Jak snížit cholesterol, když jím zdravě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 14:34
Jak snížit cholesterol, když jím zdravě?

Ahoj, na základě krevních testů mi byl zjištěn vysoký cholesterol, oba typy cholesterolu. Prý si to mám hlídat. Máme to v rodině, má to mamka, teta i sestřenice. Stravu trochu upravit mohu, ale myslím, že ne až tolik. Mám BMI 20, doktorka říká, že to s váhou nesouvisí, ale píšu to proto, že nejsem nějak obézní a nepřejídám se. Tučné maso nejím vůbec, mléko a jogurty téměř nejím, máslo možná jednou týdně. Řízek a smažená jídla občas jím. Ale pokud bych chtěla cholesterol snížit úpravou stravy, tak už budu jíst jen vše nízoktučné, včetně sýrů a jogurtů a místo másla margarín, a řízek nebo palačinky asi už nikdy, natož bábovku, ve které je mléko, šlehačka nebo máslo. Máte to někdo také tak a co s tím dělat?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlinepikola
Neúnavná pisatelka 19429 příspěvků 03.12.18 14:35

A co teda celý den jíš?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 14:38

Nějak tak normálně, asi jako většina lidí. Oběd mám v práci, ten by měl být vyvážený. Je tam maso, zelenina a nějaká příloha. Večer už moc nejím. Když vařím, tak normální jídla, smetanové omáčky skoro ne, jen občas koprovou omáčku. Nejím moc ani uzeniny. Snídaně je buď pečivo s plátkem sýra, malý jogurt nebo nějaká buchta typu bábovka, štrůdl, pak oběd v práci a večere jak kdy. Doma už moc nejím.

Jeess
Kecalka 307 příspěvků 03.12.18 14:44

Ahoj já měla asi před třema léty to stejný a váha naprosto v pořádku.Tak jsem omezila co šlo a nic nakonec jsem přestala jíst všechno co obsahuje palmový tuk a ejhle cholesterol v normě :) Prý to může dělat i stres atd…těžko říct mě stačilo vyřadit jen tento zákeřný tuk ale pozor ze začátku se ti hoooodně prodlouží nákupy pač ten blitvajz je skoro ve všem :zed: :zed: Ale je i hromada výrobků kde to není sama můžu doporučit lídl tem má asi nejvíc potravin bez palmáče

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 14:49
@Jeess píše:
Ahoj já měla asi před třema léty to stejný a váha naprosto v pořádku.Tak jsem omezila co šlo a nic nakonec jsem přestala jíst všechno co obsahuje palmový tuk a ejhle cholesterol v normě :) Prý to může dělat i stres atd…těžko říct mě stačilo vyřadit jen tento zákeřný tuk ale pozor ze začátku se ti hoooodně prodlouží nákupy pač ten blitvajz je skoro ve všem :zed: :zed: Ale je i hromada výrobků kde to není sama můžu doporučit lídl tem má asi nejvíc potravin bez palmáče

Jak sama píšeš, ten tuk je všude. Já bych pochopila, kdybych byla tlustá, tak že můžu hodně jídla nebo potravin ubrat. Ale u štíhlého člověka, který jí tak nějak snad normálně, není toho moc na ubrání. To mi vadí. Někdo mi řekne, že nemám teda jíst máslo už ani jednou týdně, ale mám jíst margarín. Ten asi zdravotně moc dobrý nebude. Nebo nebudu moct jíst ani jednou týdně čokoládu nebo řízek. Prostě nic a maso si budu jen dusit. To už budu jak na přísné jaterní dietě.

podaji
Kecalka 460 příspěvků 03.12.18 14:49

V tvém případě by možná nebylo na škodu tuky naopak přidat. Ale ty správné. Potom mastné kyseliny omega 3 a 6 tzn jen hodně tučné ryby makrela tuňák… ořechy mandle vlašský, taky si najdi oblibu v ovesných vlockach ty jsou na to úplně super. Dělej si kaši nebo do jogurtů. Jogurty určitě zakysaný a min polotučné, hodně luštěniny, špenát avokádo, prolivej se olivovým olejem. Ono pokud to je vrozené tak je to v poho jen nesmí být ty hodnoty moc vysoké a nesmí si ten choresterol člověk vyžrat ????????

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 14:53

No mám hodnoty 242 a má být 190 a 155 a má být 115.

Jeess
Kecalka 307 příspěvků 03.12.18 14:56
@Anonymní píše:
Jak sama píšeš, ten tuk je všude. Já bych pochopila, kdybych byla tlustá, tak že můžu hodně jídla nebo potravin ubrat. Ale u štíhlého člověka, který jí tak nějak snad normálně, není toho moc na ubrání. To mi vadí. Někdo mi řekne, že nemám teda jíst máslo už ani jednou týdně, ale mám jíst margarín. Ten asi zdravotně moc dobrý nebude. Nebo nebudu moct jíst ani jednou týdně čokoládu nebo řízek. Prostě nic a maso si budu jen dusit. To už budu jak na přísné jaterní dietě.

Jíst můžeš všechno :D Já jím taky téměř vše jen si vybírám a pozor margaríny mají všechny ten palmový dej si spíš tvarohovou pomazánku nebo pomazánkový máslo ale pozor jaký většina má zase tu sraj.. v sobě namíchanou :) A hodně rybičky a luštěniny :) Šunku si děláme doma,jogurt taky a místo másla a margarínu hodně všelijaký pomazánky…Jen jsem omezila smažený jídla a nepeču tolik buchty :) A těstoviny zásadně ze semolíny

Ou
Kelišová 5397 příspěvků 03.12.18 14:59

Omezit příjem živočišných tuků je jedna, nepříliš spolehlivá cesta, protože většina cholesterolu je produkovaná přímo v našem těle.

To co chcete je snížit příjem špatného tuku - cokoliv kde jsou trans-mastné kyseliny https://www.margit.cz/…ne-kyseliny/ a zvýšit zdravé tuky - zejména ty s vysokým podílem Omega 3 nenasycených kyselin http://www.zivotacukrovka.cz/…dske-zdravi/

S tím že se změnou stravy také omega 3 suplementujte - jako rybí tuk, chcete tak 6g EPA/DHA denně - to jsou tak 2 lžičky rybího tuku.

Složení krevních tuků a tedy i cholesterolu dost ovlivňuje náš mikrobiom - střevní mikroflora.
https://academic.oup.com/…1/30/4694117
 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC5331556/

A nemá smysl užívat probiotika, ale jíst co nejvíce vlákniny. Chce to 20-30 g denně (v naší běžné středoevropské stravě je tak okolo 10g denně a je to jedním z důvodů, proč tak často trpíme rakovinou tlustého střeva)- a to co nejrůznorodější vlániny - z celozrnného pečiva, ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, luštěnin a mořských řas. Ideálně od každého trochu každý den. Asi má smysl přidat i vlákninu v tabletkách, ale klíčová je vážně změna stravy. Vlákninu přidávejte do jídla postupně, abyste se vyhnula nadýmání a dieta s vysokým obsahem vláninyn nemůže být nízkotučná, protože jinak vás to může až doslova „ucpat“ - něco jako když koně dostanou ze špatného žrádla koliku.

podle tohohle té vlákniny ve stravě vážně nebudete mít dostatek.
@Anonymní píše:
Nějak tak normálně, asi jako většina lidí. Oběd mám v práci, ten by měl být vyvážený. Je tam maso, zelenina a nějaká příloha. Večer už moc nejím. Když vařím, tak normální jídla, smetanové omáčky skoro ne, jen občas koprovou omáčku. Nejím moc ani uzeniny. Snídaně je buď pečivo s plátkem sýra, malý jogurt nebo nějaká buchta typu bábovka, štrůdl, pak oběd v práci a večere jak kdy. Doma už moc nejím.

A dalším klíčovým prvkem pro správné složení krevních tuků je kromě oné vlákniny i pohyb - primárně pomáhá aerobní cvičení, idelně v kombinaci s protahovacími a relaxačními cvičeními jako je jóga, tai-či, falunkung a podobně.

Výhodou toho, že když do stravy přidáte hodně omega 3 mastných kyselin a dostatek vlákniny z různých zdrojů a ještě tedy budete chodit na ostré procházky a cvičit jógu, tak kromě cholesterolu budete mít taky daleko lepší pleť, nehty a vlasy, bude se vám lépe spát a zlepší se i imunita. A pokud míváte občas nějaké úzskostnější stavy a nebo se vám houpe nálada, tak se to taky může zlepšit.

Veganská dieta - tedy dieta s vyloučením cholesterolu ve stravě tohle sama zařídit vážně neumí.

Příspěvek upraven 03.12.18 v 15:01

Kimiska1
Kecalka 170 příspěvků 03.12.18 15:01

Dej si pozor i na sacharidy, maji s cholesterolem uzkou souvislost, ac se to nezda. Casto je clovek ji na ukor zdravych tuku (viz buchty, susenky kde je palmac a cukr a nic vice). Misto peciva, hrst orisku a srovna se to ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 15:01

A co genetiku nedělali? Třeba máš familiarni hypercholeste­rolemii. Manžel ji má, heterozygotni mutaci, chodí do lipidove poradny. I na přísné dietě se nedostal pod 6,8. Bude mít dozivotne léky-statiny. U žen to není tolik nebezpečné z kardiovasku­larniho hlediska, chrání nás hormony, riziko infarktu myokardu se zvyšuje až v přechodu, ale u mužů jsou tyto mutace castou příčinou IM v nízkém věku.
Náš syn půjde taky na genetické odběry, aby se vědělo…
Manžel měl štěstí, ze se přes známé dozvěděl o tomto víkendu, jeho obvodacka (starší dama) říkala jste mladej, tak se trochu snažte a hlidejte se, no tohle uhlídat fakt nejde…

Ou
Kelišová 5397 příspěvků 03.12.18 15:02

https://www.online.muni.cz/…-cholesterol

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 15:04

Ne o tomto víkendu, automatická oprava, mělo tam být o tomto problemu…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.18 15:07
@Anonymní píše:
A co genetiku nedělali? Třeba máš familiarni hypercholeste­rolemii. Manžel ji má, heterozygotni mutaci, chodí do lipidove poradny. I na přísné dietě se nedostal pod 6,8. Bude mít dozivotne léky-statiny. U žen to není tolik nebezpečné z kardiovasku­larniho hlediska, chrání nás hormony, riziko infarktu myokardu se zvyšuje až v přechodu, ale u mužů jsou tyto mutace castou příčinou IM v nízkém věku.
Náš syn půjde taky na genetické odběry, aby se vědělo…
Manžel měl štěstí, ze se přes známé dozvěděl o tomto víkendu, jeho obvodacka (starší dama) říkala jste mladej, tak se trochu snažte a hlidejte se, no tohle uhlídat fakt nejde…

No maminka, teta a sestřenice mají také zvýšený cholesterol. Je mi 41, zjistili mi to teď, ale klidně to mohu mít déle, protože dříve mi takový rozbor krve nedělali. Sestřenici to zjistili někdy kolem 35.

poopie
Závislačka 3276 příspěvků 03.12.18 15:16
@Anonymní píše:
No maminka, teta a sestřenice mají také zvýšený cholesterol. Je mi 41, zjistili mi to teď, ale klidně to mohu mít déle, protože dříve mi takový rozbor krve nedělali. Sestřenici to zjistili někdy kolem 35.

Pokud to máte v rodině podmíněné geneticky, tak s tím opravdu moc nenadelate. Urcite půjdeš na kontrolní odběry někdy, pokud to budeš mít zvýšené stále, mohla by to být ta genetika, existuje hodně mutací způsobující hypercholeste­rolemii. Specializace je v Brně, mají tam celou databázi.
Manžel se prvé praskum bránil, ze to dá bez, ale fakt to nešlo, odebrali pak i jeho mamku a bráchu, má stejnou mutaci po máme, ona bere léky taky (bere už dlouho, napsala obvodní). Jeho bratr to nemá.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Alláhu Akbar? "Typický radikál" Chekatt měl dávno sedět, ne běhat na svobodě!

Vrah ze Štrasburku před útokem křičel Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >