Jak zvládat práci na částečny úvazek a batole?

146
24.3.16 10:37

Jak zvládat práci na částečny úvazek a batole?

Dobry den,
prijala jsem nabidku vratit se na polovicni uvazek (20 hodin tydne) zpatky do prace. Budu kombinovat dochazku do prace (cca. 12-16 hodin tydne) s praci z domova (zbyvajici hodiny). Myslim, ze budu mit flexibilitu prizpusobit si praci nasim potrebam - mam 16 mesicni dite. Hlidat bude maminka, pripadne chuva, pripadne manzel.
Do prace se vratit chci a tesim se ale zaroven jsem hrozne nervozni jak to vsechno zvladnu casove, co na to ten maly raubir, jestli na to budu stacit atd..
Uvitam jakekoliv vase zkusenosti a tipy jak se s tim popasovat, jak si to ulehcit atd.. :-)
Dekuji!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
24.3.16 10:49

Zvládnout se to dá, poloviční úvazek je ideální, mluvím z vlastní zkušenosti, já nastupovala po roce a kousek - 20h rozdělených do 3 dnů, jen to rodinný hlídání jsem neměla, musela jsem ještě vozit dítě do jesliček, takže jsem byla ty dny, kdy jsem byla v práci pořád v poklusu, ale vyhovovalo mi to, zbylý čas s dítětem jsem si o to intenzivněji užívala (v té době jsem začala být ze stereotypu otrávená, moc velkou aktivitu jsem v ničem nevyvíjela, nic mě nebavilo a otravovalo se i dítě)

v jeslích dítě nadšený, nezažila jsem, že by u loučení plakalo - první týden zvykačka, byli jsme tam spolu hodinu, pak hodinu dítě samo a po týdnu od 8 do 15.30. Byla to pro dítě změna k lepšímu stejně jako pro mě, nový prostředí, hračky, kamarády, nové hry, naučilo se toho spoustu, víc než bych mohla nabídnout já a zároveň já byla psychicky mnohem víc v klidu, v práci jsem přepla na druhou půlku mozku, po práci zpět, domácí práce mi najednou místo 3h trvaly hodinu,,tak nějak jsem se „zefektivnila“ a fakt to prospělo všem

Dítě už je velký, máme super vztah, nezanechalo to žádný následky, jak se mi někdo snažil podsouvat kvůli tomu, že s dítětem nebudu trávit full-time 3 roky

To všechno jsem zvládla bez pomoci prarodičů (pracující) a bohužel i bez větší pomoci manžela (12h směny). V práci mám taky výhodu že můžu občas pracovat z domu, tj když je dítě nemocný, je to velký plus

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
24.3.16 10:54

Ještě já…
u druhýho dítěte jsem dělala už rok od porodu s úvazkem 15h týdně ale jenom z domova, od 2 let jesle a 3 plné dny v práci, od nástupu do školky full-time. všechno víceméně stejný jako u prvního, takže jo dá se, záleží ale co vyhovuje tobě, pro mě to bylo naprosto ideální, umím si ale představit, že někomu to vyhovovat nemusí vůbec a může z toho být ve stresu

a na vysvětlenou proč anonym - bavím se tu jen v uzavřené skupině, nerada sděluju (podle mého) soukromé informace o rodině takhle veřejně :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
146
24.3.16 10:57

Dekuju za skvely prispevek, ulozim si ho a kdyz na me padnou pochybnosti tak si ho prectu protoze je uzasne povzbuzujici! :)

Jak jsem psala, na zacatek mi bude hlidat maminka ale bude jezdit zdaleka takze budu kombinovat s chuvou aby to pro ni nebylo tak narocne. Az bude syn zase o kousek starsi tak ho budu zvykat na skolku/jesle.

A tech 20 hodin jsi teda mela rozdelene zhruba rovne mezi ty tri dny? Myslis, ze je lepsi tri dny po 7 hodinach nebo pet dni po ctyrech hodinach..?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
146
24.3.16 10:59

Anonym netreba vysvetlovat, jsem vdecna, ze jsi napsala tak detailne zkusenosti, nemam bohuzel v okoli nikoho kdo by toto absolvoval a z jedne strany rodiny ani nemam podporu takze zkousim, hledam, patram kde se da i kdyz je mi jasne, ze nejlip ukaze az vlastni zkusenost..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.3.16 11:04

Anonym 2
Já pracuji 20h týdně od 3 měsíců dcery. Hlídání pytlíkujeme celá rodina, máme zajetý harmonogram - babičky, manžel. Od dubna 1× odpoledne u nás bude paní na hlídání. Nemůžeme si to všichni vynachválit. Každý se naší myšce věnuje jinak, a tak má stále nové podněty. Manžel funguje naprosto perfektně, jezdí z práce dřív - už se naučil zaklapnout notebook a jít domů.
Já se na myšku těším a pak se jí věnuji naplno.
Být jen doma s mimčem bych nezvládla, byla jsem z toho psychicky vyšťavená. Takhle jsou spokojení všichni :)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
24.3.16 11:05

Typi jak to ulehčit - doma: je dobré si z počátku udělat plán, co kdy budu dělat, nestrhat se v jeden den,

v práci: určitě je dobrý jasně vysvětlit, které dny v práci jsem a kdy nemá smysl mě kontaktovat, protože prostě budu mimo dosah (ne že bych nechtěla třeba s něčím pomoc, ale prostě venku nebo v bazénu jsem nekontrolovala mobil cco 5 min.) V mailu jsem měla automaticky nastavený „out-of-office“ aby se někdo nemohl rozčilovat, že mi poslal ve čtvrtek mail a já reaguju až v pondělí

když budeš mít chůvu, bude i vařit? pokud ne počítej, že budeš muset večer před vždycky něco nachystat - pak je zas výhoda, že budeš mít oběd pro sebe do práce - je to levnější a ušetříš čas z polední pauzy (já z hodiny ěla polední pauzy 20min a o to dřív jsem chodila domů

Zkus se třeba domluvit, jestli by ti po práci nemohli chodit s prckem naproti - ty bych bývala uvítala já. Pak se můžete cournout směrem k domovu a ty se po práci taky vyvětráš. Obvykle cestou domů jsem řešila nákupy a dny, kdy jsem nepracovala, jsem se věnovala čistě dítěti případně věcem doma jako úklid vaření

A 10.49

• Nahlásit
  • Citovat
20207
24.3.16 11:16

@sghsgh Základem je podle mě mít zajištěné hlídání o dítě po dobu, kdy budeš pracovat. Pak nemusíš řešit, zda na to budeš stačit.
Jak nakombinovat/rozdělit práci závisí hodně na povaze práce. Mě by třeba moc nevyhovovalo mít 4×4 hodiny v kanclu, protože za 4 hodiny nestihnu nic celistvého a navíc mi čas sežere dojíždění. Takže raději 2× týdně 8 hodin. Ale to si musíš rozhodnou, případně vyzkoušet, co Ti bude víc vyhovovat.
V práci minimalizovat kafíčka a pokec v kuchyňce, ať práci pak nemusíš dodělávat po večerech nebo nad rámec pracovní doby.
Nauč se striktně vymezit čas na práci a úderem konkrétní hodiny prostě zaklapnout počítač.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.3.16 11:17

@sghsgh délka úvazku asi závisí na stylu práce, co děláš, mě se oplatilo být 2 dny skoro na plný a jeden den zbytek, prostě si lidi zvykli, že úterý středa jsem skoro celý den v práci a můžou kdykoli přijít/volat

btw. když jsem dělala jen z domova, bylo to pro mě mnohem náročnější psychicky, doma pořád něco ruší (nemyslím dítě, ale takový to, uvařit, jé musim vyprat, neměla bych zalít kytky? hele venku svítí sluníčko, tak já to odložím na večer a jdeme ven… no a večer jsem zjistila, že je 9 a mám hotovou půlku, tak jsem pak u toho seděla dlouho do noci
Práce čistě z domova taky znamenala nebýt v kontaktu s kolegy - jednak jsem měla pocit, že jsem odříznutá, jednak plno informací člověk nasává mimoděk jen tím, že je v práci a něco zaslechne
Ale zas je super, že to vůbec šlo

A10.49

• Nahlásit
  • Citovat
146
24.3.16 11:22

Me to prave obcas taky uz doma nebavi, citim jak hloupnu a navic jsem svou praci mela fakt rada takze odmitnout nabidku by byla kravina. Navic si myslim, ze zviratku prospeje byt s nekym jinym nez se mnou, vic lidi, vic zpusobu, podnetu atd..

Jidlo bych si do prace chtela nosit, budu si muset vzdy par dni dopredu naplanovat ‚jidelnicek‘ at mam vse co potrebuju. Chuva varit muze ale popravde jsem na jidlo dost citliva a vlastne i hodne rada varim takze to zkusim zastat sama.

Out of office taky nastavim - diky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Any11
24.3.16 11:27

Taky souhlasim, ze bych chodila radsi na delsi dobu treba 2×, 3× tydne. Uz kvuli hlidani.. Ja mam teda plny home office, do kanclu chodim jen parkrat do mesice. Ja uz jsem teda zvykla, jedu to pres ctyri roky, takze toho udelam stejne jako v kancelari, ale je to o zvyku. Ted uz mi deti chodi do skolek, tak mam i pohodu :D A konecne si tu „materskou“ uzivam.

Ja se teda ale moc tesim, az budu chodit normalne do prace. Mezi lidi a tak.

• Nahlásit
  • Citovat
146
24.3.16 11:28

No ja si prave myslim, ze dva cele nebo skoro cele dny v praci budou idealni, stihnu vetsinu koncepcni prace a zbytek na home-office budu venovat mensim vecem, novym e-mailum, narazovkam apod.. Vetsinu si odmakat v kanclu a pak mit domov proste jen jako dodelavku..

Hlidani bude zajistene ze zacatku hlavne babickou takze 100% spoleh, pote zacnu vice angazovat chuvu a ta zatim vypada taky skvele takze doufam, ze se to osvedci a jak pise Svistice budu na to mit ‚klid‘

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11483
24.3.16 11:37

Já měla částečný úvazek od necelých 2 let věku dítěte. 2× v týdnu na 8 hodin, tj 0,4 úvazek. Měli jsme teda chůvu, jeslí jsem se bála skrz nemoce. Bylo to super, dnes bych šla klidně ještě dřív. Na názory okolí (kromě manžela) jsem se jaksi neptala, jsem stará dost, abych si to rozhodla sama :mrgreen:. Částečný úvazek vřele doporučuju :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
563
24.3.16 12:29

Ahoj, od roku malé mám úvazek 2h/denně (dělám když po obědě spí a nebo po večerech), od dvou let bych chtěla poloviční úvazek tak, jak to píšeš - dva dny v kanclu 8 hodin, zbytek doma + brát obědy ze školky (naštěstí to tady jde).
Já teda stíhám jak kdy, když je to hraniční, hlídá manžel/babička. Ne vždy mi malá spí dvě hodiny přes den, někdy přes poledne uklízím a nebo mám i veget - podle toho, jak hoří práce i podle předchozích dnů. Dneska jsem dělala průběžně během dne s malou, ráno při snídani jsem prošla maily, dopoledne (když se dítě zabavilo) jsem řešila telefony, přes oběd opět maily, teď piju kafe a pak jdu zas pracovat. Někdy je to kolotoč, ale práce se vzdát nechci - hlavně kvůli sobě, mám prostě potřebu dělat i něco „víc“, ale pokud by to mělo být na úkor malé, tak okamžitě končím. Dítě je na prvním místě, práce mi jen ubrala z „volného“ času.
Držím palce, ať se daří! :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Terdul
24.3.16 12:36

Pracuji na uvazek 0,4 od deseti mesicu male. Hlida manzel, takze nemam pocit, ze bych prcka ochuzovala, ani slzu zatim neuronila :lol:. Jedina vada je, ze se pul mesice s manzelem vidame mezi dverma pri predavce ditete. Ale pracovat chci, jsem tak mnohem spokojenejsi.

• Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama