Jak učit 5letého hrát šachy?

456
18.4.17 12:15

Jak učit 5letého hrát šachy?

5 letý syn se před měsícem nadchnul pro šachy. Manžel mu vysvětlil, jak kterou figurkou táhnout. Syn hraní úplně propadnul. Pořád s námi chce hrát, ale rychle se zlepšuje. Zajímají ho strategie obrany atd. Problém je, že už je skoro lepší než já, znám jenom úplné základy a víc ani ťuk. Chtěla bych ho v jeho zájmu nějak podpořit, ale nemám ponětí jak? Šachový kroužek pro předškoláky jsem ve městě nenašla…

Chtěla bych proto poprosit maminky-šachistky nebo mamky malých šachistů o radu, jak synovi (i mně ????)umožnit více proniknout do šachů. Existuje třeba nějaká literatura?

Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

17740
18.4.17 12:30

A co najít nějakého šachistu a domluvit se s ním že by si se synem občas zahrál a vysvětloval

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5056
18.4.17 13:02

Nebo zkuste pohledat na internetu existují výukové programy na šachy, tak buď může syn hrát přímo s počítačem nebo mu můžete počítač tlumočit na šachovnici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8056
18.4.17 13:02

@Pajalena určitě existuje knížka. Měli jsme ji doma na netu určitě najde s i hru s vysvětlením. Nebo mu někoho najít jak psala pani predemnou a to je asi nejlepší. Můj syn 3,5roku hraje taky šachy obehraje me jak nic :roll: ale můj chlap hraje zavodne tak ma dobrou skolu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2739
18.4.17 13:35

Dají se najít šachy jako hra na pc ( možná jsou i někaké on.line, kdy hraje proti opravdovému hráči třeba ze zahraničí), nebo jako mobilní hra. klidně bych zkusila zavolat do kroužku, pokud mu to jde, třeba by ho vzali, nebo jak navrhovala ka2ka najít v okolí šachistu, který by hrál s ním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23753
18.4.17 13:48

Pro děti je knížka a CD Šachová školička. I u nás, malá obec, kde není ani obuv, ani oděvy, jsou tu jen základní potraviny, mají šachový klub :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13784
18.4.17 13:57

Ja bych ho nechala hrat na mobilu nebo pc (pokud to teda ma dovoleny) tam jsou ruzne aplikace na sachy a daj se vybirat ruzne obtiznosti, ja malokdy pocitac obehraju :D jinak nemusi byt sachovy krouzek, ale treba mate ve meste sachovy klub, tam by ho mohli vzit pokud hraje dobre nehlede na vek :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31637
18.4.17 14:17

Moji kluci hrajou od 4 let. U nas je sachovy klub, chodi tam oba a jsou tam vdecni za kazde dite. V 5 chodili hrat turnaje a mohla jsem tam deti odvest a koukat, jak si s nimi nekdo zahraje.
Pak se koukni na gymnazium. Na nas gympl dochazi na krouzek i externe deti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
456
19.4.17 12:14

Díky, holky, všem za rady. Šachový klub jsem našla, tak se zkusím poptat. Promyslím ten šachový program. Tablet nemáme, ale mohla bych ho stáhnout do mobilu :think:
A už jsem si objednala Šachovou školičku :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15433
29.4.19 10:40

Oživuji dotaz s naprosto blbým dotazem :lol: Může hra skončit vyhozením krále? Já měla za to, že se král vyhodit nemůže (ale já hrála šachy tak 5× v životě), ale babi mi říkala, že o víkendu učila hrát mou dceru šachy a že ji překvapilo, jak ji dcera oblafla a pěšákem ji vyhodila krále. Nejde o to, dostat krále do pozice, ze které nemá úniku? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1551
29.4.19 10:41

Přesně tak, král nejde vyhodit jen dostat do pozice, kdy už nemá úniku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10408
29.4.19 10:47

@Kakika Tak já jsem laik, ale samotný akt „vyhození“ krále je totéž jako dostat ho do situace, které by v následujím tahu došlo k „vyhození“, čili šach mat, ne? :mrgreen: Děti obvykle chtějí toho krále „vyhodit“ pro ten pocit vítězství :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15433
29.4.19 10:52

@Mishka85 @unuděná Holky, díky. No, já bych nerada, aby se to naučila špatně, když už to chce umět. Babi právě popisovala s nadšením, že najednou zjistila, že ji král stojí u pěšáka v pozici k vyhození a holka ho vyhodila, hra skončila :lol: @unuděná takže když si ani jeden nevšimne (chápej, amatéři :D ), že se král dostal do pozice „v příštím tahu jsi vyhozen“, lze ho tedy vyhodit, nebo je nutné zahlásit „šach“ a nechat ho opustit tuto pozici?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10408
29.4.19 10:59

@Kakika No to je otázka :think: Tak jako dle pravidel je asi nahlásit šach při každém ohrožení krále, čili k situaci „vyhození“ dojít nemá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5544
29.4.19 11:03

Edit. prehledla jsem datum

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu