Jak zvládnout děti rok od sebe

14
28.7.21 06:40

Jak zvládnout děti rok od sebe

Hezký den :hug:
Ráda bych se zeptala maminek, které mají děti s malým věkovým rozdílem od sebe, jak vše zvládaly? Zjistili jsme, že budeme mít (velmi) neplánované druhé miminko a to přesně rok od sebe (téměř totožná data porodu) :D Jak se to dá zvládnout, případně si to nějak ulehčit? Napadá mne akorát nosítko, když se budu chtít naplno věnovat druhému dítěti, případně ohrádka, když to první budu chtít mít pod kontrolou (například při vaření). Partner má obavy, aby první dítko nebylo odstrčeno. Já to tak necítím. Nebo je to pravidlem?
Děkují za všechny typy :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2228
28.7.21 06:49

No bude to masakr 8o. Já mám dva roky od sebe, plánovaně a i tak jsem si kolikrát říkala „co jsme to proboha udělali?“ :mrgreen:
Určitě budeš potřebovat dvojkočár, nosítko, mě zachránil i hojdavak, muže popřípadě pomoc rodiny a hlavně hodně nervů.
Ty začátky jsou šílené, ale jak děti trochu povyrostou, budeš sklízet ovoce ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
182
28.7.21 06:53

Podívej, zvládnout se dá všechno. Vůbec bych si s tím teď hlavu nelámala a vše řešila, až za pochodu. Třeba nakonec zjistíš, že všechny obavy byly naprosto zbytečné, a že to vůbec není tak náročné/strašné, jak sis předtím představovala. Nějaký „systém“ stejně vymyslíš, až se ten malej špunt narodí :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2241
28.7.21 06:57

Dvojkocar, nositko, dudel, manžel, babičky a ideálně i uklízečka. Minimálně první rok bych se vykaslala na jakékoliv zásady o uklizenem bytě, zdravé stravě za každých okolností, škodlivosti televize atp. Ale už tak za 2 roky budeš zas naopak mít havaj, budeš mít v podstatě dvojčata, co se spolu bezvadně zabaví. Nebo taky parádně servou, to těžko říct :mrgreen: gratuluji a hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34433
28.7.21 06:57
@terezaanna píše:
Hezký den :hug:
Ráda bych se zeptala maminek, které mají děti s malým věkovým rozdílem od sebe, jak vše zvládaly? Zjistili jsme, že budeme mít (velmi) neplánované druhé miminko a to přesně rok od sebe (téměř totožná data porodu) :D Jak se to dá zvládnout, případně si to nějak ulehčit? Napadá mne akorát nosítko, když se budu chtít naplno věnovat druhému dítěti, případně ohrádka, když to první budu chtít mít pod kontrolou (například při vaření). Partner má obavy, aby první dítko nebylo odstrčeno. Já to tak necítím. Nebo je to pravidlem?
Děkují za všechny typy :dance:

Přítel si měl nasadit pláštěnku. Teď se má přestat obávat a přiložit ruku ke svému dílu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3232
28.7.21 07:12

Sestra měla děti přesně do roka. Nebudu ti lhát, je to záhul. Horší než dvojčata, protože jsou to sice dvě mimina, ale každé má jiné potřeby - jinak jí, jinak spí, potřebuje jinou péči… Chce to dopředu si domluvit co nejvíc lidí na hlídání a pomoc, jinak to sice nějak zvládneš, ale určitě na ten první rok až dva nebudeš vzpomínat úplně ráda. Pak si po 8 letech pořídili ještě benjamínka a to si podle jejích slov konečně užila mateřskou. Já jsem na základě této zkušenosti chtěla děti víc od sebe - plánovali jsme po 5 ti letech, nakonec máme odstup 7 a je to parádní. Samozřejmě první mimčo tím bude trpět, ne že ne. Je ještě malinké a roční děťátko opravdu potřebuje maminu 24/7. Hlavně se modli, ať máš těhotenství v pořádku. Rizikovka se v tomto případě fakt nehodí.

Příspěvek upraven 28.07.21 v 07:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1661
28.7.21 07:13

Ahoj, já budu mít děti 15 měsíců od sebe. V první chvíli mě zachvátila panika, co jsme to té první udělali, ale někdy se zas těším. Už jsem si tu přičetla spoustu diskusí a nakonec si to holky celkem pochvalují, tak doufám, že my dvě budeme taky :P. Věci hodlám řešit spíš za pochodu, jak to bude. Ale říkala jsem si, že bych si po porodu vzala domů na týden svoji mamku, pak týden svého chlapa a pak už to snad nějak půjde. Mladší miminko asi budu hodně nosit v šátku, abych měla volné ruce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1289
28.7.21 07:13

Tak to má každý obavy, že bude starší dítě odstrčené. Do jisté míry taky je :nevim: To je život.

Nepíšeš, jestli ještě kojíš. Pokud ne, nevidím problém. Starší dítko bych se pokusila naučit spát tak, aby spalo a usínalo s tátou. Tudíž uspávání a noc budeš řešit jen jedno dítě. To jsou pro mě nejsložitější situace a to mám věkový rozdíl větší.

Spíš než nosítko bych zavedla sourozenecký kočár, pokud to bude tolerovat starší i mladší. Dvě děti totiž nosit asi nebudeš a pokud budeš nosit pouze starší, mladší bude asi žárlit více. Přece jen je ještě v nosícím věku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
900
28.7.21 07:28

Kdysi jsem potkala na hřišti maminku s dětmi, co byly od sebe 14 měsíců. Už teda byly „větší“, mladší dítko mělo asi rok a půl. Říkala, že ty začátky byly fakt šílené, ale že už teď si spolu třeba i pohrajou. I když samozřejmě sourozenecké rvačky jsou na denním pořádku - kterou hračku vezme jeden, tu chce okamžitě ten druhý atd. Zvládnout se to určitě dá, jen za sebe musím říct, že mi to připadá horší než mít dvojčata :lol: Na druhou stranu já mám děti od sebe 3 roky, což je taková ta klasika, a lehké to taky nebylo - ten starší v době, kdy se narodilo miminko, už nespal přes den. Miminko zase nespalo v noci. Prakticky jeli ti dva nepřetržitý provoz :lol: A já padala na pusu. Nečekala jsem to, protože starší byl přes den nespavec už jako miminko, zato v noci to s ním šlo slušně celkem od začátku - budil se prostě na kojení, jen vyloženě když ho trápily zuby, tak plakal i v noci. Mladší přesný opak, přes den jel ukázkově třeba 3 hodiny šlofík, najíst se, pokadit se, pokoukat a zase spát. Ale v noci… to se to ječelo. Takže jen chci říct, že ve finále taky dost záleží na těch dětech. Třeba budeš mít štěstí, obě děti budou pohodové, třeba se vám podaří i nastavit režim spánku tak, ať spí aspoň některé úseky dne a noci oba zároveň. Mazec to asi bude hlavně v tom začátku, starší ti bude sotva začínat chodit, nebude se ti za ním asi běhat úplně dobře, ať už s kočárkem nebo s nosítkem, ale to se během pár měsíců srovná :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4655
28.7.21 07:31

Tady je to samy straseni. Tak ja pridam svuj pohled z vlastni zkusenosti - deti 11 mesicu od sebe, vzpominam rada i na ten prvni rok a na druhy a na vsechny dalsi. Za nic bych nemenila. A to jsem nemela uklizecku, nepomahaly babicky ani nikdo z sirsi rodiny. Manzel pres den samozrejme v praci, pomahal s koupanim a uspavanim, cestou domu nakoupil. Jinak bylo vse na me a zvladala jsem k tomu i maly uvazek prace z domova. Fakt to jde, jen si vytvorit nejaky system a nehroutit se z toho, kdyz neni vsechno vzdycky zalite sluncem. Nejhorsi na tom byly vzdycky nemoci - kdyz uz jedna neco chytla, tak to musela za par dni chytit i druha a pece o sve nemocny batolata byla narocna no (po dvou probdelych nocich se srazenim horecek u jedne nasledovaly dalsi dve u druhe).
Takze klid, das to. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.7.21 07:32

Tchýně měla rozdíl 14 měsíců, k tomu velkou zahradu, pole, zvířata…měla slíbenou pomoc od své matky, která ale bohužel měsíc před druhým porodem zemřela. Takže na to zůstala sama. Bratři už v té době byli odstěhovaní, jí zůstalo vše na krku včetně vaření a péče o ovdovělého dědu. Samozřejmě, že to odnesly děti, protože zahrada a pole nepočkaly. Nedomazlenost, nezdravé prosazování se za každou cenu, ublíženost, když někdo ihned nevyhovuje jejich požadavkům…u obou sourozenců, u švagrové navíc-úklid baráku a zahrada mají přednost před vzděláním dětí. Bohužel.
Takže hlavně dostatek pomoci od dalších osob, ať to děti neodnesou!!! :,(

• Citovat
  • Nahlásit
1233
28.7.21 08:05

Přijde mi, že v drtivé většině jsou s tím ty matky v pohodě a vidí to pozitivně, a taky jim přijde, že pro ty děti je to super. Takže myslím, že se nemusíš stresovat, protože i kdyby tam nějaký problém byl, tak si ho jako matka neuvědomíš a přijde ti to normální, ne-li přímo ideální. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
943
28.7.21 08:09

Tak tomu staršímu nebudeš věnovat tolik péče jako bys mu věnovala bez mladšího. Zase na druhou stranu, roční je flexibilní, nebude si už pamatovat, že sourozenec někdy nebyl, že měl kdy mamku pro sebe. Bude brát stejně i taťku, babi a ostatní hlídače. Já mám teď čerstvě taky klasiku, téměř 3 roky rozdíl. A zatím me to štve. Ne, tmze bych nezvladala, to je v pohodě, mám i dost pomoc od rodiny. Ale venuju se miminu, kojím, nosím, uspavam a vidím na starší dceři, jak je smutná, že maminka chová miminko a nemazli se s ní.

Jak nekdo psal výše, to je život, racionálně vím, že sourozence mají téměř všichni, tak si prostě musí zvyknout. Ale jak jsem hormonálně sjetá, tak mi je to strašně líto.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54574
28.7.21 08:13

My máme druhé a třetí dítě až 18 měs. od sebe. To bylo v pohodě. Sestra má 14 měs. děti od sebe. Začátek byl divočina pro ně. Pak se to zlepšovalo.
Má puzzle, které do sebe zapadají. Děcka jsou parťáci, na sebe vázání. Vypadá, že příští rok spolu i půjdou do školy. Jak mojim dětem všichni v okolí říkali, že jsou to (ne)dvojčata nebo skoro dvojčata. Tak na sestřiny děti to platí úplně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2241
28.7.21 08:21

@Santa Juana za toto ale většinou můžou rodiče, ne věkový rozdíl dětí… proč se nemazlíš i s tou starší, když to chce? Můžeš klidně i přímo u kojení, vlastně kdykoliv během dne, skoro u čehokoliv. My se mazlíme i všichni dohromady, a to ty deti mám 3. Vymazleny jsou snad všechny stejně, často nejstaršího mám na klíně víc, než ty zbyly dva dohromady. To, že má někdo mimino, nezaena, že straší dítě automaticky začne stradat, tyto řeči jsem nikdy nepochopila. K nám ta mimina vždy prostě zapadla, přizpůsobili se ti menší, ne ti straší. A vždy to fungovalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat