Jak všechno hned nevzdávat

Anonymní
25.4.21 15:08

Jak všechno hned nevzdávat

Ahoj holky, prosím anonym. Trochu se za to stydím. Ale má otázka je, jak to děláte, abyste si šly za svým a nevzdaly všechno hned na začátku. Mě už to štve, potýkám se s tím celý život a teď zpětně mě to i štve, že jsem třeba nějaké věci bezdůvodně nedotáhla a teď se zase pořád rejpu v minulosti a říkám si co kdyby to bylo jinak. Dám pár příkladů. Třeba bych si ráda dodělala vysokou školu, ale ještě než začnu, tak už si říkám, že je to vlastně asi zbytečný a co když to nezvládnu, že pak stejně nenajdu lepší práci. Chtěli bysme dům, jenže když si představím to několikaleté martýrium okolo, tak mě hned napadne, že co když to nezvládnem a radši ať zůstanem sedět na zadku tam kde jsme. Chtěli bysme další dítě, ale zase mě hned hlodá červ, že co když to nepůjde nebo bude nějaký problém nebo něco. Chtěla bych zhubnout, ale pak si zase řeknu, že to je vlastně jedno, že mi to stejně v ničem nepomůže. Tak já nevím proč takhle uvažuju a vlastně všechno hned vzdám ještě než začnu. Možná to souvisí s nízkým sebevědomím. Máte nějaké typy jak to změnit? Předem díky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
432
25.4.21 15:37

Až Tě zas napadne, že je něco blbost, že to nemá cenu, protože… tak si hned na to polož nsáledující otázku: proč si to dávám hned do předpokladu, že to nevyjde? Mám křišťálovou kouli? Nemám? Tak proč věštím? :mrgreen: Je jasné, že když už si dáš předem předpoklad, že to nedopadne, tak nemá smysl se do toho pouštět.

Jinak ve Tvé samomluvě je problém se slovem „bych“: chtěla bych, měla bych, potřebovala bych… dej si chci, mám, potřebuji, třeba se to zlepší. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12939
25.4.21 15:48

Budovala bych sebedůvěru malými úspěchy. To, co plánuješ, jsou spíš větší cíle. Začala bych u menších - místo VŠ třeba kurz. Výsledek uvidíš dřív a dá ti to představu o tvých schopnostech, výdrži, časové organizaci atd…

Já mám spíš opačný problém - mám růžové brýle, ráda jdu do výzev a teprv zpětně zjišťuju, co všechno jsem nedomyslela… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
675
25.4.21 16:05

Vis jak se rika,,kdyby byli v pr,,,i ryby nebylo by rybniku,, a jeste si myslim ze je problem u tebe dokonalost proto to vzdas radeji hned co kdyby nahodou si nebyla dokonala. Nikdo neni dokonaly i h,,,o ma sve mouchy 😁

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1178
25.4.21 16:17
@Anonymní píše:
Ahoj holky, prosím anonym. Trochu se za to stydím. Ale má otázka je, jak to děláte, abyste si šly za svým a nevzdaly všechno hned na začátku. Mě už to štve, potýkám se s tím celý život a teď zpětně mě to i štve, že jsem třeba nějaké věci bezdůvodně nedotáhla a teď se zase pořád rejpu v minulosti a říkám si co kdyby to bylo jinak. Dám pár příkladů. Třeba bych si ráda dodělala vysokou školu, ale ještě než začnu, tak už si říkám, že je to vlastně asi zbytečný a co když to nezvládnu, že pak stejně nenajdu lepší práci. Chtěli bysme dům, jenže když si představím to několikaleté martýrium okolo, tak mě hned napadne, že co když to nezvládnem a radši ať zůstanem sedět na zadku tam kde jsme. Chtěli bysme další dítě, ale zase mě hned hlodá červ, že co když to nepůjde nebo bude nějaký problém nebo něco. Chtěla bych zhubnout, ale pak si zase řeknu, že to je vlastně jedno, že mi to stejně v ničem nepomůže. Tak já nevím proč takhle uvažuju a vlastně všechno hned vzdám ještě než začnu. Možná to souvisí s nízkým sebevědomím. Máte nějaké typy jak to změnit? Předem díky.

A nejsi spíš i trochu líná? Ono je to jednodušší. Kdo nic nedělá nic nezkazí. Ale pak jednou můžeš litovat, žes to nezkusila… Někdy i cesta je cíl…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3423
25.4.21 16:28

Už jen tvůj přístup je trochu nesprávný. Napriklad: studovat vysokou školu vyžaduje vedle intelektu, pracovitosti a výdrže ještě také schopnost „správného tahu na branku“. Všechny ty cíle, které jsi v jmenovala, jsou dlouhodobé. Je třeba rozdělit si cestu k nim na malé krůčky a pak je krok po kroku postupně a trpělivě plnit. Vybrat vhodné studium, podat přihlášku, připravit se na zkoušky, složit přijímačky… A z takových malých krucku se skládají ty velké životní kroky. Jinak to nefunguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.21 16:29

Díky moc za odpovědi. No dokonalá teda fakt nejsem a ani se nesnažím být a líná snad taky ne :) Je pravda, že je jednodušší se o nic nesnažit, ale já právě už teď kolikrát lituju toho co jsem v minulosti neudělala. Závidím jak tady psala Eliška, že se pro něco zase nadchne až moc. Já se taky umím nadchnout, ale vydrží mi to většinou tak 5 minut a pak zase spadnu do tý svý deprese, že to stejně určitě nevyjde. Zkusím teda začít s menšíma cílama, třeba s tím hubnutím.

• Citovat
  • Nahlásit
2508
25.4.21 16:40

No, protože kdybych nepostupovala dopředu, tak nežiju ;) život je pohyb, někam směřovat. Pokud bych dumala jak ty, tak bych jen přežívala. Jistěže je ve všem spousta zádrhelů, prostě je překonám. Protože buď něco chci a nebo nechci. A co když to k čemu to je je jen moje vnitřní naplnění? To je totiž mnohem důležitější, než to, jestli tu VŠ využiji v praxi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
675
25.4.21 16:53
@Anonymní píše:
Díky moc za odpovědi. No dokonalá teda fakt nejsem a ani se nesnažím být a líná snad taky ne :) Je pravda, že je jednodušší se o nic nesnažit, ale já právě už teď kolikrát lituju toho co jsem v minulosti neudělala. Závidím jak tady psala Eliška, že se pro něco zase nadchne až moc. Já se taky umím nadchnout, ale vydrží mi to většinou tak 5 minut a pak zase spadnu do tý svý deprese, že to stejně určitě nevyjde. Zkusím teda začít s menšíma cílama, třeba s tím hubnutím.

Nemyslela sem to spatne jen se mi nechtelo psat slovo perfekcionismus. Tak to ma spousta perfekcionistu ze nic nedotahne do konce kvuli obavam

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat