Jak z nabídek na stavbu RD vybrat vhodného dodavatele?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
def
248
13.11.21 09:06

Jak z nabídek na stavbu RD vybrat vhodného dodavatele?

Nevím jak vybrat vhodného dodavatele. Užj sem vyřadil ty, kteří nebyli ochotni dodat výkaz a výměr nebo kteří chtěli XY% peněz před začátkem stavby. I tak mi zbývá cca 10 nabídek.

• Žádnou z firem osobně neznám.
  • Každá z nich je ochotna mi dodat nějaké reference.
  • Nabídky firem se liší o cca 15%.
  • Živnostníci nabízí o 15% nižší cenu než firmy (což je v absolutních číslech dost), ale nejsem si jist garancemi.
  • Živnostníci (ale i některé firmy) jsou „one man show“. Když stavitele potká Covid, tak se všechno na týdny (měsíce) zastaví.

Poradíte, jak z toho ven?

Díky moc za jakoukoliv radu!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6559
13.11.21 09:17

No holt tomu věnuj čas a googli recenze!
dále si nech dodat jimi jejich recenze
srovnej materiály, ze kterých rozpočet dělali (často se liší třeba síla cm zateplení, typ profilů oken/dveří, celkový typ konstrukce - dost rozdíl zda by mělo jít o dřevostavbu/zděný dům.. pokud by dodávali o obklady a sanitu, tak opět srovnat co za kvalitu a značky nabízí, také srovnat dodací lhůty, počíst co tam pracuje za lidi, zda si volí hodně subdodávky nebo mají vlastní zaměstnance..)…je toho prostě spousta.. hlavně si neber Ekonomické stavby a další podobné „přeprodávače“.. u nás se třeba dost staví s RD Rýmařov…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.21 12:36
@def píše:
Nevím jak vybrat vhodného dodavatele. Užj sem vyřadil ty, kteří nebyli ochotni dodat výkaz a výměr nebo kteří chtěli XY% peněz před začátkem stavby. I tak mi zbývá cca 10 nabídek.
  • Živnostníci nabízí o 15% nižší cenu než firmy (což je v absolutních číslech dost), ale nejsem si jist garancemi.
  • Živnostníci (ale i některé firmy) jsou „one man show“. Když stavitele potká Covid, tak se všechno na týdny (měsíce) zastaví.

My už máme dostavěno a z vlastních zkušeností souhlasím s Lucy75. Zjistit si zda mají vlastní zaměstnance či subdodavky. A jednoznačně dát přednost vlastním zaměstnancům.

A skutečně je problém „one man show“. Měli jsme štěstí, že jsme dostavěli pred covidem. Dozvěděli jsme se pak, že spousta i zdravých řemeslníků, co nám něco dělali, měli těžký průběh covidu a opravdu byli na měsíce vyřazení z práce.

Budete chtít stavbu na klíč či si najímat jednotlivé profese?

• Citovat
  • Nahlásit
1667
13.11.21 12:43
@def píše:

Když tomu nerozumíš a neznáš nikoho, kdo by Ti někoho doporučil. Podle čeho dělali nabídky, máš projekt? Jestli ano, tak bych se zeptal projektanta, jestli mi může doporučit někoho na stavební dozor a dál bych vybíral s ním. Stejně ho budeš potřebovat, rozhodně bude mít víc zkušeností než Ty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
def
248
13.11.21 15:20

Anonym: Díky za tip. Vlastní zaměstnance má dnes málokdo, ale chápu, že to bude to hlavní. Sice zaplatím např. o 1mio více, ale budu mít „nějakou“ garanci, protože ta firma má „všechno své“.

@catch-22 Jen z nabídkové ceny přece nelze poznat kvalitu - to není o tom, jestli tomu rozumím nebo ne. Projekt mám a projektant mi pár firem doporučil ale i u těch firem jsou zmíněné rozdíly a proto se ptám, podle čeho se dál rozhodovat. Stavební dozor je samozřejmostí, ale ten mi s výběrem vhodného dodavatele nepomůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1667
13.11.21 15:36
@def píše:
Jen z nabídkové ceny přece nelze poznat kvalitu - to není o tom, jestli tomu rozumím nebo ne. Projekt mám a projektant mi pár firem doporučil ale i u těch firem jsou zmíněné rozdíly a proto se ptám, podle čeho se dál rozhodovat. Stavební dozor je samozřejmostí, ale ten mi s výběrem vhodného dodavatele nepomůže.

Já do toho dozora přibral hned od začátku, měl jsem ho sebou i na jednáních a ukázalo se to jako dobrý nápad.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
def
248
13.11.21 20:21

@catch-22 Hmm, to je dobrý tip. Díky! Seženu si někoho i do těch smluvních jednání, protože už tam se bude bavit o termínech a ty stavební dozor bude znát lépe než já.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.21 23:11
@def píše:
Anonym: Díky za tip. Vlastní zaměstnance má dnes málokdo, ale chápu, že to bude to hlavní. Sice zaplatím např. o 1mio více, ale budu mít „nějakou“ garanci, protože ta firma má „všechno své“.@catch-22 Jen z nabídkové ceny přece nelze poznat kvalitu - to není o tom, jestli tomu rozumím nebo ne. Projekt mám a projektant mi pár firem doporučil ale i u těch firem jsou zmíněné rozdíly a proto se ptám, podle čeho se dál rozhodovat. Stavební dozor je samozřejmostí, ale ten mi s výběrem vhodného dodavatele nepomůže.

Je vidět, že jsi ještě nestavěl. Když firma má vlastní zaměstnance, není to dražší. Kdyz nemaji, to pak nastupuji ti sudodavatelé. Soukromníci sami na sebe něco postaví, účtují té firmě, firma si dá na to velkou marži a účtuje tobě. Zaplatíš o 30% víc.

Ale možná si jen nerozumíme. Netvrdím nechat si postavit dům na klíč. I my jsme si najímali jednotlivé profese. Ale snažili jsme se i na jednotlivé úkoly dát větší firmu. Třeba vodare, kde je jich víc.

Ale taky nám to vzdy nevyšlo, na některé profese byl jen jeden člověk soukromník. A to jsme se pak dozvěděli, že měl pozdeji těžký covid a několik měsíců nepracoval.

Hlavně je důležité, aby firma měla vlastní zedniky.

• Citovat
  • Nahlásit
def
248
14.11.21 00:01
@Anonymní píše:
Je vidět, že jsi ještě nestavěl. Když firma má vlastní zaměstnance, není to dražší.

Chápu, že by to tak mělo být, ale podle obdržených nabídek to tak zatím nevychází. Větší firmy si prostě dávají hromadu procent k ceně navíc…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
22.11.21 11:43

@def Pokud budete stavět dřevostavbu - nepředpokládám, tak doporučuji YT kanál Šimek Dřevostavby - tam se dají získat recenze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat