Jak soud určuje styk otce s dítětem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.19 21:42
Jak soud určuje styk otce s dítětem

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda tu máte někdo zkušenost, jak soud může určit styk otce s dítětem. Malý má 10 měsíců, stále kojím. Nevím-li je podstatné, že otec o malého jeví zájem víceméně jen slovně a většinou se s ním vidí na můj popud, jednou za čas si vzpomene sám od sebe. Já mu ve styku nebráním. Vídá se s ním u mě. I jeho rodiče, tudíž prarodiče malého se vídají s ním u mě doma nebo v kočárku. Soud máme podaný a už jen čekám.. Nejsme spolu od 3 měsíců věku malého. Má někdo i zkušenost jak určí soud když bych nekojila? Ale to zatím není v plánu. Mám zažádáno do výhradní mojí péče s čímž otec souhlasí. Děkuji za příspěvky.

Reakce:
Jana206
Nadpozemská drbna 27364 příspěvků 10.05.19 22:07

Pokud se dohodnete, soud nemusí urcovat nic, zapise se styk dohodou. Pokud se nedohodnete, velmi záleží na soudci a jeho osobním postoji. Nesmí branit kojení v tomto veku, ale také musí najít nejaky kompromis, hraje roli celá rada faktorů, treba vzdalenost.

canaglia
Závislačka 4016 příspěvků 11.05.19 09:32

Čistě teoreticky u 10 měsíčního kojeného dítěte může být úprava styku od dvě hodiny týdně po péči např. od 9 hodin do 15 hodin každý den, případně takto o víkendech a ve všední dny každý den od 15 do 19 hodin podle režimu dítěte a práce otce. Takže záleží na zájmu otce a na tom, jak soudce ctí zákon. V 10 měsících je prakticky samozřejmostí samostatná péče bez matky, pokud otec chce.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.19 10:54

Pripojim se…
dite rok a pul, s otcem ještě ziji, ale zvazuji rozchod - netraveni casu doma, milenky, i když je doma, tak se defacto moc nestara - pohraje si par minut a pak odchazi bud sportovat, na zahradu nebo useda k pc.

Z jeho strany prichazi zastrasovani, nic vesmes nemohu, doslo i na domaci nasili, nevim kam az jsem schopna to nechat zajit, nicmene když odejdu mam se obavat soudu, ktery nejsem schopna vyhrat, dite chce do stridave pece az povyroste - sam ale není schopen se postarat - delali by to jeho rodice, navíc bydli v jinem meste a maji pokrocily vek, a když budu mit dite ve sve peci, tak jej chce videt kdykoliv denne, tudíž jednou skonci v tolik a chce ho na odpo a druhy den skonci zas v tolik a zas ho od te doby bude chtit, jeho pracovni doba je pohybliva s castymi služeb. vyjezdy.

Co mam ja delat? jak u tohoto bude soud probihat? samozrejme je chvalihodne, ze ma zajem, ale bere někdo ohled i na me, nebo se bere ohled jen na potřeby na dítěte, aby mělo styk s nami oběma?

canaglia
Závislačka 4016 příspěvků 11.05.19 18:44
@Anonymní píše:
Pripojim se…
dite rok a pul, s otcem ještě ziji, ale zvazuji rozchod - netraveni casu doma, milenky, i když je doma, tak se defacto moc nestara - pohraje si par minut a pak odchazi bud sportovat, na zahradu nebo useda k pc.

Z jeho strany prichazi zastrasovani, nic vesmes nemohu, doslo i na domaci nasili, nevim kam az jsem schopna to nechat zajit, nicmene když odejdu mam se obavat soudu, ktery nejsem schopna vyhrat, dite chce do stridave pece az povyroste - sam ale není schopen se postarat - delali by to jeho rodice, navíc bydli v jinem meste a maji pokrocily vek, a když budu mit dite ve sve peci, tak jej chce videt kdykoliv denne, tudíž jednou skonci v tolik a chce ho na odpo a druhy den skonci zas v tolik a zas ho od te doby bude chtit, jeho pracovni doba je pohybliva s castymi služeb. vyjezdy.

Co mam ja delat? jak u tohoto bude soud probihat? samozrejme je chvalihodne, ze ma zajem, ale bere někdo ohled i na me, nebo se bere ohled jen na potřeby na dítěte, aby mělo styk s nami oběma?

Předně, soud nebude brát ohled na tvé pocity, které jsou pochopitelné, ale ani na pocity otce, které jsou taky běžné. Takže soudem si ublížíte všichni. To, že chce přizpůsobit péči o dítě práci, je taky normální. Soud se na to ale vykašle a bude ho nutit, aby práci přizpůsobil dítěti. Takže pro vás je nejvhodnější mediace, kde si pravidla dohodnete po svém. Pokud nejste manželé, tak k soudu raději ani nechoďte. Nenechte o sobě rozhodovat cizí lidi, často zakomplexované a se snahou řídit lidem život, když nezvládli ten svůj. Mají moc škodit a využívají toho.

gifgif
Nováček 6 příspěvků 11.05.19 20:20

Chapu spravne, ze treba kazdy den na 6 hodin? Nebo kazdy den na odpoledne??

gifgif
Nováček 6 příspěvků 11.05.19 20:23

Bohuzel se domluvit s otcem nejde. Predstavuje si to tak, ze se ozve kdyz se mu to zrovna necekane hodi a to bohuzel zkloubit nejde. Ani si nemyslim, ze je fer, aby se ozval jednou za cas tri dny po sobe a pak treba 14 dni nic. Neustale se domluvit snazim na presnych dnech, ale proste to nechce. No myslela jsem si to, ze zalezi an spouste veci a neda se to takhle rict. Myslela jsem ale, ze je treba nejaky obecny mustr nebo neco.. Dekuji za prispevek:)

gifgif
Nováček 6 příspěvků 11.05.19 20:25

@canaglia Chapu spravne, ze treba kazdy den na 6 hodin? Nebo kazdy den na odpoledne??

gifgif
Nováček 6 příspěvků 11.05.19 20:25
@Jana206 píše:
Pokud se dohodnete, soud nemusí urcovat nic, zapise se styk dohodou. Pokud se nedohodnete, velmi záleží na soudci a jeho osobním postoji. Nesmí branit kojení v tomto veku, ale také musí najít nejaky kompromis, hraje roli celá rada faktorů, treba vzdalenost.

Bohuzel se domluvit s otcem nejde. Predstavuje si to tak, ze se ozve kdyz se mu to zrovna necekane hodi a to bohuzel zkloubit nejde. Ani si nemyslim, ze je fer, aby se ozval jednou za cas tri dny po sobe a pak treba 14 dni nic. Neustale se domluvit snazim na presnych dnech, ale proste to nechce. No myslela jsem si to, ze zalezi an spouste veci a neda se to takhle rict. Myslela jsem ale, ze je treba nejaky obecny mustr nebo neco.. Dekuji za prispevek:)

Jana206
Nadpozemská drbna 27364 příspěvků 11.05.19 21:25

Na to žádný mustr není. Ja si ale nemyslim, ze by soud nařídil nekolik hodin každý den. Tam by prakticky nezbyval prostor pro vlastní zivot. Známí meli oficialne v rozsudku pro mimino kazdou sobotu odpoledne, ale meli už starší deti, rozvedli se po krizi, ktera prisla s třetím ditetem. Prakticky to ale fungovalo tak, ze si otec bral jen starší deti, mimino pomazlil mezi dvermi pri predavani starsich, pripadne se zdrzel. Na noc si to nejmensi dítě zacal brat az tak od tří let a sporadicky, jednak nestal o tri děti, navic, když uz se s temi starsimi daly podnikat výlety.
Jinak v mem okolí skoro nikdo o samostatnou péči o mimino nestojí, pozdeji ale ano.

Chapu tu potřebu řádu, nejde žít tak, ze si piskne a Ty zmenis plany, ze budeš furt jak na trni, jestli se nahodou neozve.

canaglia
Závislačka 4016 příspěvků 11.05.19 23:06
@gifgif píše:

Rozhodnutí skutečně může být každý den 6 hodin otec, matka 18 hodin.
Je třeba vzít i v úvahu, zda otec tu flexibilitu vyžaduje kvůli práci (pak je to legitimní, protože tím zajišťuje i prostředky na výživu dítěte a neprovdané matky), nebo na své záliby, pak to moc legitimní není.

@Jana206 píše:
Na to žádný mustr není. Ja si ale nemyslim, ze by soud nařídil nekolik hodin každý den. Tam by prakticky nezbyval prostor pro vlastní zivot. Známí meli oficialne v rozsudku pro mimino kazdou sobotu odpoledne, ale meli už starší deti, rozvedli se po krizi, ktera prisla s třetím ditetem. Prakticky to ale fungovalo tak, ze si otec bral jen starší deti, mimino pomazlil mezi dvermi pri predavani starsich, pripadne se zdrzel. Na noc si to nejmensi dítě zacal brat az tak od tří let a sporadicky, jednak nestal o tri děti, navic, když uz se s temi starsimi daly podnikat výlety.
Jinak v mem okolí skoro nikdo o samostatnou péči o mimino nestojí, pozdeji ale ano.Chapu tu potřebu řádu, nejde žít tak, ze si piskne a Ty zmenis plany, ze budeš furt jak na trni, jestli se nahodou neozve.

Takže pravidelná docházka do školy/jeslí ruší prostor pro vlastní život taky? Je zvláštní, že nikdo nevidí nic omezujícího na to, aby dítě chodilo do jeslí, školky pravidelně každý den, ale pokud by mělo být pravidelně každý den pár hodin s otcem, je to omezování soukromého života. Pokud si má zvykat na školku, stačí pár týdnů, ale zvykání na otce se rozplánuje na 4 roky.
Na rozvoj vztahu odpoledne za týden s miminem fakt nestačí. To je častěji s doktorkou. Čím menší dítě, tím častější kontakt je potřeba, a ano, je to omezující, ale to už miminka jaksi z principu jsou.

canaglia
Závislačka 4016 příspěvků 11.05.19 23:09
@gifgif píše:

Zkuste si domluvit část pravidelně a jistě, a část podle možností obou. Abys nebyla „povinna“, ale aby to šlo, když to jde. Dá se to udělat třeba tak, že si dohodnete pevnou dostupnost dítěte v pondělí, středu, pátek a neděli, a pro ostatní dny se domluvíte, že mu před začátkem týdne oznámíte, kdy to v úterý, čtvrtek a sobotu nejde, protože máš jiný program.

Jana206
Nadpozemská drbna 27364 příspěvků 12.05.19 08:07
@canaglia píše:
Takže pravidelná docházka do školy/jeslí ruší prostor pro vlastní život taky? Je zvláštní, že nikdo nevidí nic omezujícího na to, aby dítě chodilo do jeslí, školky pravidelně každý den, ale pokud by mělo být pravidelně každý den pár hodin s otcem, je to omezování soukromého života. Pokud si má zvykat na školku, stačí pár týdnů, ale zvykání na otce se rozplánuje na 4 roky.
Na rozvoj vztahu odpoledne za týden s miminem fakt nestačí. To je častěji s doktorkou. Čím menší dítě, tím častější kontakt je potřeba, a ano, je to omezující, ale to už miminka jaksi z principu jsou.

Ve trech nebo ctyrech letech bude mít dítě snad normální styk s otcem i pres noc a bez přítomnosti matky. Kojenec patří biologicky k matce, at si každý říká, co chce. I v normalni rodine ma otec ulohu trochu jinou.
Je nefer vůči diteti neco nekomu slibovat, rezim se v tomto věku mění ze dne na den, nekdy jsou výkyvy, nektere deti hure snáší zmeny.
Me je moc líto dětí, o které se rodice perou od nejutlejsiho věku.

canaglia
Závislačka 4016 příspěvků 12.05.19 13:14
@Jana206 píše:
Ve trech nebo ctyrech letech bude mít dítě snad normální styk s otcem i pres noc a bez přítomnosti matky. Kojenec patří biologicky k matce, at si každý říká, co chce. I v normalni rodine ma otec ulohu trochu jinou.
Je nefer vůči diteti neco nekomu slibovat, rezim se v tomto věku mění ze dne na den, nekdy jsou výkyvy, nektere deti hure snáší zmeny.
Me je moc líto dětí, o které se rodice perou od nejutlejsiho věku.

Proč ve třech nebo čtyřech letech? Je málo matek, které dávají roční dítě k babičkám, třeba na týden? Otec je důležitý od narození a není nic špatného na tom, pokud jsou od narození dva primární pečovatelé.
V praxi je problém v tom, že pokud je dítě po dobu rodičovské v péči matky, už ho tam soudy nechají až do zletilosti, protože je tak zvyklé. A to vede otce k tomu, že se snaží urvat střídavku i u kojených dětí. Kdyby soudy rozhodovaly spravedlivě, pak by to bylo o něčem jiném. Aktuálně mám rozhodnutí Ústavního soudu ve věci, kdy otec do 9 měsíců byl s dítětem doma společně s matkou (příjem měl zajištěn jinak), pak ho matka odstavila na pár hodin týdně a postupně mu kontakt soud rozšiřoval jako zločinci, co byl těch 9 měsíců v base a ne u setrvale mimina. A vyloučení střídavé péče ve třech letech dítěte opřeno o to, že dítě bylo (proti vůli otce a působením soudů) v převažující péči matky. Ústavní soud na tom neshledal nic závadného, i když šlo o do oči bijící diskriminaci.
Opravdu nechápu ty úvahy, že otec nemá nárok na to žít se svým dítětem od mimina, jako by pro dítě měl být otec důležitý až od té doby, co začne hrát fotbal aspoň za žáky. Bránit otci být s kojeným ročním dítěte 6 hodin denně, když o to otec stojí a má na dítě čas, považuji za hnusné.

Váš příspěvek
Reklama