Jak ukončit IŽP?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 02.09.18 19:42
Jak ukončit IŽP

Ahoj, před lety jsem udělal hloupost, že jsem se nechal „finančním poradcem“ (spíše však zprostředkovatelem) navést do IŽP. Bohužel, ve smlouvě jsem měl 2000 Kč měsíčně, které za mne platil zaměstnavatel. Takže zprostředkovateli šly na provize moje příspěvky za 2 toky, to jest 48 tisíc Kč…
No, pak jsem pochopil, jaká je to blbost a že by bylo lépe, kdyby ty peníze šly na penzijko, které ze mne nikdo nebude vymáhat. Tak sem většinu těch peněz přesměroval na penzijko a na IŽP jde teď minimálních 300 Kč měsíčně.
Na vysvětlenou: Šlo mi o životní rizikové pojištění, kvůli úvěru ze stavebního spoření.

Příští rok dosáhnu věku šedesáti let a uvažuju o výpovědi. Ukončím-li IŽP v roce, v němž dosáhnu 60 let, dostanu tzv. odkupné (odbytné), z něhož bude sražena 15 % srážková daň, ale nebudu muset dodanit daňové výhody, spojené s podmínkami podle § 15 odst. 6 ZDP.

Má někdo lepší nápad, než výpověď v kalendářním roce, v němž dosáhnu 60 let?

Lepší prý je mimořádný výběr a pak výpověď, ale nevím, v čem by to mělo být lepší.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Ou
Kelišová 6217 příspěvků 02.09.18 19:45

Vezmi smlouvu a jdi to zkonzultovat s právníkem, ne s internetem. Je docela dobře možné, že v té smlouvě je nějaký háček.

eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 02.09.18 19:54
@Ou píše:
Vezmi smlouvu a jdi to zkonzultovat s právníkem, ne s internetem. Je docela dobře možné, že v té smlouvě je nějaký háček.

Jo, četl jsem: https://ct24.ceskatelevize.cz/…tnost-tyka-i

Jenže se taky může stát, že zaplatím za právníka anebo za soud a prohraju to. Fakt nevím, jestli do toho jít. Beru to jako kurs obezřetnosti. Takových kopanců jsem udělal pár, proto mne baví radit zde ještě blbějším, než jsem já (pokud si tedy nechají poradit včas).

No, v tom článku čtu, že „Šéfredaktor magazínu Profi Poradenství & Finance Petr Fejtek doporučuje klientům, kteří mají smlouvy, ve kterých chybí ujednání o klíčových nákladech, rizikovém pojistném a odkupném, přihlásit se k finančnímu arbitrovi přes jeho webové stránky“.

taalla
Nováček 16.10.18 20:54

Zkuste napřed sám napsat dopis na pojištovnu s žádostí odstoupení od smlouvy a prohlašte smlouvu za neplatnou od pocatku ze vás poradce pri uzavirani uvedl v omyl. Pojistovny na to nekdy pristoupí a bez boje vrátí vlozené prostredky. Nekdy pomůze pohrozit ze nekalé praktiky poradce zverejníte.

eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 17.10.18 07:35
@taalla píše:
Zkuste napřed sám napsat dopis na pojištovnu s žádostí odstoupení od smlouvy a prohlašte smlouvu za neplatnou od pocatku ze vás poradce pri uzavirani uvedl v omyl. Pojistovny na to nekdy pristoupí a bez boje vrátí vlozené prostredky. Nekdy pomůze pohrozit ze nekalé praktiky poradce zverejníte.

Po 10 letech?

taallaa
Povídálka 26 příspěvků 17.10.18 11:25

Aha to jste v původní otázce nepsal. I když já osobně jsem tohohle dosáhla po 7 ale měla jsem dost důkazů proti zprostředkovateli a svědka.

A u koho pojistku máte, max mimořádný výběr a pak zrušit vychází výhodněji pouze u české pojištovny protože jinak počítají zůstatkovou cenu.

makarka
Kecalka 420 příspěvků 03.01.19 00:22

@eumedon jak to prosim dopadlo?
Chci rovnez zrusit investicni zivotni pojisteni u ČP, platim ho 12 let a 20 mi teoreticky zbyva…
Byla velka hloupost ho podepsat, neda se ale nic delat, stalo se…
Uz jen zjistuju, jak tratit co nejmin, pomohl by pripadne ten mimoradny vyber? Nebo jiny tip? Diky moc
@taallaa nebo poradite vy? Jde o smlouvu Dynamik u ČP

eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 03.01.19 08:25
@makarka píše:
@eumedon jak to prosim dopadlo?Chci rovnez zrusit investicni zivotni pojisteni u ČP, platim ho 12 let a 20 mi teoreticky zbyva…
Byla velka hloupost ho podepsat, neda se ale nic delat, stalo se…
Uz jen zjistuju, jak tratit co nejmin, pomohl by pripadne ten mimoradny vyber? Nebo jiny tip? Diky moc
@taallaa nebo poradite vy? Jde o smlouvu Dynamik u ČP

Nijak. zatím jsem to nechal běžet. Protože všecky příspěvky šly od zaměstnavatele, tak bych nic nedodaňoval, ale odkupné nic moc, ať to ukončím, kdy chci.

Co by pomohlo vám, to vám těžko poradí, protože to záleží na smlouvě, jejích parametrech a taky na tom, z čeho šly příspěvky. Já jsem se byl poradit i s finanční poradkyní AXY, ale tvrdila mi něco jiného, než co jsem si přečetl v rekapitulaci smlouvy. A to byla poradkyně té pojišťovny a přinesl jsem jí všechno pohromadě.

makarka
Kecalka 420 příspěvků 03.01.19 10:00

@eumedon diky. Ja to asi ukoncim co nejdriv. Rizikova slozka mi nekryje to, co aktualne potrebuju a to, co bych pokryt potrebovala, to mi pojisti za dvojnasobnou cenu, nez u KB a Koop…
Takze to definitivne vsechno ztraci smysl.
Na tyhle konkretni smlouvy bezi hromadne zaloby u arbitru a soudu, ale na to nemam cas ani nervy…

eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 03.01.19 10:14

@makarka Pokud se týče dodaňování, tak záleží na tom, jestli jste si přispívala sama (a čerpala daňové výhody) - a v tom případě taky na věku (při ukončení od počátku roku, ve kterém dosáhnete 60 let se nedodaňuje), nebo vám přispíval zaměstnavatel (tam by se nedodaňovalo, protože vy sama jste daňové výhody formálně nečerpala, i když de facto je to příjem ze závislé činnosti, při kterém se obchází odvody i daně, ježto si to do určité částky může dát zaměstnavatel do nákladů, a na tom zprostředkovatelé obvykle utáhnou klienty).

makarka
Kecalka 420 příspěvků 03.01.19 10:45

@eumedon dodaňovat bohužel budu, zaměstnavatel nepřispíval nic.
Ještě zvažuju variantu snížit pojistné na minimum a investiční složku také na nutné minimum a dotáhnout to do konce, jenže to u mne znamená ještě 20 let…
K tomu nutně potřebuju „opravdové“po­jistění rizika, za které ale u mne chtějí u ČP 3000/měs, kdežto u konkurence 1500…takže to vidím spíše na to zrušení, halt s velkou ztrátou…

eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 03.01.19 11:00

@makarka Hlavně tedy aby to nově sjednané pojištění bylo čistě rizikové pojištění a dobře pročíst a promyslet pojistné podmínky a taky výluky.

Kdybych to ukončil teď, tak už dodaňovat nebudu - jednak proto, že letos dovrším věku 60 let, jednak přispíval výhradně zaměstnavatel. Ale ztráta je, a spočívá v tom, že první 2 roky šly příspěvky na poplatky, které z větší části shrábl zjednatel, než jsem to stáhl na minimum - ovšem, ty poplatky byly počítány ne z toho minima, ale ze 2000 tisíc měsíčně, na kterou byla původní smlouva. :,( Kdyby to šlo na penzijko a sjednal čistě rizikové pojištění, udělal bych líp. No, stalo se.

Příspěvek upraven 03.01.19 v 13:34

makarka
Kecalka 420 příspěvků 03.01.19 11:03

@eumedon jojo,uz jsem poucena. Ciste riziko. A pojistne podminky si prectu tam i zpatky, nez neco podepisu…
( u toho Dynamiku jsem pravda dukladne neprecetla, jenze i kdybych precetla, o tech nehoraznych poplatcich tam stejne nebylo adekvatni info, coz je i predmetem ted tech bezicich hromadnych zalob…)

taallaa
Povídálka 26 příspěvků 08.01.19 01:03

Smlouvy Dynamik od ČP budou zřejmě hromadně žalovány pro neplatnost kvůli netransparetnímu ceníku. Více najdete zde http://www.podvedeniklienti.cz/

Jinak co se týká přímo zrušení tak ČP záhadně počítá odkupné podle nějakého tajného vzorečku a pokud chcete získat zpět co nejvíce peněz vyplatí se nejdříve mimořádný výběr v maximální částce a až bude mít smlouva 0 kapitálovou hodnotu tak jí teprve zrušit. Oni si pak nemají odkupné z čeho odečíst a příjdete jen o povinnou částku která zůstane na smlouvě po výběru

A k tomu dodanění jak je tu psáno že pokud platil jen zaměstnavatel tak dodaňovat nemusíte. To není pravda. Zaměstnavatel si bral na ten vklad daňovou úlevu takže i to se musí dodanit a dodaňovat budete vy, musíte si podat daňové přiznání.

eumedon
Extra třída :D 14201 příspěvků 08.01.19 07:33
@taallaa píše:
A k tomu dodanění jak je tu psáno že pokud platil jen zaměstnavatel tak dodaňovat nemusíte. To není pravda. Zaměstnavatel si bral na ten vklad daňovou úlevu takže i to se musí dodanit a dodaňovat budete vy, musíte si podat daňové přiznání.

A to je psáno kde v zákoně o dani z příjmu? A kolik by měl klient dodanit, když daňovou úlevu bral zaměstnavatel? Jak to spočítá?

(Apropos: mne už se to netýká, protože letos budu mít 60 let, ale zajímá mne to. Hlavně proto, žer předčasné ukončení smlouvy ne vždy zaviní klient).

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Láska jako byznys? Zlata Adamovská s Petrem Štěpánkem na vztahu pořádně vydělávají

Oba jsou skvělými herci, kteří jsou zárukou kvality a sledovanosti. Manželé... číst dále >

Kůži z těla mu přišili k obličeji! Z první plastické operace se vám zvedne žaludek

Tak jako každé odvětví medicíny se i plastická chirurgie vyvíjela dlouhá léta... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >