Jak vysoké alimenty musí platit důchodce?

3657
20.3.17 11:20

Jak vysoké alimenty musí platit důchodce?

Ahoj, máte někdo zkušenosti s placením alimentů, kde je otec již v důchodu?
Máme známého, kterému bylo 70 let, ale měl syna kolem 50, takže syn ještě studuje, dokonce teprve střední školu. Chápu, že je povinnost otce dítěti alimenty platit. Syn ovšem jednou ve škole propadl, není to vůbec studijní typ. Po opakování ročníku hrozily opět 4, tak přešel na nějakou soukromou školu se školným, aby měl aspoň maturitu. Tato škola má i vysokoškolské navazující studium, na které on prý půjde. Takže otec má povinnost platit do 26 let. Syn si k němu už chodí akorát pro alimenty, jinak má své zájmy - posilovna a brigády, teď třeba bodyguard na diskotéce (díky tomu posilování). Otec by rád šel do důchodu, ale stále pracuje kvůli synovi a alimentům. Myslí si, že kdyby přestal pracovat, tak by mu alimenty nesnížili a musel by platit to samé, co nyní, a jen z důchodu by po odečtení alimentů sotva přežil. Já jsem si myslela, že by mu alimenty snížili, on tvrdí, že ne, že je zbytečné žádat o snížení. V současné době platí 3 tis. Kč měsíčně. Důchod by měl ca. 11 tisíc Kč. Myslíte si, že i z důchodu 11 tisíc Kč by měl dále platit 3 tis. Kč? Pořád čtu, že průměrná výše alimentů je v ČR snad 2 500 Kč, tak mi přijde divné, že by důchodce platit dále 3 tis. Kč. Syna samotného samozřejmě nenapadne, že by si ty alimenty nebral, i když si sám přivydělá na brigádě (chápu, že má na to právo, nicméně v normální rodině by to děti asi pochopili a po rodičích už peníze nechtěly, kdyby viděly, že rodiče už mají věk apod., ne?). Co si o situaci myslíte? Kdyby to byl aspoň dobrý student, ale měl velký počet zmeškaných hodin, do školy nechodil, neučil se. Ale je teď na soukromé škole, jde jim o žáky, snaží se každého udržet, to samé potom na té jejich VŠ. Otec nemůže říct, neučíš se, neplníš si školní povinnosti, přispívat nebudu. Bude muset platit dalších 6 let skoro do svých 80.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

7880
20.3.17 11:28

@Kaliopa Těžko říct no, kluk má na alimenty nárok, o tom žádná ale aby nechal tátu makat tak dlouho jen proto že ten nárok má je síla no :? Myslím ale že odchodem do důchodu by se částa asi změnila. Je smutné že jako otec ho asi nezajímá a chodí si jen pro peníze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69732
20.3.17 11:29

@Kaliopa Těžko říct, tohle se strašně blbě odhaduje… jako ono 3000,– na studující dítě zas nejsou nic extra, ale pokud už mu je 70, tak by zas asi soud mohl přihlédnout k tomu, že už práci špatně zvládá a proto jde do důchodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14112
20.3.17 11:31

To je přesně jeden z důvodů, proč se bojím mít děti ve svém věku. Člověk nikdy neví, co z něj vychová. Dospělý chlap by měl svým rodičům spíše přispívat a ne z něj vysávat peníze.
Stálo by za to se pokusit zrušit vyživovací povinnost úplně, pokud se jedná o člověka s nárokem na důchod, je tam reálná šance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
20.3.17 11:31
@arinecka píše:
@Kaliopa Těžko říct no, kluk má na alimenty nárok, o tom žádná ale aby nechal tátu makat tak dlouho jen proto že ten nárok má je síla no :? Myslím ale že odchodem do důchodu by se částa asi změnila. Je smutné že jako otec ho asi nezajímá a chodí si jen pro peníze.

Syn má už prostě jiné zájmy, na víkendy má diskotéky, má už známost, posilovnu. Nechce trávit víkendy s otcem v bytě no. Asi stejně jako většina mladých lidí.
Až v tomto případě jsem si uvědomila, co s sebou může nést za problémy pozdní rodičovství. Ono se to nezdá, ale už mít dítě krátce po 40 znamená, že ho budeme muset živit ještě tehdy, když budeme mít už důchodový věk nebo budeme kvůli věku bez práce…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Doe_Jane
20.3.17 11:32

Dobře mu tak, nemá si dědek dělat děcka, jen ať platí :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
3302
20.3.17 11:33

Já tedy nevím, ale v „normální rodině“ podle mě rodiče živí děti minimálně do té maturity. Na vysoké často alespoň přispívají. Nikdo v mém okolí se na střední škole neživil sám, výdělky z brigád byly kapesné na přilepšenou nebo na větší výdaje jako notebook a řidičák. Když si pán pořídil dítě v padesáti (asi druhá míza s mladší partnerkou, co?), tak snad musel počítat s tím, že ho bude živit ještě na pokraji důchodu. Za to přece nemůže to dítě, že si ho tatínek pořídil na stará kolena :nevim: Pochopila bych požadavek na práci při vysoké škole, pokud by to obor umožňoval (no, na medicínu asi kluk nepůjde), ale na střední mi to připadá jako neopodstatněná snaha zbavit se rodičovské odpovědnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
@zoidberg píše:
To je přesně jeden z důvodů, proč se bojím mít děti ve svém věku. Člověk nikdy neví, co z něj vychová. Dospělý chlap by měl svým rodičům spíše přispívat a ne z něj vysávat peníze.
Stálo by za to se pokusit zrušit vyživovací povinnost úplně, pokud se jedná o člověka s nárokem na důchod, je tam reálná šance.

Já právě myslela, že by to soud mohl snížit, třeba na 1 500 Kč vzhledem k tomu, že syn si neplní své studijní povinnosti. Říkala jsem mu, ať se o to zajímá. On mi řekl, že je to zbytečné, že jsou na to tabulky a že soud nezajímá, že nebude mít peníze, že je to jeho povinnost a hotovo. A to stejné platí prý v případě nezaměstnaných, i těm se prý stanoví alimenty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Já tedy tomu nerozumím :mrgreen:, ale co se poradit s právníkem? nebo v nějaké právnické poradně (ty bývají i zdarma)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17798
@zoidberg píše:
Stálo by za to se pokusit zrušit vyživovací povinnost úplně, pokud se jedná o člověka s nárokem na důchod, je tam reálná šance.

nezáleží na vku ale vychování díte, pokud je kluk zvyklá brát tak proč by nebral :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
20.3.17 11:35
@Doe_Jane píše:
Dobře mu tak, nemá si dědek dělat děcka, jen ať platí :palec:

Doe_Jane - podívej se ale kolem sebe, kolik lidí dnes má děti kolem 40 let, i řada žen rodí kolem 40. A i tito lidé budou mít k dětem vyživovací povinnost, přitom se jim může stát, že ve věku 50+ let přijdou o práci a nikdo je potom už nezaměstná. A platit na takové dítě, které propadne na SŠ a jde dále studovat na soukromou, která mu bude v praxi stejně k ničemu, jen aby protahoval dobu studia a placení alimentů, taky asi není optimální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8436
20.3.17 11:36

@Kaliopa jak rozhodnou soudy o výživném, to je ve hvězdách a celkem nepředvídatelné. tři tisíce na středoškoláka není žádný zázrak, ze kterého by se dalo sednout na zadek. povinnost platit soukromou školu otec ovšem automaticky nemá (a v tomhle případě by to asi těžko prošlo), což ovšem vzhledem k výši výživného stejně nečiní, takže mu soukromá škola může být jedno. vztahy v normální rodině bych ponechala stranou, protože rodina holt normální není, je rozvedená a rodinné vztahy jsou pochroumané. ostatně, on i věk otce při zplození dítěte není zrovna… no, nebudu psát normální, napíšu spíš standardní :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Doe_Jane
20.3.17 11:36
@Kaliopa píše:
Doe_Jane - podívej se ale kolem sebe, kolik lidí dnes má děti kolem 40 let, i řada žen rodí kolem 40. A i tito lidé budou mít k dětem vyživovací povinnost, přitom se jim může stát, že ve věku 50+ let přijdou o práci a nikdo je potom už nezaměstná. A platit na takové dítě, které propadne na SŠ a jde dále studovat na soukromou, která mu bude v praxi stejně k ničemu, jen aby protahoval dobu studia a placení alimentů, taky asi není optimální.

však dobře jim tak, mají mít dítě v rozumném věku :palec: pokud nejsou schopni finančně podporovat dítě tak ať si ho nedělají… nemůžou vědět jestli dítě půjde na učňák nebo na medicínu, tam si asi těžko bude jen tak přivydělávat

• Nahlásit
  • Citovat
3657
20.3.17 11:38
@Kassy píše:
Já tedy nevím, ale v „normální rodině“ podle mě rodiče živí děti minimálně do té maturity. Na vysoké často alespoň přispívají. Nikdo v mém okolí se na střední škole neživil sám, výdělky z brigád byly kapesné na přilepšenou nebo na větší výdaje jako notebook a řidičák. Když si pán pořídil dítě v padesáti (asi druhá míza s mladší partnerkou, co?), tak snad musel počítat s tím, že ho bude živit ještě na pokraji důchodu. Za to přece nemůže to dítě, že si ho tatínek pořídil na stará kolena :nevim: Pochopila bych požadavek na práci při vysoké škole, pokud by to obor umožňoval (no, na medicínu asi kluk nepůjde), ale na střední mi to připadá jako neopodstatněná snaha zbavit se rodičovské odpovědnosti.

Kassy - on by platil, ale méně, třeba polovinu, ale ne 3 tis. Kč. Proto se ptám, jak to chodí. Bohužel je problém, že když děti nastupují do první třídy často s odklady a potom tu máme zbytečnou 9. třídu ZŠ, tak dítě končí SŠ až ve 20 letech. V prvním ročníku SŠ mají 17 let, dříve se v 18 letech SŠ končila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
20.3.17 11:39
@arinecka píše:

Takže co? Má se kluk vykašlat na školu a zůstat bez maturity, aby ho chudák tatík nemusel živit? Holt když si někdo pořídí děti, tak musí počíat se zodpovědností do budoucna.

@zoidberg píše:

A z čeho usuzuješ, že je to dospělý chlap? Já vidím text o klukovi na střední škole, to znamená něco mezi 15 a 20. To je puberťák a ne dospělý chlap.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama