Jak vyjít s "tupým" člověkem?

Anonymní
9.3.20 22:42

Jak vyjít s "tupým" člověkem?

Už to prostě nezvládám. Bydlíme částečně (společný dům) s tetou (50let). Je neskutečně hloupá a já už to nějak nejsem schopná zpracovávat. Dost často nás navštěvuje - 2-3× týdně a pokaždé vytáhne nějaké aktuální téma (politika, migrace, koronavirus…) a chce to rozebírat. Absolutně nemám problém s tím, že má někdo jiný názor na něco, na co lze mít různé názory, ale ona je ten typ, že ani na základě jasného doložení faktů neuzná, že má druhý člověk pravdu a prostě je schopna dokola tvrdit to své 8o Naposled to byl počet obyvatel nějaké země a doba trvání karantény, předtím si koupila místo octu olej a ukazovala jsme jí to na té láhvi, ale ona dál zarputile tvrdí, že to je ocet. Předtím zase si u nás doma něco půjčí a my ji přitom chytneme, nebo to víme, že jsme tu kterou věc měli jinde/nepoužitou a ona tvrdí, že to nebyla. Nebo nám tvrdí věci z různých rodinných oslav, které když jí fotkami doložíme, že se plete, tak to neuzná a je schopna říct, že ty fotky jsou upravené 8o 8o Už mi z ní normálně hrabe, protože toto je několikrát týdně rozhovor v tomto duchu, kdy ona se zarputile hádá a já nevím, zda jí odkývat, že je tráva fialová a mít klid, nebo se ji snažit opravovat, nebo jestli to dělá schválně, nebo je vážně tak hloupá, nebo je to projev nějaké choroby? Chápu, že to zní jako banalita, ale neskutečně mě to otravuje a nejhorší je, že když jí to vysvětlíme a dokážeme jasnými danými důkazy, před které prostě nejede vlak (třeba ten počet obyvatel někde, nebo jestli byl někdo na té a té oslavě) tak ona na ty důkazy kouká a dál tvrdí svoje a že na internetu mají v tom údaji překlep, v encyklopedii taky mají překlep a fotky jsme změnili my 8o Dříve jsme s ní vycházely celkem v pořádku, vídali jsme se málo, nyní tím, že bydlí hned kousek od nás (dům je mého bratra a jeho ženy a „pronajímají“ nám a tetě), ale máme svou domácnost, tak je tu pořád a toto je neskutečné 8o Nechci ji nějak vyhazovat, jinak se chová slušně, dá si kávu, kolikrát nám zalévá květiny, když třeba někam jedeme, nebo my jí, ale tohle je hrozné a už začínám vážně přemýšlet do jaké míry to dělá schválně, omylem, nebo jestli jí opravdu nezačíná nějaký problém s pamětí apod.? :? :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7567
9.3.20 22:46

Tak máte dvě možnosti… Buď se odstěhovat, nebo její úlety přehlížet. Buď tak lže, až tomu sama věří a nebo je to prostě člověk, který neumí přiznat, že není neomylný. Mám takovou kolegyni a největší klid máme od té doby, co jí vše odkýveme s tím, že má pravdu. Prostě jí o ničem nepřesvědčujeme a jsme tak nějak spokojeni všichni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
513
9.3.20 22:47

Chorobná lhavost? :think: Tam asi jedině jí všechno odkývat a nestresovat se, případně zkusit říci taky nějakou vymyšlenost, co ona na to…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
695
9.3.20 22:47

Odkývat a neřešit. Nejhorší je hádka s blbcem. Nemáte totiž absolutně žádnou šanci vyhrát. Jenom se naštvete a zničíte tím náladu sobě. Nemá to smysl. Sice vám úplně rozumím, ale tady to jiné řešení nemá. Pro vlastní klid bych jí všechno odsouhlasila a radši se s ní nepouštěla do hlubších debat. Doporučuju počítat v duchu do deseti než jí odpovíte :D
Je možné, že má opravdu nějakou chorobu. Těžko říct, to pozná jenom odborník a k tomu jí asi nedostanete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3015
9.3.20 22:48

No jednoduché. Odstěhovat se. Jestli vám to není milé nic vás tam nedrží. To, že nejsi schopna si s někým nastavit hranice chování není vina tvojí tety, ale tvoje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.3.20 22:53

Jejda… Já mám tchyni, podobného řazení. Je to fakt hrozně těžké… Nedávno nám hlídala dům a pustila dovnitř kocoura… Ale i andulku z klece. Prý si chtěl kocour s ním hrát… No dopadlo to smrti. :zed: buď ještě ráda, že mluví o politice… Tchyně neustále mluví o svém problémů z vyprazdňováním. jako fakt detaily… A o její vášní lhát v naprosto obyčejných věcech… A libovst si, jak je inteligentní… Fakt nevím co s ní

• Nahlásit
  • Citovat
22149
9.3.20 22:53

Tak bud si najdeš něco jinýho k bydlení, nebo se smíříš s tím, že má teta názory, ve kterých nenajdeš rozum ani logiku. Ono je vcelku šumák mínění tety, jaká země má kolik obyvatel nebo počet nakažených koronavirem. O to bych se se senilním člověkem nepřela, at si myslí, co se jí zlíbí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.3.20 22:54

To bude takova povaha - musi mit ve vsem pravdu a ze se spletla, nikdy neprizna. Nejspis ani sama sobe. S tim nic nenadelate :nevim: V padesati to jeste nebude snad starecka demence.. Bavte se max o aktualnim pocasi a vic nema cenu. Pak jedine omezitkontakt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9219
9.3.20 23:06

A proč se s ní hádáte? Není to úplně jedno? Prostě jedním uchem tam, druhým ven. Inteligentní přemýšlivou osobu z ní ani poučováním a dohadováním stejně neuděláš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
AvadaKedavra
9.3.20 23:07

No já tedy nevím, ale klidně by to mohl být počínající Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza, mnohdy se podobná onemocnění nevyhýbají ani podstatně mladším lidem.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
9.3.20 23:09

Senilní ona není, myslím, že na to je mladá. Já z toho mám pocit, že se tím vyloženě baví, jenže už si toho všimlo i širší okolí, právě hlavně na rodinných oslavách. Máme všichni tendence ji opravovat, protože občas plácá opravdu hrozné nesmysly, viz s tím olejem a octem, i když to na té láhvi vidí napsané, tak řekne, že to pozná, že je vevnitř ocet, že to mají špatně označené a začne vykládat něco o tom, jak zaměnili ve fabrice ty štítky, prostě si v tom nesmyslu hoví a s úplně vážným výrazem k tomu dodá ještě navrch nějaký příběh. A takhle to dělá se vším. Nebo strýc „Pepa“ byl na té a té oslavě, protože ona si pamatuje, že tam dělal to a to (celá rodina řekne, že tam strýc nebyl, ale ona ví že ano a začne být uražená a vymýšlí si další události z té oslavy, kde strýce viděla a on tam vůbec nebyl), nebo třeba říká i takové nelogické hlouposti, že v pátek byla v práci (a nebyla tam), že v rádiu hlásily, že je venku dnes 19°C (v lednu) a tím pádem je, ona to slyšela, že u nich v práci „Helenka“ donesla chlebíčky ze svatby a já Helu potkám, ptám se jaká a čí to byla svatba a ona žádné chlebíčky do práce nenesla. Prostě úplně zcestné nesmysly a já mám pocit, že to snad dělá naschvál, protože jinak je normálně schopná pracovat, fungovat, zvládá jazyky, umí na PC, kde co, ale v něčem se chová jako úplný hlupák i když jí člověk s tou pravdou konfrontuje, tak si dokáže stát za tím, co si vymyslela. Nevím jak na to reagovat a zase mi přijde úplně divné jí říct, ano teto, to je marmeláda, když to bude Nutela. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
11846
9.3.20 23:23

Moje tchyne. Jednim uchem dovnitr, druhym ven. Hadat se nema cenu. Zhadala jsem se s ni jenom jednou, kdyz mi vysvetlovala, ze kastrovat kocky je tyrani a je lepsi jim brat a zabijet kotata, to jsem videla rude. Ale je fakt, ze se nevidame tak casto. Vzdy dostanu prehled zarucenych informaci z Blesku a spoustu podobnych blbin, presvedcovat ji nemam zajem. Ze vam bere veci je problem, holt asi budete bud muset ozelet servis a sebrat ji klice, nebo to zkousnout…tezko rict. Nejaka forma demence to byt muze taky, nekdy zacina brzo :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11846
9.3.20 23:26

No, a nebo je proste osamela a pritahuje takhle pozornost :nevim: Nerikala bych, ano je to marmelada,,rekni ji „Kdyz myslis/te“ :mrgreen: Budes z obliga

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.3.20 23:33

@beruska9 téma kastrace (u nás to byli psi) už máme taky za sebou :mrgreen: ale já jsem jinak dost tolerantní, takže všude, kde může mít jiný názor - viz to topení koťat, ať je ten názor jak chce praštěný a šílený, tak prostě řeknu, dobře teto, ty to vidíš takto, my takto, v pořádku. Ale když nám fakt tvrdí věci, které jsou nesmysl, když prostě tvrdí, že někdo někde byl a nebyl, že jsme jí darovali nějakou věc od nás z domácnosti, kterou jsme si sotva koupili, když říká, že má v ruce banán a má pomeranč, pokud to přirovnám, tak to nezvládám a neskutečně mě to vytáčí, když to musím poslouchat několikrát týdně a přitom k ním chci být slušná :nevim: Kdybych věděla, že má nějaký problém a nemůže za to, tak bych to určitě brala jinak, ale zatím to na mě působí jako snaha o naši pozornost, zábava, nebo nějaká úplně šílená neschopnost přiznat si nějakou chybu - což si myslí i můj chlap, protože jsme se shodli, že se nikdy nikomu za nic neomlouvá a to jsme to už schválně pozorovali a nikdy neřekla pardon, promiň apod. To byste musely vidět na vlastní oči, ale je to její chování prostě vážně zvláštní.

• Nahlásit
  • Citovat
9219
9.3.20 23:39

Klidně to počínající problém být může… Nicméně bych se s ní nedohadovala a já osobně bych tedy trochu omezila kontakty, 3× v týdnu taková návštěva by mě dost vyčerpávala. Stačilo by mi to tak 1× měsíčně.

Každopádně problém je ve tvé hlavě, nastav se tak, že i když víš, že máš pravdu, tak jí stejně nepřesvědčíš a že je to stejně k ničemu. Prostě taková teta je. A jestli jí to „baví“, tak tím, že jí ten ocet odkýváš, tak jí vlastně o celou zábavu připravíš a celý ten problém zastavíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama