Budu mít nárok na mateřskou, pokud půjdu teď na neschopenku?

480
30.8.21 15:43

Jak to bude? Poradíte?

Ahojky chtěla bych se zeptat jak to bude, protože těmto věcem moc nerozumím. Pracovala jsem po rodičáku 3 měsíce a ukončila poměr ve zkušební době pak jsem byla 2 měs na prac úřadě. Následně jsem šla do nové práce, kde mi teď skončila zkušební doba a smlouvu mám na rok. Včera jsem zjistila, že jsem neplánovaně těhotná a vím, že budu muset na nemocenskou, protože dělám náročnou práci ve skladě. A teď otázka jestli budu mít nárok na mateřskou? Vím, že se to počítá nějak podle ní, ale jestli se tam počítá i nemocenská? Děkuji moc za objasnění,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10877
30.8.21 15:46

Náročná práce není důvod pro neschopenku. Nemocenská se počítá do odpracovane doby. Materska by ti měla vyjít pokud budeš zamestnana.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
494
30.8.21 15:52
@JancaS84 píše:
Náročná práce není důvod pro neschopenku. Nemocenská se počítá do odpracovane doby. Materska by ti měla vyjít pokud budeš zamestnana.

Tak to si teda nemyslím že náročná práce není důvod pro neschopenku u těhotné pokud se na to necítí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10877
30.8.21 15:56
@Kalbe píše:
Tak to si teda nemyslím že náročná práce není důvod pro neschopenku u těhotné pokud se na to necítí…

Co je a není náročná prace pro těhotné definuje jasně zákoník práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
494
30.8.21 15:57

Aha jasně :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
480
30.8.21 15:58

@Kalbe Díly moc
Tahají se bedny a palety atd. Plus při 1 těhotenství jsem měla velkej nález na čípku a půl mi ho vzali rodila jsem 36tt. Následně jsem 3× potratila, takže vím, že v práci nebudu moct zůstat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
494
30.8.21 15:59
@vejisek píše:
@Kalbe Díly moc
Tahají se bedny a palety atd. Plus při 1 těhotenství jsem měla velkej nález na čípku a půl mi ho vzali rodila jsem 36tt. Následně jsem 3× potratila, takže vím, že v práci nebudu moct zůstat.

Nezůstala bych, užívej si těhotenství, pokud vás manžel uživí :kytka: nebo se nech přeložit na něco lehčího pokud to jde :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4328
30.8.21 16:16
@Kalbe píše:
Aha jasně :roll:

To je tu po sto tisící první - i kdyby pracovala v kamenolomu, to není důvod pro to, mít neschopenku - neschopenka (pokud nemáš zdravotní problémy) je o tom, že chce zaměstnavatel ušetřit, nechat za tebe platit stát, nechat tě doma za 60 % a ještě nesmíš pryč mimo vycházky. Je to nevýhodné pro těhotnou i pro nás všechny daňové poplatníky, je to výhodné pouze pro zaměstnavatele.
Pokud má těhotná práci pro ni nevhodnou, má zaměstnavatel povinnost ji přeřadit na něco, co dělat může, třeba nějaké papírování. Pokud toho není schopen, může dotyčná zůstat doma a má nárok na 100 % mzdy. To je dané zákonem, že se to ledaskde očůrává a ženské jsou v práci tlačené, aby si tu neschopenku nechaly napsat, je smutné.

(a fakt nejsem člověk, co by si myslel, že má těhotná až do porodu chodit kopat výkopy a poplácávat se po zádech, jaká je hrdinka - jen by bylo prima dodržovat zákoník práce a nenechat sebou vydrbávat)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
523
30.8.21 16:31

Co vám furt tak vadí na tom, že půjde těhotná na neschopenku? Budete snad za ní pracovat vy? Budete vy na 60 %? Ne.
A že je to nevýhodné pro nás daňové poplatníky, to ani nepoznáme. Radši budu platit na budoucí maminku na nemocenské, než na nemakačenka neoblíbené městské části.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10877
30.8.21 16:49
@Asiina píše:
Co vám furt tak vadí na tom, že půjde těhotná na neschopenku? Budete snad za ní pracovat vy? Budete vy na 60 %? Ne.
A že je to nevýhodné pro nás daňové poplatníky, to ani nepoznáme. Radši budu platit na budoucí maminku na nemocenské, než na nemakačenka neoblíbené městské části.

Však pokud má zdravotni problémy tak ať je na neschopence. Jinak se obira ona sama o peníze. A celkově jde o princip. Pak ženský pláčou, že není rovný postavení platu mezi muži a ženami, ale dělaji si to sami když sebou nechají v zaměstnání zametat a nehlásí se o to na ci mají ze zákona nárok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4328
30.8.21 16:49

@Asiina Většina tam jde proto, že si myslí, že musí, že je na výběr buď jít na neschopenku, nebo dál pracovat třeba i v tom nevhodném prostředí. A proč si to myslí? Protože je v naší zemi standardem porušovat zákoník práce. Proč? Protože si to všichni nechají líbit. :nevim: Takže dokud budou ženské ochotně chodit na neschopenku, proč by zaměstnavatelé měnili své chování a nepovažovali to taky za běžné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
523
30.8.21 16:53

@klamonožka jo to je pravda. Ale ženské to tu vždycky napíšou agresivně, že náročná práce není důvod na neschopenku a vztekají se, že na ni chce těhotná jít, ale málokdy napíšou, co místo toho. Čest výjimkám :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2623
30.8.21 17:35

Nechci být urypana, ale tohle je dnes několikátá diskuze. Sakra ženský, jak si můžete říct, že určitě půjdete na nemocenskou? Tak za 1., o tom rozhoduje lékař a za 2. Zaměstnavatel je povinný ti přizpůsobit práci, tak aby pro tebe nebyla nebezpečná, pokud to nejde, máš být doma za 100%!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
498
30.8.21 21:45
@Asiina píše:
A že je to nevýhodné pro nás daňové poplatníky, to ani nepoznáme. Radši budu platit na budoucí maminku na nemocenské, než na nemakačenka neoblíbené městské části.

Možná někomu vadí to, že ten dotaz právě zní tak nějak všelijak. Jedna práce ukončená ve zkušební lhůtě, pak pracák, po něm práce s náhodným otěhotněním… Mně zrovna to nepřipadá jako nenadálá náhoda :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
498
30.8.21 21:46

A jak tu už někdo psal, tak proč si zakladatelka myslí, že stopro půjde na nemocenskou? Jakože si to vydupe, protože je chudinka na rozpadnutí? Omlouvám se jí, pokud to tak není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat