Jak správně prát a jakou pračku koupit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
dp14
Kecalka 183 příspěvků 28.08.19 02:59
Jak správně prát ? Jakou si mám koupit pračku ?

Po letech se rozvádím a musím se přiznat že jsem si nikdy nepral. Tak se to musím naučit. Můžete mi prosím poradit jak na to? Podle cedulek? Jak to udělat aby se prádlo neobarvilo navzájem? A jakou pračku si mám koupit? Asi se sušičkou? Máte dobré zkušenosti s nějakou značkou či typem pračky?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Levandule121
Závislačka 2585 příspěvků 28.08.19 03:59

Kup si D-test, vyber pračku a sušičku zvlášť. Per podle cedulek a barev. Pozor u nového tmavého a barevného oblečení, víc pouští. Jinak peru zvlášť jen tmavé a bílé - světlé (žluté, béžové) a potom červené. Zvládne to každý, není se čeho bát.

jita22
Ukecaná baba ;) 1684 příspěvků 28.08.19 06:35

Peru skoro vsechno na 40, na 30 jen opravdu specialni veci - sportovni, nejake extra halenky atd. Na 60 rucniky, lozni prádlo.
Tridim viz vyse - bile, svetle, cervene, cerne/tm. modre. Pouzivam par let praci ubrousky, mely by byt proti obarveni. Kdyz si nejsem jista, jestli nejake pradlo nemuze obarvit zbytek, radsi peru zvlast, protoze kdyz jsem to riskla, vzdy to spatne dopadlo :)

Ju21na
Kecalka 494 příspěvků 28.08.19 07:01

Teď si rýpnu, ale možná kdyby ses o tohle zajímal dřív a manželce s prádlem občas pomohl, nemusel ses rozvádět a ptát se na emiminu :think: Jinak můj muž vyprat umí a naučil se to z vlastní iniciativy.

Tableta
Kelišová 5464 příspěvků 28.08.19 07:02

Já třídím bílé, černé, barevné. Všechno peru na program Bavlna na 40°C, jednou za čas na 60°C. Ručníky a ložní prádlo peru zvlášť vždycky 60°C, k tomu přidávám hadry. Když pereš na program Bavlna, tak nikdy nic nezkazíš, i když tam budeš prát syntetiku.

Pračku se sušičkou nemám, nemám ani sušičku, ale co jsem vypozorovala zde na diskuzích, tak je lepší, když je sušička jako samostatný přístroj.

Já mám pračku Beko. Jsem spokojená, ale podruhé bych volila spíš jinou značku :nevim: Tahle pračka má max otáček jen 1000. Hodilo by se víc.

Kotatko03
Echt Kelišová 8876 příspěvků 28.08.19 07:36

Nekupuj pracku se susickou, kup zvlast. My mame Miele a za me naprosta spokojenost.

1mila2
Ukecaná baba ;) 1163 příspěvků 28.08.19 07:39

Kup si hlavne pracku na min kilo pradla. Nevim, zda nejmensi delaji na 5kg, nebo na 3kg? To by ti melo v pohode stacit, kdyz vas nebude 5 :lol: jinak ja mam teda bez susicky a susim normalne venku, v nouzi doma na susaku.

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1279 příspěvků 28.08.19 08:00

Já jsem ještě ze staré školy, takže ručníky, ložní pradlo a uterky peru na 95. Jinak samozřejmě podobně jako ostatní: tmavé pradlo zvlášť, světlejší zvlášť. Doporučuji ještě zvlášť prát propocené sportovní nebo pracovní věci, dá se na ne koupit speciální gel (třeba v dm), který odstraní zápach. Taky ocet udělá podobnou službu. Před praním velmi doporučuji pradlo prohlédnout a případné fleky postrikat nebo potřiít přípravkem na skvrny. Platí to i u limecku a manzet u kosil. Při zehleni je dobré používat spray z dm na pomoc při zehlení, jde to lépe, týká se opět hlavně kosil.

Ijen
Ukecaná baba ;) 2239 příspěvků 28.08.19 08:03

To zvladnes, u nas umi prat i mladsi syn. Pracku a susicku urcite zvlast. Ja mam Siemens, za nejlepsi pokladam Miele. Pokud budes sam, koupila bych na mensi mnozstvi pradla. U prani je dulezity material a barva, podle cedulek to zvladnes. Taky zalezi co nosis. Ja peru hodne sportovniho obleceni nebo veci z merina, na spesl program na 30°, z barev peru zvlast bilou a pak cernou, obojiho mame hodne, jinak mix a rozlisuju 30° nebo 40°. Jen uterky, rucniky a povleceni peru na 60°. Dokud manzel nosil denne kosile, prala jsem je taky zvlast na spesl program.

Ijen
Ukecaná baba ;) 2239 příspěvků 28.08.19 08:06

A jeste jedna vec. Nauc se predtim nez hodis pradlo do kose vyndat veci z kapes. Takovy papirovy kapesnik v kapse cernych rifli je zazitek.

Ijen
Ukecaná baba ;) 2239 příspěvků 28.08.19 08:09

@MP Krista hele to ja taky uterky nebo hadry davam na 90, ale ty dnesni rucniky to podle me nezvladaji.

MP Krista
Ukecaná baba ;) 1279 příspěvků 28.08.19 08:13
@Ijen píše:
@MP Krista hele to ja taky uterky nebo hadry davam na 90, ale ty dnesni rucniky to podle me nezvladaji.

No já mám ručníky s velkou gramáží, ale spíš uterky se mi trochu sypou. A to nemám nejlevnější. Ale mám z té „vyvářky“ lepší pocit. Ps pro zakladatele: alespoň jednou za půl roku určitě vyčistit pracku dle návodu včetně nádoby na praví prostředky a filtru. Já dávám gel i prášek i tablety přímo do bubnu.

dp14
Kecalka 183 příspěvků 28.08.19 08:49

Moc děkuju vám všem! Proč sušičku zvlášť?

Bubla Bůčková
Echt Kelišová 8378 příspěvků 28.08.19 08:58
@dp14 píše:
Po letech se rozvádím a musím se přiznat že jsem si nikdy nepral. Tak se to musím naučit. Můžete mi prosím poradit jak na to? Podle cedulek? Jak to udělat aby se prádlo neobarvilo navzájem? A jakou pračku si mám koupit? Asi se sušičkou? Máte dobré zkušenosti s nějakou značkou či typem pračky?

Záleží co máš za oblečení. Jsi zedník, chodíš denně hrát tenis a máš zpocené oblečení :nevim: jinak já vždy prala světlé (vč. bílé, košil) a tmavé (vc. černé, džin). Vybrala bych nějaký program na 40 stupňů:Denní /Daily kolem hodiny a půl. Jednou za 14 dní hodíš do pračky na 60 stupňů povlečení, utěrky a ručníky. Koupila bych klidně řadu Beko. Sušička bude mít program :mix. Občas se ti něco srazí, tak to zkusíš trhem srovnat nebo holt budeš vědět příště. Na cedulky nikdy nekoukám. Peru v Persilu, bez aviváže kvůli sušičce.

Bubla Bůčková
Echt Kelišová 8378 příspěvků 28.08.19 09:04
@1mila2 píše:
Kup si hlavne pracku na min kilo pradla. Nevim, zda nejmensi delaji na 5kg, nebo na 3kg? To by ti melo v pohode stacit, kdyz vas nebude 5 :lol: jinak ja mam teda bez susicky a susim normalne venku, v nouzi doma na susaku.

Ty jo pak ti to neutáhne povlečení z dvojpostele, deku, nebo může prát jen jednou týdně :think:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama