Jak vypočítat tento příklad - fyzika?

Anonymní
21.4.20 14:13

Jak vypočítat tento příklad - fyzika?

Ahojte, pomohl by mi někdo s těmito příklady - moc děkuji.
Proč při vstávání ze židle nakloníme trup vpřed a zasuneme
nohy pod židli?
Popište pohyb těžiště člověka při projetí terénního zlomu na lyžích.
Moc díky všem.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

704
21.4.20 15:12

Příklad první:
Výrazně těžší trup má těžiště při vzpřímeném sedu na úrovni kyčlí, zatím co nohy před židlí se opírají daleko vepředu od tohoto těžiště a tlak proti tomuto těžišti vede zákonitě zešikma dozadu.
Předkloněním trupu a zasunutím nohou pod židli dostáváme těžiště nad sebe a tím i zvednutím se kolmo k zemi.

Druhý příklad si nejsem jist jak pochopit a tím pádem vysvětlit. Pokud počítám s tím, že lyžař jede ve stejném postoji a těžiště nemění, pohybuje se těžiště pořád stejnou rychlostí vpřed, ale započne působit gravitace způsobující snižování těžiště zpět směrem ke svahu.
Pokud se bere pokrčení nohou tak se teoreticky dá říct, že těžiště se pohybuje stále ve stejném vektoru zatím co výška ke svahu se mění s ohledem na to propružení kolen a pak vrací zpět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.4.20 11:37

@gabrriel moc děkuji.
A prosím, nevíte ještě tyto dva příklady? S postupem prosím. Děkuji.

Určete polohu těžiště tyče délky 20 cm, jejíž jedna polovina je z mědi o hustotě
8 930 kg. m–3 a druhá z hliníku o hustotě 2 700 kg. m–3.
Tři kuličky o hmotnostech 100 g, 200 g a 300 g jsou upevněny na tyči o zanedbatelné
hmotnosti tak, že jejich středy jsou od sebe vzdáleny 30 cm.
V jaké vzdálenosti od středu třetí kuličky je těžiště soustavy?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.4.20 11:38

@gabrriel moc děkuji.

Určete polohu těžiště tyče délky 20 cm, jejíž jedna polovina je z mědi o hustotě
Tři kuličky o hmotnostech 100 g, 200 g a 300 g jsou upevněny na tyči o zanedbatelné

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.4.20 11:38

@gabrriel moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
704
23.4.20 14:02
@Anonymní píše:
@gabrriel moc děkuji.
A prosím, nevíte ještě tyto dva příklady? S postupem prosím. Děkuji.Určete polohu těžiště tyče délky 20 cm, jejíž jedna polovina je z mědi o hustotě

1. Zkoušel jsem výpočet o kterém jsem si myslel, že bude správně a nějak se mi to nedaří a tím pádem mi to nebude fungovat ani na kuličky. Já jsem ze školy hodně dlouho a děti to maj do výpočtu těchto příkladů daleko, abych si to měl kde obnovit :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
704
23.4.20 14:13
@gabrriel píše:
1. Zkoušel jsem výpočet o kterém jsem si myslel, že bude správně a nějak se mi to nedaří a tím pádem mi to nebude fungovat ani na kuličky. Já jsem ze školy hodně dlouho a děti to maj do výpočtu těchto příkladů daleko, abych si to měl kde obnovit :(

Tak na dvojku jsem na to přišel jinak, snad z toho odvodím i jedničku…

Pozici těžiště si označíme jako X, což je vzdálenost od kuličky 2 ke kuličce 3
pak těžiště je:
3(30 - x) = 2x + 1*(30 + x)
90 - 3× = 2× + x + 30
60 = 6×
10 = x

protože to chtějí od třetí kuličky, je potřeba převod - 30 - 10 = 20 cm od 3. kuličky.
*stovky gramů jsem pokrátil na jednotky, aby se to snadněji počítalo, výsledek ale bude samozřejmě stejný.

**tka první příklad z toho neodvodím, protože zde nejde už jen o čistý poměr vzdáleností a do výpočtu vstupuje i váha zvyšující/snižující se pohybem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
23.4.20 14:36

Také dotaz prosím: Látka v kádi o objemu 200 dm3 má hmotnost 0,432 t. Vypočítej její hustotu a zjisti, o kterou látku se jedná. Neumím to převést a vysvětlit to dceři o(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
704
24.4.20 07:38
@Pavlapap píše:
Také dotaz prosím: Látka v kádi o objemu 200 dm3 má hmotnost 0,432 t. Vypočítej její hustotu a zjisti, o kterou látku se jedná. Neumím to převést a vysvětlit to dceři o(

200 dm3 = 0,2 m3 0,432 t = 432 kg

432/0,2 = 2160 kg/m3 - látku už musíte najít sami.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
24.4.20 08:01

Moc děkuji :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
546
3.5.20 12:38

Prosím, může nám někdo vypočítat tento příklad, moc děkuji :mavam:

Do kamionu s délkou 8m, šířkou 3m a výškou korby také 3m se skládají skříně s rozměry 60 cm x 50 cm x 40 cm. Kolik jich tam je možné teoreticky (neuvažujeme-li mezery mezi nimi) naložit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
156
3.5.20 13:01

Zjistíme rozměry korby, dělitelné beze zbytku rozměry skříní:
300 cm/60 cm 5krát
300 cm/50 cm 6 krát
800 cm/40 cm 20krát
Výsledná sestava bude 5×6 (30)skříní poblíž kabiny řidiče, tloušťka 40 cm a následně ještě 19 dalších, celkem 20, 30×20 celkem 600 na plnou korbu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
546
3.5.20 13:05

@spetrs děkuji :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu