Jak vysvětlit dítěti odklad?

Anonymní
14.1.20 09:12

Jak vysvětlit dítěti odklad?

Ahoj. Sestry syn bude mít odklad. Je nevyzrálý, neprůbojný, působí na mě spíš jako čtyřleťák svými dovednostmi(motorika, řeč…). Jinak je moc hodný, poslušný a citlivý. Sestra se mě ptala, jak mu má vysvětlit, že bude ještě rok ve školce, aby si nepřipadal méněcenný. Jeho největší dva kamarádi odejdou do školy a on zůstane ve školce. Jak mu to vysvětlit, jako výhodu? Ségra se bojí, aby neutrpělo ještě víc jeho sebevědomí…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24090
14.1.20 09:19

A on si uvědomuje, že je stejně starý jako ti jeho kamarádi? :think:
Já bych mu asi řekla, že je potřeba ještě potrénovat to a to (i aby měl motivaci), a že příští rok půjde do školy za kamarádama taky. Nebo prostě, že kamarádi jsou o něco starší a tak jdou dřív :nevim: Jinak nevím, jak to takhle malému dítěti podat…
Nebo on se do školy těší a nechápe, proč nemůže jít?
Syn teda odklad neměl, ale je podzimní, takže i děti stejný ročník jako on šli o rok dřív a nijak to neřešil :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17066
14.1.20 09:23

@Mar__tanka1983 Jenže on neměl odklad

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24090
14.1.20 09:26

@MartinaIrena jasný, no, proto, to píšu, odklad neměl, ale taky mu ze školky zmizelo osm stejně starých kamarádů.

Co na to říkají učitelky ve školce? Ty se asi s odklady setkávají pravidelně, tak možná ony by poradily… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 09:30

Co on sám, chce jít do školy nebo ne? Řešila jsem totéž loni - dvojčata měla odklad. Hlavně syn měl trochu problém, že jeho „druhé já“ mu odejde do školy. Ale nakonec když jsme si o tom normálně popovídali, vylezlo z nich obou, že jsou vlastně ve školce úplně spokojení a do školy ještě ani nechtějí :) Bylo mu jen líto toho kamaráda - ale s tím se alespoň občas vídá dál - kluci se navštěvují, takže i tenhle problém jsme nakonec vyřešili. Za ten rok oba opravdu vyzráli a teď už se do školy těší.

• Citovat
  • Nahlásit
2750
14.1.20 09:30

A v poradně doporučili odklad? A ve školce taky? Asi bych mu říkala, že starší děti už jdou do školy a on si ještě může hrát ve školce. Určitě tam nezůstane ze třídy sám, hodně dětí má odklad, takže bych to zdůraznila, které děti tam zůstanou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17066
14.1.20 09:35

Můj syn to taky snášel špatně a dodnes ho mrzí, že není ve třídě se svými vrstevníky, kterých je bohužel v sousedství většina. Ve své třídě zná jen dvě děti a to ještě jeden z kluků je zrovna grázl, u kterýho jsem extra psala řediteli, že nechci, aby s ním byl ve třídě. No, co naděláš. To je život.

My jsme si tedy užívali už ve školce, kdy syn musel plnit úkoly pro předškoláky, které bohužel kvůli nezralosti nezvládal. Takže na nástěnce „kdo už umí a kdo ne“ byl pořád poslední a všichni se mu pošklebovali. Prosila jsem ředitelku, ať ho vyškrtne, když má stejně odklad, odmítla. Ale když potom šli na návštěvu za kamarády do školy, tak jít nesměl, protože má přece odklad. Normální šikana. Na můj argument na třídní schůzce, že to neustálé soutěžení a soupeření není ve školce dobré, mi učitelka řekla, že se to taky na škole učili, ale ona si myslí, že je to pěkná kravina. Po zevrubném auditu ve školce ředitelka vysmáta, že vše je v pořádku. Další rok to dělal všechno znovu a znovu nástěnka hanby.
Rok poté tu nástěnku z důvodu GDPR sundali, ale to už byl ve škole se sebevědomím nula…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2842
14.1.20 09:35

Nemaji v okoli pripravnou tridu? Chodil by do skoly jako velky kluk ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16039
14.1.20 09:47

1. nedělat z toho vědu. Nemít k tomu žádné velké emoce. Pokud má solidní základ nějakého sebevědomí, tak odklad s tím fakt nic neudělé a pokud nemá, tak odklad není to co zrovna dítě pálí.

2. domluvit se s ním o tom, že některé děti holt rostou/dozrávají rychleji a některé pomaleji a proto někdo už jde do školy a pro některé je fajn ještě zůstat ve školce.

3. nedělat z toho vědu, není to ničí chyba, ničí selhání, žádný důvod k traumatu (WTF?) - prostě odlišná rychlost dozrávání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16039
14.1.20 09:48

@MartinaIrena tak to je strašné - to je přesně ta věc, kdy se z toho dělá „věda“ a to že to dělají pedagogové je fakt na zblití.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.20 09:51

Řeším to taky. Syn bude mít odklad.
On by do školy chtěl, těší se, přijde o vsechny kamarády. Bude jediný s odkladem ve třídě.
Prostě jsem mu řekla, jak to je. Že některé děti potřebují víc času, aby docvicili, co je potřeba.

• Citovat
  • Nahlásit
3390
14.1.20 09:59
@MartinaIrena píše:
Můj syn to taky snášel špatně a dodnes ho mrzí, že není ve třídě se svými vrstevníky, kterých je bohužel v sousedství většina. Ve své třídě zná jen dvě děti a to ještě jeden z kluků je zrovna grázl, u kterýho jsem extra psala řediteli, že nechci, aby s ním byl ve třídě. No, co naděláš. To je život.My jsme si tedy užívali už ve školce, kdy syn musel plnit úkoly pro předškoláky, které bohužel kvůli nezralosti nezvládal. Takže na nástěnce „kdo už umí a kdo ne“ byl pořád poslední a všichni se mu pošklebovali. Prosila jsem ředitelku, ať ho vyškrtne, když má stejně odklad, odmítla. Ale když potom šli na návštěvu za kamarády do školy, tak jít nesměl, protože má přece odklad. Normální šikana. Na můj argument na třídní schůzce, že to neustálé soutěžení a soupeření není ve školce dobré, mi učitelka řekla, že se to taky na škole učili, ale ona si myslí, že je to pěkná kravina. Po zevrubném auditu ve školce ředitelka vysmáta, že vše je v pořádku. Další rok to dělal všechno znovu a znovu nástěnka hanby.
Rok poté tu nástěnku z důvodu GDPR sundali, ale to už byl ve škole se sebevědomím nula…

Tak to je drsný… U nás sice dělali deti různá cvičení, ale nikdo je nehodnotil, jestli to mají lépe nebo hůř než ostatní, možná slovně individuálně ve třídě, jako, že ucitelka stála nad nima a říkala hezké tak pokračuj, nebo zkus obtahnout tu další čáru trochu pomaleji, aby byla rovná… Ono ani ve škole naše učitelka nenajela rovnou na známky, ale nejdřív dávala jen smajlíky za dobře odvedeniu práci, pak pridala mraciky, když se neco nepovedlo, až pak postupně znamky…

U dcery ve školce měl odklad jedinej chlapeček a trnto rok jim otevřeli i pripravnou třídu, což může být fajn ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17066
14.1.20 10:04

@Ou @welovefashion Holky děkuju. Já bych se vlastně měla omluvit, že tady plevelim, ale muselo to ven. Myslela jsem, že už to mám zpracované… Tenkrát jsem zkoušela i jiné školky, ale všude zoufale plno. Přípravná třída jen z protekce. Ale už je to za námi a učitelka ve škole super

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16039
14.1.20 10:38

@MartinaIrena jaký plevelení - postěžování si je docela namístě, navíc to spoustě lidem umožní vidět, že jejich školka vlastně není tak strašná :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12469
14.1.20 10:42

@MartinaIrena :hug: :hug: To je sileny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu