Vzpomínky vašich příbuzných na Sametovou revoluci

Anonymní
16.11.19 12:33

Jak vzpomínají vaši rodiče, babičky atd.na Sametovou revoluci?

Prosím anonymně. Právě jsem se chytla se švagrem, který je ten typ,,zlatí komunisti,,.
Jak je to u vás?
Jsou rádi? Přes chyby politiků pochopitelně, myslím jejich život, bydlení, cestování, studium aj.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
405
16.11.19 12:44

Rodiče a jedni prarodiče jsou rádi. Rodiče byli v 89 demonstrovat a oba na to teď po letech vzpomínají rádi, a říkají, že kdyby nebyla revoluce, tak by spolu pravděpodobně nebyli, a neměli by děti, protože tátu by zřejmě zavřeli za protikomunistický aktivity. Tenkrát to byl prý děsný strach co z toho budou mít za problémy. I dneska jsou za revoluci rádi, samozřejmě že byli a jsou velký chyby ať už politický, nebo systémový, hodně věcí je špatně nastavených, a jako v prakticky každé době i za minulýho režimu bylo pár věcí dobrých, ale neměli by ani na vteřinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5773
16.11.19 12:45

Můžu se podělit o své vzpomínky, bylo mi 13let a revoluci si dobře pamatuji, chápala jsem o co jde, měli jsme část rodiny na západě, takže jsem dobre věděla v čem je rozdil.. Pamatuji si na tu euforii ve společnosti, na bláznivý 90leta.. Jsem ráda, že nežiju v komunismu, moji rodiče také, i když výhrady k současnosti máme, jako asi každý..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24867
16.11.19 12:48

Bydleli jsme v Praze, v ulici, která vede z Karláku. Táta měl tu noc noční a máma byla doma sama se mnou, dvouletou a bála se, protože nevěděla, co bude…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2529
16.11.19 13:00

Bylo mi 17, byla jsem v maturitním ročníku, najednou se nám měnily už rozdané maturitní otázky, v učebnicích se vynechávaly kapitoly. My byli gympl na malém městě, poměrně mimo hlavní dění, musím říct. Jen jeden můj spolužák, ze kterého byl pozdější významný politik, byl opravdu hodně akční.

Jinak jsem ráda jak žijeme, i když nikdy nic nebude dokonalé. Vadí mi otevřené hranice, protože co je tady nalezlé, to je hrůza…ale samozřejmě výhoda svobodného cestování je zřejmá, i když já bych byla pro mírnou kontrolu-přehled, na tom není nic špatného. Politiku sleduju jen tak informativně, nevztekám se, protože každej, kdo se tam dostane, se pokazí. Ale nám se žilo fajne i před revolucí. Byli jsme na vesnici, rodiče oba dělníci, já se na gympl dostala, brácha se taky dostal kam chtěl, otázka co by bylo dál, jako děcko to člověk moc nepobírá…no jak říkám, žije se mi dobře :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lalelale
16.11.19 13:09

Celá rodina je vděčná, že nemusí žít v komunismu. Kdykoliv někdo něco z té doby vypráví, otevírá se mi kudla v kapse a je mi líto, kolik lidí přišlo o možnosti cestovat, studovat atd. Česká politika je pro mě jak tragikomické divadlo, ale to nic nemění na tom, že kvalita života je úplně jinde.

• Citovat
  • Nahlásit
Lalelale
16.11.19 13:12

@lleennttiillkkaa tohle jsou strašně zajímavé příběhy. Příbuzná mi vyprávěla, jak její vesnicí jely ruské tanky při okupaci a vůbec nikdo nevěděl, co se děje a co dělat. Úplně nepředstavitelné.

• Citovat
  • Nahlásit
11756
16.11.19 13:16

Já byla dítě a věděla jsem, o co jd3. Rodiče se s námi bavili. Na jednu demonstraci mě vzali. Hezké vzpomínky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10108
16.11.19 13:20

Tatovi rodiče byli komunisti, děda byl právník v jedné velké firmě a předtím soudcoval. Babi dělala na úřadě. Cestovali, žili normálně. Matčina rodina byla silně protikomunistická, měli dům, hospodářství, normálně pracovali a žili si taky hezky. A paradoxně máma je z dnešní doby daleko víc,, mimo", než otec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4007
16.11.19 13:26

Byla jsem v prváku na gymplu a byla to OBROVSKÁ EUFORIE MEZI NÁMI, STUDENTY i v celé (skoro teda, že :mrgreen: ) společnosti.. nosily se trikolory.. byla to Nová naděje.. zpívaly se písničky od Kryla, množily se letáky.. na malé město informace z Prahy doputovaly i s týdenním zpožděním, ale bylo to krásné :srdce:
co se dělo v politice pak, bylo hodně divoké a asi to nemá smysl rozebírat..
prostě je Svoboda se vším všudy..
nostalgicky sice vzpomínám na pionýrské tábory :mrgreen: a bylo i pár dobrých věcí (např. žádní bezďáci a x generací nefachčících nepřizpůsobivých občanů), ale zase to bylo vykoupeno drsnou cenou.. jak ekonomicky, tak lidsky..
myslím, že nikdo normální si návrat totality nemůže přát…

na druhou stranu stejně jako tehdy - zaznívá i dnes s médií jediná správná pravda - europravda - a z extrému „na Východ“ se zas stal extrém „na Západ“ :mrgreen:
ale to už je jiný příběh..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1540
16.11.19 13:31

Ja nad tim vzdy premyslim, proc lidi chteji komunisty zpatky. Neni to nahodou pohodlnosti? Chodili do prace, kde se nemuseli honit, hlavne, ze dostali vyplatu. Dovolena jim stacila na Machaci… me bylo 13let, v 89, v 18 jsem odjela do Anglie, pak Spanelsko a ted jsem uz 18 rokem zase v Anglii. Moje segra, ktera je rocnik 70,tak se porad boji nejake zmeny, nedokaze bydlet v jinem meste, dojizdet za praci…
Tady v UK kriminalita je priserna, lidi se stejuji z Londyna pryc. Socky tu zdimaji socialky, cim vetsi hajzl, tim vic jim to prochazi…o zdravotnictvi se ani zminovat nebudu. Ja pracuju na sebe, v praci jsem nekdy 7dni v tydnu…aale nestezuju si, je to moje volba, hodne pracuju, abysme si mohli doprat dovolenou, vylety…proste bez prace nejsou kolace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2529
16.11.19 13:38

Proč myslíš, že se v práci nemuseli honit? Já taky tehdy ještě nebyla plnoletá, do práce jsem nastupovala až v roce 1990,,,ale máti pracovala v továrně úkolem a podle toho dostala zaplaceno. Otec pracoval v JZD, a to teda taky nebyla flákárna. Takže nezobecňuj moc.
Vpodstatě jsem čekala, že to tu nějak tak dopadne.

@Lenka76 píše:
Ja nad tim vzdy premyslim, proc lidi chteji komunisty zpatky. Neni to nahodou pohodlnosti? Chodili do prace, kde se nemuseli honit, hlavne, ze dostali vyplatu. Dovolena jim stacila na Machaci… me bylo 13let, v 89, v 18 jsem odjela do Anglie, pak Spanelsko a ted jsem uz 18 rokem zase v Anglii. Moje segra, ktera je rocnik 70,tak se porad boji nejake zmeny, nedokaze bydlet v jinem meste, dojizdet za praci…
Tady v UK kriminalita je priserna, lidi se stejuji z Londyna pryc. Socky tu zdimaji socialky, cim vetsi hajzl, tim vic jim to prochazi…o zdravotnictvi se ani zminovat nebudu. Ja pracuju na sebe, v praci jsem nekdy 7dni v tydnu…aale nestezuju si, je to moje volba, hodne pracuju, abysme si mohli doprat dovolenou, vylety…proste bez prace nejsou kolace.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.11.19 13:39
@Anonymní píše:
Prosím anonymně. Právě jsem se chytla se švagrem, který je ten typ,,zlatí komunisti,,.
Jak je to u vás?
Jsou rádi? Přes chyby politiků pochopitelně, myslím jejich život, bydlení, cestování, studium aj.

Cela rodina cca 55 + je „zlaty komunismus“. Opravdu to tak vidi, citi a vypadaji nestastnez toho, „v cem my musime vyrustat“. Nepru se s nimi a moc toto tema nevytahujeme. Sestrenice mela jednoho ex, ktery to porad vytahoval a vnasel dost neprijemnych nalad do rodinnych oslav. Par let to stacilo.

• Citovat
  • Nahlásit
26354
16.11.19 13:43

@Lenka76 můj otec byl horník, máti dělala v pekárně a pak v provozu, kde se dělaly profily. Tak, prosím, nehazej všechny do jednoho pytle. Náklí si dost. A po převratu byli najednou pro zaměstnavatele staří a přišli o práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26354
16.11.19 13:44

Já byla v té době na Slovensku. Tam to nebylo tak žhavý. Ale hodně rychle tam začaly protičeské nálady. I kvůli tomu jsem tam brzo po převratu skončila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat