Jak zjistit, zda cukrovka po porodu přetrvává?

22
30.11.20 12:46

Jak zjistit, zda cukrovka po porodu přetrvává

Ahoj, mám otázku na na vás s těhotenskou cukrovkou.

Když jste byly na diabetologii, říkali vám něco o kontrolním testu na cukrovku po porodu? Pokud ano jakým způsobem se provádí? Znovu OGTT nebo jen nějaký odběr krve a moči?

Jde mi o to, že už nechci znovu na OGTT, tak jestli se to dá zjistit nějak jinak, zda cukrovka již vymizela.

Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30.11.20 12:58

Mne na diabetologii nic nerikali a po porodu už jsem tam nesla. Mám doma ten měřič cukru a sem tam se zmerim, ale ja jsem měla ty hodnoty v těhotenství hraniční a byla jsem jen na dietě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
268
30.11.20 13:01

Myslím, že jediná správná volba je opět OGTT. Přijít jsem měla půl roku po porodu nebo po ukončení kojení. Kojila jsem pořád a pak jsem otěhotněla. Teď půjdu na OGTT nejspíš v dřívějším termínu. Proč nechceš OGTT?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
539
30.11.20 13:05

Mně dělali OGTT ještě v porodnici a pak mi moje praktická dr brala krev na dlouhodobý cukr (asi půl roku rok po těhotenství). Řekli mi, že u žen s těhotenskou cukrovkou je větší pravděpodobnost, že se později objeví klasická cukrovka „stařecká“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
514
30.11.20 13:16

Já byla znova OGTT. Jednou za rok mi doktorka ten dlouhodobý cukr, chodím k ní 2× do roka se štítkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
213
30.11.20 13:54

Sestra taky musela na OGTT, asi půl roku po porodu. Ale ona si i píchala inzulín. A říkala, že oproti těhotenství kdy ji bylo trochu šoufl po vypití to bylo úplně v pohodě. Jestli nechceš jít na ten test tedy kvůli tomu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
514
30.11.20 14:02

Je pravda, že mi bylo z toho na zvracení v těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22
30.11.20 14:28

@Tejami Aha, tak to já si tedy nemusím nic píchat ani nic užívat, jen měřím cukr, který je zatím opravdu v normě :) ale na OGTT znovu nechci z osobních důvodů, nejen tedy, že mi bylo po tom zle, ale hlavně si ani nemyslím, že je to zrovna ten správný způsob jak určit cukrovku… Je to samozřejmě jen můj názor a nikomu neberu, jestli si myslí cokoliv jiného, ale raději bych podstoupila test nějak jinak než ten OGTT :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74178
30.11.20 14:52

@Anetcze No, že to může být nepříjemné či může být někomu zle, to je jasné a chápu, že komu bylo lze ho nechce třeba opakovat, ovšem tvrdit jako laik, že to není zrovna správný způsob určení cukrovky o člověku hodně vypovídá :think: ještě tak chápu, že někdo má pocit, že v těhotenství musí část cukru odbourat i mimino, ale po porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14703
30.11.20 14:56

Jediná správná volba je ogtt, ale chápu tě. Znovu jsem to podstoupit nechtěla ani párem volu, tak si doma měřím glukometrem a jednou za čas zajdu k obvodní a ta mi bere lačnou i dlouhodobý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14424
30.11.20 18:04

Jediný soplehlivý způsob je OGTT. S velmi rozjetou cukrovkou se problémy projeví i na hodnotách dlouhodobého cukru při odběru z krve. Po prvním těhotenství jsem na kontrolním testu nebyla, po druhém ano, hned po ukončení kojení. Naštěstí mi cukrovka nezůstala. Ale i tak mi na prevetivních prohlídkách doktorka hlídá hladiny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22
30.11.20 23:30
@j.a.n.i1 píše:
@Anetcze No, že to může být nepříjemné či může být někomu zle, to je jasné a chápu, že komu bylo lze ho nechce třeba opakovat, ovšem tvrdit jako laik, že to není zrovna správný způsob určení cukrovky o člověku hodně vypovídá :think: ještě tak chápu, že někdo má pocit, že v těhotenství musí část cukru odbourat i mimino, ale po porodu.

Každý má na to svůj názor… nikomu ho necpu a ani neberu a nevím co by mělo o člověku vypovídat to že má na nějakou metodu svůj názor a podstoupit ji nechce.
Jde o to, že se ty hodnoty OGTT mohou výrazně lišit podle toho zda je člověk ve stresu nebo není, jak dlouho před testem je vzhůru, kolik toho vypil, zda užívá léky na jiné zdravotní komplikace atd… tohle všechno tu hladinu ovlivňuje a nezdá se mi jako ideální způsob zjišťovat to podle tohoto testu kde je stejný metr na jak ženu která je ve stresu a na tu která ve stresu není, která před testem pila vodu a na tu která ji nepila a stejně tak stejný metr na ženu která je vzhůru hodinu a tu která je vzhůru už třeba 3h…
jak říkám nikomu svůj názor nevnucuji a je to na každém jak si ho vyloží…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74178
30.11.20 23:34

@Anetcze No, vypovídá to o něm, že si myslí, že je chytřejší než dost početná skupina odborníků, která se danou problematikou dlouhodobě zabývá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14424
1.12.20 11:48
@Anetcze píše:
Každý má na to svůj názor… nikomu ho necpu a ani neberu a nevím co by mělo o člověku vypovídat to že má na nějakou metodu svůj názor a podstoupit ji nechce.
Jde o to, že se ty hodnoty OGTT mohou výrazně lišit podle toho zda je člověk ve stresu nebo není, jak dlouho před testem je vzhůru, kolik toho vypil, zda užívá léky na jiné zdravotní komplikace atd… tohle všechno tu hladinu ovlivňuje a nezdá se mi jako ideální způsob zjišťovat to podle tohoto testu kde je stejný metr na jak ženu která je ve stresu a na tu která ve stresu není, která před testem pila vodu a na tu která ji nepila a stejně tak stejný metr na ženu která je vzhůru hodinu a tu která je vzhůru už třeba 3h…
jak říkám nikomu svůj názor nevnucuji a je to na každém jak si ho vyloží…

No, ale věci, které zde vyjmenováváš, nemají spojitost s testem samotným, ale s interpretací jeho výsledků ze strany lékaře…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
268
2.12.20 20:16

@Anetcze
Ano, toto vše mít vliv může, ale ne nijak výrazný. Uvědomuješ si ale, že zdravá slinivka by si i s tímto měla umět poradit? To by pak všichni cukrovkáři byli vystresovaní, nevyspalí atd. Pokud máš hodnoty v normě, můžeš být šťastná. Nechci tě strašit, ale už jsem se potkala i se ženami s mírně zvýšenými hodnotami, kterým zůstal prediabetes. Bohužel je to svině nevyzpytatelná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat