Jaké důkazy nevěry jsou soudem akceptovatelné?

Anonymní
11.12.19 16:04

Jaké důkazy nevěry jsou soudem akceptovatelné?

Zdravím a mám dotaz (viz. téma diskuze) - jaké materiály soud akceptuje jako důkaz nevěry?

Důvod proč se ptám je, že když snížím platbu do rodinného rozpočtu v době před rozvodem, může mne druhá strana zažalovat o výživné na manžela. Je tu snad jediná výjimka, kterou je nevěra druhé strany (tedy výživné by bylo proti dobrým mravům).

Samozřejmě nevěru je potřeba dokázat a nečekám, že se druhá strana přizná :-) Tady narážím na zákony na ochranu soukromý, takže počítám, že tajná nahrávka, smsky, ale i natočení na ulici soud nebude akceptovat a vystavil bych se riziku, že mne druhá strana zažaluje.

Máte někdo zkušenost?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

23356
11.12.19 16:15

A manžel nepracuje, nebo proč by po tobě měl chtít výživné na manžela? :think: jako že když by byl nevěrný, tak nemá nárok jinak ano? To se mi moc nezdá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
176
11.12.19 16:31

Pochybuji, že by soud posuzoval otázku výživného podle nevěry…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57361
11.12.19 16:39
@Anonymní píše:
Zdravím a mám dotaz (viz. téma diskuze) - jaké materiály soud akceptuje jako důkaz nevěry?

Důvod proč se ptám je, že když snížím platbu do rodinného rozpočtu v době před rozvodem, může mne druhá strana zažalovat o výživné na manžela. Je tu snad jediná výjimka, kterou je nevěra druhé strany (tedy výživné by bylo proti dobrým mravům).

Samozřejmě nevěru je potřeba dokázat a nečekám, že se druhá strana přizná :-) Tady narážím na zákony na ochranu soukromý, takže počítám, že tajná nahrávka, smsky, ale i natočení na ulici soud nebude akceptovat a vystavil bych se riziku, že mne druhá strana zažaluje.

Máte někdo zkušenost?

Sim tě a jakým zákonem se toto řídí? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.12.19 16:50

§ 760 ObčZ odst 3.

• Nahlásit
  • Citovat
57361
11.12.19 16:56
@Anonymní píše: § 760 ObčZ odst 3.

to je výživné na rozvedeného manžela. Ne na manžela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.12.19 17:13

Běžně se používá obecný §2 odst. 3 ObčZ.
Viz. https://www.epravo.cz/…-102102.html

Ale nechci se hádat o paragrafy, zajímá mě viz. titulek diskuze.

• Nahlásit
  • Citovat
12400
11.12.19 17:14

Pokud nemáte rozdělené sjm, tak před rozvodem jde všechno pěkně fifty fifty, i kdyby ten druhý ojel celý třetí pěší pluk :*.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
533
12.12.19 07:44

Podvádět si může kdo chce jak chce, je to jenom v rozporu s definicí manželství, takže to zasahuje pouze do rozhodnutí o rozvodu :lol:
Nevěra pro každého značí něco jiného… videozáznamy necertifikovaným zařízením jsou k ničemu, smsky z praxe znám, emaily, fotografie, většinou ale stejně dochází u jednání k takovým diskusím, že je to jasné :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57361
12.12.19 07:55
@leylen píše:
Podvádět si může kdo chce jak chce, je to jenom v rozporu s definicí manželství, takže to zasahuje pouze do rozhodnutí o rozvodu :lol:
Nevěra pro každého značí něco jiného… videozáznamy necertifikovaným zařízením jsou k ničemu, smsky z praxe znám, emaily, fotografie, většinou ale stejně dochází u jednání k takovým diskusím, že je to jasné :mrgreen:

No, čistě teoreticky - v zákoně opravdu je, že manželé jsou pivinní si být věrni. Ale ten právní výklad z časopisu, že v případě nevěry padá povinnost výživného nanerozvedeného manžela, to je nějaká ptákovina, myslím. to by v podstatě s nevěrou padal institut SJM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
533
12.12.19 10:38

@Lama Lama výklady z časopisů si teda nečtu :D ale tohle je přímo z komentáře k OZ:
Porušení této povinnosti je jednou z nejčastějších příčin kvalifikovaného rozvratu manželství. Porušení principu věrnosti potom může mít své důsledky v řízení o rozvod manželství [§ 775 odst. 2 písm. b)], popřípadě v řízení o určení výživného rozvedeného manžela (§ 762).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57361
12.12.19 10:44
@leylen píše:
@Lama Lama výklady z časopisů si teda nečtu :D ale tohle je přímo z komentáře k OZ:
Porušení této povinnosti je jednou z nejčastějších příčin kvalifikovaného rozvratu manželství. Porušení principu věrnosti potom může mít své důsledky v řízení o rozvod manželství [§ 775 odst. 2 písm. b)], popřípadě v řízení o určení výživného rozvedeného manžela (§ 762).

Ale on řeší nerozvedeného manžela. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8506
12.12.19 10:50

@leylen ale já bych řekla, že to, co cituješ, je to, co Lama Lama píše :nevim: že nevěra může mít dopad na samotný rozvod a případné (ne)určení výživného na rozvedeného manžela (tedy to, jsi teď uvedla s paragrafama), ale těžko nevěra bude samo o sobě rušit institut společného jmění manželů (tedy výživné v době manželství, případně rozdělení společného jmění při rozvodu).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
533
12.12.19 10:58

@Lama Lama nerozvedený manžel je jako co? to OZ nezná :D pokud nejsou rozvedeni, jsou stále manželé, mají společné všechno, pokud není v nějaké listině (např. to rozdělení, zúžení SJM) uvedeno jinak

@sagina no však ano, já zpochybňuji jenom výraz NErozvedený, to prostě neexistuje

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57361
12.12.19 11:01
@leylen píše:
@Lama Lama nerozvedený manžel je jako co? to OZ nezná :D pokud nejsou rozvedeni, jsou stále manželé, mají společné všechno, pokud není v nějaké listině (např. to rozdělení SJM) uvedeno jinak@sagina no však ano, já zpochybňuji jenom výraz NErozvedený, to prostě neexistuje
prostě manžel. Ten má nárok na výživné před rozvodem. A zakladatel tu píše právě o této situaci.
@Anonymní píše:

Máte někdo zkušenost?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama