Jak zjistit původ rodiny?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
6340
14.12.12 12:46

Jak zjistit původ rodiny?

Omlouvám se za anonymitu. Manžela znám 15 let, manželé jsme tři roky. Mám jeho jméno na čechy dost neobvyklé, je polského původu, protože jeho otec pochází z oblasti Těšínska.
Bohužel můj tchán o jejich původu nechce nic říct, často to zamluví a tak se nic nedozvíme. Jen jednou před lety, když jsme mluvili, že až jednou budem mít děti, dáme mu jméno Samuel. Tchán se dost vážně ohradil, ať neblázním, že bych z něj udělala opravdu polského žida a kdyby se opakovala historie, že by to nestálo za to… :( Při prodeji nábytku po mojí babičce jsem se seznámila ze strarožitníkem židovského původu, který mi naznačil, že můj muž by mohl být židovského původu, on sám byl v koncetračním táboře s rodinou stejného jména jako je naše. :think: Pak mi ještě psal mail, že tato rodina tam pravděbodobně skončila za pomoc uprchlíkům, buď židovkým a nebo letcům za druhé světové války. Naše jméno se mi, ale nepovedlo najít v seznamu židovským jmen.
:nevim: Nicméně krátce na to zemřel děda mého muže, bylo mu přes 90let. Pohřeb neměl církevní a když jsem četla na náhrobku jména příbuzných, zjstila, že se tam objevuje jméno Lizak - Lizák. Doma v rodném listě manžela jsem zjistila, že to je jmého jeho babičky za svobodna…Potřebuju poradit, jak zjistit co se vlastně z celou rodinou stalo. Dědovi příbuzní ještě žijou a je jich dost, ale ze strany babičky jsme z manželem nikdy o nikom neslyšeli.
Jsem věřící, nepraktikující katolička. Vůbec by mě ani mojí rodině židovský původ manželovi rodiny nevadil. Můj tatínek je dokonce o jeho původu přesvědčen a neustále mě napomíná, že manžela tím nemám zatěžovat, že je mu to třeba nepříjemné a abych ho tím neranila.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek :mrgreen: Poraďte jak postupovat, když znám jen udaje z manželova rodného listu, to zn. vím data narození rodičů, znám jméno dědečka a té babičky Lizákové. upozorňuji, že bydlím na druhém konci republiky a tak těžko můžu ject pátrat do matriky. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
67441
14.12.12 12:59

Ahoj, nejjednodužší způsob je takový, že zjistíš manželovi rodiče (místo jejich narození) a na příslušnou matriku napíšeš dopis a poprosíš je o výpis ze záznamů (v každém městě a vesnici se to jmenuje jinak), ale aby Ti napsali rodiče těchto lidí, data narození a místo narození. Pak zase na takovou matriku napíšeš další žádost… dá se to, většina úřadů ochotně vyhoví. My takhle máme rodopis až do 16ctého století a je fakt sranda, odkud pocházíme. Teď to samé chci udělat s přítelovými rodiči. Mám jen jména, místo a datum narození, ale po novém roce se na to vrhnu..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6340
14.12.12 13:07

Tak anonymita mi nevyšla, nevadí. Tak manželovi rodiče vím, kde se narodili, takže by stačil jen zistit, kde se přesně narodil otec mého tchána a tak dál. A to mi to dají vědět, takhle snadno??? Ani si nebudou ověřovat, jestli mám na to právo. No když tak bych poslala, okopčenou občanku na tu matriku, s vysvětlením kdo jsem. právě, že by mě zajímalo, kde a za jakých okolností zemřela rodina té manželovi babičky, ona je už taky mrtvá 20 let, ale je divný, že po ní nejsou žádní příbuzný. pokud by ale zemřeli v koncentračních táborech budu to zjišťovat asi těžko, že???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1000
14.12.12 13:11

Proč by se to mělo ověřovat? Děláš přece rodokmen, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6340
14.12.12 13:17

To je fakt, tak já to zkusím takhle, touhle cestou. Pošlu si dopis na matriku, kde by mělo být evidované narození mého tchána, od tud by tedy mělo přijít, kde se narodili jeho rodiče…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6882
14.12.12 13:24

A co zkusit kontakovat příslušnou židovskou obec? Já si myslím, že tam by nějaký záznam mít mohli. O těch koncentračních táborech by ses mohla něco dozvědět u organizace co se zabývá holocaustem :think:
http://www.holocaust.cz/cz/victims

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6340
14.12.12 13:34

Nedávno jsem pracně prohledávala seznamy židovských obyvatel, kteří skončili v koncentračních táborech. Jenže Lizákových a Lizakovych tam bylo spousty, seznam nebyl sestaven v češtině, ale v angličtině a co si budem povídat, na seznamech starých 60 a více let se snadno stratí písmenko e je to. Hlavně tam u některých není uvedeno místo narození a propojenost příbuzenských vztahů. takže najít tu pravou rodinu bude asi oříšek. Dnes jsem sledovala Reportéry na čt1 atam mluvili o tom, že je v Praze v archivu k nahlédnutí archiv židovských obyvatel, byl převezen na hrad Štenberk za války, schovali ho tam archiváři. Je to jediná existující kopie a seznamy židů, originály si odvezli němci sebou a pravděpodobně ho zničili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1176
14.12.12 13:40

Ahojky, myslím, že s tou matrikou to tak snadné nebude… pokud to nejsou přímo tvý příbuzní, tak ti o nich matrika nic nepoví… zkoušela jsem to- potřebovali jsme zjistit přesné datum úmrtí manželovo babičky, aby jsme to nechali vytesat na urnu (jeho rodina se na to vykašlala už před 15ti lety a mi se rozhodli to napravit) tak jsem byla na matrice a tam mi to odmítli říct, že prý musí přijít manžel s nějakým dokladem o příbuznosti - takže svým rodným listem a rodným listem jeho otce…
A třeba o tom opravdu nechce mluvit, rodiče mého dědy žili v okolí ostravy, a měl také polské rodiče a polské přijmení, a já za svobodna měla za úkol zjistit do školy původ svého jména, dopadlo to tak, že děda mi nic říct nechtěl, a začal plakat, jeho tatínek v koncetračním táboře zemřel - našla jsem dokonce jejich jméno v těch seznamech lidí co tam zemřeli - nikdo o tom nemluví, ne že by se styděli, ale bolí je to… :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6882
14.12.12 13:43

@alisekR je to hodně napínavá záležitost a jestli se do toho opravdu pustíš, tak se určitě poděl o to, co jsi zjistila. Před xlety jsem pracovala na OÚ a řeknu Ti, že nahlížení do starých matrik je opravdu velký zážitek.
Možná jméno Samuel otvírá ve tchánovi staré rány a ten strach z toho co prožila rodina v lidech zůstane na pořád. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6340
14.12.12 13:49
@Nunka píše:
Ahojky, myslím, že s tou matrikou to tak snadné nebude… pokud to nejsou přímo tvý příbuzní, tak ti o nich matrika nic nepoví… zkoušela jsem to- potřebovali jsme zjistit přesné datum úmrtí manželovo babičky, aby jsme to nechali vytesat na urnu (jeho rodina se na to vykašlala už před 15ti lety a mi se rozhodli to napravit) tak jsem byla na matrice a tam mi to odmítli říct, že prý musí přijít manžel s nějakým dokladem o příbuznosti - takže svým rodným listem a rodným listem jeho otce…
A třeba o tom opravdu nechce mluvit, rodiče mého dědy žili v okolí ostravy, a měl také polské rodiče a polské přijmení, a já za svobodna měla za úkol zjistit do školy původ svého jména, dopadlo to tak, že děda mi nic říct nechtěl, a začal plakat, jeho tatínek v koncetračním táboře zemřel - našla jsem dokonce jejich jméno v těch seznamech lidí co tam zemřeli - nikdo o tom nemluví, ne že by se styděli, ale bolí je to… :-(

Díky za skušenost, přinejhorším tam zašleme kopii manželova rodného listu, manžel se totiž už narodil taky v jižních čechách, jeho otec sem odešel skoro ve třiceti letech. Bohužel se domnívám, že to proč tchán mlčí má ještě jeden důvod a to je jeho vysoké postavení před revolucí. Můj manžel o tom neměl ani tušení, až do dospělosti si myslet, že jeho táta byl jen píslušníkem veřejné bezpečnosti…realita byla však jiná, dozvěděli jsme se to až před 6 lety, od jednoho kamaráda, jehož otec pracoval s tchánem.
Proto nás nenechá v tom šťourat, není tak útlocitný, aby řešil po tolika letech, že jeho rodina byla pravděpodobně zlikvidována tímto hrozným způsobem.
Do hlavy mu tedy nevidím, ale je to můj úsudek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6340
14.12.12 13:57

Mám nějaký šestý smysl, vím věci dopředu, co se stanou a tak a mývám často dost podrobné intuice.
Věřím, že moje setkání stím starožitníkem, jehož otec byl v několika koncentračních táborech, není náhoda. Když jsem mu řekla svoje jméno za svobodna, hned si vzpoměl, že existoval pilot RAF 311 perutě za II.sv.války se stejným jménem. Potvrdila jsem mu, že je to bratránec mého dědy. A tím zažalo celé to moje divné pochybování, o svojí rodině toho vím spoustu, díky babičce, která zemřela letos na jaře v 87 letech. Ale o manželově rodině z otcovi strany nevíme témeř nic. A zepat se na to tchánovi sestry a nebo synovců, tedy bratranců mého manžela nemám odvahu. Ještě jednu poznámku od tchána si pamatuju z nedávné doby, v létě na bohřbu toho dědy, kam sme všichni jeli přes celou republiku. Ohodnotil právě jednoho ze svých synovců, jako strašného vyčuraného žida. :mrgreen: Ten bratranec je obchodníkem a je na peníze jako ďas… :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
geheim
25.4.13 11:23

Ahojky,

je to jasné, koukal jsem se nedávno na jednu zajímavou stránku o získání německého občanství a tam jsem se dočetl, že na něj má právo skoro každý, kdo se narodil v oblasti Těšínska atd. Což znamená, že tam žila německá menšina.
Samozřejmě s německou menšinou tam mohli žít i Židé, takže by nebylo neobvyklé kdyby ten dotyčný měl ze vzdálené příbuzenské strany nějakého Žida.
Koneckonců to není neobvyklé, neboť jich žije docela ještě hodně.

V Německu je jich nad 100 000
ale celkově se to těžko vyspekulovat, ale udává se něco kolem 15 000 000 lidí.

• Citovat
  • Nahlásit
87
25.4.13 13:03

Tvorbou rodokmenů se zabývám, ale v Jižních Čechách. Ale trošku Vám něco můžu objasnit.
Na matriku, kde se narodil tchán, musí napsat manžel, prokázat rodovou příslušnost k hledané osobě (čili poslat kopie rodných listů, ze kterých to bude jasné). Někde chtějí matrikářky poplatek, někde jsou ochotné to vyhledat zdarma (na poplatek mají ze zákona nárok).
Případné příbuzné, pokud není to jméno obvyklé, můžete částečně najít na stránce www.kdejsme.cz a pak pomocí telefonního seznamu.
V Polsku, pokud Vás bádání zavede tam, se prý pátrá špatně, matriky jsou na farách a prý je potřeba „všimné“ (nebo jak to oni nazývají).

Pokud chcete něco zjistit, napřed si promluvte s manželem, jestli o to má také zájem… a pak můžete kontaktovat třeba někoho z profigenealogů, pokud to máte daleko a nemáte čas (výborná je Blanka Lednická - http://familyresearch. cz/)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
380
12.3.14 13:15

Ahoj vsem, mam take dotaz ohledne dohledani pribuznych. mam zname z US, kteri by radi zjistili, jestli jim v CR nezije rodina. pochazeji z Pisku.vim jejich prijmeni a rok, nez se odstehovali. v lete se chystaji do CR dokonce na dovolenou. diky za rady. omlouvam se za interpunkci, pisu z mobilu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat