Jak zabránit tomu, aby senior mohl vybrat větší sumu peněz?

Anonymní
27.1.16 12:29

Jak zabránit tomu, aby senior mohl vybrat větší sumu peněz?

Prosím o zachování anonymu, jde o rodinné záležitosti a nerada bych to ventilovala veřejně. Děkuji :kytka:

A teď o co jde. Máme v rodině seniora, hodně přes 90 let, začíná dost „blbnout“, zapomíná, jedná pomateně, potřebuje pomoc, kterou dané osobně nezištně, bezn nároku na odměnu, poskytuji. Do rodiny této osoby jsem se přivdala. Její děti, ani vnoučata se o ni nestarají. Mám daného člověka moc ráda, takže nemám problém se o něj starat. Ale po x letech, se jí ozval potomek, jelikož zjistil, že na účtě seniora je cca 300 tisíc Kč. Daný potomek se nyní k seniorovi vtírá, dělá, že ho děsně miluje, naoko se stará, pomáhá. Ovšem ve skutečnosti mu jde jen o to, aby dostal peníze. Což se daří. Senior je nyní ze svého dítěte celý paf, šťastný jako blecha, že se konečně po letech setkali a dává mu vše, co může. Nyní mu chce darovat i ty peníze. Mně osobně by to bylo jedno, nejsou to mé peníze, ale vím, že potomek shrábne prachy a na seniora se zase vykašle. A já, ač se o danou osobu starám s láskou, tak mám ale i své děti, práci, nemocné rodiče, domácnost, prostě se nemohu o tuto osobu starat 24/7. Což bude pravděpodobně velice brzy potřeba. Zdravotní pomůcky, pečovatelka, dost možná i nějaký domov pro seniory :think:. A z čeho se pak všechno bude platit? Její děti ani vnoučata se nepostarají, a já si nemohu dovolit takové náklady.
Dá se nějakým způsobem zabránit tomu, aby senior mohl vybírat vyšší částky? Má účet na poště Era.
Neřeknu ani popel, když si její dítě počká na dědictví, ale ono „strašně spěchá“ a peníze potřebuje hned. A co bude dál, potom, až dítě se na seniora zase vykašle, protože už nebude co brát?

Mám nervy úplně v háji, už týden nespím, přemýšlím, jak seniora ochránit, ale nic mě nenapadá :think:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3977
27.1.16 12:34
@Anonymní píše:
Prosím o zachování anonymu, jde o rodinné záležitosti a nerada bych to ventilovala veřejně. Děkuji :kytka:

A teď o co jde. Máme v rodině seniora, hodně přes 90 let, začíná dost „blbnout“, zapomíná, jedná pomateně, potřebuje pomoc, kterou dané osobně nezištně, bezn nároku na odměnu, poskytuji. Do rodiny této osoby jsem se přivdala. Její děti, ani vnoučata se o ni nestarají. Mám daného člověka moc ráda, takže nemám problém se o něj starat. Ale po x letech, se jí ozval potomek, jelikož zjistil, že na účtě seniora je cca 300 tisíc Kč. Daný potomek se nyní k seniorovi vtírá, dělá, že ho děsně miluje, naoko se stará, pomáhá. Ovšem ve skutečnosti mu jde jen o to, aby dostal peníze. Což se daří. Senior je nyní ze svého dítěte celý paf, šťastný jako blecha, že se konečně po letech setkali a dává mu vše, co může. Nyní mu chce darovat i ty peníze. Mně osobně by to bylo jedno, nejsou to mé peníze, ale vím, že potomek shrábne prachy a na seniora se zase vykašle. A já, ač se o danou osobu starám s láskou, tak mám ale i své děti, práci, nemocné rodiče, domácnost, prostě se nemohu o tuto osobu starat 24/7. Což bude pravděpodobně velice brzy potřeba. Zdravotní pomůcky, pečovatelka, dost možná i nějaký domov pro seniory :think:. A z čeho se pak všechno bude platit? Její děti ani vnoučata se nepostarají, a já si nemohu dovolit takové náklady.
Dá se nějakým způsobem zabránit tomu, aby senior mohl vybírat vyšší částky? Má účet na poště Era.
Neřeknu ani popel, když si její dítě počká na dědictví, ale ono „strašně spěchá“ a peníze potřebuje hned. A co bude dál, potom, až dítě se na seniora zase vykašle, protože už nebude co brát?

Mám nervy úplně v háji, už týden nespím, přemýšlím, jak seniora ochránit, ale nic mě nenapadá :think:

Co na celou situaci upozornit ostatni cleny rodiny?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22697
27.1.16 12:35

Napadlo mě to samé výše. Pokud jsi se přivdala, tak minimálně manžel musí něco vidět, mít nějaký názor. Nebo je mu (pra)děda taky ukradený???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ellusa
27.1.16 12:36

Pokud je svéprávný a dojde si sám na poštu vybrat peníze nebo do bankomatu, nebo dá tomu svému potomkovi kartu, aby si vybral peníze sám, tak bohužel legálně nijak. Jsou to jeho peníze a je jeho věc, jak s nimi naloží.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
27.1.16 12:40
@Martina.N78 píše:
Co na celou situaci upozornit ostatni cleny rodiny?

Oni to vědí, ale nikoho to nezajímá. V podstatě je jim jedno, co s daným seniorem bude. V podstatě jsou obě jeho děti stejné, jde jim jen o prachy a rodič je nezajímá. Totéž vnoučata, také se nestarají, nebo jen o to, co dostanou. Teď jedno dítě řeší to, jak dostat prachy a pak už si na rodiče ani nevzpomene, a druhé dítě by seniora nejraději zavřelo někam na LDN, aby nemuselo řešit problémy.
No, a já ačkoli se starám, jak můžu, vše zařizuji, vozím po úřadech, lékařích, vozím nákupy, pomáhám s úklidem, tak jsem se od daného seniora dozvěděla, že nejvíce jde o ty prachy mě 8o 8o 8o (nemám k účtu přístup). Ale neberu si to osobně, v průběhu posledních měsíců se hodně zhoršil jeho fyzický i psychický stav, tak možná jen neví, co říká. A nebo ví? Ale to je jedno, i tak se prostě postarám, protože tak starý člověk nemůže zůstat sám :?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.1.16 12:48
@Aries6 píše:
Napadlo mě to samé výše. Pokud jsi se přivdala, tak minimálně manžel musí něco vidět, mít nějaký názor. Nebo je mu (pra)děda taky ukradený???

Manžel to vidí, ale bohužel s tím nemůže nic dělat a vlastně teď už ani nechce. Ono se s tím seniorem totiž v podstatě nedá nic dělat, prostě si postavil hlavu a nedá se s ním rozumě mluvit. Jakmile se o tom začne mluvit, tak si začne vymýšlet, jak ho všichni chceme oškubat. Je prostě celý vedle z toho, že s ním po letech začalo komunikovat „ztracené“ dítě a má asi pocit, že mu něco dluží. Já tomu fakt nerozumím. Hlavně tomu hodně nahrává ta nevyrovnaná psychika, on neví co dělá, co říká. Jako fakt by mi to bylo jedno, ale já dotyčné dítě znám a vím, jaká je to svi*ě, prostě dostane prachy, a zase se vypaří, což seniora už asi dorazí úplně. A z čeho potom hradit náklady na veškerou péči? Já vím, že by se o toto měla starat rodina, ale tahle zrovna stojí za bačkoru, a já se přeci nemůžu vykašlat na své děti a rodiče proto, abych minimálně polovinu platu dávala za potřeby seniora :think:

• Nahlásit
  • Citovat
Lutonka
27.1.16 12:48

To je strašné, jak může toto někdo dělat ve vlastní rodině?? :cert: Myslím, že zablokovat výběr větší částky jde jednoduše, dost možná to tak má i nyní nastavené, ale dokud je senior svéprávný, vše bude muset být s jeho souhlasem. Zkusila bych taky apelovat na zbytek rodiny, manžela atd. A nebo přímo si promluvit s dotyčným seniorem, i když pochybuji, že dá přednost tvé starosti nad přáním syna/vnuka…

• Nahlásit
  • Citovat
3977
27.1.16 12:53
@Anonymní píše:
Oni to vědí, ale nikoho to nezajímá. V podstatě je jim jedno, co s daným seniorem bude. V podstatě jsou obě jeho děti stejné, jde jim jen o prachy a rodič je nezajímá. Totéž vnoučata, také se nestarají, nebo jen o to, co dostanou. Teď jedno dítě řeší to, jak dostat prachy a pak už si na rodiče ani nevzpomene, a druhé dítě by seniora nejraději zavřelo někam na LDN, aby nemuselo řešit problémy.
No, a já ačkoli se starám, jak můžu, vše zařizuji, vozím po úřadech, lékařích, vozím nákupy, pomáhám s úklidem, tak jsem se od daného seniora dozvěděla, že nejvíce jde o ty prachy mě 8o 8o 8o (nemám k účtu přístup). Ale neberu si to osobně, v průběhu posledních měsíců se hodně zhoršil jeho fyzický i psychický stav, tak možná jen neví, co říká. A nebo ví? Ale to je jedno, i tak se prostě postarám, protože tak starý člověk nemůže zůstat sám :?

Smutná situace. Bohužel tomu nezabráníte a nakonec budete vy ta nejhorší. Většinou to tak dopadá, bohužel. Jediné co je dost drsné, nechat seniora par dni v rukou toho zájemce o peníze. Je to drsne, ale at oba vidí co to obnáší. a pokzd je senior zvykly od vas na urcite sluzby, brzy zjisti jak to je. Chapu, ze je to pro vas nemyslitelne, se o nej nepostarat, ale na tyden dva to zkuste. Realita je bohužel takova, ze senior ve vas ted vidí, ze penize chcete vy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lutonka
27.1.16 12:53

Aha, teď to čtu. No to je síla..A co zkusit mu říct, že ty peníze bude v následujících měsících a letech potřebovat na výdaje spojené s péčí o jeho osobu? Ani to by nezabralo? On žije v bytě sám? Zvážila bych domov seniorů, tvoje pomoc je sice šlechetná, ale zcela zjevně neoceněná.. :?

• Nahlásit
  • Citovat
Ellusa
27.1.16 13:14
@Lutonka píše:
Aha, teď to čtu. No to je síla..A co zkusit mu říct, že ty peníze bude v následujících měsících a letech potřebovat na výdaje spojené s péčí o jeho osobu? Ani to by nezabralo? On žije v bytě sám? Zvážila bych domov seniorů, tvoje pomoc je sice šlechetná, ale zcela zjevně neoceněná.. :?

To nezabere, lidé v tomto věku už mají jinak nastavené vnímání světa. Naprostá většina jich strašně lpí na penězích, mají pocit, že je o ně každý chce okrást, hlavně pokud o ty peníze projevíš nějakou starost, byť v dobré víře jako zakladatelka. Domov důchodců uleví zakladatelce, ale neřeší problém, se kterým sem přišla.

Zakladatelko, a máte aspoň o místo v nějakém domově zažádané? Protože jinak je stejně v podstatě bez šance dotyčného někam dostat, čekací lhůty jsou dlouhé všude, míst je málo… A bez příspěvku na péči se s člověkem v podstatě ani nebaví :roll: :roll:. Na tvém místě bych to asi neřešila, protože pokud bude ty peníze chtít dát, tak to udělá, a ještě to odneseš ty jako „zlatokopka“. Že ti jde o něco jiného, nikdo vidět nebude, a bohužel ten dotyčný už vůbec ne. Je to tím věkem a nedá se s tím nic dělat.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
27.1.16 13:18

Ahoj,
s dovolením anonymně, umiňuji pár osobních věcí.
Stručně řečeno, nejde to, leda bys mu chtěla soudně omezovat svéprávnost a to není jen tak, a vztahy by ti to zničilo úplně. Máme v rodině dva staré lidi v podobné - myslím věkem a „rozumnosti“ lidi a funguje to pouze porot, že jeden má jednu příbuznou co se hlavně stará a druhý má pouze jednoho blízkého příbuzného syna, a ten se taky stará, a nikdo z dalších příbuzných není svině. Ale taky jeden žil na kontokorent, protože peníze rozhazoval, ani o to nevěděl, když mu to vysvětlíš a nějak pomůžeš to omezit (kontokorent zrušit, dát limit na kartu), tak stejně na druhý den o tom už neví, ptorože to stejně už nechápe, a za druhé když mu bankomat nedá, tak stejně může jít do banky. Nemluvě o tom, že bance věří, tak ho tak ukecají na různé investice a pojištění a podobně, co rozhodně ve svém věku nepotřebuje, naopak na tom tratí. A jeho reakce na pomoc kolísá „od jsem rád“, že mi pomáháte až po „chcete mě o všechno obrat“. Nemůžeš člověka chránit proti jeho vůli, ani když ta vůle je omezená stářím, leda právě cez to komplikované a v osobní rovině nehezké omezení svéprávnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.1.16 13:18

Ahoj,
Stručně řečeno, nejde to, leda bys mu chtěla soudně omezovat svéprávnost a to není jen tak, a vztahy by ti to zničilo úplně. Máme v rodině dva staré lidi v podobné - myslím věkem a „rozumnosti“ lidi a funguje to pouze porot, že jeden má jednu příbuznou co se hlavně stará a druhý má pouze jednoho blízkého příbuzného syna, a ten se taky stará, a nikdo z dalších příbuzných není svině. Ale taky jeden žil na kontokorent, protože peníze rozhazoval, ani o to nevěděl, když mu to vysvětlíš a nějak pomůžeš to omezit (kontokorent zrušit, dát limit na kartu), tak stejně na druhý den o tom už neví, ptorože to stejně už nechápe, a za druhé když mu bankomat nedá, tak stejně může jít do banky. Nemluvě o tom, že bance věří, tak ho tak ukecají na různé investice a pojištění a podobně, co rozhodně ve svém věku nepotřebuje, naopak na tom tratí. A jeho reakce na pomoc kolísá „od jsem rád“, že mi pomáháte až po „chcete mě o všechno obrat“. Nemůžeš člověka chránit proti jeho vůli, ani když ta vůle je omezená stářím, leda právě cez to komplikované a v osobní rovině nehezké omezení svéprávnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
Ellusa
27.1.16 13:27
@Anonymní píše:
Ahoj,

Navíc k omezení/zbavení svéprávnosti musíš mít vážnější důvody, než jen to, že chce darovat peníze svému potomkovi, i když je to vyžírka, a k tomu je to běh na dlouho trať, posudky, soud,… Též to znám, my jsme hrozně dlouhověká rodina, 90 je pro nás minimální věk :mrgreen:, zažila jsem to několikrát a je mi jasné, že se s tím ještě mnohokrát potkám. Bohužel je to volba dotyčného, a pokud si ji nedá rozmluvit, což je obtížné, je třeba ji akceptovat, přestože se nám to nelíbí a myslíme to dobře…

• Citovat
  • Upravit
13124
27.1.16 13:33

Zakladatelko, s tím nic neuděláš. Buď se budeš starat a všechno platit ty, nebo ho musíš nechat ať si poradí sám. Já bych volila asi tu druhou možnost. Ať vidí, že to dítko se nepostará a jde mu jen o peníze.

A jak píšeš domov důchodců - má už o něj zažádáno? A co příspěvek na péči? Bere něco? Pokud ne, tak se nemá šanci do domova dostat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1939
27.1.16 13:34

Tady je jediná rada - zvážit podání návrhu na omezení svéprávnosti. Je to poměrně jednoduchá záležitost, sepsat si to zvládnete sami doma… ALE - byť soudy nedělají problémy, sociální pracovnice městského úřadu či magistrátu, které chodí na šetření do rodiny, bývají taky pohodové a chápavé, je to bohužel běh na dlouhou trať. Já jsem např. podávala návrh k soudu v 05/2015, v 10/2015 poslal soud spis k posouzení znalci (odborné lékařce), která na to měla 4 měsíce. V 11/2015 bohužel osoba, o kterou šlo, zemřela, a než jsem se dostala na soud s úmrtním listem (ve 12/2015), aby zastavili řízení, tak se stále nic nedělo. Takže mým odhadem - než bychom došli k rozhodnutí, uplynul by možná celý kalendářní rok. :-(

Anebo další možnost, která mě napadá - už teď zařídit pečovatelku, případně dovoz obědů a natvrdo rodině předložit účty. Aby viděli, že tady končí veškerá sranda.

A v neposlední řadě zavčasu zažádat o domov pro seniory (pokud se rozjíždí demence, tak spíše už o zvláštní režim), protože čekačky jsou i několik let.

Jinak je možná dobré vědět, že rodina je povinná se o „svého“ seniora postarat. Tzn. kamkoliv půjdete cokoliv řešit (soc. služby, úřad, zdravotnictví), budou zjišťovat v prvé řadě jeho sociální prostředí. Čili kontakty na nejbližší rodinu, jejich zázemí, možnost se starat, pečovat. Tady důrazně doporučuji neuvádět jen své kontakty, ale celé široké rodiny - dětí, vnoučat. Protože ani nemrknete a zůstanete jako jediná pečující osoba, která to ale sama opravdu časem nebude zvládat. Fyzicky ani psychicky.

A ještě jedna rada - zvažte zažádání o příspěvek na péči. Spadá to pod úřady práce. V tomto případě je ta dávka víc než potřebná…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama