Jak zvládnout osobní hygienu u imobilní babičky

Anonymní
10.1.20 22:30

Jak zvládnout osobní hygienu u imobilní babičky

Dobrý den, přeji hezký večer.
Upřímně, nevím, jak řešit tuto situaci, která nastala, nebo ona už vlastně trvá delší dobu, ale byla v rámci mezích zvládnutelná. Nyní vím, že i já jakožto nemocný člověk (své nemoci nebudu zde vypisovat, mám v podstatě od své dr. zakázáno, dělat náročné úkony).
Věc se má takto. Babička má ve svém starém bytečku vanu, do které se již nedostane. V koupelně moc místa bohužel není :). Ona mě požádala, abych ji dostala do vany a umyla ji. Jak sem zmínila, sama to dělat nesmím. Nicméně, vím, že se musí mýt :).
Vím, že se o ni bude muset postarat někdo z Charity. Nicméně mám strach, že mě s vanou kopnou někam, a budu je i chápat. Nicméně i já sama nevím, jak jinak ji budou mýt? Mám strach, že babička na ně bude protivná a nepříjemná. Já sama to opravdu dělat nemohu :/. Máte s tím někdo zkušenosti, s Charitou? Dá se to nějak bez vany zvládnout, poradí si s tím Charita či mě pošlou s mým problém o dům dál?

A prosím ano, vím, umím číst, je to diskuse o MIMINKÁCH. Nicméně vím, že mnozí zde poradí i v jiných „vodách“.
Snad chápete anonym, nemám potřebu, kdyby tu někdo byl ze známých vytrubovat vše do světa. I když se vám může na první pohled zdát, že na tom není nic anonymního není :).

Díky všem za radu a cennou pomoc :)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4647
10.1.20 22:35

Tak nějakou sesličku a závěs, aby to moc necákalo ven. A byla bych bez obav, že by nevymysleli schůdnou variantu. Mají zkušenosti, neboj :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2223
10.1.20 22:35

Nezvážili jste třeba možnost předělat koupelnu - dat pryč vanu a udělat sprchový kout, kam se dostane sama?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1412
10.1.20 22:36

Je ve svem byte nebo v podnajmu? Jde mi o to, zda se da vana znicit. Babicka mela take pouze vanu a tata ve vane vyrizl diru a diky tomu tam vznikl pruchod. Dira nebyla az ke dnu, aby voda nevytekla ven. Pak se da poridit sedatko na vanu, ale dulezite je, ze clovek nezveda nohy tak vysoko. Vim, ze to bylo silene reseni, ale nikomu zniceni vany nevadilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3108
10.1.20 22:38

https://ortoservis.cz/…cnahtml.html?…

Moje spatne pohybliva babicka ma na vane takove otocne sedatko, viz odkaz. Nikdo se s ni do/vany prilis drit nemusi. Nebo vybourat vanu a udělat kout no, nejaka firma to zvladne za dva dny :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
10.1.20 22:39

Zrušit vanu, místo ní dát sprchový kout a do něho takový ten sedák… jiné řešení není… a na zdi samozřejmě i madla, aby se mohla babička přidržet… v této situaci ji určitě nikdo do vany nebude dávat, když sama není schopná… jo a na dno neklouzavou podložku samozřejmě… taky jsme to tak dělali…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12285
10.1.20 22:40

Tak určitě je možné domluvit návštěvy Charity kvůli okoupání babičky, pokud by si jedna pracovnice neporadila, chodily by dvě naráz - a určitě vám také doporučí, jaké úpravy bytu udělat - ale ne vždy jde tu koupelnu přestavět - finance, propozice, a další věc, kam by ta babička šla po dobu rekonstrukce -
ale koupání bude placená služba

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
595
10.1.20 22:43

Ideální by bylo dát vanu pryč, babičce je stejně k ničemu a nechat udělat sprchový kout bezbarierový a se sedátkem. Nevím, jak moc je babička pohyblivá, ale takhle by to mohla zvládnout pouze pod dohledem. Pečovatelky myslím nebudou mít s vanou problém, ne každý má sprchový kout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12285
10.1.20 22:44

Můj otec koupe imobilního děděčka ve vaně - teda spíš vedle vany - dědu doveze na vozíku do koupelny - tam je staré bytelné štokrle - děda na to přesedne, dá nohy do vany a otec ho mydlí a sprchuje na tom štokrli - doufám, že někdo ještě ví, co to je štokrle - jakoby židle bez opěradla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7173
10.1.20 22:48

Nejlepší by byla přestavba, jak už stojí výše. Koupání imobilního člověka a nebo člověka se špatným pohybem, je někdy náročné i se speciálními přístroji. Chápu, že nemůžeš babičku tahat sama, ale to nemáte jiné příbuzné. Ona ani žádná pečovatelská služba vám ji denně koupat nebude, pokud si to nezaplatíte. Provádí se klasická hygiena, kdy se člověk s dopomocí umyje u umyvadla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3659
10.1.20 22:54

Tak s tím otočným sedátkem do vany by to snad mělo jít dost lépe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.1.20 23:10

Vybourat vanu a dát místo toho vaničku ke sprcháči, takovou tu extra nízkou, a už nepřidělávat zástěnu. Nechat jen vaničku, babičku tam dovezeš (pokud nechodí) na toaletní židli a rovnou na té židli se nad tou vaničkou osprchuje a umyje.
Na úpravy bytu přispívá Úřad práce, ale teď z hlavy netuším, jestli musí být ZTP, nebo jestli na to dosáhnou i „běžní důchodci“s problematickým pohybem.
Zkus se tam zeptat.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.1.20 23:11

Ty sedáky do vany existují i elektrické, kterou sjedou na dno vany a vyjedou zase nahoru.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.1.20 23:17
@Berry77 píše:
Ideální by bylo dát vanu pryč, babičce je stejně k ničemu a nechat udělat sprchový kout bezbarierový a se sedátkem. Nevím, jak moc je babička pohyblivá, ale takhle by to mohla zvládnout pouze pod dohledem. Pečovatelky myslím nebudou mít s vanou problém, ne každý má sprchový kout.

To si naše babi nepřeje, předělat kouplenu, ona to odmitla už dřív, a teď, že je před hrobem, tak už dožije. Jinak by ji kouplenu předělali, s ni je to těžké. 8) Jelikož je to státní byt, a je tam v pronájmu. Díra do vany nejspíš neprojde :think: :think:, no on nikdo jiný ji koupat nechce. Všichni ruce pryč.
Každopádně ta otočná sedačka by nemuselo být zas tak špatný nápad :think: :think:.

• Nahlásit
  • Citovat
5188
10.1.20 23:19
@Anonymní píše:
To si naše babi nepřeje, předělat kouplenu, ona to odmitla už dřív, a teď, že je před hrobem, tak už dožije. Jinak by ji kouplenu předělali, s ni je to těžké. 8) Jelikož je to státní byt, a je tam v pronájmu. Díra do vany nejspíš neprojde :think: :think:, no on nikdo jiný ji koupat nechce. Všichni ruce pryč.
Každopádně ta otočná sedačka by nemuselo být zas tak špatný nápad :think: :think:.

Tak je to jednoduchý, buď bude souhlasit s předěláním vany, nebo bude holt špinavá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama