Jaká vyšetření by měl gynekolog udělat, když se nedaří otěhotnět?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
dafííí
Povídálka 28 příspěvků 07.09.18 06:35
Jaká vyšetření by měl gynekolog udělat, když se nedaří otěhotnět?

Ahojky všem :mavam: uvažuji o změně gynekologa. V únoru to byl rok, co se snažím otěhotnět, tak jsem to v té době začala řešit. Jako první krok mi bylo gynekologem doporučeno měření bazální teploty, po třech měsících jsem šla na kontrolu a z grafu BT se zjistilo, že ovulaci dle teplot asi mám, ale že mám krátkou luteální fází a vždy týden před menstruací jsem špinila. Byl mi předepsán utrogestan, který jsem užívala 3 měsíce. Cyklus se srovnal, grafy vypadaly v pohodě a dle gynekologa jsem zdravá. Při poslední kontrole jsem ještě měla donést vzorek přítelova sperma, koukal na to do mikroskopu a naznal, že zde je taky vše v pořádku a že jsme oba zdraví. Napsal mi jen další balení utrogestanu, piju kontryhel, užívám kyselinu listovou a drmek forte. Jako další krok navrhuje laparoskopii, zda jsou průchodné vejcovody. Co myslíte, je toto normální postup?? Nechce se mi do sebe hned nechat vrtat, aniž by mi předtím udělal nějaké pořádné vyšetření např. ultrazvuk nebo odběr krve nebo prostě něco, ale mě žádné takové vyšetření nedělal a třeba je příčina někde jinde a „pod kudlu“ bych šla zbytečně. Budu ráda za jakékoliv vaše reakce, jak postupoval váš gynekolog, když jste se snažili otěhotnět a nedařilo se. Třeba mi to pomůže v rozhodování, co dál :) Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale chtěla jsem napsat všechny podrobnosti :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Peruz
Ukecaná baba ;) 1216 příspěvků 07.09.18 06:46

@dafííí nechala bych si udělat hormonální profil z krve. Dělá se tuším 2-4 den cyklu a někdy to dělá neplechu. Výsledky jsou za pár dnů. Pak bych poslala přítele do centra s zadankou na klasický spermiogram. To že mu doneses vzorek neznamená že on tam něco pozná jelikož na to jsou nějaké podmínky do kdy vůbec to může být atd. Pak až bych dal řešila sebe když se vyloučí chlap. Zbytečně dřív hrabat a píchat do sebe bych nic nenechala. A mohl by tě kolem ovulace pozvat na prohlídku a udělat folikumetrii.

Uživatel je onlinedendishek
Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 07.09.18 06:51

Ahoj Dafííí. Přidávám se ke tvému příspěvku. Také mě to zajímá. U mě je to skoro stejné, dr nasadila utrogestan kvůli špinění před ms. Jinak ji stačilo vědět, že jsem měla pár pozitivních ovu testů a že mám cyklus pravidelný zhruba 28-32 dnů. Dnes jdu na stěr děložního čípku a zároven se ji zeptám, co navrhuje dál. Jinak jsem si vydupala hormonální profil (ale udělala mi ho jen na začátku cyklu. Dělá se ale i uprostřed a na konci, ale o tom už řeč nebyla). Já si myslím, že pokud to prostě nejde, tak oni už max nabídnou to laparo, a pak tě pošlou do CARu.

Pedrrita
Ukecaná baba ;) 1112 příspěvků 07.09.18 07:00

Ahoj, podle mě by měl udělat aspoň hormonální profil (odběr krve 1-3 den cyklu a pak 21 den) a chlapa poslat na klasický spermiogram, pochbuju, že z kouknutí do mikroskopu pozná něco zásadního.
Pak už je to všude jinak, mě poslala doktorka rovnou na genetiku a imunologii (oboje i s partnerem - odebírá se krev a u imuna i sperma) a na průchodnost vaječníků, ale ne laparkou, jen rentgenem s kontrastní látkou (někde se dělá i ultrazvuk s kontrastní látkou). Až když jsem měla všechny tyhle vyšetření, tepve mi navrhla další postup.
Jinak, tu genetiku a imuno někde dělají až později, nebo třeba při opakovaných potratech, to už záleží na doktorovi.
Taky není od věci nechat si zjistit AMH, to je zásoba vajíček, mě ji dělali z krve současně s hormonálním profilem, ale to se doplácí, pojišťovny to nehradí (já v Motole platila kolem 700)

dafííí
Povídálka 28 příspěvků 07.09.18 07:01

@Peruz díky za reakci, právě mi to přišlo taky dost zvláštní, že jen koukne pod mikroskop a střílí od boku, že je všechno v pořádku. Do laparky se rozhodně neženu, to by byla až ta poslední možnost. Zkusím změnit gynekologa, problém je i v tom, že už je to postarší člověk a i jeho metody jsou asi dost zastaralé.

Pedrrita
Ukecaná baba ;) 1112 příspěvků 07.09.18 07:04

jen abych dodala, tohle všechno jsem podstupovala až v CAR, tam jsem šla na doporučenku od svého gynekologa.

Jinak, možná, jestli jsi mladá, tak má doktor pocit, že je dost času a chce tomu nechat volný průběh, ale po roce snažení už bych si asi dupla, že chci něco víc. Nemusíš hned měnik gynekologa, jestli jsi s ním jinak spokojená, jen si vyžádaj doporučenku do CAR, nebo do některých můžeš i bez ní, jen se objednat

Peruz
Ukecaná baba ;) 1216 příspěvků 07.09.18 07:05

@dafííí a možná když se objednate do nějakého centra tak to bude rychlejší a začnou taky tim prvotním vyšetřením. Jinak můj gynekolog jsem se dozvěděla že rodil mě, takže taky starší kousek :D ale byl v tomhle skvělý.. Držím palce ;)

@dendishek ahooj! Ty jsi dej co proto dneska ;) nedávno jsem na tebe myslela že jsi dlouho nepsala.

P4ja
Kelišová 6603 příspěvků 07.09.18 07:11

@dafííí Co nedělá a myslím, že by měl. Tedy i na doporučení od primáře fyzioterapie, je kontrola kostrče a postavení páteře, jestli tam nejsou změny. A případná mobilizace a potom cvičení podle Mojžíšové. Spoustě žen se nedaří otěhotnět právě kvůli té funkční sterilitě. Jen to doktoři prý moc neřeší.

Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 07.09.18 07:13

@Peruz díky :kytka: to víš, ve skupince samé těhulky, tak už si tam nechci stěžovat. Už máte všechny jiné starosti. Ale bojuju stále dále. Mám za sebou hormonální jógu a chystám se na mojžíšovku. Pokud půjdeme do caru, tak jen kvůli těm základním vyšetřením. Tobě už se to pomaloučku krátí, držím palce :srdce:

dafííí
Povídálka 28 příspěvků 07.09.18 07:13

@dendishek Ahoj, já mám cyklus taky pravidelný 28 dní a co týče ovulace, tak vycházím jen z té bazální teploty. Ovulační testy jsem párkrát zkoušela, ale snad ani jednou mi nevyšel pozitivní. Ale od gynekologa ovulaci potvrzenou nemám. Ono asi hodně záleží na ochotě doktora. Hormonální profil mi nenabídl a kdybych se o tom nedočetla tady, tak ani nevím, že něco takového existuje. Jak jsem psala ten můj gynekolog je postarší člověk a asi i jeho metody jsou zastaralý, ale právě mě to dost zaskočilo, že mě hned posílá na laparku, když mě vlastně ani nějak nevyšetřil. Změním gynekologa a pak se uvidí, třeba na tu laparku budu muset jít tak jako tak :(

Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 07.09.18 07:17

@dafííí poptej se na ty metody (rtg s kontrastní látkou), co psala výše @Pedrrita. Pokud ti to neudělá tvůj gynekolog, tak ať ti doporučí někoho, kdo jo. Mně to celkem zaujalo, a dnes se na to u dr zeptám. Ta mobilizace pánve, co píše @P4ja je taky dost důležitá. V úterý se na to chystám. Je to tzv. dornova metoda, něco si o tom vygoogli. Moc držím palce :kytka:

P4ja
Kelišová 6603 příspěvků 07.09.18 07:20

@dendishek Bacha mobilizace pánve, resp.kostrč Dornovou metodou je pěkná divočina. Lepší klasicky přes konečník podle Mojžíšové. A potom i mobilizace hrudníku podle Mojžíšové. Já mám Dornovku taky za sebou, ale nepomohla mně, až když jsem měl porovnanou kostč, tak si to sedlo.

dafííí
Povídálka 28 příspěvků 07.09.18 07:20

@Pedrrita je mi 29 :) a dost mě děsí ta blížící se třicítka :) k tomuto gynekologovi chodím od svých 16 let, ale dřív jsem s ním nemusela v podstatě nic řešit, když jsem si jen přišla pro recept na HA a udělal preventivní prohlídku. Je to milý pán, ale teď mi prostě přijde, že ta jeho péče je nedostačující.

lachtanice86
Kelišová 6638 příspěvků 07.09.18 07:22

Vydupala bych si hormonální profil, folikulometrii a řádné vyšetření pritelova spermatu. Pak až laparo

Pedrrita
Ukecaná baba ;) 1112 příspěvků 07.09.18 07:26

@dafííí tak v 29 se divím, že to ještě nezačal řešit víc (ne že bys byla stará, já jsem ještě starší :lol: , ale prostě už je to věk, kdy to chce větší „péči“, když se nedaří :? ) zkus ho požádat o doporučenku do CAR, nebo si tam zajdi sama, když se na to nebude tvářit

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Po rozchodu má Marpo děti ve střídavé péči! Jak to všechno zvládá?

Připravuje se na dlouho očekávaný souboj v thaiboxu, kde se utká s raperem... číst dále >

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >