Jak začít mluvit o svatbě

Anonymní
27.1.20 23:49

jak začít mluvit o svatbě

Omlouvám se za anonym, ale chodí sem sestra, je to moc citlivé. Mám přes dva roky partnera, téměř celou dobu spolu bydlíme, oba už jednou rozvedení, každý jedno již samostatné dítě. Jsme oba 40+, přítel je o šest let starší. Skvěle si rozumíme, ve všem, v trávení volného času, finance nejsou problém, s nikým jsem se tak nenasmála, jako s ním, je spolehlivý, Prostě je nám spolu fajn. Padli jsme si navzájem do oka i se svými dětmi, rodiči. Takže problém není.
Jak spolu bydlíme, tak samozřejmě se nějak zařizujeme, kupujeme postupně nové věci atd. Teď se chystáme koupit něco, na co přítel nemá, musí řešit půjčkou. Já bych mohla přidat, ale …. Můžeme to napsat jen na jednoho, věříme si, jenže prostě já už mám strach investovat vlastně bez závazků. Už jsem jednou skončila prakticky s igelitkou a podruhé to nedopustím. Přemýšlím o svatbě. Nejen kvůli tomuto problému, ale opravdu ráda bych byla vdaná, pro mě to není jen papír, na hromádce se necítím dobře a samozřejmě jde i o praktické věci, majetkové, které se „na hromádce“ špatně řeší. To je ale jen okolní omáčka, prostě mám ho ráda, nečekala jsem, že ještě takového chlapa potkám a ráda bych si ho vzala.
Na začátku vztahu jsem se ho ptala, jen tak orientačně, jestli se ještě chce někdy ženit (aby to nevyznělo, že se mnou), ale obecně. Na to mi řekl, že neví, ale sám zůstat určitě nechce. Dál jsem to nerozebírala, bylo brzy. Postupem času se tak nějak samovolně ke mně přistěhoval, nedomlouvali jsme se na tom, prostě postupně u mě přibývaly jeho věci.
A já bych teď ráda tohle téma po dvou letech otevřela znovu. Ale nevím jak :zed:. Všechno mi to připadá hrozně ponižující, protože začít by měl přece on. Nemusím se vdát hned, chtěla bych jen vědět, jestli to časem může být na pořadu dne. Ale mám pocit, že se tím strašně shodím, stydím se na to zavést řeč :oops:, ani nevím jak, Připadám si jak puberťák :roll: Komunikace mezi námi je bezvadná, zvládnu debatu o všem, ale asi nezvládnu nahodit tohle téma já, když by měl správně on. Máte někdo radu, jak na to? Zvládla jste to některá? A jak začít? Normálně jsem velice komunikativní, ale s tímhle tématem stojím v koutku a :oops:
Nejlepší by asi bylo ho ožrat a on pak podepíše, co budu chtít :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

22100
27.1.20 23:51
@Anonymní píše:
Omlouvám se za anonym, ale chodí sem sestra, je to moc citlivé. Mám přes dva roky partnera, téměř celou dobu spolu bydlíme, oba už jednou rozvedení, každý jedno již samostatné dítě. Jsme oba 40+, přítel je o šest let starší. Skvěle si rozumíme, ve všem, v trávení volného času, finance nejsou problém, s nikým jsem se tak nenasmála, jako s ním, je spolehlivý, Prostě je nám spolu fajn. Padli jsme si navzájem do oka i se svými dětmi, rodiči. Takže problém není.
Jak spolu bydlíme, tak samozřejmě se nějak zařizujeme, kupujeme postupně nové věci atd. Teď se chystáme koupit něco, na co přítel nemá, musí řešit půjčkou. Já bych mohla přidat, ale …. Můžeme to napsat jen na jednoho, věříme si, jenže prostě já už mám strach investovat vlastně bez závazků. Už jsem jednou skončila prakticky s igelitkou a podruhé to nedopustím. Přemýšlím o svatbě. Nejen kvůli tomuto problému, ale opravdu ráda bych byla vdaná, pro mě to není jen papír, na hromádce se necítím dobře a samozřejmě jde i o praktické věci, majetkové, které se „na hromádce“ špatně řeší. To je ale jen okolní omáčka, prostě mám ho ráda, nečekala jsem, že ještě takového chlapa potkám a ráda bych si ho vzala.
Na začátku vztahu jsem se ho ptala, jen tak orientačně, jestli se ještě chce někdy ženit (aby to nevyznělo, že se mnou), ale obecně. Na to mi řekl, že neví, ale sám zůstat určitě nechce. Dál jsem to nerozebírala, bylo brzy. Postupem času se tak nějak samovolně ke mně přistěhoval, nedomlouvali jsme se na tom, prostě postupně u mě přibývaly jeho věci.
A já bych teď ráda tohle téma po dvou letech otevřela znovu. Ale nevím jak :zed:. Všechno mi to připadá hrozně ponižující, protože začít by měl přece on. Nemusím se vdát hned, chtěla bych jen vědět, jestli to časem může být na pořadu dne. Ale mám pocit, že se tím strašně shodím, stydím se na to zavést řeč :oops:, ani nevím jak, Připadám si jak puberťák :roll: Komunikace mezi námi je bezvadná, zvládnu debatu o všem, ale asi nezvládnu nahodit tohle téma já, když by měl správně on. Máte někdo radu, jak na to? Zvládla jste to některá? A jak začít? Normálně jsem velice komunikativní, ale s tímhle tématem stojím v koutku a :oops:
Nejlepší by asi bylo ho ožrat a on pak podepíše, co budu chtít :mrgreen:

Počkala bych na vhodný okamžik a normálně se ho zeptala. Jestli teda nechceš být požadána v pokleku za svitu luny…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13497
27.1.20 23:56

Co kdybyste se cinkli oba a nadhodila si to? ;) Jinak si myslím, že všechny majetkové věci jdou ošetřit smlouvou, to určitě víš, ale pokud tomu dobře rozumím, tak tohle není cesta, kterou chceš jít… Prostě bys v tom chtěla mít legitimní pořádek tak jak to cítíš. Chápu. Ovšem z toho co píšeš si nejsem jistá zda nenaděláš případnou debatou zbytečné dusno :nevim: Třeba by uvolněnější atmosféra opravdu pomohla :nevim:…si pamatuji jak jsme my s manželem přišli na téma svatba :mrgreen: původně jsme se bavili o terase :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20612
27.1.20 23:57

A co když poběží nějaký film, na který budete koukat, že bys jen něco nadhodila, když to bude třeba o partnerském vztahu 2 lidí, kteří jsou v podobném věku nebo mají děti, rozvedení apod? Prostě využít tohle. Mně se to (film) párkrát taky „hodilo“. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3951
27.1.20 23:58

Záleží na tom, kam jdou peníze z jeho bytu když bydlí u tebe - pokud je investoval do vaši společné domácnosti navíc mimo jeho vyžadovanou spoluúčast ze tvé strany, tak OK, řekněme, že má trochu předplaceno.
Ale - pokud si odkládal výtěžek z ušetřeného zisku za pronájem svého bydlení (já počítám, že to pronajmul, když u tebe bydlí) a ty jsi neviděla korunu, tak bych mu normálně řekla, že se na tom podílet nechci, jelikož po rozchodu bys z toho nic neměla.
Když řekne, že to budeš taky užívat, tak je zde znovu zpět ta věc ohledně poplatků za užívání tvého bytu a jeho vkladu do společně domácnosti. Aby se jenom nevezl za tvé.
Vzala bych to podle minulosti a celkového chování.
Podle toho bych se zařídila, zda bych v případě rozchodu měla pocit, že mi jaksi zůstal dlužen či nikoliv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.1.20 00:02

@Russet To by sice šlo, ale určitě by to touhle formou bral jako jeden z mých žertů (dělám jich celkem dost) a prostě by se zasmál. A tvářit se u téhle věty vážně, to nezvládnu. Skončili bychom se záchvatem smíchu, to je mi už teď jasný. Potřebuji něco vážnějšího :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
22100
28.1.20 00:04
@Anonymní píše:
@Russet To by sice šlo, ale určitě by to touhle formou bral jako jeden z mých žertů (dělám jich celkem dost) a prostě by se zasmál. A tvářit se u téhle věty vážně, to nezvládnu. Skončili bychom se záchvatem smíchu, to je mi už teď jasný. Potřebuji něco vážnějšího :lol:

Radím normálně se zeptat. Čekat, pokud chceš být požádána :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.1.20 00:05

Jsem v podobné situaci, téměř stejné okolností, až na to, že on je vdovec, deti ještě studují VŠ. Také někdy na začátku vztahu padla podobná debata ohledně ženění se. On mi tehdy naprosto jasně oznámil, že minimálně ještě 4roky v žádném případě, nechce přijít o důchody. Docela mě to překvapilo, chvilku jsem s tím bojovala a nakonec se to snažím chápat. Pokud bych měla investovat do něčeho většího, rozhodně bych to téma otevřela narovinu. Uvidíš, že to nebude problém a najdete řešení, pokud je pán takový, jak píšeš.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
28.1.20 00:05

@LaPaloma On se neveze, byt nepronajímá, pobývá tam jeho dospělé dítko, samo, rodinu nemá. Je to dvougenerační dům

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
28.1.20 00:08

@neila A jak jste z terasy přišli na svatbu? 8o Můžu vyzkoušet, máme balkon. :D

• Nahlásit
  • Citovat
3951
28.1.20 00:13
@Anonymní píše:
@LaPaloma On se neveze, byt nepronajímá, pobývá tam jeho dospělé dítko, samo, rodinu nemá. Je to dvougenerační dům

Aha. No já nevím, jak se někomu vetřít. Myslím si, že si tě nevezme. On je spokojen tak, jak to je. Žije si vesele, příjemně, dobře a už mu jen chybí ta věc, co chce koupit.
Asi takhle - jestli se jedná o investici do auta v řádu pár set tisíc a má výdělek výrazně větší než ty a neskončí jeho podíl do společné domácnosti, tak bych ho nechala, ať si to koupí a klidně po rozchodu odnese. Když to bude auto, tak to stejně ztratí na hodnotě.

Pokud se chystá kupovat byty nebo domy, tak bys do toho určitě musela taky něco dát a to už bych se kroutila. Pak by bylo lepší, kdyby odešel bydlet zpět k sobě domů a jenom jste randili. Na to bych se nikomu finančně nepodílela.
Ale záleží na tom, jak to spolu interně máte z hlediska peněz i skutečného výdělku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13497
28.1.20 00:25
@Anonymní píše:
@neila A jak jste z terasy přišli na svatbu? 8o Můžu vyzkoušet, máme balkon. :D

to jsme tak jednou večer seděli na gauči, popíjeli víno a bavili se o tom, že by bylo fajn trochu rozšířit terasu a kolik bychom do toho asi tak uvalili :mrgreen: a vzhledem k tomu, že už jsme tou dobou byli skoro rok zasnoubení, měli jsme za sebou 7 let vztahu a cca půlročního syna a troufám si říct, že jsme byli na vrcholu své lásky a spokojenosti, tak jsem jen tak nadhodila, že spíš než do terasy bychom měli investovat do nějaké dovolené ve dvou, protože bychom si to zasloužili (měli jsme za sebou náročné období velkého a dalekého stěhování, těhotenství, porodu, práce, hromady změn atd). Ale já to jen tak střelila a on se toho chytil :mrgreen: prý bychom mohli vypadnou aspoň na prodloužený víkend do Řecka…a pak jsme tu debatu rozvíjeli dál a dál, až padl návrh, že bychom se tam někde mohli vzít a celé dílo tím završit, oba jsme moc chtěli, ale klasická svatba nás dost odrazovala. No a už to bylo :lol: Akorát jsme se z prodlouženého víkendu v Řecku dopracovali až k regulérní dvoutýdenní dovolené a svatbě na Mauriciu :mrgreen: :srdce: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.1.20 00:49
@Anonymní píše:
@LaPaloma On se neveze, byt nepronajímá, pobývá tam jeho dospělé dítko, samo, rodinu nemá. Je to dvougenerační dům

Takže on vlastní dvougeneracni dům? To nevím, zda se bude chtít ženit, z tohoto důvodu může být proti i jeho dítě. Jedině že by napsal závěť ve prospěch dítěte, ty nic, ale to nevím, zda by pro tebe bylo přijatelné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1970
28.1.20 00:53

Teď MPSV docela řeší zase důchod, důchodové pilíře, co bude a tak…Nahoď to jako politické téma a řekni, že bys ráda dostávala jednou vdovský důchod..spíš v takovém žertovném tónů, nemyslím teď že byste měli vést nějakou seriózní debatu. No a od toho je už krůček ke svatbě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
225
28.1.20 05:28

Tak nemluv přímo o tom že chceš svatbu, ale dávej mu občas nějaké náznaky tím že zavedeš hovor na věci které se svatbou souvisí, třeba se toho chytne. Například budete někde v obchodě s oblečením, teď je plesová sezóna tak je plno šatů, a ty o nějakých šatech řekneš, že kdyby byly v bílé barvě, tak by se ti moc líbily jako svatební šaty. Nebo se ho někdy zeptáš třeba jaký má názor na to, že se teď dělají hodně prstýnky z chirurgické oceli, ale že ty bys dala přednost klasickým zlatým prstýnkům. Nebo třeba někde v televizi v nějakém cestopisném pořadu uvidíte nějaké hezké místo, tak řekneš že tam by musela být krásná svatba atd… Určitě by sis poradila a nějaké takové náznaky bys vymyslela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama