Jak si říct o zvýšení platu?

Anonymní
23.2.20 14:10

Jak si říct o zvýšení platu?

Chystám se si v zaměstnání říct o zvýšení platu. Zrovna jsem úspěšně prezentovala projekt, pravděpodobně ho firma získá. Současně jsem „zachránila zadek“ kolegovi, který svůj projekt nezvládl - a šéf to ví. Ve firmě se většinou platy navyšují v dubnu. Takže čas je na to ideální. Argumenty mám pohromadě. Akorát nějak nevím, jak tu debatu začít. Se šéfem si tykám, ve firmě jsem 10let, vztahy máme výborné, není problém se s ním bavit o čemkoliv neformálním. Ale tohle mi nějak nechce lézt z pusy…„prosímtě Jirko, ráda bych tě požádala o zvýšení platu“. Jistě, že to nakonec vymyslím, ale pomohlo by mi zkušenosti, jak jste kdo žádal/prosil, čím to přesně uvést, jak to říct. Případně i zkušenosti vedoucích pracovníků, jak je to „nejvhodnější“. Díky za zachování anonymu, nechci to řešit veřejně, ale potřebuji si o tom trochu pokecat.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
11944
23.2.20 14:21

No tak především počkej až poté, co se ten projekt dostanete. Uzavřeným obchodem se argumentuje líp, než dobrou prezentací :-D

Pak si chceš domluvit schůzku a klidně předem upozornit že se chceš domlouvat na podmínkách spolupráce. Chcete na to mít čas, neřešit to mezi řečí na obědě či na chodbě.

A hlavně potřebuješ mít připravenou jasnou argumentaci na otázku proč máš dostat přidáno (to vcelku máš) a taky kolik chceš navíc. Ideálně aby to bylo nějak podložené tím, kolik firmě vyděláváš.

Další věc je, že to není prosba, ale obchodní vyjednávání. A tvůj šéf to ví. Takže pokud budeš v příliš submisivní pozici, tak to nejspíš neuhraješ. Věta „prosím tě, ráda bych tě požádala, jestli bys nebyl tak hodnej a milostivě mi nezvýšil plat“ bude v tomhle případě úspěšnou strategií jen s hodně malou pravděpodoností.

Je to vyjednávání, takže potřebuješ mít variantu co bys chtěla, variantu kterou začneš a minimum, které je pro tebe přijatelné (např. nějaký nefinanční benefit)

Konkrétních tipů na vyjednávání najdeš plnej internet, tak to projdi a připrav se.

Tady na toto tém máš třeba TEDtalk

https://www.youtube.com/watch?…

a tohle je taky docela užitečné
https://www.youtube.com/watch?…

A především - neber to osobně, je to byznys. A to že tě případně odmítne neznamená, že si příště nemáš říct znovu. Naopak, když si budeš říkat poté, co tě odmítl a opět po něčem povedeném, tak budeš v mnohem lepší pozici, než když si říkáš poprvé.

Držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.2.20 16:08

Jde mi vyloženě o to, jak tu debatu začít…
@Ou chápu, že věta prosímtě Jirko, ráda bych tě požádala o zvýšení platu“ je příliš submisivní a není vhodná - jaká věta tedy vhodná je? Videa jsou pěkná, díky za odkazy.

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
11944
23.2.20 16:30
@Anonymní píše:
Jde mi vyloženě o to, jak tu debatu začít…
@Ou chápu, že věta prosímtě Jirko, ráda bych tě požádala o zvýšení platu“ je příliš submisivní a není vhodná - jaká věta tedy vhodná je? Videa jsou pěkná, díky za odkazy.

od: anonymní
to: šéf jirka
předmět: schůzka

Ahoj Jirko,
chtěla bych si s tebou dohrnout schůzku, tak na půl hodiny - ráda bych se pobavila o možnostech toho kam se ve firmě můžu kariérně vydat. Kdy by si na mě měl čas?

Díky

Nebo tak něco.

A přímo na té schůzce otevřeně říct, že si jdeš vyjednat zvýšení platu, protože pro firmu děláš to a to, přinášíš ji takový a takový zisk a proto bys chtěla přidat o tolik a tolik.

On nejspíš řekne „no to nevím,… blablabla“

a ty se pak zeptáš, co teda je v jeho možnostech a budete chvíli vyjednávat, než jeden přistoupí na návrh toho druhého :-D

Nejde o konkrétní formulaci, podstatné je tvoje přesvědčení, že je máš co nabídnout a že je fér to zaplatit adekvátně tomu, v jakém stavu je firma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.2.20 18:53

@Ou :potlesk: díky za nástin celého rozhovoru

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
24.2.20 08:20

Ja se teda predem omlouvam za anonym, ale nechci aby to lidi v mem okoli vedeli :)
Ja si sla zadat o vyssi plat cca rok zpet a musim rict, ze jsem z toho byla teda pekne na prasky a sama nevedela, jak rozhovor zacit (argumenty jsme mela).. nakonec jsem ale nechodila kolem horke kase a rekla to narovinu. Vedoucimu jsem rekla, ze bych s nim potrebovala sama mluvit a on mi rekl, at se za nim zastavim odpoledne ve 4. Tim to vlastne zaclo a uz jsem z toho nemohla vycouvat.. prvni jeho veta byla “vy jste tehotna?” :mrgreen: :mrgreen: Kdyz jsem rekla ze ne, tak si ulevil a hned byla atmosfera uvolnenejsi :lol:.. zacala jsem asi nejak tak, ze si vazim tehle prace a jsem tu vdecna, ale ze z duvodu (ted jsem pouzila argumenty) bych se chtela domluvit na zvyseni platu.. no od zacatku na nem slo poznat, ze moc dobre vi, co chci a trosku me dusil, ale nakonec to vyslo.. kazdopadne drzim palce at to vyjde!:)

• Nahlásit
  • Citovat
2383
25.2.20 21:10

Nám na školení radili, že máme při vyjednávání používat otázky, na které nejde odpovědět ano/ne.
Takže NE "jsi se mnou spokojený?
ANO: jak jsi se mnou spokojený.

Takových otázek si příprav k tematu víc.
A souhlasím, určitě si domluv schůzku dopředu, den, čas a jak dlouho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.2.20 14:17

@danik :palec: dobrý tip

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
26.2.20 22:04

Ahoj, šla bych rovnou k věci. Zmínila bych, že jsi ve firmě 10 let, zhodnotila bych dosavadní spolupráci z Tvého úhlu pohledu, naprosto upřímně jak to cítíš a plynule bych přešla k aktuální situaci na trhu, zmínila bych přibližný termín a výši posledního navýšení a klidně zmínila i záchranu kolegy. O novém projektu pokud je potřeba to naplánovat teď bych se zatím nezmiňovala. Zeptala bych se jak vidí spolupráci Tvůj nadřízený a pokud bude hodnocení pozitivní, můžeš rovnou říct svojí představu o navýšení, popřípadě se zeptat jaké jsou možnosti Tvého ohodnocení ve Vaší společnosti a jak se případně pohybuje ohodnocení aktuálně na trhu u obdobné pozice. Někdy se můžete domluvit na místě, často se ale jedná o proces, ke kterému je potřeba vyjednávání, popřípadě i s nadřízeným Tvého nadřízeného, popřípadě se zásahem personálního oddělení k nastavení kariérního plánu. Držím palce

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama