Jak udělat daňové přiznání, když účetní nespolupracuje?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  10.04.18 10:15
Jak udělat daň. přiznání, když účetní nespolupracuje?

Chtěla bych poprosit o radu někoho, kdo to zažil nebo někoho, kdo se pohybuje v oboru. Jeden známý má problém s daň. přiznáním. Je zaměstnanec. Účetní v práci dala po novém roce výpověď, teď tam mají novou. 3.4. jim oznámila, že si mají udělat daň. přiznání sami (ta stará jim ho vždy dělala), že ona ho nedělá. Ok, tak šel za ní, ať mu dá teda potvrzení ze zaměstnání o zdanitelných příjmech a ona mu řekla, že to nedělá, že musí napsat té staré. Ta stará se do dnešního dne k tomu nemá a má jen výmluvy. Přitom je to ze zákona její povinnost. Včera byl poslední den, kdy odevzdat přiznání bez sankce. Co teď má dělat? Děkuji předem za odpovědi.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Alkata
Kecalka 445 příspěvků 10.04.18 10:17

Zavolat na FÚ a tam se poradit? :roll:

Anonymní  10.04.18 10:21

@Alkata To mě taky napadlo. Jen jsem si říkala, že tu může být někdo z oboru (FÚ ) a poradí mi dřív než se tam dovolám. 8o

Annci
Zasloužilá kecalka 724 příspěvků 1 inzerát 10.04.18 10:43

A co zaměstnavatel? Tam bych šla nejdřív já.

mall1976
Kecalka 342 příspěvků 10.04.18 10:44
@Anonymní píše:
Chtěla bych poprosit o radu někoho, kdo to zažil nebo někoho, kdo se pohybuje v oboru. Jeden známý má problém s daň. přiznáním. Je zaměstnanec. Účetní v práci dala po novém roce výpověď, teď tam mají novou. 3.4. jim oznámila, že si mají udělat daň. přiznání sami (ta stará jim ho vždy dělala), že ona ho nedělá. Ok, tak šel za ní, ať mu dá teda potvrzení ze zaměstnání o zdanitelných příjmech a ona mu řekla, že to nedělá, že musí napsat té staré. Ta stará se do dnešního dne k tomu nemá a má jen výmluvy. Přitom je to ze zákona její povinnost. Včera byl poslední den, kdy odevzdat přiznání bez sankce. Co teď má dělat? Děkuji předem za odpovědi.
Řešila jsem to stejné u manželovy firmy cca 4 roky zpět. Původní firma skončila a zaměstnanci přešli s novýma smlouvama pod novou firmu s novým majitelem.
Na FÚ jsem volala známé a ta mi řekla, že by se to výjimečně dalo vyřešit doložením výplatních pásek nebo čestného prohlášení o příjmu s vypsáním důvodu. Ale že to není úplně standardní. Nakonec se to vyřešilo tak, že mu v té nové firmě daně udělali (chtěli jsme vrátit daňové zvýhodnění na dvě děti) a účetní staré a nové firmy si to mezi sebou nějak vyřešily.

Anonymní  10.04.18 11:03

@Annci Ten se k tomu odmítá vyjadřovat. Prý to není jeho povinnost. Což má v podstatě pravdu. Povinnost je to té účetní, i když by si měl své zaměstnance hlídat. :zed:

Anonymní  10.04.18 11:07

@mall1976 No právě, že tady ty dvě "účetní " se nejsou schopny domluvit a žádná není schopná to udělat. Mám pocit, že to snad ani neumí. Ta nová to dokonce řekla, že to nedělá. :nevim:

Hanula1212
Závislačka 4981 příspěvků 10.04.18 11:10

Zaměstnavatel žádné daňové přiznání nedělá. Zaměstnavatel provádí roční zúčtování, pokud o to zaměstnanec do 15.2. požádal a doložil potřebné dokumenty. Udělal toto známý? Podepsal prohlášení k dani? Pokud ano, je zaměstnavatel povinen jej provést.
Je jedno, kdo sedí na židli účetní. S tou bych se v tomto případě vůbec nebavila, ale řešila to se zaměstnavatelem. A pokud stará účetní byla zaměstnancem a odešla, těžko může vystavit potvrzení o příjmu. Pochybuju, že má přístup do programu nebo k osobním složkám zaměstnanců.
Jinak o potvrzení o příjmu si požádat písemně, 15 den si pro něj přijít a pokud nebude připraveno, řešit se zaměstnavatelem, případně FÚ.
Ve vyjímečných případech lze nějak přiznání sestavit i z výplatnic, ale pokud firma nekrachuje, nezanikla apod. tak to není vyjímečný případ.

mall1976
Kecalka 342 příspěvků 10.04.18 11:18
@Anonymní píše:
@mall1976 No právě, že tady ty dvě "účetní " se nejsou schopny domluvit a žádná není schopná to udělat. Mám pocit, že to snad ani neumí. Ta nová to dokonce řekla, že to nedělá. :nevim:

A to měli účetní zaměstnanou nebo externí?
Protože pokud je účetní zaměstnanec firmy, tak snad nová přebere věci od té staré a pokračuje dál, ne? Pokud měli externí firmu, tak ta musí předat veškeré doklady, např. mzdové listy apod. A také dodat věci, které se vztahují ke starému účetnímu období. Mám dojem, že stará účetní (pokud je externí) má nějaké nevyřízené účty s majitelem firmy. Pokud si zaměstnanci budou na tuto situaci stěžovat na finančáku, pak si myslím, že kontrola na sebe nenechá dlouho čekat…Jak píšeš, je povinnost zaměstnavatele vydat potvrzení. Takže písemně žádost o potvrzení zaměstnavateli a nechat si potvrdit převzetí (případně doporučeně poštou) a pokud nedodá, obrátit se na FÚ. Pokud známý neměl povinnost podat přiznání, pak nevadí, že už je po termínu. Ještě mě napadlo - oni zaměstnanci si požádali v daňovém prohlášení o roční zúčtování daně??

Příspěvek upraven 10.04.18 v 11:21

Anonymní  10.04.18 11:18

@Hanula1212 Děkuji za odpověď. Tato firma je taková prazvláštní. O roční zúčtování atd. do 15.2. si nepožádal ani nic nepodepsal. Oni to někdy podepisovali, až v březnu dodatečně. Stará účetní přístup asi určitě má do složek, protože stále dělá výplaty zaměstnancům, i když už tam není na HPP. Nová dělá jen faktury.

Hanula1212
Závislačka 4981 příspěvků 10.04.18 11:28

Tak pokud nová účetní nedělá mzdy, tak nemůže udělat ani roční zúčtování ani nevystaví potvrzení. Teď teda záleží, co je uvedené v prohlášení, zda je podepsána žádost o provedení ročního zúčtování a s jakým datem. A pokud si chce radši udělat DP, pak jak jsme s @mall1976 napsali. Písemně požádat o vystavení potvrzení. Když zaměstnavateli řeknete, že to budete muset řešit přes FÚ, tak si myslím, že to bude řešit se mzdovkou v cuku letu.

Anonymní  10.04.18 12:24

@mall1976 @Hanula1212 Holky, děkuji moc za rady. :kytka: Roční zúčtování on ani nepotřebuje. Nemá žádné odečitatelné položky (hypotéka, děti, atd). Potřebuje jen podat to přiznání. Zkusíme ještě zajít za tím zaměstnavatelem, popř. poslat písemně žádost o potvrzení příjmu a uvidíme.

mall1976
Kecalka 342 příspěvků 10.04.18 12:33
@Anonymní píše:
@mall1976 @Hanula1212 Holky, děkuji moc za rady. :kytka: Roční zúčtování on ani nepotřebuje. Nemá žádné odečitatelné položky (hypotéka, děti, atd). Potřebuje jen podat to přiznání. Zkusíme ještě zajít za tím zaměstnavatelem, popř. poslat písemně žádost o potvrzení příjmu a uvidíme.

A proč teda potřebuje podat přiznání?

Anonymní  10.04.18 12:42

@mall1976 Já měla za to, že daň. přiznání podává každý a druhá věc je ještě roční zúčtování? Omlouvám se, ale nevyznám se v tom a nemám se koho zeptat. :oops:

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 15867 příspěvků 10.04.18 12:45
@Anonymní píše:
Účetní má snad nějakého šéfa, ne? Šla bych za ním.
Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Články z Expres.cz

Britské šílenství: Fotbal narušuje svatby i divadelní představení!

Anglie je kolébkou fotbalu, nabízí tu nejlepší ligovou soutěž na světě, jenže... číst dále >

Ostudné video: Král eurobyrokratů Juncker se na summitu NATO ožral jak mužik

Českým médiím, přes polemiku o kondici prezidenta Miloše Zemana na setkání... číst dále >

Články z Ona Dnes

Anna Wintourová vdávala dceru za syna italské kolegyně z Vogue

Přísná šéfka magazínu Vogue se už několikrát pochlubila sexy dcerou Bee... číst dále >

Velká fotosoutěž na téma Léto v plavkách

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama