Jak to bude s mateřskou-rodičovskou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

misalin
Zasloužilá kecalka 508 příspěvků 20.02.17 13:34
Jak to bude s mateřskou-rodičovskou

Prosím o radu a informace. V současné době s partnerem řešíme dilema, zda mít další dítě teď nebo později, ale já se chci hlavně zeptat, jak je to vlastně s příspěvky. v listopadu budou našemu synovi 3 roky, do práce se nemám kam vrátit, musím hledat novou.Jde mi o to, že kdybych otěhotněla teď nebo v průběhu doby do toho listopadu, zda mám nárok na nějakou mateřskou, a jak vysokou pak rodičovskou. Asi nejlepší bude nastoupit v listopadu do práce a odpracovat si rok, abych měla nárok na to i ono že?

Reakce:

Petussska
Kecalka 217 příspěvků 20.02.17 13:39

Nárok na mateřskou v tomto případě nevím, ale myslím, že pokud nejsi zaměstnaná, tak nemáš. Na rodič. příspěvek nárok máš.

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 20.02.17 13:43

@misalin Pokud bys nenastoupila do práce, tak nárok na PPM mít nebudeš. Abys nárok měla musíš splňovat 2 podmínky:

• v době nástupu na PPM (6-8 týdnů před porodem) být účastníkem nemocenského pojištění min. 270 dnů za poslední 2 roky - tedy není nutné odpracovat celý rok
  • zároveň nastupovat na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě, která je tak dlouho jako trvalo poslední zaměstnání, ale max. 180 dnů

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2321 příspěvků 20.02.17 13:44

Ne, aktuálně bys na ppm nárok neměla, je to dávka pro pracující. Na rodičák ano, 220 tisíc pro všechny.

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2321 příspěvků 20.02.17 13:45

Jinak pokud je tvůj chlap zaměstnanej, můžeš výši volit přes něj. A ano, podle mě je nejlepší nastoupit aspoň na rok do práce a o tu ppm se nepřipravit.

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 20.02.17 13:46

@misalin A ještě k rodičovskému příspěvku, pokud bys neměla nárok na PPM, tak můžeš RP volit přes vyměřovací základ otce dítěte, pokud ten má odpracováno, resp. platí nemocenské pojištění. Pokud by ani jemu nešel zjistit vyměřovací základ, pak bys měla automaticky 4letou variantu RP.

misalin
Zasloužilá kecalka 508 příspěvků 20.02.17 13:56
@Lendeš píše:
@misalin A ještě k rodičovskému příspěvku, pokud bys neměla nárok na PPM, tak můžeš RP volit přes vyměřovací základ otce dítěte, pokud ten má odpracováno, resp. platí nemocenské pojištění. Pokud by ani jemu nešel zjistit vyměřovací základ, pak bys měla automaticky 4letou variantu RP.

Tomu nerozumím-jak volit RP přes vyměřovací základ otce?(pracuje)

Michelle_M
Ukecaná baba ;) 2106 příspěvků 20.02.17 13:59

Holky mohla bych se přivtírnout s dotazem? Jsem v podobné situaci jako zakladatelka, ale v práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Rodičák mi končí v srpnu, ale doufám, že v té době už budu znovu těhotná :) Pokud se v práci domluvím na prodloužení rodičovské o pár měsíců, budu mít znovu nárok na mateřskou, když moje pracovní smlouva zůstane v platnosti? Snad jsem to popsala srozumitelně :)

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 20.02.17 14:09

@misalin Když budeš žádat o rodičovský příspěvek, doložíš k tomu potvrzení z OSSZ ne svoje, ale otce dítěte..Na OSSZ vypočítají vyměřovací základ z jeho příjmů a podle výše vyměřovacího základu si můžeš volit výši rodičovského příspěvku.

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 20.02.17 14:11

@Michelle_M Rodičovskou dovolenou můžeš mít max. do 3 let věku dítěte, nad tuto dobu se můžeš se zaměstnavatel domluvit na neplaceném volnu, které ti může, ale nemusí poskytnout. A ano, pokud budeš stále v pracovním poměru, budeš mít nárok na PPM.

Michelle_M
Ukecaná baba ;) 2106 příspěvků 20.02.17 18:38

@Lendeš Moc díky za odpověď, v zaměstnání by mi s velkou pravděpodobností vyšli vstříct :)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Restaurace bez dětí: Diskriminace, nebo dobrý nápad?

Rozhodnutí Davida Salomona, že děti v jeho restauraci nejsou vítány, se sešlo... číst dále >

Články z Expres.cz

Šafářová oslavila Fed Cup s parťačkami i přáteli. Plekanec ale pořád nikde!

Tenisovou kariéru sice pomalu končí, přesto si Lucie Šafářová náramně... číst dále >

Takhle ne, šéfová! Nástupci Pohlreicha jsou spíše bezradní profesionální požitkáři

Televize Prima v pondělí odstartovala kuchařskou show Ano, šéfová!, která... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >