Jak zlepšit jemnou motoriku u čtyřleťáka

1337
8.8.13 20:40

jak zlepšit jemnou motoriku u čtyřleťáka

Ahoj,

máme doma čerstvěho čtyřleťáka. Do školky půjde od září, ještě tedy nechodil. Jde o to, že je od mala dost neohrabaný, co se jemné motoriky týče. Tužku neumí držet, sice trénujeme, ale stejně jí příště zase chytne blbě. A ne jen, že má postavené blbě prsty, ale chytne jí buď úplně opačně (hrotem nahoru), nebo ji chytne jak vidle. Když mu jí dám do ruky, tak něco nakreslí, ale evidentně ho to nebaví.
Projevuje se to i v oblékání. Teď si konečně začal oblékat sám slipy a kalhoty, ale stejně s tím trochu pořád bojuje. S tričkem mu musím pomáhat. :nevim: Snažím se o klidnou atmosféru, chválím ho, jak mu to pěkně jde, ale on není moc trpělivý a hned to vzdává. Boty si sám nazuje, ale pokud je vyvlečený pásek se zipem, tak si to nezapne, musím to nejdřív navléct.
Když se snažíme s ním hrát nějaké hry na tabletu, tak na to hrozně tlačí a nemá v těch prstech vůbec cit. S pexesem mu to taky moc nejde otáčet jednotlivé obrázky. Výsledek je, že pak už to hrát nechce, protože mu to nejde.
Jeho sestra (2,5 roku) vše dělá tak nějak automaticky, tužku drží předpisově, částečně se sama oblékne - z vlastní iniciativy, včetně bot. Je schopná navléct korálky na provázek, to je u syna naprostá utopie… nejen, že motoricky to nedá, ale ani netouží po tom se to učit. Inteligenčně je celkem dopředu, hlavně ho zajímá technika, logiku má výbornou, ale motorika je fakt hrozná.
Jak jsou na tom vaše děti a máte nějaké tipy, jak ho motivovat a zlepšit jemnou motoriku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

25324
8.8.13 20:45

Co na to navlékání zkusit maxi korále?
Jinak náš malej na to držení tužky taky není, on celkově není ani na kreslení, ukážu mu, jak tužku držet, chvilku jí drží dobře, pak zas v pěst, a pak s ní praští.
Ale učitelky to ve školce trénujou.
Myslím, že školka mu dost dá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22290
8.8.13 20:46

Zde v tomto odkaze je několik dobrých typů. Doporučuji hry s korálky(třídění dle barev, navlékání, sbírání), papírky(trhání a stříhání),kostičami.
http://www.spokojenedeti.cz/…toriku-venku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1337
8.8.13 20:48

Máme doma i ty maxi, ale on to prostě dělat nechce. Nevím, jestli proto, že ví, že mu to nejde, nebo ho to nebaví. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
497
8.8.13 20:50

Jako bys popisovala našeho malého před rokem. Dneska už spoustu věcí udělá, ale většinou ne s chutí. Prostě tvrdá ruka. Je to kluk, má podle mého čas. Školka hodně pomůže, ty s ním taky občas něco pocvičíš a uvidíš, za rok to bude lepší. A když to bude přetrvávat, dáš odklad, a budete mít čas 3 roky to docvičit :-) Hlavně ho nenuť s tou rukou do zbytečných drobností, to že nedodrží okraje je zatím šumák, důležité je, aby byla ruka uvolněná, a pak správný úchop tužky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
497
8.8.13 20:53

@Drogheda Nejde mu to a proto ho to nebaví, já jsem s cizím jazykem taky začínala x let a brzy to vzdávala :-)
Spousta kluků to tak má. Znám jednoho, co nenakreslil do 6 let ani čárku a jak pak psal. Je to hrozně individuální a časem to přejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2832
8.8.13 20:55

Lezl, když byl mimčo? Lezení je nejlepší průprava pro jemnou motoriku. Já nelezla a jsem dyspraktik… Psaní a malování pro mě byl ve škole horor, nakonec je ze mě učitelka :D

Když mají děti tenhle problém, radím rodičům, ať nasypou do pekáče kilo mouky (hrubé) a nechají prcka, ať si v tom prsty maluje. Možná se to nezdá, ale tu ručku to hezky uvolní. Kvalitní úchop by měli trénovat i ve školce, pár dětem pomohla třeba i konzultace na rehábkách. Jinak nenutit, ale hledat aktivitu, která by ho bavila a měla na motoriku efekt. Takže klidně ho i nechat, ať udělá ten bordel s moukou, když ho to zaujme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1337
8.8.13 20:59
@smultul píše:
@Drogheda Nejde mu to a proto ho to nebaví, já jsem s cizím jazykem taky začínala x let a brzy to vzdávala :-)
Spousta kluků to tak má. Znám jednoho, co nenakreslil do 6 let ani čárku a jak pak psal. Je to hrozně individuální a časem to přejde.

No já doufám. On má jeden takový zlozvyk, který tomu hodně nahrává. Od dvou let má permanentně v pravé ruce něco, co plácá. Napřed to byla plácačka, pak knížky, s nimiž dělal plácavé pohyby a teď má obyč papír, který ohne a s tím plácá. On říká, že to potřebuje k přemýšlení. neustále o něčem špekuluje. Když vidí něco nového, co je potřeba vstřebat a nemá „plácadlo“, tak se ho dožaduje, že si potřebuje popřemýšlet. Díky tomu má vlastně jednu ruku neustále zaneprázdněnou… Dřív bez něj nevydržel, teď už někdy jo, ale vždy jen chvíli. Ví, že do školky ho mít nemůže, tak uvidíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1337
8.8.13 21:01
@Danitschka píše:
Lezl, když byl mimčo? Lezení je nejlepší průprava pro jemnou motoriku. Já nelezla a jsem dyspraktik… Psaní a malování pro mě byl ve škole horor, nakonec je ze mě učitelka :DKdyž mají děti tenhle problém, radím rodičům, ať nasypou do pekáče kilo mouky (hrubé) a nechají prcka, ať si v tom prsty maluje. Možná se to nezdá, ale tu ručku to hezky uvolní. Kvalitní úchop by měli trénovat i ve školce, pár dětem pomohla třeba i konzultace na rehábkách. Jinak nenutit, ale hledat aktivitu, která by ho bavila a měla na motoriku efekt. Takže klidně ho i nechat, ať udělá ten bordel s moukou, když ho to zaujme.

To je dobrý nápad. Vyzkouším to. Asi ho to extra bavit nebude, ale aspoň chvilku vyzkoušíme. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2832
8.8.13 21:11

@Drogheda
případně tu mouku pak smíchej i s vodou, ať si plácá tunel třeba :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
497
8.8.13 21:12

@Drogheda Tak bych si tipla, že to bude chytrý kluk s těžkou rukou :lol: Takových je. Je malý, dej mu čas. Holky jsou prostě jiné, takže jí ta jemná motorika může jít líp, ale třeba nebude tak přemýšlivá - jen tak tipuju, chraň pánbuh, může to být úplně jinak. Já bych prostě občas vymyslela nějakou prima hru, ale přes koleno bych to nelámala, ono to totiž lámat nejde a jen by to nadělalo víc škody. První lepší obrázek namaloval náš na tartanovém hřišti křídou, pak klackem na pláži, koupili jsme tabuli, no a dneska už jsme i navlékali jeřabiny jehlou. Před půl rokem nemyslitelné. Teď ho baví mi pomáhat v kuchyni - míchat, škrábat i krájet, a tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
8.8.13 21:15

Kdyz ho zajima technika, tak mu kupte nejake montovaci stavebnice typu merkur, dneska je jich mraky, drevene, plastove, i ten merkur ;-)
predpokladam, ze navlekanim koralku a vylupovanim fazoli z lusku ho asi nenadchnete :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27303
8.8.13 21:19

Já chodím pro inspiraci sem, mají, na co si vzpomenes, navlíkání, lepení, stříhání… - http://www.andelprerov.cz/kreativita-c6
Mám doma něco podobné, oblíkání doma běs děs, ve školce je už poměrně samostatný (chodil loni první rok). Tužku sice drží, ale nebaví ho to, nebo dělá čáry, šišatá kolečka. Ostatní děti valí hlavonožce a ten můj si udělá dvě čáry, vezme auto a jezdí si jako po silnici. Taky furt nad něčím dumá. Lepení čtverečků na mozaiku (http://www. andelprerov. cz/mozaikovy-hraci-set-dopravni-prostredky-23×16cm-t2206) ho baví deset minut, takže jeden obrázek lepí asi dva měsíce, ale tak co už. Úchop drobných věcí má dobrej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1337
8.8.13 21:21
@obrazek píše:
Kdyz ho zajima technika, tak mu kupte nejake montovaci stavebnice typu merkur, dneska je jich mraky, drevene, plastove, i ten merkur ;-)
predpokladam, ze navlekanim koralku a vylupovanim fazoli z lusku ho asi nenadchnete :mrgreen:

Občas stavíme duplo, merkur je zatím na vyšší dívčí. Ale ani s tím duplem to není valný. Radši kouká, jak staví někdo jiný. Občas pomůže, ale pravá zábava pro něj nastává ve chvíli, kdy je to hotové a on ve své fantazii vymýšlí, co to je a jak to funguje. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1337
8.8.13 21:31
@Clementine píše:
Já chodím pro inspiraci sem, mají, na co si vzpomenes, navlíkání, lepení, stříhání… - http://www.andelprerov.cz/kreativita-c6
Mám doma něco podobné, oblíkání doma běs děs, ve školce je už poměrně samostatný (chodil loni první rok). Tužku sice drží, ale nebaví ho to, nebo dělá čáry, šišatá kolečka. Ostatní děti valí hlavonožce a ten můj si udělá dvě čáry, vezme auto a jezdí si jako po silnici. Taky furt nad něčím dumá. Lepení čtverečků na mozaiku (http://www. andelprerov. cz/mozaikovy-hraci-set-dopravni-prostredky-23×16cm-t2206) ho baví deset minut, takže jeden obrázek lepí asi dva měsíce, ale tak co už. Úchop drobných věcí má dobrej.

No tak to je asi podobný případ. Když mu nakreslím malý kolečka a dám mu zmačkaný papírky, ať dá do každýho kolečka malý papírek jako šroubek, tak to udělá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama