Jak zvládáte full time s batoletem?

13
20.9.21 11:13

Jak zvládáte full time s batoletem?

Ahoj. Chtěla bych se zeptat těch z vás, kteří s malým dítětěm (dětmi) pracujete. Jak to zvládáte, jde to vůbec?
Syn má teď 11m a sháněla jsem nějakou práci na půl úvazku, samozřejmě z velké části z domu. To mi přijde s jedním pohodovým dítětem jako docela zvládnutelné. Nakonec jsem dostala nabídku, ale na plný úvazek. To už je asi dost výzva, ale vím, že spousta lidí to tak má. A právě těch se chci zeptat. Superženy, jaký je váš denní program? Kolik času jste schopné průměrně pracovat denně, zasahuje vám to i do víkendů? Zvládáte i něco dalšího kromě práce a tak nějak přežít? Jak řešíte třeba péči o domácnost a vaření? Úplně nechci, aby mi práce vzala to hezké s dítětem. Na druhou stranu, syn je samostatný, je schopný si hrát sám, venku taky nevyžaduje asistenci, když si hraje na hřišti. Na nějaké výlety to zatím není. Takže si myslím, že prostor na práci tam je určitě.
Díky všem za reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6355
20.9.21 11:17

Ja mela takto male dite castecne v jeslich. Jednou tydne k nam chodila (a stale chodi) uklizecka a vari manzel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2997
20.9.21 11:33

Zalezi co vsechno ta prace obnáší. Musis furt pres den volat a neco resit? Nebo jen pises maily a resis vse na dalku. Musi se to resit hned a nebo klidne do druheho dne? Ja pracovala dopoledne a pak vklidu treba vecer az do pulnoci, co dite spalo. Takze to slo.

Uklid a dalsi veci kolem uz byl trochu oříšek. Potrebovala jsem hlavne obstarat dite, hrat si s nim, jit ven a do toho prace. Na uklid a vareni jsem mela tak hodku denne, to slo. Se zbytkem pomohl muz, kdyz prisel odpo z prace.

Nakupy atd vse online. Nechtelo se mi ztrácet cas s litanim po Lidlu pres den.
Da se to. Jen si musis poresit system, to uz jsem mela v maliku po tydnu☺️

Mit dite v soukrome skolce by se mi uz financne nevyplatilo dat 10k za jesle a pak by mi zbylo 10 z vyplaty… to by bylo o nicem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34568
20.9.21 11:37
@Luthienne píše:
Ahoj. Chtěla bych se zeptat těch z vás, kteří s malým dítětěm (dětmi) pracujete. Jak to zvládáte, jde to vůbec?
Syn má teď 11m a sháněla jsem nějakou práci na půl úvazku, samozřejmě z velké části z domu. To mi přijde s jedním pohodovým dítětem jako docela zvládnutelné. Nakonec jsem dostala nabídku, ale na plný úvazek. To už je asi dost výzva, ale vím, že spousta lidí to tak má. A právě těch se chci zeptat. Superženy, jaký je váš denní program? Kolik času jste schopné průměrně pracovat denně, zasahuje vám to i do víkendů? Zvládáte i něco dalšího kromě práce a tak nějak přežít? Jak řešíte třeba péči o domácnost a vaření? Úplně nechci, aby mi práce vzala to hezké s dítětem. Na druhou stranu, syn je samostatný, je schopný si hrát sám, venku taky nevyžaduje asistenci, když si hraje na hřišti. Na nějaké výlety to zatím není. Takže si myslím, že prostor na práci tam je určitě.
Díky všem za reakce.

Pracovala jsem jeden den v týdnu (přibližně) a v tu dobu byla dcera v miniškolce. Před tím pomahali rodiče.

Upřímně si neumím fulltime bez chůvy představit. Zaberu se do práce a dítě co? Pokud máš batole, co ti bude sedět u nohou, tak možná. Ale moje dcera vyžadovala pozornos nebo někam odešla, kde se pokusila sníst něco jedovateého, sprčit prst do zásuvky atd.

Navíc pro to dítě nebude úplně komfortní, že ty budeš jen pracovat. Nejsem žádná ňunu máma, ale přeci jen by mělo něco zažávat, chodit ven atd.

Leda bys praktikovala postup předešlé generace. Dítě do ohrádky a šlus. Generace mojí mámy sice nepracovala online z domu, ale cídila domácnost a vařila. Když mi teta vyprávěla, co všechno stihla (vyprat, navařit, vyžehlit, zpracovat výpěstky, nadělat kompoty…) a já jsem se jí zeptala co v tu dobu dělal bratranec, tak se na mě podívala jak na blázna. Dítě bylo v ohrádce, kromě cca hodiny, kdy šli ven na procházku a nákup. Konec příběhu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14449
20.9.21 11:45

@Luthienne Ja bych jen nechvalila dne pred vecerem :think:. 11m hodne dite - uz chodi? Ono se dost deti okolo roka meni v dabelske stvoreni. Jinak ja mela treti dite od 22m na 3 dny v tydnu v jeslich. U me v praci malokdy neco uplne hori, takze to slo. HO pak behem covidu se tremi detmi byl ocistec a neexistoval vikend, pracovala jsem porad v kazde volne chvilce :?.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20856
20.9.21 11:47

Nedovedu si představit mít doma roční dítě a k tomu pracovat, ani na poloviční úvazek. Pokud nejsou jesle, je to podle mě totální sebevražda. Že si dítě vydrží chvilku hrát samo je něco jiného, než že si takhle samo vystačí celé dny. Navíc děti se rychle mění, za měsíc tě může vyžadovat mnohem víc (až zjistí, že mu nejsi pořád k dispozici). Nebudeš s ním chodit ven? Nebudeš vám vařit? Podle mě dopadneš tak, že to budeš honit po nocích a za pár měsíců se z toho picneš… Kamarádka dělá 4h denně s dvouleťákem a má toho plný kecky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26489
20.9.21 11:49

S batilaty jsem pracovala full time tak, že se o dítě staral někdo jiný. V našem případě tatínek na RD.
Takže pracovat jde, ale musíš mít pro dítě regulerní hlídání v podobě chůvy, babičky na půný úvazek, otce na RD nebo ho dávat do jeslí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54358
20.9.21 11:50

Za mě - bez hlídání (příbuzní, chůva, jesličky…) dost nereálné. S miminkem ano, s batoletem ne. Jedná se o 8 hodin práce? Co ta práce obnáší? Já mám přívýdělek částečně - dokud dítko přes den spalo, něco jsem zvládla, než se ráno vzbudilo, něco během poobědového spánku, něco v noci, když dítko usnulo. Ale kdyby mi to mělo dát dohromady 40 hodin týdně, tak bych tímhle stylem brzo umřela. Dítko si umí hrát samo, ale taky požaduje pozornost, chce chodit ven, číst, povídat, dělat spoustu činností společně. Taky je rozdíl, jestli je to práce, co se dá dělat v okamžiku, kdy mám na ni čas, nebo kdy ji potřebuje nikdo jiný. Už jenom to, že já někam telefonuju - jo, zavolám tam, když já mám čas. Ale lidi pak volají zpátky. Občas to někdo nezvedne a pak potřebuje znát podrobnosti zrovna v okamžiku, kdy se mi to nehodí. Telefonovat se řvoucím dítětem na ruce nebo lovit z hlavy podrobnosti někde na hřišti, kde nemám přístup do databáze, je taky sranda. Jako kdyby to pro mě bylo existenčně nezbytné, šla bych do toho, ale dozajista by můj čas věnovaný dítěti trpěl velmi. Kdybych to chtěla dělat jen proto, abych nevypadla z praxe, něco dělala nebo jen, že každá koruna se hodí, fakt bych se snažila najít částečný úvazek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2066
20.9.21 11:55

Za mě se to zvladnout asi dá, ale pokud nemusíš, nedělala bych to. Já mám tři děti (2, 4 a 6),pracuju jedno odpoledne v týdnu, v tu dobu hlídá manžel. Takže vím, že jde ledacos, a že se nemusíš věnovat dítěti celé dny, ale ta práce ti sebere všechny večery, všechen čas na domácnost a vaření, části víkendů. Bála bych se, že nebudu mít čas na manžela. V tom lepším případě, v tom horším ti to sebere i část času pro dítě. Puluvazek jo, ale celej bych nebrala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26489
20.9.21 11:56

Jinak muž měl při té RD nárazově takový šolích/brigádu do práce. A to jsme praktikovali tak že když já jsem dopracovala, tak jsem přebrala děti a domácnost a on se uklidil k počítači, případě něco dodělával večer, či u toho „relaxoval“ o víendu. Ale dělat po večerech/nocích jde opravdu jen nárazově, krátkodobě a rozhodně ne v rozsahu 40 hodin týdně.

Apravdu si neumm představot dítě mezi 1-5 rokem, co se na 8 hodin děnně samo někde doma tiše zabaví a bude spokojené, když ví, že máma sedí vedle. Ty školkové to některé sice vydrží zaparkované u televize nebo tabletu (rodiče školkových a školních dětí, co měli HO, by Ti mohli vyprávět), ale to je asi to, co nechceš, že.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2066
20.9.21 12:02

Jestli jsi fakt výkonná a organizovaná a zdravá a stačí ti míň spánku, a dítě je fakt hodné, zdravé a nenáročné a dost spí, tak bys mohla pracovat řekněme 5.30 - 7. 30, pak po obědě když spí 12.00 - 14.00 a pak večer 20.00 - 24.00. Vařit, uklízet, nakupovat, to můžeš všechno tedy s dítětem, jestli je hodné a nechá tě. Ale nemáš tam jedinou volnou chvíli pro sebe, prp manžela, na mě by to bylo i málo spánku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2822
20.9.21 12:05

Taky bych do toho nešla, pokud bych vyloženě nemusela. Stačilo mi pár měsíců na home office s dvěma dětma (6 a 3 roky) a byla jsem zralá do blázince. Doma nepořádek, děcka pořád u tv nebo tabletu a práci jsem dodělávala večer nebo o víkendu. Takhle se připravíš o spoustu hezkého času s dítětem a navíc nejspíš budeš dost ve stresu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11452
20.9.21 12:05

Dokázala bych si představit poloviční úvazek z domu, který bych dělala když dítě spí po O a večer. 8h s ročním dítětem v žádným případě. Syn byl v té době taky vcelku hodný, ale jak začal chodit tak začal i vyžadovat víc pozornosti, vztekat se atd. Když si sám hraje půl hodiny tak dobrý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20070
20.9.21 12:18

No on se dá full time zvládnout i za 4 hodiny, že… :D já musím reagovat přes den, telefonuju, potřebuju počítač. A hlavně nejsem v žádné krizi, že bych musela /chtěla. Co je motivaci k práci? Pracovat budeš příštích 25 let :nevim: co vzít na jaře dítě na tři týdne do Itálie, protože můžeš. Dovolenou a volna už nikdy v životě nebudeš mít. Za co to chceš vyměnit, uvědomuješ si? Já osobně bych řešila nejnutnější z práce přes den a v šest až by přišel manžel bych k tomu do desíti sedla a makala nebo do půlnoci. Ale v první řadě bych o tom vůbec neuvažovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29235
20.9.21 12:24

Za mě nereálné, po tom co jsem měla loni 6 měsíců děti ze školy na online a byla jsem na home office. A to jsou školáci. Byla jsem uhnaná jako pes.
Reálně totiž, máš od toho dítěte ve věku 11m čistý čas, kdy se mu nemusíš věnovat (hraje se, spí přes den) tak 2h za den. Protože pořád musíš oblékat, přebalovat, reagovat na jeho podněty (ukáže ti hračky, nosí ti něco, volá, mluví…), musíš ho krmit, chodit s ním ven. Takže pokud by to byla práce na 2h, teoreticky i na 4 řekněme na den (protože ty2h můžeš udělat i v noci), tak by to šlo. Na 8 to je podle mě čistá utopie, i když je dítě hodné a realativně samostatné. Nehledě na to, co tu píšou ostatní, záleží i na charakteru práce - musíš telefonovat, to nejde dělat v noci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat