třeba ať mi jde na tabuli namalovat sluníčko a to jí zabaví, namaluje, ukáže, smaže, namaluje, ukáže a zase smaže :D Pak jí řeknu, že třeba musí povozit panenku v kočárku, oblíknout jí, učesat a tak… když jí slovně naviguju co má dělat tak je v pohodě.

Jinak je to u nás úúúplně to samé co u tebe :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
647
20.8.15 12:35

@Yarisek @AdLa12 2,8 mesiaca a je to take ako u vas :D bud sa hrat s nou alebo chce aby som aspon pri nej bola. Nevydrzi dlho sa hrat sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4876
20.8.15 12:41

Ahoj,
mám doma kluka v listopadu 3, nevyhraje si sám vůbec, vyžaduje mojí asistenci u všeho.
Pokud si hraje v pokojíčku a já odejdu do jiné místnosti frnk frnk a už stojí za mnou ;)

Před týdnem objevil kyblík s kolíčkama a u toho vydrží půl hodiny, hurá :pankac: Cvaká je na obrubu kolem kyblíku a včera to vylepšit ještě tím, že to barevně rozřazuje.
Zkus jestli to u Vás také nezaboduje :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41958
20.8.15 12:45

@Aditu jo, to jsem taky zkoušela. Taky se ohromně zabavila, jenže jaksi ty kolíčky rozebírala :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19360
20.8.15 12:45

@Yarisek mám dvouletou a je to s ní taky úplně marný, u všeho vyžaduje mojí asistenci, jinak jí to nebaví a nevydrží. Jenže ona tu asistenci chce i na trampolíně a písku…A u telky mi vydrží max. 5 minut, pak už jí to taky nebaví no :lol: takže doufám, že časem se to trošku zlepší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3369
20.8.15 12:47

@Yarisek Malá má 2,5 r, nejradši si tedy hraje se mnou, ale pokud potřebuju, aby si chvíli hrála sama, musím jí dát konkrétní úkol: udělat z plastelíny salát nebo dort, udělat náramek z nastříhaných brček, roztřídit kousky plastelíny podle barev, najít v hračkách co nejvíc zvířátek a dát je na hromádku, venku třeba hledá hnědé kamínky nebo kytičky ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4876
20.8.15 12:50

Moise: šikovná dcérečka :pankac: škoda, že nevyrábí něco podobného pro děti - taková nějaká zacvakávátka či co :jazyk: Syn vždy chytí nerva pokud mu kolíček praskne a není tím pádem k použití. Půl hodiny klidu a následně půl hodiny uklidňování :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2144
20.8.15 12:50

Já si myslím, že je to hodně induvunduální. Starší dcera si neuměla hrát sama moc často, teď má přes 3 roky a je to lepší. Ale když jsem něco dělala tak jsem jí zapojila a byly jsme spokojený obě :) Mladší od té doby co sedí si umí hrát sama klidně přes hodinu, kdyby občas něco nežbrblala, ani o ní nevím :mrgreen:
Ale 2,5 letá ti může se vším pomáhat, když jdeš něco dělat tak jí zapoj a budeš mít klid ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
805
20.8.15 12:51

@Yarisek A já teda tu pohádky pouštím, když něco potřebuju udělat, nebo si chci opravdu v klid odpočinout. Má to u mě hranice, aby to neběželo iks hodin denně, ale zároveň to vnímám střízlivě - taky na PC koukám, a mírou… prostě aby se aktivity střídaly. Ale podle mě je zbytečný mít výčitky - prameněj jen z představy, že u tv je dítě pasivní, nic si nerozvíjí, můžou ho bolet oči atd… a když se koukneš na jednotlivý možný negativa, všechny si je popřeš - vždy najdeš něco, co si i u tv rozvíjí, oči ho z moderních tv a pc bolet nemůžou a pasivní je u aktivit, který mu tvořej třetinu dne - třeba jízda v kočáru, na kole v sedačce. Opravdu šílenej strašák dnešní doby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2571
20.8.15 12:59

Hrál si blbě, teprve až teď - kolem 3,5 let si dokáže sám sednout a hrát si třeba půl hodinku s legem. Ale i tak je radši, když jsem tam u něj já. Vzpomínám si na sebe, jsem taky jedináček, že ještě když jsem chodila do školy a byla jsem nemocná, tak jsem chtěla, aby si se mnou rodiče hráli a vyčítala jsem jim, že když nemám sourozence, tak to musí dělat oni.

Televizi bych nezavrhovala, půl hodinky dopoledne a večerníček večer fakt neuškodí.

Teď jsem s ním byla dva dny doma a bylo to náročný, neustále vymýšlet program.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama