Jaká je šance, že moje dítě bude mít Downův syndrom?

Anonymní
11.9.21 21:54

Jaká je šance že moje dítě bude mít Downův syndrom?

Ahoj,
předem chci říct, že vím, že nemáte věšteckou kouli, ale! Stejně, nad tím teď přemýšlím tak by mě to zajímalo. :D

Momentálně jsem v ukončeném 7tt,
A dnes jsem se dozvěděla že z přítelovi rodiny tam byl Downův syndrom, konkrétně přítele babička, měla první dceru s DS, ta bohužel zemřela. Potom měla další, zdravou holčičku, mamka mého přítele, která měla první zdravou dceru a přítele, přítel je albín.
Z mojí rodiny, nic takového nemáme, sice vím, že se to dozvím až za pár týdnů jak na tom jsem, ale stejně mi to vrtá hlavou. Co myslíte, je tam velká pravděpodobnost s DS, když je to ob generaci? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14385
11.9.21 22:22

Tuším že Downov syndróm vzniká chybou v delení chromozómov, tuším 21 :think: dedičnosť je dosť vzácna, takže po genetickej stránke je malá šanca, čo však neznamená že sa to stať nemôže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.9.21 22:33

@ekira5 Děkuji za názor.
Miminko je vysněné, tak se modlím ať je zdravé :srdce: :andel:

• Citovat
  • Nahlásit
450
11.9.21 22:34

Máma měla potvrzeny DS u prvního těhotenství, šla jsem na genetiku, tam tě možná pošlou, ale řeknou ti, že to není dědičné. Je to náhoda, máma pak další těhotenství v pořádku, u nikoho dalšího už se to neobjevilo, klid. :kytka: Udělají ultrazvuky, testy..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1252
11.9.21 22:34

Je třeba vědět, jestli tam těch DS nebylo víc - může se projevit i potraty, kolikrát o tom matka ani neví, takže se to blbě vystopovává. V případě nahodilé mutace to dědičné nemusí být. Ale to chce holt genetickou konzultaci… :nevim: A albínství s tím, myslím, nijak nesouvisí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
11.9.21 22:38

Tak v každém těhotenství je „šance“ cca 1:800, že dítě bude mít Downa. V závislosti na věku tohle riziko buď stoupá nebo klesá. Ve většině případů se jedná o náhodnou mutaci, dědičné je to jen opravdu vyjímečně. Dědí se takzvaná „mozaika“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3190
11.9.21 22:43

Ja bych byla vcelku v klidu, jestli si to dobre pamatuju z genetiky, tak dedicny Down by byl kvuli fuzi chromozomu, ale pak by vsichni potomci cloveka s tou fuzi meli Downa, coz neni vas pripad. U nas v rodine zase zemrelo novorozene s vadama typickyma pro Edwardse a pri screeningu to nikdo neresil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25891
12.9.21 06:20

No, pokud je pritel skutecne albin, tak bych asi zasla na genetiku. S Downem to sice asi nesouvisi, ale i albinismus je dedicna choroba. Ale ja bych tam tedy zasla jeste pred otehotnenim, ne az tehotna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25947
12.9.21 08:26

Přijde mi zvláštní, že když je miminko vysněné, tak jste toto (genetická konzultace) neřešili již před početím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
12.9.21 08:32

Můj bratr má DS, autismus atd.
Dělali nám genetické testy a v pohodě.. Dědičné to není.
Ovšem strach o zdraví dítěte budete mít už celý život.
Mě se narodil zdravý chlapeček a ve 4 letech mu diagnostikovat leukemii.. Prostě nikdy nevíte co vám život přinese.
Syn bude příští rok ukoncovat 2letou onkologickou léčbu. Čekám druhé a za pár dní jdeme na screening, tak jsem taky trošku nervózní. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
450
12.9.21 09:03

@Svistice mě na genetiku poslali až v 5. měsíci, Ikdyz věděli o DS v rodině, oni tam stejně moc nevyřeší, kreslí graf, ptají se na nemoci a to je cele..pošlou na kardio, ultrazvuk, což se děla běžně..vzali mi krev..akorát nabídli odběr plodové vody či placeny test z krve na vvv, ale to posílají i tak, když se jim něco nezda :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
450
12.9.21 09:04

@Eame držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25947
12.9.21 09:08

@Petrussee Tak já byla taky až během těhotenství, ale hlavně z důvodu, aby byl screening na pojišťovnu.
Nicméně jsem věděla, ze VV v rodině nejsou geneticky podminene a samozřejmě jsem to řešila s gynekolozkou již před početím.

Tady zakladatelka asi moc neví, která bije, otěhotní a najednou se začne zajímat, jaké je riziko… navíc minimálně ten DS je pro většinu paru důvod k predcasnemu ukončení těhotenství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25891
12.9.21 09:15
@Petrussee píše:
@Svistice mě na genetiku poslali až v 5. měsíci, Ikdyz věděli o DS v rodině, oni tam stejně moc nevyřeší, kreslí graf, ptají se na nemoci a to je cele..pošlou na kardio, ultrazvuk, což se děla běžně..vzali mi krev..akorát nabídli odběr plodové vody či placeny test z krve na vvv, ale to posílají i tak, když se jim něco nezda :nevim:

Protoze Down neni jednoznacne dedicna geneticka choroba. Jenze to neni jejich jediny problem, maji jich vic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat