Jak u dětí budovat sebevědomí?

Anonymní
11.9.21 21:36

Jak u děti budovat sebevědomí?

Ahoj, v minulosti jsem se léčila se sociální fobii a poruchy příjmu potravy. Bylo to velmi náročné období a zpetne vím, ze vše pramenilo z mého nízkého sebevědomí a sebelasky. Byla jsem už v dětství extra zakriknute dítě a puberta to ještě znásobila. Teď uz jsem v pohodě, to smutné období je nastesti dávno pryč. Tak by mě zajímalo co podle vás nejvíc buduje sebevědomí? Jak to bylo u vás? Díky čemu si myslíte, ze vám narostlo nebo naopak spadlo sebevědomí s sebelaska? Jak podle vás postupovat/nepostupovat ve výchově? Vzhledem k údajům prosím o zachování anonymity.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18372
11.9.21 21:41

No především se to musíš naučit u sebe samotné, pokud ty sama pořád budeš utopená v sebenenávisti, pocitech viny, panice z odmítnutí a selhání atp, tak bohužel jakákoliv sebelépe míněná, sebepropracovanější výchova nebude fungovat - tady to děti přebírají z reality, ne ze záměru.

Aby fungoval nějaká základní respekt, což dost pomáhá k výchově dítěte se zdravým sebepřijetím, musí člověk respektovat sám sebe. i ve zlém, i v selhání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
381
11.9.21 21:48

Řekla bych, že si dávat pozor v krizovýcb situacích, aby dosoělý dítě při výčitkách neponižoval. A pak vhodně chválit a povzbuzovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25022
11.9.21 22:07

Mě osobně nejvíc posílí sebevědomí, když mě má rád někdo takovou jaká jsem. Bez výčitek, bez podmínek. A dětem také.
Takže za mě, dítě neponizovat, při neúspěchu podpořit, pochválit, trestat přiměřeně a nevyvolávat v něm pocit, že ať udělá, či udělá, nikdy to nebude dost dobré.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
467
12.9.21 00:01

Věřit dětem, ponechat jim svobodu v tom, kým jsou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.9.21 09:19

Treba moje dcera se od malicka boji, aby ji mel nekdo rad. Chodime i psychologovi, je toho vic. Jeji nevlastni sestra naopak automaticky predpoklada, ze ji vsichni maji radi. Neboji se neuspechu, nic neresi. A to ma mnohem horsi rodinnou situaci. Podle me je to povahou deti.

• Citovat
  • Nahlásit
267
12.9.21 10:02

Já byla vychovaná v prostředí požadovaného výkonu, málo chvály a projevovane lásky. Sebevědomí jsem získala až v dospělosti, kdy už pro mě ocenění rodičů nebylo dulezite.
Dítě se snažím chválit a naučit přijímat i neúspěchy. A hlavně mu dávám bezpodmínečnou lásku, říkám mu, že ho mám ráda, objimame se. Chci, aby věděl, že moje láska není podmíněna jeho výkonem a úspěchy. A že ho miluju včetně jeho chyb.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.9.21 19:35
@Svetluska55 píše:
Já byla vychovaná v prostředí požadovaného výkonu, málo chvály a projevovane lásky. Sebevědomí jsem získala až v dospělosti, kdy už pro mě ocenění rodičů nebylo dulezite.
Dítě se snažím chválit a naučit přijímat i neúspěchy. A hlavně mu dávám bezpodmínečnou lásku, říkám mu, že ho mám ráda, objimame se. Chci, aby věděl, že moje láska není podmíněna jeho výkonem a úspěchy. A že ho miluju včetně jeho chyb.

Krásně napsáno. Děkuji za milou reakci. :kytka: Zakladatelka

• Citovat
  • Nahlásit
2
12.10.21 18:33

Nechte ho rozhodnout se

Mě ve vztahu se synem pomáhá, že mu poskytuji prostor pro jeho rozhodnuti. Jasně musí být vytyčeny nějaké mantinely, ale vzájemný respekt bez vynucování se mi osvědčuje. Nedávno jsem na toto téma napsal krátký článek ****

Hezký den :) :srdce:

Edit adminem: smazán odkaz

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat