Jak to probíhá v diabetologické poradně?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.18 16:06
Jak to probíhá v diabetologické poradně?

Ahoj holky, tak jsem se dnes dozvěděla, že jsem měla vyšší hodnotu cukru při ogtt. Norma je prý do 5.1 a já měla 5.3 ostatni hodnoty v naproste norme. Doktorka mi řekla, že je to podle ní ještě hodně hraniční, ale že mne musi i přesto poslat do diabetologicke poradny. Prosim co mme tam ceka? Jak to tam probiha? Jsem z toho nestastna????

Reakce:
TRG
Zasloužilá kecalka 741 příspěvků 18.09.18 16:45

Byla jsem tam teď poprvé. Sestřička mi nabalila glukometr a příslušenství, poradila mi co a jak, vysvětlila trochu jídelníček, kdy a jak měřit a tak. Doktor si prošel zprávy, vyptal se mě na anamnézu, poslechl si mě, zkontroloval, jestli nejsou otoky a tak, dostala jsem ještě žádanku na krev a další kontrolu mám za 3 týdny. Tam probereme výsledky měření a krve a dostanu zprávu pro gynekologa. Taky jsem měla hodnotu na lačno vysokou, vyšší než ty. OGTT jako takové mi ani nedělali. Vypadá to, že budu mít vysoký cukr na lačno a po jídle všechno OK (zatím). Taky jsem z toho docela nešťastná.

ugluk
Hvězda diskuse 43571 příspěvků 18.09.18 16:51

Měli by ti pečlivě vysvětlit dietu, zapůjčit glukometr a dostatek proužků k němu a domluvit se na dalším postupu. Tam, kam jsem s gestačním diabetem chodila já, jim stačilo jeden den v týdnu (zpočátku častěji, než člověk vychytal dietu) poctivě měřit nalačno a po jídle a výsledky zkonzultovat po telefonu. Jednou do měsíce pak krevní rozbor. Máš to zvýšené jen trochu, takže na nějakou léčbu to nevypadá, ale je perspektiva, že se to může zhoršovat. Pokud by to nešlo srazit, dají se nasadit prášky, v nejhorším případě inzulín, ale tomu se většina těhotných vyhne.
Není to zrovna pozitivní zpráva, ale zas buď ráda, že se na to přišlo včas - tohle je opravdu jedno z mála vyšetření v těhotenství, kde s blbým výsledkem můžeš ty sama něco aktivně dělat, aby bylo miminko zcela bez následků.

TRG
Zasloužilá kecalka 741 příspěvků 18.09.18 17:11

Přesně. Taky jsem ráda, že se na to přišlo. I proto jsem chtěla, aby se test udělal správně. Já možná kvůli ranní glykémii budu mít inzulín, ale doktor mě docela uklidňoval, ať se tím netrápím. Nebojím se ani tak následků pro miminko, když jsem hlídaná. Trochu mě děsí, co bude „pak“. Asi jsem si toho přečetla až moc. :mrgreen: Ale pořád je to něco, s čím se dá něco dělat…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.18 18:35

A dělá se tam nějaké vyšetření? Měření tlaku, vážení, odběry? Nebo je to o te konzultaci?

ugluk
Hvězda diskuse 43571 příspěvků 18.09.18 18:47

Tak já v běžné diaporadně pokaždé zvážená jsem a tlak mi měří, v té těhotenské jsem většinu řešila na dálku, ale to je doktor od doktora. Odběry ti dělají cca jednou měsíčně, aby měli přehled o glykémiích apod. Důležité je prostě nastavit hodnoty glykémií tak, aby byly v normálu, většinou k tomu stačí dieta. Pokud jsou glykémie OK = cukrovka je dobře kompenzovaná = minimální rizika pro matku a dítě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.18 18:49

Děkuji moc za odpověď.

ugluk
Hvězda diskuse 43571 příspěvků 18.09.18 18:53

@TRG většinou „pak“ už není nic, porodem dieta končí :) Ale je dobré být už pak pořád sledovaná (pár měsíců po porodu zopakovat OGTT a jednou za čas kontrolovat lačné glykémie), protože holt s anamnézou těhotenské cukrovky je riziko cukrovky 2. typu do budoucna vyšší. Je dobré hlídat si nějak zdravé stravování, nebýt obézní… Já si toho černýho petra vylosovala, ale popravdě jsem v širém okolí jediná, o kom vím. A zas díky prodělané těhotenské cukrovce jsem věděla, po čem koukat, a nemusela čekat dalších 10 let, než by na to přišli a nevratně mi to poškodilo tělo. Když o tom člověk ví od začátku, s jistýma omezeníma se dá normálně fungovat a případné následky maximálně oddálit. Ale vážně většina lidí po porodu funguje stejně jako dřív ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.18 19:51

Hubeňour nejsem. A strašně mně to štve tahle diagnoza. U prvního jsem těhotenskou cukrovku neměla a teď jo.

ugluk
Hvězda diskuse 43571 příspěvků 18.09.18 19:58

Hele, fakt jsou mnohem, MNOHEM horší diagnózy. Tady nasadíš na pár týdnů dietu a mimčo bude OK. Jsou postižení, u kterých se můžeš stavět na hlavu a stejně nejvíc, co zmůžeš, je vydatně se modlit ;)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Chlopčík chce do další řady StarDance! Trofej je letos v dobrých rukou, říká

Zdeněk Chlopčík bývá v taneční soutěži StarDance označován za kata poroty.... číst dále >

Slávek Boura píše o magii: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >