Jaká je naše šance na hypotéku?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Nikitinka001
Povídálka 14 příspěvků 08.05.18 19:57
Jaká je naše šance na hypotéku

Dobrý den, zajímaly by mě naše šance na hypotéku. V posledním roku se zpřísnily pravidla pro hypotéku, tak by mě zajímalo jestli bychom ji už dostaly nebo máme ještě šetřit.
Já 30 let měsíční čistý příjem 15 000, přítel 35 let, měsíční příjem 17 000 čistého. Máme naspořeno 200 tisíc. Chtěli bychom koupit byt nebo dům v hodnotě do 2 000 000. Takže myslíte, že už je to reálné?
Dále mě zajímá jak to vlastně funguje, když si vybereme nemovitost, musíme složit rezervační zálohu (s tou částkou se pak děje co?).
Kdo jste si bral hypotéku, múžete mi napsat hrubý postup toho, co se děje, když už mám vybranou nemovitost.?

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 61392 příspěvků 3 inzeráty 08.05.18 20:03

No, příjem by stačil, tedy pro banku, jestli je to rozumné, pokud uvažujete o dítěti je věcí druhou. Ale našetřeno máte málo, běžně se hypotéky dávají kolem 80%, takže pokud bude kupní cena 2 000 000 a budete mít tu kliku, že to i odhadce na tuhle sumu ohodnotí (což nemusí), tak vám půjčí cca 1 600 000,– a 400 000,– platíte vy, dále musíte mít 4% na daň z nabytí nemovitosti, což je dalších 80 000,– a to tam nemám poplatky okolo typu smlouva, úschova, katastr, provize realitce…

Prof. Farnsworth
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 08.05.18 20:04

Zkus si to předběžně spočítat v nějaké on-line kalkulačce přímo u poskytovatelů hypoték. Uvidíš, jaké máš možnosti (kolik sjou ochotni ti půjčit). Jedna z kalkulaček je třeba tady https://www.hypotecnibanka.cz/…-kalkulacka/

Elísek1983
Kecalka 161 příspěvků 08.05.18 20:58

@Nikitinka001 @j.a.n.i1 je to tak my si brali být za tři a půl milionu, sedm set tisíc jsme měli svých, přesně na dvacet procent a daň, příjem dostatečné, čisté registry, odhad nám dali na korunu přesně, a stejně se banka cukala a schválila až po třech týdnech, byla jsem hodně překvapená…

Nikitinka001
Povídálka 14 příspěvků 08.05.18 21:15

Tak registr mame taky cisty, pujcku zadnou nemame. Myslela jsem, ze davaji i 90% hypoteky. Ale asi jen v malo pripadech. Da se to potom resit i meziuverem, kdyz tu hypo. neschvali? Ono rok asi jeste setrit budeme, ale 200 tisic asi stejne nedame.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 61392 příspěvků 3 inzeráty 08.05.18 21:17

@Nikitinka001 No, dá, ale tam už je pak otázkou, zda by vám vyšly příjmy, protože samozřejmě i ten meziúvěr zohlední.

EDIT: fuj hrubka…

Příspěvek upraven 08.05.18 v 21:22

sloninka
Ukecaná baba ;) 1955 příspěvků 08.05.18 21:21

@Nikitinka001 V případě hypo 2 mil. musí být váš vklad 400 000,–.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28026 příspěvků 08.05.18 21:35
@Nikitinka001 píše:
Tak registr mame taky cisty, pujcku zadnou nemame. Myslela jsem, ze davaji i 90% hypoteky. Ale asi jen v malo pripadech. Da se to potom resit i meziuverem, kdyz tu hypo. neschvali? Ono rok asi jeste setrit budeme, ale 200 tisic asi stejne nedame.

Pojedete od vejplaty k vejplatě a věřte, že už bude jen hůře. Zvýšené úroky, úspory nula…co budete dělat, když se něco přihodí, výpadek příjmů a nebude na splátky?

Prof. Farnsworth
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 08.05.18 21:55

Na hypotéku určitě pozor. Je třeba mít dostatečnou rezervu - resp. přiměřené splátky, aby vám dost zbylo. Fkat si nedokážu pžestavit žít třeba 30 let s pár korunami a nemoci si dovoli třeba auto nebo dovolenou.

Pozor také na úrokové sazby - aktuálně jsou skoro nejníže v historii a téměř určitě půjdou nahoru (tj. poroste i výše vaší splátky). A mohou růst i třeba na dvojnásobek - např. ještě v polovině roku 2010 byl průěrný úrok hypotéky 5,5%.

Také téměř určitě (pod dobu vašeho splácení) přijde zase nějaká krize - tj. možné snižování platů, propouštění… Navíc teď jsou nemovitosti možná na maximu a jak přijde krize, jejich cena podstatně poklesne. Není nic pěkného splácet byt koupený za 2 mil., který má aktuálně cenu třeba jen 1,5 mil.

Nechci tě odrazovat od hypotéky, ale dobře si vše spočítejte a promyslete (důvod proč nechtějí banky dávat 100% hypotéky je doporučení ČNB právě z těchto důvodů - že lidé pak nebudou mít na splátky).

Anonymní  08.05.18 22:17

Anonym z osobních finančních důvodů.
Hypo řešíme teď. Kupujeme byt za 2.5 mil. Manžel příjem cca 70 tis. Já na MD. Nasereno cca 700 tis. Velky problém dostat hypo, ač si nežijeme špatně. Hypo vyšla ještě níže než nájem co platíme, ale banka stále vymýšlí. Je to asi 3 banka. Nikomu nic nedluzime. Žijeme nadstandardne. Hmmmm. Nevím no, asi bych do toho s 200 tis nešla. Už teď jsme v tom za 250 tis, když to vše spocitam a stále není vyřešeno…

Nikitinka001
Povídálka 14 příspěvků 08.05.18 22:32

No je to celkem sranda. Trochu zklamání, ale co se dá dělat. Budeme muset ještě šetřit a snad nemovitosti spadnou dolů.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28026 příspěvků 08.05.18 22:36
@Prof. Farnsworth píše:
Na hypotéku určitě pozor. Je třeba mít dostatečnou rezervu - resp. přiměřené splátky, aby vám dost zbylo. Fkat si nedokážu pžestavit žít třeba 30 let s pár korunami a nemoci si dovoli třeba auto nebo dovolenou.

Pozor také na úrokové sazby - aktuálně jsou skoro nejníže v historii a téměř určitě půjdou nahoru (tj. poroste i výše vaší splátky). A mohou růst i třeba na dvojnásobek - např. ještě v polovině roku 2010 byl průěrný úrok hypotéky 5,5%.

Také téměř určitě (pod dobu vašeho splácení) přijde zase nějaká krize - tj. možné snižování platů, propouštění… Navíc teď jsou nemovitosti možná na maximu a jak přijde krize, jejich cena podstatně poklesne. Není nic pěkného splácet byt koupený za 2 mil., který má aktuálně cenu třeba jen 1,5 mil.

Nechci tě odrazovat od hypotéky, ale dobře si vše spočítejte a promyslete (důvod proč nechtějí banky dávat 100% hypotéky je doporučení ČNB právě z těchto důvodů - že lidé pak nebudou mít na splátky).

mám právě pocit, že zakladatelka má na nose nerealistické růžové brýle.

Ijen
Zasloužilá kecalka 516 příspěvků 09.05.18 06:52

Ted pominu to jestli banka da ci nemovitost za 2 mil sezenete ale uprimne si neumim splaceni 2mil hypo s vasimi prijmy predstavit.

Nikitinka001
Povídálka 14 příspěvků 09.05.18 07:27

Sehnat se dá, to už jsme se dívaly. Nehledáme nikde ve městě. A nájem platíme 10 000. Hypotéku utáhnout bychom určitě utáhli. Navíc přítel má dům, který časem prodáme. Ale protože je v Polsku, ručit s ním nemůže.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Články z Expres.cz

Učíte za peníze kouřit děti! Youtuber Kovy griluje Boučka a spol. kvůli reklamě na IQOS

Mezinárodní filmový festival ve Varech nebyl letos jen ve znamení filmu a... číst dále >

Zuřící reportérka BBC označila Maďarsko za xenofobní, ministr zahraničí ji „stíral“

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána budí vášně v celé Evropě, a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sára Saudková: Dědeček Jan je pro mé děti něco jako paní Columbová

Žila s fotografem Janem Saudkem, dnes vychovává čtyři děti s jeho synem... číst dále >

VIDEO: Módě ve Varech vládla romantika, velké brýle a pohodlné tenisky

Móda návštěvníků karlovarského filmového festivalu se v posledních letech... číst dále >

Reklama