Jak učíte děti pořádku?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
eva valoi
Extra třída :D 11413 příspěvků 16.01.18 19:24
Jak učíte děti pořádku?

Je to dané nebo se to lze naučit? Nemůžu si pomoct, ale čím dál tím víc mám pocit, že určitý sklon k pořádku, systematičnosti nebo naopak nepořádku a chaotičnosti je vrozený. Stejně jako temperament. U některých svých děti vidím vrozený sklon k pořádku, u některých kdybych se stavěla na hlavu a odrážela ušima…( Nejmladší je pak nejen bordelář, ale ještě taky vynálezce zkázy.
Dále pozoruji i zcela jiný přístup k pořádku a úklidu. Zatímco nejstarší syn byl celkem pořádný a nikdy nic neztratil, tužky měl v penále a sešity obalené. A pořádek udržoval průběžně. Dcera byla a je chaotik, tužky měla poházené všude (když je našla aspoň v tašce, dalo se říct, že je to dobré), pořádek neudržovala a neudržuje, uklízí, když ji to chytne, pak zas kupí bordel…
Vidím to i u dalších dětí, že to každý má trochu jinak nastavené a já čas od času, neboli spíš pořád propadám zoufalství, chodím, napomínám, nadávám, vysvětluji a je to marný, je to marný, je to marný…
Nejhorší je, že já miluji pořádek a bohužel jsem tak nějak ne vlastním přičiněním nucena žít v cirkusu. Každý den řešívám dilema, jestli tu kterou věc po někom sebrat, uložit, srovnat, umýt, a nebo vytrvat a důsledně vyčkat příchodu konkrétního viníka, který se tak z 99 procent stejně nepřizná, protože tu ponožku si určitě házel do koše na špínu a někdo ji musel přinést a pohodit doprostřed pokoje… :( A tak je to se vším.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Jahru
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 16.01.18 19:35

No, jak to říct, třeba mého bratra jakžtakž naučila pořádku až manželka :mrgreen: A jedno z mých dětí je neuvěřitelný bordelář, druhé je na tom o dost lépe. A taky mám pocit, že mluvím do dubu - motivuju, zakazuju, přikazuju, nechávám pocítit následky a výsledek? - posun milimetrovými krůčky :lol:

Bábrdl
Generální žvanilka 21711 příspěvků 16.01.18 19:38

@eva valoi Nic s tím nenaděláš. Mamka se mnou trápila, zoufala si, vyčítala, řvala… Efekt 0. Jen šílený stres pro všechny.

Jsem chaotička. Nesnáším to, ale nikdy nebudu pořádná. Můžu to jen korigovat. Našla jsem pár metod. Ale být taková ta pořádná osoba, co má stále uklizeno, v kabelce všechno srovnané, na stole pořádek… To nebudu nikdy. :?

Uživatel je onlineKralikcek
Ukecaná baba ;) 1334 příspěvků 16.01.18 19:40

Ja bych mozna zkusila vyklidit cely pokoj a at si naskladaji veci jak sami chteji.

Ono je to hodne o systematicnosti a nekomu vyhovuje styl supliku, nekomu policek, podle barev, tvaru, zimni, letni…ja sama jsem kolikrat prekvapena, jaky si dokazu doma udelat binec :).
Ale je to obvykle zpusobeno treba malem casu, ze myslim na milion a jednu vec, nebo delam milion a jednu vec zaraz :zed:.

Bábrdl
Generální žvanilka 21711 příspěvků 16.01.18 19:40

@eva valoi Jo a já a sestra - stejná výchova, jiný výsledek. Ona pořádná, já ne. Když nám zaměswtnavatel objednal „osobností trenéry :roll: (ano..)“, tak mi dotyčná řekla, že to patří k mé kreativní osobnbosti… No nevím, ségra je taky kreativní :lol: :lol: :lol:

lentilka248
Kelišová 6423 příspěvků 16.01.18 19:55

@eva valoi těžko říct.. Zrovna teď jsem našla ve vaně nastrouhanou pastelku.. Nejstarší ADHD je schopen vygenerovat neskutečný bordel.. Ale lepší se to, jako male dítě co byl schopen vymyslet, to bylo neuvěřitelné… Jsou mu 4..on bohužel plno věcí „nevidí“.. Je schopen třeba odnosit většinu hraček do pokojíčku a metroveho bagru si nevšimne, nebo třeba si 4× za den vytáhnout nové oblečeni že skříně, přestože má ramínka s rozespinenym, přesně ví kde.. Nebo cestou mezi pokojem a ložnici ztratit pyžamo.. Atd atd.. Máme motivační systém, pomáháme, připomínáme, vše dle situace, ale je to boj..

chaela
Ukecaná baba ;) 1387 příspěvků 2 inzeráty 16.01.18 19:56

Ahoj, já jsem neuvěřitelnej bordelář, ale mám ráda uklizeno :) ideální by bylo, kdyby někdo uklízel za mě, strašně mě to nebaví (vyjma chvilek, kdy mě to chytne), ale mám ráda pohled na ten uklizený pokoj, prostor, možnost jít a i nic nezakopnout atd. A jak to učím děti? Asi nijak, snažím se, aby si napřed uklidili jednu hračku a pak až vzali jinou, večer spolu uklízíme pokoj (ne vždy), zatím jsou malí, snad se časem vyhecuju k nějakému lepšímu výkonu, jinak shnijem v binci, který jednou za čas (až se nebude dát doma hnout) poklidím.

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 1696 příspěvků 16.01.18 20:06

@Bábrdl jako bys psala o mě… a mojí ségře :lol: ona pořádná, já chaotik a bordelář. Moje největší výhoda je v tom, že to mám na háku. Prostě uklidim, když je to potřeba, případně když je na to čas. A že občas mám pár dní doma binec je mi jedno :mrgreen: ona narozdíl ode mě uklízí denně, je vystresovaná, když uklizeno a navařeno nemá a hrozně to řeší :roll:
@eva valoi děti veď k pořádku, ale jestli je některé z nich jako já, tak ten pořádek stejně neudrží takový, jaký si představuješ ani kdyby ses postavila na hlavu :lol:

Lama Lama
Hvězda diskuse 49466 příspěvků 7 inzerátů 16.01.18 20:07
@Bábrdl píše:
@eva valoi Nic s tím nenaděláš. Mamka se mnou trápila, zoufala si, vyčítala, řvala… Efekt 0. Jen šílený stres pro všechny.Jsem chaotička. Nesnáším to, ale nikdy nebudu pořádná. Můžu to jen korigovat. Našla jsem pár metod. Ale být taková ta pořádná osoba, co má stále uklizeno, v kabelce všechno srovnané, na stole pořádek… To nebudu nikdy. :?

Doslova o mě.
Nehlo s tím nic, ani zarputilá matka.
U dětí to vidim- kluk po mě, bordelář. V aktovce včechno na jedný hromadě, mohl by nosit černý pytel na odpadky přes rameno za deset kaček a vyšlo by to na stejno. Ve škole by to vysypal na lavici, na konci vyučování shrnul zpátky.
Má sice penál, ale tam to nacpe, mimo gumičky, penál nezapne, hodí do aktovky… :zed: :roll: I na mě moc.

HOka, výchova stejná. Neustále komínkuje oblečení. Přijedeme na víkend na penzoon, okamžitě překomínkuje tašku do skříně. Skládá i prdlo do koše na špinavé prádlo. S aktovkou rituály obsadantního rázu - běda jak je pití v pravé postranní kapse místo levé.

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 16.01.18 20:07

Jak? Individuálně. Trpělivě. Nenásilně. Ale chuť je při. zabít by byla, to jo :mrgreen:

Takyjedna
Závislačka 4667 příspěvků 16.01.18 20:10
@Bábrdl píše:
@eva valoi Nic s tím nenaděláš. Mamka se mnou trápila, zoufala si, vyčítala, řvala… Efekt 0. Jen šílený stres pro všechny.Jsem chaotička. Nesnáším to, ale nikdy nebudu pořádná. Můžu to jen korigovat. Našla jsem pár metod. Ale být taková ta pořádná osoba, co má stále uklizeno, v kabelce všechno srovnané, na stole pořádek… To nebudu nikdy. :?

Můžes pls prozradit ty metody?

laducha
Generální žvanilka 21742 příspěvků 16.01.18 20:14

Mám všechny děcka bordeláře, já jsem taky chaotik. Ale starší syn se po odstěhování do svého jako mávnutím kouzelného proutku změnil. Nějakou dobu bydlel sám, teď s přítelkyní.
Dokonce přešel na takový ten minimalistický styl, ale už tam vidím „podpis“ té jeho :mrgreen:
On vymalováno na bílo, sedačka šedá, nábytek skoro žádný a tak…
A teď fialová ložnice, parapety plné kvítek, na gauči polštářky a všude samé fotky a obrázky 8)
Mladší syn a dcera mají každý svůj pokoj a moc tam, v rámci zachování duševního zdraví, nechodím :mrgreen:

Lama Lama
Hvězda diskuse 49466 příspěvků 7 inzerátů 16.01.18 20:17
@Takyjedna píše:
Můžes pls prozradit ty metody?

pani na úklid :mrgreen:

laducha
Generální žvanilka 21742 příspěvků 16.01.18 20:21

K otázce…
Myslím, že pořádku nejde naučit, moje mamka se fakt snažila a ani já, ani ségra NIC 8)

Takyjedna
Závislačka 4667 příspěvků 16.01.18 20:21
@Lama Lama píše:
pani na úklid :mrgreen:

To nejde, já bych potřebovala paní, co vymyslí kam co patří a bude to tam vracet, když to vytahám a pak někde zapomenu. Nebo aspoň kdyby mi dávala příkazy- tohle odnes tam, tohle tam, jako kdysi moje sestra. To se pak krásně uklízelo. To byla souhra. Já jsem mohla pobíhat po bytě a přitom jsem uklízela. Takové paní na uklid nejsou. Vytírat, vysávat, to umím sama a dělám to ráda - akční činnost, při které se pohybuju. Třídit krámy, vracet na místo, to je zoufalství.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Ligový Expres: Ščasný ven? Proč by měl trenér Sparty odejít?

Začíná to být jako nekonečné televizní seriály. Úpadek fotbalové Sparty, tak... číst dále >

Přísně střežený tajný pohřeb popravené pumpařky: Trval jen patnáct minut

Rodina a přátelé se rozloučili s pumpařkou Janou S., která byla minulé... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >