Jaké hodnoty a dovednosti chcete naučit své děti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 18.11.18 20:43
Jaké hodnoty a dovednosti chcete naučit své děti?

Krásný večer všem :)
Jsem ráda, že jsem zavítala na stránky emimino. Již několik let sleduji zdejší diskuze, ale málokdy jsem sama potřebovala pomoci. Vždy mne zajímaly různé principy, na kterých funguje rodina. A jednou takovou oblastí jsou hodnoty, které od malička vštěpujeme našim dětem. Trochu jsem nad tímto tématem zapřemýšlela a zjistila jsem, že hodně těchto hodnot vychází z toho, co jsem v dětství postrádala. U nás doma vždy vládl chaos, proto teď utvářím ve všech věcech řád a kladu důraz na to, abychom byli doma parťáci. Často když jsem přinesla špatné známky, mi doma říkali, že nic nedokážu. Proto mám pocit, že bych chtěla své děti těchto útrap ušetřit a ukázat jim cestu, jak být sebevědomí, cílevědomí a upřímní. Pak si uvědomuji, že je tu další rámec a to vychovat je k takovým hodnotám, aby obstáli v dnešním světě, byli samostatní, komunikativní, uměli respektovat jiné a přitom zůstali sami sebou.
V poslední době jsem se setkala s mnoha skupinami (zvláště living history), které do svých koníčků zapojují děti. Bylo velice zajímavé pozorovat, jak napodobovali svět dospěláků, drželi v rukách klacíky, lítali po lese a bojovali mezi sebou. Jakou chuť se měli učit novým věcem a nikdo neřešil, jestli se ušpiní, otrhají oblečení nebo udělají nepořádek. Proto bychom s manželem chtěli dát našim dětem vztah k cestování a poznávání nových míst, vrátit se do dětských let a hrát si v lese na vojáky, závodit na motokárách, naučit je vařit nebo programovat. A tak by mne zajímalo, co je pro vás důležité. Budu se těšit na odpovědi :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 6032 příspěvků 18.11.18 21:05

U mě je důležité, aby byl syn slušný na okolí, respektoval rodiče, učitele apod, neničil co mu nepatří, choval se hezky ke zvířatům. Celkově tak nějak praktikuji prostě selský rozum. Nedělej ostatním co nechceš aby se dělo tobě. Zároveň ale chválím, aby měl sebevědomí, ví že se může s čímkoliv přijít svěřit a nebát se říct když se něco přihodí, že všechno má řešení aniž by se muselo používat fyzické násilí atd… Jinak co se týče poznávání nechávám ho dělat co ho baví, nevnucuju mu žádnou činnost o kterou nemá zájem a zároveň je mi jedno když si třeba zničí nějaké oblečení při poznávání něčeho co ho baví.

Nature00
Kecalka 137 příspěvků 1 inzerát 18.11.18 21:14

Co ucit nemusim laskuke zviratum, tu ma. Neni zla na deti a ma respekt k dospelym. A co si hrozne moc preju z celeho srdce, aby zustala sva. aby nedelal neco kvuli tomu ze si to preje nebo dela okoli. To si myslim, ze je nejvic, ze clovek je svobodny :srdce:

Uživatel je onlinesakota
Kelišová 5538 příspěvků 18.11.18 21:25

Ja patrim k tem,.co jejich deti behaji v tunice s mecem po lese (byt nejsem lh fasos, ale fantazak). Z charakteru: smysl pro zodpovednost, drzet slovo, vazit si sam sebe i druhych, ale nebrat se prehnane vazne. Z dovednosti: krom sermu, tance, psani versu, strelby z luku a jizdy na koni jeste varit, orientovat se v prirode, nejake survival skills a nejake it skills. ;) tak hodne ve zkratce.

Uživatel je onlineLenka_Hal
Kelišová 5718 příspěvků 18.11.18 21:29

Hodnoty: hodni, poctivi a pracoviti lide. Na respekt ke zviratum jsem obzvlaste citliva. Jsou „slabsi“, lepe se v tom pristupu od lidi k nim odrazi to, jak se lide chovaji k sobe navzajem. Tesi me, ze maji moje deti respekt k autoritam jako jsou ucitele, policie atd…
Dovednosti: obecne vedu deti ke sportu, pro jejich zdravi. A chtela bych, aby se o sebe umely postarat, neco si pripravit k jidlu, umet si oprat, uklidit, vysat…v tomhle kladu duraz u kluku. Chci, aby v sobe meli dano automaticky, ze muzi delaji take domaci prace. :D

Uživatel je onlineLenka_Hal
Kelišová 5718 příspěvků 18.11.18 21:33

…a vztah k prirode obecne, zakladni dovednosti, ktere patri k pobytu v prirode…postavi si stan, zalozi ohen, neco umi uvarit, umi rybarit, strilet, nevadi jim ledova voda, nejake to nepohodli atd…jinak by se mnou nevydrzely, taham je do hor/lesa porad. :D

Pety2
Ukecaná baba ;) 2491 příspěvků 19.11.18 07:52

Téma se mi líbí, přemýšlela jsem nad ním už večer. Chci, aby mé děti měly sice zdravé sebevědomí, aby si jej nezvedaly jednou na jiných a vážily si sami sebe, ale aby to nebyli egoističtí lidé v jejichž životě je na prvním místě jenom „já“, což je podle mě obrovský kámen úrazu dnešních mladých lidí a důvod, proč nedokáží tak často fungovat v dlouhodobějších vztazích, moc chci, abych je naučila maximální empatii ke všem lidem i zvířatům kolem sebe, to je podle mě neskutečně důležitá vlastnost. Chci z nich mít zodpovědné a pracovité lidi, to snad budou mít z rodiny dostatečně silné vzory :-) Co se týče „skills“, tak je chci co nejdřive naučit plavat, to má podle mě zvádat každý, aby se minimálně byli schopni udržet nad vodou a dostat ke břehu…Aby byli schopni se postarat sami o sebe - stejně jak píše Lenka nade mnou, nejen dcera, ale i syn :roll: Žádny mama hotel u nás doufám fungovat nebude, ale moje máma byla taky taková a z bráchy vyrostl opravdu samostatný člověk, takže doufám, že tady mám vzor dosatečně silný :-)

Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 19.11.18 19:16
@Kriss Tina píše:
U mě je důležité, aby byl syn slušný na okolí, respektoval rodiče, učitele apod, neničil co mu nepatří, choval se hezky ke zvířatům. Celkově tak nějak praktikuji prostě selský rozum. Nedělej ostatním co nechceš aby se dělo tobě. Zároveň ale chválím, aby měl sebevědomí, ví že se může s čímkoliv přijít svěřit a nebát se říct když se něco přihodí, že všechno má řešení aniž by se muselo používat fyzické násilí atd… Jinak co se týče poznávání nechávám ho dělat co ho baví, nevnucuju mu žádnou činnost o kterou nemá zájem a zároveň je mi jedno když si třeba zničí nějaké oblečení při poznávání něčeho co ho baví.

Tak to máme stejné. Také bych ráda, aby se děti nebáli přijít a říci, že něco udělali špatně, protože se to dá vyřešit. Jednou jsem byla dokonce svědkem toho, jak se holčička učila nový cvik a maminka, co to dříve dělala, ji nejdříve řekla, že to dělá špatně. Holčička se rozbrečela a maminka ji poslala do svého pokojíčka. V tu chvíli jsem si říkala, jak se ničí už tak křehká důvěra k rodičům. Také jsem přemýšlela a ráda bych dětem ukázala, co nejvíce možností, co se dá dělat a oni by si sami vybrali, co je nejvíce baví. V tomto směru nedokážu pochopit rodiče, co prvňákovi, druhákovi zaplní volný čas kroužky a moc se pak doma nevidí..

Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 19.11.18 19:19
@Nature00 píše:
Co ucit nemusim laskuke zviratum, tu ma. Neni zla na deti a ma respekt k dospelym. A co si hrozne moc preju z celeho srdce, aby zustala sva. aby nedelal neco kvuli tomu ze si to preje nebo dela okoli. To si myslim, ze je nejvic, ze clovek je svobodny :srdce:

Souhlasím! Vnitřní svoboda je velmi důležitá a také ji osobně zastávám. Jen je těžké ji někdy skloubit s tím, co se od nás požaduje.

Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 19.11.18 19:25
@Lenka_Hal píše:
Hodnoty: hodni, poctivi a pracoviti lide. Na respekt ke zviratum jsem obzvlaste citliva. Jsou „slabsi“, lepe se v tom pristupu od lidi k nim odrazi to, jak se lide chovaji k sobe navzajem. Tesi me, ze maji moje deti respekt k autoritam jako jsou ucitele, policie atd…
Dovednosti: obecne vedu deti ke sportu, pro jejich zdravi. A chtela bych, aby se o sebe umely postarat, neco si pripravit k jidlu, umet si oprat, uklidit, vysat…v tomhle kladu duraz u kluku. Chci, aby v sobe meli dano automaticky, ze muzi delaji take domaci prace. :D

To máme podobné, také ráda sportuji a jsem ráda, když to mohu sdílet s ostatními. Pamatuju si, jak se na mne lidi koukali divně, když jsem s břichem jezdila na koloběžce, abych manželovi přivezla do práce oběd :D. A co rádi děláte? My pink ponk, zmíněné koloběžky a snad v létě začnu jezdit na bruslích.
S domácími pracemi to máme stejně, zastávám názor, že každý by měl mít jednu nebo dvě povinnosti, protože je součástí rodiny. Manžel odnáší koš a utírá nádobí, děti budou mít na starost úklid pokojíčku a později je naučím nakupovat a budou mít na starosti uvařitt jednu večeři týdně, ale to hooodně předbíhám :lol:

Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 19.11.18 19:28
@Lenka_Hal píše: …a vztah k prirode obecne, zakladni dovednosti, ktere patri k pobytu v prirode…postavi si stan, zalozi ohen, neco umi uvarit, umi rybarit, strilet, nevadi jim ledova voda, nejake to nepohodli atd…jinak by se mnou nevydrzely, taham je do hor/lesa porad. :D

To musí být paráda, ta volnost, pořádně se vyřádí a poznají, že nic není zadarmo :). Nevím jak ty, ale respekt k přírodě to beru jako základní dovednost.

Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 19.11.18 19:34
@Pety2 píše:
Téma se mi líbí, přemýšlela jsem nad ním už večer. Chci, aby mé děti měly sice zdravé sebevědomí, aby si jej nezvedaly jednou na jiných a vážily si sami sebe, ale aby to nebyli egoističtí lidé v jejichž životě je na prvním místě jenom „já“, což je podle mě obrovský kámen úrazu dnešních mladých lidí a důvod, proč nedokáží tak často fungovat v dlouhodobějších vztazích, moc chci, abych je naučila maximální empatii ke všem lidem i zvířatům kolem sebe, to je podle mě neskutečně důležitá vlastnost. Chci z nich mít zodpovědné a pracovité lidi, to snad budou mít z rodiny dostatečně silné vzory :-) Co se týče „skills“, tak je chci co nejdřive naučit plavat, to má podle mě zvádat každý, aby se minimálně byli schopni udržet nad vodou a dostat ke břehu…Aby byli schopni se postarat sami o sebe - stejně jak píše Lenka nade mnou, nejen dcera, ale i syn :roll: Žádny mama hotel u nás doufám fungovat nebude, ale moje máma byla taky taková a z bráchy vyrostl opravdu samostatný člověk, takže doufám, že tady mám vzor dosatečně silný :-)

Něco na tom asi bude :D. V rodině znám případ, kdy rodiče pro své děti dělali vše, co jim na očích viděli a ve stáří se na ně děti vykašlali. Což mi přijde strašně smutné. Pro mne je důležité, aby až děti odejdou do světa, si dokázali poradit a nebo si přisli pro radu :). Jj, dnes si hodně lidí myslí, že oni mají samá práva, chybí tak straně pochopení a porozumění. A když se podíváš na hádky zblízka, tak zjistíš, že je to o tom, že se lidé nechtějí domluvit a trvají si pevně na svém..

BloomingGorgeous
Závislačka 2832 příspěvků 19.11.18 19:35

Pro me je dulezite, aby me deti vedely, co je spravne a slusne a ze je dulezite mit ze sveho chovani dobry pocit, delat veci poctive, umet rict svuj nazor. Take aby byly samostatne a umely si vymezit hranice a nikdo s nimi nevoral.
A co se tyka studia - aby delaly hlavne to, co je bavi (a nejen, co je zrovna vyhodne). Na tomto zaklade uz si potom mohou vystavet vse samy dle sveho uvazeni.

Laura.Svefi
Kecalka 137 příspěvků 19.11.18 19:38
@sakota píše:
Ja patrim k tem,.co jejich deti behaji v tunice s mecem po lese (byt nejsem lh fasos, ale fantazak). Z charakteru: smysl pro zodpovednost, drzet slovo, vazit si sam sebe i druhych, ale nebrat se prehnane vazne. Z dovednosti: krom sermu, tance, psani versu, strelby z luku a jizdy na koni jeste varit, orientovat se v prirode, nejake survival skills a nejake it skills. ;) tak hodne ve zkratce.

Za mne máte můj velký obdiv. Právě v takových skupinách jsem pochopila, jak je rodinný život většiny lidí táák izolovaný. Dospěláci chodí do práce, posilovny na kafe či věčeře, děti do školky, školy, na kroužky nebo sedí u tabletu. A pak se setkají pouze u večeře…A jak se ve skupině líbí dětem?

BloomingGorgeous
Závislačka 2832 příspěvků 19.11.18 19:39

A vzhledem k politicke situaci v nasi krasne zemi bych rekla, ze prave slusnost je nejvic…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >