Jak snížit chuť k jídlu u tříleté

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.01.18 19:27
Jak snížit chuť k jídlu u tříleté

Zdravím, jak název diskuze říká, potřebovala bych poradit, jak snížit enormní chuť k jídlu u tříleté dcery. Děti mám dvě. Starší dcera (bude mít šest let) má naprosto normální, průměrnou, zdravou váhu. Mladší dcera má tři roky a je otesánek. Nepodařilo se mi její váhu ukočírovat.

Obě děti se lišily vzhledem už v porodnici, starší byla normální miminko, mladší měla extrémní faldíky na skutečně hlubokými záhyby. Bylo vidět, že je zcela jinak stavěná (přitom porodní váha 3,6 kg, nic zvláštního). Při chuti byla asi pořád, ale je pravda, že u mléka jsem to neřešila, byla jsem šťastná, že mám spokojené neplačtivé miminko, což byl velký rozdíl oproti první.

Stravu dostávají stejnou. Jen jejich přístup je jiný. Jak říkávám, starší dcera má záklopku, nají se a vystačí s tím v pohodě do dalšího jídla. Mladší záklopku nemá. Jí a jí a jí a má pořád velkou chuť jíst. Rozdílný je také přístup ke sladkému. Starší si dá čtvereček čokolády a sdělí mi, že by chtěla okurku, papriku, rajče(…), mladší by byla schopná sníst čokoládu celou a zeleninou pohrdá, respektive sní ji pod nátlakem. Problém není v tom, že by jedla zcela nevhodnou stravu, problém je v jejím množství.

Jsem z toho smutná, je jasné, že jsem někde po cestě selhala, protože jí nedokážu jídlo nějak účinně odpírat. Prosím o radu, jak nebo zda lze dceřinu chuť k jídlu snížit, protože jinak to asi nedopadne dobře. Je mi jasné, že má zřejmě dispozice k nadváze a nikdy nebude éterická bytost, ale chtěla bych (musím) to nějak zvládnout pro její zdraví. Naše pediatrička to neřeší, mává nad tím rukou, že z toho vyroste, ale to si při vší úctě k ní nemyslím.

Čili mám doma šestiletou, co váží 18 kg, a tříletou, co váží taky 18 kg (98 cm). Co s tím?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Ou
Závislačka 4744 příspěvků 06.01.18 19:34

Zajděte s ní na endokrinologii. A tedy proměňte stravu tak, aby obsahovala daleko víc vlákniny a lépe zasytili. Plus jí prostě nedávejte to co jí ubližuje - velké množství sladkostí a jiných průmyslových produktů. Pokud neumíte odepřít dítěti to co mu škodí, tak možná stojí za to zajít párkrát na konzultace třeba za psychologem, abyste posílila vlastní sebevědomí a schopnost udržet jasné hranice.

Další věc je, že by bylo potřeba zvýšit množství pohybu, které vaše rodina má. VY jako rodiče jste zodpovědní za to, jak naučíte děti jíst, jak je naučíte sebeovládání, jak jim vypěstujete pohybové vzorce. A nejdte to jinak, než vlastním vzorem.

A vyměňte pediatra.

Příspěvek upraven 06.01.18 v 19:38

Netopýr1
Kecalka 490 příspěvků 06.01.18 19:35

A neváží spíš ta starší málo? Můj měl ve třech letech 16 kg a 100 cm, porodní váhu o půl kila nižší než tvoje dcera. Nepřijde mi to nějak hrozný. Jinak tak ji to jídlo nedej, ve třech letech už chápe, měla by snídani, oběd, večeři, svačiny a mezitím max zeleninu. Tak ji prihlas třeba na plavání, tancování, co jí baví a bude se trochu hýbat.

Ou
Závislačka 4744 příspěvků 06.01.18 19:42

@Netopýr1 ne 18 kg na 98 cm je vcelku značná nadváha. To že nad tím lékařka mává rukou je dost znepokojující.

Poměry u vašeho syna byly daleko více v normě.

Alušáček
Závislačka 3008 příspěvků 06.01.18 20:03

Sladkosti doma vůbec nemít, holt když má jeden člen rodiny nadváhu ostatní se musí přizpůsobit a jíst vhodně. Dítěti zajistit dostatek pohybu, víc se v tomto věku dělat nedá ;)

tereza12345
Echt Kelišová 9050 příspěvků 3 inzeráty 06.01.18 20:07
@Ou píše:
Zajděte s ní na endokrinologii. A tedy proměňte stravu tak, aby obsahovala daleko víc vlákniny a lépe zasytili. Plus jí prostě nedávejte to co jí ubližuje - velké množství sladkostí a jiných průmyslových produktů. Pokud neumíte odepřít dítěti to co mu škodí, tak možná stojí za to zajít párkrát na konzultace třeba za psychologem, abyste posílila vlastní sebevědomí a schopnost udržet jasné hranice.

Další věc je, že by bylo potřeba zvýšit množství pohybu, které vaše rodina má. VY jako rodiče jste zodpovědní za to, jak naučíte děti jíst, jak je naučíte sebeovládání, jak jim vypěstujete pohybové vzorce. A nejdte to jinak, než vlastním vzorem.

A vyměňte pediatra.

Příspěvek upraven 06.01.18 v 19:38

Podle me ma ta sestileta malo.. a ta trileta rozhodne neni tlusta..to at se na me jako nikdo nezlobi.
jinak bych jidlo neomezovala a pokud se necpe jen pizzou, bramburkama a buchtama.. nechala bych jidelnicek jaky mate.. aby dostavala 5× denne jidlo.. snidane, svacina, obed, svacina, vecere.. a mezi jidly jen nakrajenou zeleninu nebo hrnek mlika… a pokud mas strach z obezity, cokoladu a podobne proste nekupuj a nebude to pak chtit..

cverunka
Ukecaná baba ;) 2427 příspěvků 06.01.18 20:15

@tereza12345 No, 18kg ve třech letech je fakt dost. Dcera má 5,5 roku a má taky 18kg a vypadá úplně normálně, hezky osvalená žádná, žebra jí nelezou.

Laurie
Kecalka 369 příspěvků 1 inzerát 06.01.18 20:24

Průměrná váha šestiletého dítěte je 21 kg, takže tvoje starší dcera má spíše podváhu.
Nepíšeš jak vypadá třiletá ted, máš pocit, že vypadá tlustě? Syn má 16 kg a jsou mu tři roky, kdyby měl o dvě kila víc, tak si nemyslim, že bude vypadat tlustě :roll:
Jinak bych zkusila omezit sladký, nemít to prostě doma, ona si pak ráda dá třeba ovoce, když bude mít chut - hlad.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.01.18 20:26

My řešíme podobný problém. Starší syn je spíš hubenější, jí tak nějak v normě a je pořád v pohybu. V 6 letech má 18,5 kg a nepřijde mi, že by byl nějak moc štíhlý. Ve srovnání s ostatními dětmi je takový průměr.
Mladší je kyselina. V létě to nevadilo, protože byl pořád v pohybu, ale v zimě je nemocný, pořád sedíme doma a kyne. Hlavně začal krást jídlo. Naposledy okusoval suché pečivo pro drůbež. Takže se celkem obalil. Je takový fortelný.
Takže máme tvrdý režim. Jídlo má 5× denně a hodně zeleniny a i mezi jídlem hlavně zeleninu. Sladkosti se znažím omezit, co to jde. Snažím se omezit i takový „schovaný cukr“ - chce kakao, tak mu nedám Granko, ale dostane kakao a osladím ho minimálně, někdy má místo kakaa meltu, kde má cukru opravdu minimum. Celkově se snažím vařit zdravě. On miluje zeleninu, takže toho využívám. Spoléhám na léto, že to zase vyběhá. Když je zdravý, tak má i hodně pohybu, protože denně ujde 5 km jen na cestách do a ze školky, jezdíme na kole, chodíme na procházky, plaveme…
 Inko2

darksun
Povídálka 48 příspěvků 145 inzerátů 06.01.18 20:27

Myslím, že moje 3,5 letá taky bude mít kolem 18 kg. Ale měří teda 106 cm. :think: A tlustá není v žádném případě. Ani přibližně. :D

Příspěvek upraven 06.01.18 v 20:29

blumen
Hvězda diskuse 43126 příspěvků 06.01.18 20:27

Asi bych hlavne vyradila uplne sladkosti z domacnosti, pro vsechny cleny rodiny. A kdyz ji das na talir, tak vyzaduje dalsi a dalsi nebo ji to proste nandavas nebo jak?

terinka4444
Hvězda diskuse 65798 příspěvků 06.01.18 20:33

Tak moje šestiletá má 29 kilo na 128 cm:zed: jídlo řeším neustále. Mám hlad je její nejčastější věta. Na rozdíl od tebe jí nedávám sladké, dostává jeden bonbón po obědě, jinak minimálně. Tančí 3× týdně, dělá atletiku, jezdí na koni. Teď v zimě lyžujeme, bruslíme, v podstatě jediný den bez aktivity je čvrtek. A stejně přibírá a přibírá, můj doktor mi tedy nadává. Ale konstruktivní radu mi nedá, když mu říkám její aktivity a její stravu, tak mi řekne, že v tom případě mi někde chodí tajně na sladké, no nechodí, nemá kam. Jediné co, že my nechodíme, školka je totiž v jiné městě, takže jezdíme autem. Ale co se týká množství jídla, ona sní na porci velkou porci. Ale ona má hlad, protože jí řeknu, že jí víc nedám, že jestli má hlad, dám jí zeleninu a ona že jo, že alespoň to a sní ještě míssu zeleniny. Za hodinu přijde, že by chtěla svačinu, že má hlad :zed: neutále má hlad.

zuza92
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 06.01.18 20:36

Tak moje 3-letá má 14 kilo a je hubeňour. 18 by na ní ani nebylo poznat, ale jasně každý má jinou stavbu těla. Pokud máš pocit, že potřebuje ubrat tak bych dala mezi hlavníma jídlama nějakou zeleninu, ovoce…pokud má fakt hlad tak by to snědla.

Zorbas
Ukecaná baba ;) 1732 příspěvků 06.01.18 20:36

Ale ty 2kg u tak malyho ditete udelaji strasne moc… strasne zalezi na postave, vysce ditete a je rozdil mezi klukem a holkou… mam taky sestiletou, co vazi tak 17kg, ale meri 111cm.
Dala bych ji normalni porci a kdyby chtela jeste, tak nabidnout zeleninu, max ovoce…
Deti mam hubene, ale osvalene a teda znam par holcicek, ktere maji nebo mely podobnou vahu a nevypada to, ze by z toho vyrustaly, kdyz se rodice nesnazi…

saramo
Závislačka 2792 příspěvků 06.01.18 20:43

Můj tříletý má 19kg ale 110cm, jsou mu vidět žebra, tlustý není ani trochu. On i mladší syn, taky rádi jí, ale to co popisuješ ty je extrém. Nemůže být nějak nemocná? Určitě bych žádala nějaké vyšetření.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Try and buy Kiu Cee'd? Šprtka, které nejde konkurovat. Ale budete ji mít rádi?

O Kie se ví, že dělá dobrá spolehlivá auta, a o Kie Cee'd se ví, že když si... číst dále >

Pomeje zavolal do redakce Expresu kvůli milenci své ženy. Co vám chce říct?

Jak jsme vás jako první informovali, Andrea Pomeje již není sama. Po jejím... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší... číst dále >

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Reklama