Jak si zapamatovat jména autorů/vědců

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kazimíra Olejovka
Kecalka 481 příspěvků 11.04.19 11:45
Jak si zapamatovat jména autorů/vědců

Ahoj, především studující maminky. Máte nějaký fígl, jak si zapamatovat jména různých autorů? Menší počet dokážu nadrtit nazpaměť, ale v hlavě to zůstane max po dobu zkoušky. Teď toho mám na jeden předmět víc a obávám se, že to v hlavě nevydrží ani na zkoušku. Konkrétně se jedná o sociologický předmět. Dokážu teorie pochopit, ale jména si nezapamatuju. Už na předchozí škole jsem se tyto jména učila, ny přijímačky minulý rok, minulý semestr 2× zkouška a teď zas vím prd a přitom je to to samé dokola. Co budu dělat proboha u státnic? :mrgreen:

Reakce:
Ou
Kelišová 7405 příspěvků 11.04.19 11:51

Tak ideální je, pokud ty knihy čteč, přemýšlíš o nich a pak si ještě dohledáváš informace o životě autorů. Pokud to celé zasadíš do systému znalostí a pochopení - což by měl být cíl vysokoškolského studia, tak si to pochopitelně budeš pamatovat lépe, než když se to bez souvislostí nadrtit.

Hlavně teda jaksi pokud studuješ nějakou vysokou školu, která je kvůli studii a ne jen pro papír, tak ty jejich poznatky bys měla pochopit a využívat ve vyšších ročnících, diplomové práci a vůbec. Nehledě na to, že většinou jsou schopní říct něco zajímavého o světě, který nás obklopuje.

Čím víc spojíš nějakou informaci s nějakou emocí, tím lépe se ti to zapamatuje.

Udělej si ke každému medailonek a pokus se vygooglovat co nejvíce obskurních a pikantních podrobností. Případně si je vymysli a nějak je propoj se jmény a hlavními myšlenkami knih, které napsali. Další varianta je kreslit si k tomu karikatury.

Klasicky Margaret Meadová - to je ta co si z ní dělali prdel* puberťačky na Samoa a tvrdili, jak žijí v dokonalé společnosti a nemají žádné obtíže v dospívání.

Stejně tak nezapomenu na to, že autorem konceptu vědeckých revolucí je Thomas Khun, protože jsem si ho už při přednášce kreslila na okraj poznámek v kostýmu Che Gevary s baretem a kulometem a přidala si k tomu pár fantazijních obrazů vědecké občanské revoluce.

lilith1
Ukecaná baba ;) 1955 příspěvků 11.04.19 12:29
@Kazimíra Olejovka píše:
Ahoj, především studující maminky. Máte nějaký fígl, jak si zapamatovat jména různých autorů? Menší počet dokážu nadrtit nazpaměť, ale v hlavě to zůstane max po dobu zkoušky. Teď toho mám na jeden předmět víc a obávám se, že to v hlavě nevydrží ani na zkoušku. Konkrétně se jedná o sociologický předmět. Dokážu teorie pochopit, ale jména si nezapamatuju. Už na předchozí škole jsem se tyto jména učila, ny přijímačky minulý rok, minulý semestr 2× zkouška a teď zas vím prd a přitom je to to samé dokola. Co budu dělat proboha u státnic? :mrgreen:

Tak Marx je jasný, je profláklý, Comte - zakladatel sociolog, sociální fyzika, Weber sociální jednání, panství, Spencer - společnost je živý organismus, Durkhemem - sociální fakta, sebevražda, Merton - americký sen, anomie, Parsons - systém. teorie, Luhman - aotopietické systémy atd..musíš se to naučit jako básničku. Fenomenologie - Husserl, teorie konfliktu Dahrendorg, interpetastivn.atd,, cirkulace elit - Pareto..

Ou
Kelišová 7405 příspěvků 11.04.19 12:39
@lilith1 píše:
Tak Marx je jasný, je profláklý, Comte - zakladatel sociolog, sociální fyzika, Weber sociální jednání, panství, Spencer - společnost je živý organismus, Durkhemem - sociální fakta, sebevražda, Merton - americký sen, anomie, Parsons - systém. teorie, Luhman - aotopietické systémy atd..musíš se to naučit jako básničku. Fenomenologie - Husserl, teorie konfliktu Dahrendorg, interpetastivn.atd,, cirkulace elit - Pareto..

fajn, a co když se zákeřný zkoušejíc zeptá na něco z té fenomenologie. Kristova noho - není to zkoušení z násobilky - je to vysoká škola.

To fakt nemáte nejmenší potřebu vědět proč jsou ty lidi ostantí považují za chytřejší, než oni sami a proč je pro ně důležité se s jejich myšlenkami seznamovat? To pro vás fakt poznání není nic důležitého, klíčové je zapamatovat si data a rychle je zapomenout, aby pak měl člověk razítko, že je vzdělán, ačkoliv je stále stejně zabedněný, jako když na školu nastupoval?

Ona i ta básnička má smysl a vnitřní strukturu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.04.19 12:44

Mám taky chabou paměť, byla jsem v minulosti zvyklá se učit logické věci a na současném studiu je to taky neustálé učení nazpaměť. :roll: Nevím o jaké vědce jde, ale já používám odjakživa mnemotechnické pomůcky. Jsou sice trapné, ale nikomu je neříkám, jsou jen v mé hlavě. :D Často si k textu nakreslím nějaký obrázek, který mi mou pomůcku připomene. Zrovna u zmíněného Comta jsem měla kometu a u Parsonse třepajícího se psa (Paarson russel terier a parkinson - kombinace). :mrgreen: Pak si k tomu vymyslím nějaký příběh, případně ho taky zakreslím (kreslím děsně ráda, i když hnusně)
:mrgreen:
Pokud se chce někdo zeptat, jestli jsem normální - tak ne tak úplně :D Jednou moje „výpisky“ viděl tchán a děsně jsem se styděla… :oops:
Ale zvládla jsem díky tomu většinu zkoušek a pevně věřím, že dám i státnice za 2 měsíce Držím palce :mavam:

Jukat
Stálice 79 příspěvků 11.04.19 12:58

Ahoj, když jsem se učila na zkousky, a potom i na statnice, každého autora jsem si sjela aspoň na Wikipedii. Pokud se tam objevilo dílo, studie nebo cokoliv co jsem neznala, supajdila jsem do knihovny a četla a četla. Všechno, co mi v hlavě uvízlo, udělalo dojem nejen na profesory, ale i na me. Prostě chtěla jsem něco studovat, zajímalo a zajímá mě to, tak musím mít široký záběr. Ne se naučit něco nazpaměť. Nevim, jak to chodí u Vás na škole, ale u nás by na to stoprocentně přišli a takové studenty okamžitě vyhazovali od zkoušek. Jo a sociologii jsem teda nesnášela. :mrgreen:

Tichošlápek
Extra třída :D 14359 příspěvků 11.04.19 13:04

Já dělala statnice z filosofie a to byl teprve ranec - těch knih a autorů a teorii. Do toho jsem jako druhy obor mela dějiny umění. Ježíši dneska nechapu, jak jsem to mohla dat :lol: to co radí @Ou ohledně medailonu a pikantnosti ke každému to by bylo fakt úplně nereálné - je toho příliš mnoho. Já hodně četla (to byla nutnost) a ještě během četby jsem si dělala poznámky, ono to pak proste samo zacvakalo. Ale dnes z těch jmen nevím ani třetinu. Smysl prací a teorií si pamatuji, ale autory dávno odval čas. U statnic jsem byla celkem v pohodě, a když už byla jooo krize, tak jsem proste začala mluvit k věci aniž bych zmínila jméno. A on většinou někdo z komise poznamel něco ve smyslu - to mate pravdu, Russel s tímto skutečně pracoval velmi často. No a bylo :mrgreen:

Kazimíra Olejovka
Kecalka 481 příspěvků 11.04.19 18:16

@Jukat ctu hodne, ale musim trochu vybirat, nemuzu precist vsechno, mam 11 predmetu a na kazdy musim neco precist, napsat seminarky, naucit se a studuji se dvema detma, teorie mam zmakly, v tom problem neni, to chapu a na zpamet se neucim, to musim pochopit a umet vysvetlit, jenze kazda teorie ma autora a narazim na to, ze obzvlast v sociologii je toho hodne, cetbu mame hlavne aktualni a starsi autory holt drtim nazpamet: autor a nazev teorie…ale tohle jsem mela i u maturity…dila a autori :mrgreen: na jmenech neni co pochopit, nekdy si delam ruzne presmycky, ale vzdy to nejde a kdyz je toho hodne, tak to splyva :nevim: nebo podle zajimavych vyzkumu atd., jenze jak pisu, proste vse nejde a snazim se najit zpusob…karikatury pri prednasce ne, o prednaskach posloucham a pisu si poznamky :mrgreen:

Jukat
Stálice 79 příspěvků 11.04.19 18:40

@Kazimíra Olejovka já ti rozumím, taky si teď dělám druhou výšku při dětech :) mám státnice z psychologie, to je něco obdobného…ale mě opravdu pomáhalo si to s něčím spojit. Jinak myslím, že to jméno, které ti vypadne, zkoušející dopoví, důležité je, že budeš umět. A obdivuji tě, jestli je sociologie tvůj hlavní obor, protože já ji měla dva semestry a jako fakt ne, nešlo mi to. Absolutně jsem se do toho nemohla dostat, jediné co mi utkvělo, byl vznik soc. a Comte, a potom sociální statusy, role, atd… protože to se váže i k psychologii. A s tím jsem si u zkoušek musela nějak vystačit :mrgreen:

Kazimíra Olejovka
Kecalka 481 příspěvků 11.04.19 19:44

@Jukat děkuji, je to mix trestního práva, sociologie a psychologie…a pedagogiky :mrgreen:

Jukat
Stálice 79 příspěvků 11.04.19 21:05

@Kazimíra Olejovka jsi na Akádě, ne? :)

lilith1
Ukecaná baba ;) 1955 příspěvků 11.04.19 22:39
@Ou píše:
fajn, a co když se zákeřný zkoušejíc zeptá na něco z té fenomenologie. Kristova noho - není to zkoušení z násobilky - je to vysoká škola.

To fakt nemáte nejmenší potřebu vědět proč jsou ty lidi ostantí považují za chytřejší, než oni sami a proč je pro ně důležité se s jejich myšlenkami seznamovat? To pro vás fakt poznání není nic důležitého, klíčové je zapamatovat si data a rychle je zapomenout, aby pak měl člověk razítko, že je vzdělán, ačkoliv je stále stejně zabedněný, jako když na školu nastupoval?

Ona i ta básnička má smysl a vnitřní strukturu.

No jasne, toto jsou jen fakta pro rozpomenuti, podrobny rozbor by nasledoval pote, ale toto je prvni nastrel o co go.

Váš příspěvek
Reklama